Keskin nişancıyı "Ateşkes" durduracak

HAVELSAN, kritik tesislerin keskin nişancı tehdidine karşı korunması amacıyla Akustik Tabanlı Uzaktan Silahlı Ateş Algılama Sistemleri (ATEŞKES) adı verilen tespit sistemi geliştirdi.

Keskin nişancıyı "Ateşkes" durduracak

HAVELSAN, yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları sonunda ATEŞKES adı verilen Keskin NişancıTespit Sistemi geliştirdi. Sistemde 8 mikrofon kullanılıyor.

Bu mikrofonlardan alınan veriler üzerinde, yoğun sinyal işleme algoritmaları çalışıyor. ATEŞKES'le, keskin nişancıtüfeğinde merminin namludan çıkarken oluşturduğu ses dalgaları ve merminin hedefe giderken oluşturduğu şok dalgaları algılanarak merminin geliş yönü ve ateş kaynağının konumu yüksek doğrulukla tespit edilebiliyor. Şok dalgaları ve namlu sesinin birlikte kullanılması hassas konum belirlemede kritik rol oynuyor. Sistem sayesinde 24 saat dinleme yapılarak silahı kullanan kişinin yönü ve yeri belirlenebiliyor. Böylece karşı sistemler kısa süre içerisinde o bölgeye yönlendirilerek tesisin güvenliği sağlanabiliyor.

ATEŞKES, GPS alıcısı ve ataletsel ölçerlerle konumunu ve yönelimini kendisi hesaplayabiliyor. Böylece hızlı şekilde kurulumu sağlanabiliyor. Aynı alanda bu sistemden birden fazla kullanılması ve veri füzyonuyla tehdit kaynağına ilişkin çok daha iyi konum tespiti yapılabiliyor. Bu cihazlardan 3-4'ünün kritik bir tesisin etrafına kurulmasıyla söz konusu tehditlere karşı hassas bir koruma sağlanabileceği belirtiliyor. Cihazların kablosuz olarak birbirleriyle haberleşmesi çok daha başarılı sonuçlar alınmasına olanak veriyor.

Sistemin etki alanı kullanılan silahın tipine göre değişiyor. Silahlarla yapılan test sonuçlarına göre, tek cihazla 500 metreye kadar eksi/artı 2 derece yönelimde hassasiyetle, konum olarak da yüzde 10-15'lik bir hata payı ile yer tespit edilebiliyor. Sistemin tespit mesafesinin teorik olarak 1-2 kilometreye kadar çıkabileceğine işaret ediliyor. (AA)

Okuyucu Yorumları 16 yorum
Helal olsun ellerinize sağlık. Vatanını seven vatanına en iyi hizmet edendir.
Vatanına en iyi hizmet eden, vatanını en çok sevendir.
@mtahir02727 ÇOK AMA ÇOK YANLIŞ.VATANINI ÇOK SEVERSN AMA HİÇ BİR HİZMET YAPAMAZSIN.HİZMET EDEBİLMEK İÇİN BİLGİ GEREKİR.ÇOK FARKLI ŞEYLER.VATANINI DAHA A SEVEN HATTA SEVMEYEN BİLE HİZMET EDEBİLR.ASLOLAN VATANINI VE MİLLETİNİ SEVEN VE VTAN MİLLET AŞKIYLA VATANINA MİLLETİNE HİZMET EDENDİR.
O değilde çok şükür bütün üretilenler ifşa ediliyor. Bu nedir arkadaş bırakın da TSK'den başka kimse bilmesin üretildiğini bu üretilsede millet TSK'nın arkasında üretilmese de böyle şeyler gizli kalmalı diye düşünüyorum.
@nureddingzr1 ifşa değil REKLAM
anladığım kadarıyla ses ve şok dalgalarını toplayarak konum tespiti yapıyor bu cihaz. fakat keskin nişancıların nasıl kabusu olacak o kısmı anlamadım. mermi çıkış hızı ses hızından çok daha yüksek hatta kat kat yüksek (g3 te bile 800m/s iken ses hızı 343 m/s) yani keskin nişancı ateş edip hedefini vurduktan sonra sesi duyabiliyorsunuz, sonrasında yeri zaten belli olduğu için konum değiştirmesi gerekiyor. düşünce ve cihaz güzel fakat keskin nişancının mal olması gerek bu cihazla yakalanması için
@independiente Anladığım kadarıyla bu cihaz o bahsedilen algoritma felan sayesinde insandan daha hızlı belirliyor !!!
@name23 mevzu insan ile cihazın konum belirleme hızları arasındaki fark değilki, mevzu o keskin nişancının tüfeğinden çıkan mermi ile o merminin yarattığı ses ve şok dalgalarının hedefe ulaşma hızları. tamamı aynı hızda ulaşıyor olsa bilgiyi işleme hızı vs gibi faktörler düşünülür ve belki haklı olabilirdin fakat şuan haklı olabilmen fizik ve mantığa aykırı
ooofffff offf hep züğürt tesellisi ona yanıyorum. ABD silah ticaretinden Türkiyenin 250 katı para kazanıyor bizde bunlarla avutuyoruz kendimizi. ne denir. tebrik ederim.
24 saat dinleme yapılması gerekiyor da ne demek! Keskin nişancı bir defa ateş edecek, sonra da kış uykusuna yatar gibi, 24 saat uykuda kalıp ertesi gün, yine aynı ateş ettiği yerden ateş mi edecek?
Gereksiz bir cihaz
Feto heryere sızmış ama teknoloji süper .okadar ileri teknoloji varken istihbarat 0 can kaybı çok.bu nebicim teknoloji ki insan hayatı devlet korunamıyor
istihbarat sifir olsaydi eniste nerden bilecekti darbe olacagini
millet uzaya çıkmış sen tüfekle oyna.
en seveni askerin polisin en az şehit olmasını sağlayan kişiler ve siyaseti dir bir birimize gaz vermek den vaz geçin
cihaz keskin nişancıları akustik yön bulma yöntemi ile bulup merkeze bildiriyor. sonrası o konumu ateş altına almak. yoksa keskin nişancının mermisinden kaçacak asker daha doğrulmadı.
Diğer Haberler