Kardak kayalıklarındaki gergin anlar telsiz konuşmalarında!

Kardak kayalıklarında Türk karasularını ihlal eden Yunan botu ile güvenlik güçleri arasında yaşanan hareketlilik telsiz konuşmalarına yansıdı.

Bugün Kardak kayalıkları arkasından hızla gelen bir Yunan sahil güvenlik botunun ihlal ettiği Türk karasularına kadar geldiği görüldü. Durumu fark eden Turgutreis açıklarında bekleyen Türk sahil güvenliği unsurları anında reaksiyon göstererek bölgeye yöneldi.

"BURADAN ÇIKIN"

"Türk karasularını ihlal ediyorsunuz, durun" şeklinde telsiz anonslarıyla uyarılan Yunan botundan ise "Siz Yunan karasularındasınız, buradan çıkın." anonsu yapıldı.

"DUR KAÇMA" DİYE ANONS GEÇTİ

İHA'nın haberine göre, Türk Sahil Güvnelik ekipleri 'dur kaçma' diyerek anons geçti. Uyarılara rağmen ihlal ettiği sularda gezinmeyi sürdüren Yunan güçleri ile Türk sahil güvenlik ekipleri arasında yaşanan hareketlilik yaklaşık 10 dakika sürdü.

YUNAN BOTU BÖLGEDEN ÇIKARILDI

Bunun üzerine Turgutreis Sahil Güvenlik Komutanlığında bekletilen bir botun daha takviye amacıyla bölgeye gönderilmesiyle geri dönmeye zorlanan Yunan botu, Türk karasularından çıkarıldı. Öte yandan Türk Deniz Kuvvetlerine bağlı askeri geminin de Turgutreis açıklarındaki Çataladası burnunda beklediği gözlendi. Türk ve Yunan güvenlik güçlerinin Kardak kayalıkları civarındaki bekleyişi 20 gündür sürüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Diğer Haberler