Keneden sonra yılan istilası!

Küresel ısınma doğanın dengesini alt üst etti. Uzmanlar piknik alanlarına gidenleri uyarıyor.

Keneden sonra yılan istilası!
Sıcaklıkların önceki yıllara oranla bu sene daha da yükselmesi kenelerle birlikte yılan, köstebek ve haşerelerin artmasına neden oldu. Uzmanlar uyarılar: "Piknik alanlarında dikkatli olun"
Her geçen gün etkisini artıran küresel ısınma kenelerin de artmasına yol açtı. Uzmanlara göre sıcaklığın artması sadece kene değil yeraltında yaşayan köstebek, haşere ve özellikle yılan gibi hayvanların da artmasına neden olacak. Bahar aylarının bol yağmurlu ve güneşli geçmesi ise meyve ve sebze bereketini artıracak.
Yapılan istatistiklere göre Türkiye bu yazı önceki yıllara oranla 1-2 derece daha sıcak yaşayacak. Ancak sıcaklıklarla birlikte doğanın dengesi de değişecek. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, "Sıcak ve yağan yağmurla yeşil bitkiler çoğalıyor. Bu da haşerelerin yaşam alanlarını genişletiyor" dedi.
**Haşereler Sıcağı Sever**
Küresel ısınmanın dünya coğrafyasını etkilediğini belirten Prof Şen yazın ilk günlerinden beri kenelerin arttığına dikkat çekti. Şen "Sıcaklık yüzünden kene sayısında bir önceki yıla göre artma var. Sadece keneler değil yeraltında yaşayan köstebek, haşere ve özellikle yılan gibi hayvanlarla daha sık karşılaşacağız. Çünkü bu hayvanlar sıcağı sever" dedi. Prof. şen vatandaşları haşerelere karşı park, bahçe gibi açık alanlarda daha dikkatli davranmaya çağırdı.
**Aniden Yağmur Yağabilir**
Şen, haşere türü hayvanların yaşam alanlarının genişlemesini ise yağan sağanak yağmurlarla birlikte olduğunu söyledi. Şen sözlerini şöyle sürdürdü: "Normalde ülkemizi etkileyen meteorolojik sistemler Akdeniz üzerinden gelirdi. Ancak bu yıl sistem Orta Avrupa ve Balkanlar'dan geliyor. Kuzeyden geldiği için de daha soğuk oluyor. Soğuk ve sıcak karışımı yağışlara neden oluyor. Buda şehir içinde bile yeşil alanları artırıyor. Dolayısıyla yılan köstebek, kene artıyor."
**Meyve Artacak**
Kış ve İlkbahar aylarında fazla don olaylarının yaşanmadığına dikkat çeken Şen, bir de müjdeli haber verdi. Şen, bitkilerin çiçek açma döneminde bol yağış ve güneşli havanın hakim olduğunu hatırlatarak, "İkisi birden yaşanmış olması tarımda bereketi artıracak. Bu nedenle meyve ve sebze fiyatları yarıya inebilir. Çünkü ihtiyaç duyulan güneş ışını ve su bitkiler tarafından yeteri kadar alındı" dedi.
**Kene Aşısımda Önemli Adım**
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı aşı geliştirilmesi için Türk bilim adamlarının yürüttüğü çalışmadan olumlu sonuçlar alındı. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli'nin liderliğinde yürütülen TÜBİTAK projesiyle geliştirilen aşı, virüsün verildiği farelerde yüzde 80 oranında koruma sağladı. Özdarendeli, "Bu çalışmayla KKKA aşısı üreten ilk ülke olabilirizî dedi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
sıcakları boşuna beklemeyin tayyip güneşide satmış yaz gelmez bu sene
Yuuhhh!
Gayseride bir yanıyok bir üşüyok.. Bizde şeytanı oynatıyok bir ıslık bir besemele ile..:)
keneleri başımıza musallat eden ülke belli biolojik silah, amacları bir kaç yıl içinde milyarlarca kebne ve nüfusu yok etmek ama bizde aşısını bulacak bilim adamı yok nasıl olsun,üniversitelerimizde öğrenciler balta-silah -bıcak sanki komonda eğiti mi alıyorlar biz ilim -bilim beklerken onların derdi başka sonrada bunlardan bu ülkeye hayır geleceK belkide gerçekten QI düşük birşey yapanayacağımızı anladığımız için işi serseriliğe vuruyoruz.
alanya şuan 15000 derece yanıoruz laaaaaa
oww çok korkunç ben şimdi korkarım pikniğe falan gitmeye :S
donuyoruz soğuktan hani nerde sıçakkkk
ERZURUMDAMI YAŞIYORSUN NEFES ALAMIYORUZ İSTANBULDA
mangalcıyı korkutmaz yılan
Nemden boğuluyoruz. Bursa
biz başka yerdemi yaşıyoruz,geçen yıla oranla sıcaklıklar çok düşük
nerde o sıcaklar
nasıl sıcaklar artmış be daha 5 gün(31 mayıs) önce kaloriferleri yaktık ançak ısınabildik. ankara akşamları donuyo
Yanıyoruz ulaaaaaaaaaaaaaaaaa D.bakır
ben bu gün ısındım sivas
erzurummmm buzhaneee
sen öyle san
nasıl yani şimdi biz denize giremiyacekmıyız?
tam da yarın piknik günümüzdü..
attıyor bu adamyağışlı yıllarda yılan akrep az olur.
ulan dalga mı geçiyosunuz haziran oldu hala denize giremiyoruz izmirde...
VALLA GDİŞAT KÖTÜ DEMEDİ DEMEYİN. DÜNYANIN SONU AYNI 2012 FİLMİNDEKİ GİBİ OLACAK AHADA BURAYA YAZDIM....
Sıcaktan eriyoruz Çorlu
Diğer Haberler