Kar lastiğinde talep patlaması

Ulaştırma Bakanlığı tarafından ticari araçlara 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takma mecburiyeti getirilmesi sebebiyle lastikçiler sürücülerin taleplerine yetişmekte zorlanıyor.

BURSA (İHA) -Kış aylarında trafik kazalarını minimuma indirmek ve tekerlek zincirlerinin yollara zarar vermesi üzerine çıkarılan yeni yönetmelikle ticari araçlara 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Kurala uymayanlara da 500 lira ceza kesilecek. Kar yağışlarının yoğun yaşandığı kış mevsiminde trafik kazalarında çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesi sonucu başlatılan uygulamadan sürücüler memnun. Bursa’da hizmet veren Premio Oto Lastik Servisi yetkililerinden Zafer Özyürük, bu kontrollerin yapıldığı takdirde araçların çok daha güvenli bir şekilde yollara çıkacağını dile getirdi. Hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü durumlarda mevcut kullanılan lastiklerin yere tutunamadığını söyleyen Özyürük, “Ciddi tutunma kaybı yaşıyor. Bunun için kış lastiği kullandığınız takdirde bunu dezavantajdan avantaj haline getiriyorsunuz. Tabii kaymayan bir araç demek kaza riskini çok düşürmek demektir. Şu an bütün lastiklerde aynı şekilde kış lastiği kullanılırsa ciddi anlamda kaza riski azalacak” dedi.

Uygulamanın ardından talep patlaması yaşadıklarını kaydeden Özyürük, “Herkes şu an ciddi halde lastik soruyor. Tabii ki bu bizim işlerimizi de artırdı. Bu tip tedbirlerin çok daha önceden alınmış olması gerekirdi. Yani yaz dönemlerinden bu yana bunun hazırlıkları yapılsaydı şu anki yoğunluk olmayacaktı. Bizler daha rahat taleplere cevap verecektik. Fakat şu an hem stoklardaki bulunulabilirlik sıkıntıları olsun, hem de bunun yanı sıra servislerimizdeki yoğunluk sıkıntıları olsun bizi birazcık bu anlamda sıkıntıya sokuyor” diye konuştu.

LASTİK SEÇERKEN DİKKAT EDİN

Yolu iyi kavrayabilen kış lastiğini tavsiye eden Özyürük, “Kılcal kanal sayısı fazla, blok sayısı fazla, yere adaptasyonu fazla olabilecek bir lastik düşünülmesi lazım. Tüm üretici firmalar bundaki en iyi ürünlerini ortaya çıkartıyorlar. Bu konuda tabi ki muhakkak uzmanlardan destek alınması gerekir. Çünkü hangi araca hangi lastik uygun olur, bunun yanı sıra ebatlarda bazen değişiklik olabiliyor. Kimse bu tip bir şey için gidip de ceza ödemek istemez. Dolayısıyla caydırıcı bir cezadır. Ama burada önemli olan hepimizin güvenliğidir” dedi.

Aracına kar lastiği taktırmak için servise getiren Mustafa Uygur ise, uygulamadan memnun olduğunu ifade ederek, “Bu bizim sağlığımız açısından da önemli. Ben her sene araca kar lastiği taktırıyorum. Bu kazaları da engelleyecek. Herkesin kar lastiği kullanmasını tavsiye ederim” şeklinde konuştu.

Servis şoförü Fatih Güleç ise, kar lastiğinin araçların yolda savrulmasını engellediğini söyleyerek, “Uygulama gayet güzel. Zincir takmak çok zor. Araca da zarar verebiliyor. Kış mevsiminde de zorlanıyor. Kar lastiği iyi bir sürüş sağlıyor” diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
İlk bakışta olumlu bi,r karar ama bunun bir de mali yönüne bakmak lazım.. bir treylerde 16-18 lastk var bunların hepsine kar lastiği takmaya kalkarsan o treylerin yaklaşık 6 aylık karını lastiğe gömmek durumunda kalırsın.bir çok araç sahibi bu mali külfeti kaldırabilecek güce sahip değil.Şimdi mecburiyet bahis konusu olunca lastik fiyatları da alır başını gider ! Her zaman ve her konuda olduğu gibi bunda da ezilen büzülen vatandaş olacak...
Objektif olarak bakıldığı zaman hükümetin bu kararı çok anlamlı çünkü kışın kaza oranlarını düşürebilir. Ancak bana göre ülkemizde ticari araç çalıştıranların durumu pek parlak değil.Özellikle Tır gibi bir aracı düşünürsek 30-40 milyar lastik parası vermek zorunda kalacaklar.Bu da gelirin düşük olduğu bu sektörlerde çok problem yaşanmasına neden olacak.Yani kısacası demek istediğim hükümet bir karar alırken vatandaşı bolluk ve refah seviyesi yüksek olarak algılayıp ona göre hareket ediyor.Halbuki memleketin yüzde yetmişi fakir yüzde yirmibeşi ortahalli,yüzdebeşi zengin bir ülkeyiz.Bu haksızlık
Diğer Haberler