Kazada ölen arkadaşları için pedal çevirdiler

Türkiye genelinde yaşanan trafik kazalarında bisiklet kullanıcılarının hayatını kaybetmesi nedeniyle bir grup bisikletli, yaptıkları eylemle gerekli önlemlerin alınmamasına tepki gösterdi.

Güvenpark'ta bir araya gelen bisikletli grup, son günlerde yaşanan bisiklet kazalarında hayatlarını kaybedenler için bir süre yatma eylemi gerçekleştirdi. Yüzlerine ve vücutlarının çeşitli yerlerine kırmızı boya ile makyaj yaparak yerde hareketsiz yatan eylemciler, önce Sıhhiye'ye sonra da Kuğulupark'a doğru pedal çevirdi.

Grup adına açıklama yapan Linda Nihan, bisikletin spor amaçlı, işe ve tatile gitmek için kullanıldığını söyledi. Trafikte hayatını kaybeden bisikletlilere üzüldüklerini belirten Nihan, "2010 yılında Çağatay Avşar'ı aynı şekilde kaybettik. Taner Şafak, Mustafa Karadağlı, Meril Çiğdem Durmuş, Kazım Kurnaz, Murat Demirtaş, Zihni Şahin, Tolga Beyenir hayatlarını kaybedenler arasında. Bugün de Onur Karaca'nın aramızdan ayrılışının ikinci yılı" dedi.

Nihan, bisikletle ilgili kanunda yer alan maddelerin kapsamının genişletilerek herkes tarafından bilinir hale getirilmesini istediklerini söyledi. Ehliyet sınavında, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatında, toplu taşıma ile uyum sürecinde bisikletin yazılı ve görsel medyada ulaşım aracı olduğunun belirtilmesi gerektiğine işaret eden Nihan, "Yaşanan bisikletli trafik kazalarında ve uygunsuzluklarında yasal yaptırımların ağırlaştırılmasını istiyoruz. Bisiklet kullanıcılarının haklarının çerçevesinin çizilip cezaların sözde kalmaması gerekiyor" diye konuştu.

"Bisiklet yolu istiyoruz"Bisiklet kullanıcısı Fatih Kömürlü ise eylemin amacının bisikletli arkadaşlarının anısını yaşatmak ve bisikletli ölümlerinin olmaması için seslerini duyurmak olduğunu dile getirdi. Araç sürücülerinin daha bilinçli hale gelmesi gerektiğini vurgulayan Kömürlü, yaşanan kazaların küçük gibi görünse de ölümle sonuçlandığını söyledi. Araç kullanıcılarının bisikletlilere çok fazla yanaşmamasını isteyen Kömürlü, "Yetkililerden bisiklet yolu istiyoruz. Yasalarımızda bisiklet araç olarak geçiyor. Yollar yapıldıktan sonra kanunda daha çok yer alabilir. Petrolde dışa bağımlıyız, benzin fiyatları cep yakıyor. İnsanlar bisiklete alışırsa bütçemiz rahatlayacak ve insanlar spor yapmış olacak" ifadesini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Diğer Haberler