Kışlayı sahte kamerayla korumuşlar!

Afyonkarahisar'da 25 erin öldüğü mühimmat deposu patlamasında yeni bir skandal ortaya çıktı. Kışladaki kameraların 'sahte' olduğu tespit edildi.

Kışlayı sahte kamerayla korumuşlar!

Afyonkarahisar'da 25 askerin hayatına mal olan mühimmat patlamasının meydana geldiği Şehit Uzman Mete Saraç Çavuş Kışlası’nda, nizamiyeye ve güvenlik kulelerine konan güvenlik kameralarının sahte olduğu ortaya çıktı. Can kayıplarının yanı sıra patlamada 13 milyon 594 bin 114 TL maddi zarara uğrayan kışlada iddiaya göre, ‘ödeneksizlik’ nedeniyle kamera sistemi yaptırılmadığı, sahte kameraları askerin kantin gelirinden aldığı anlaşıldı. Ayrıca cephanelikte emniyet sisteminin bulunmadığı da belirlendi.

Radikal'in haberine göre, şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası 4. Mühimmat Bölge Komutanlığı 41. Mühimmat Bölük Komutanlığı’nda geçen yıl 5 Eylül’de 32 numaralı cephanelik deposuna mühimmat taşındığı sırada meydana gelen patlamada 25 asker hayatını kaybetti. Olayla ilgili açılan davaya hazırlanan iddianameye göre, 150 bin tonluk mühimmatın tamamına yakını üç günlük oryantasyon eğitiminden bile geçmemiş, el bombasıyla dahi temas etmemiş erlere taşıttırıldı. Taşıma işlemi gece yarısına sarktı ve iki aracın farları ile aydınlatma yapıldı.

Bunun üzerine, 2. Mühimmat Bölge Komutanı Kıdemli Albay Veysel Özbay, Mühimmat Bölük Komutanı Binbaşı Ali Duran ve depoların bakım ve güvenliğinden sorumlu Üsteğmen Tuncay Aydın’a “birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” iddiasıyla dava açıldı. Üç sanık yaklaşık üç ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı. İddianameye göre patlamada, 150 bin ton ağırlığa ulaşan yaklaşık 20 bin el bombası iki ayrı patlamayla infilak ettiği ve etrafa saçıldığı belirlendi. Toplam zararın 13 milyon 594 bin 114 TL 7 kuruş olduğu da hesaplandı.

Kantin geliriyle almışlar
Dava sürecinde patlamaya dair çarpıcı bir gerçek de öğrenildi. Eskişehir 1. Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde görülen yargılamada kışla içindeki 38 ayrı cephaneliğin hiçbirisinde güvenlik kamerası bulunmadığı, ayrıca nizamiye ve güvenlik tepelerindeki kameraların da “sahte” olduğu anlaşıldı. Üstelik bu sahte kameraların kantin gelirinden alındığı tespit edildi.

Kamera skandalı, bir kısım erin ailesinin avukatlığını üstlenen Altan Ulutaş tarafından ortaya çıkarıldı. Avukat Ulutaş’ın, geçen 31 Temmuz’daki duruşmada yönelttiği soru üzerine sanık Üsteğmen Tuncay Aydın, “Gerek nizamiyede gerekse güvenlik kulelerinde bulunan kemaralar sahte kameradır. Sadece caydırıcılık sağlamak amacıyla tahsis edilmiştir. Kaydetme özelliği yoktur. Bu kameralar komutanlık emriyle kantin gelirinden alınmıştır” dedi. Aynı soru, 18 Haziran’daki ilk duruşmada, sanık Kıdemli Albay Veysel Özsay’a da soruldu. Özbay güvenlik kamerası sorununu üst birimlere ilettiklerini belirtmekle yetinerek, “ödenek” gerekçesini ileri sürdü. Özbay, şöyle dedi: “Cephanelikte kamera sistemi yoktur. Yanıltıcı tedbir olarak nizamiyede kameralar vardır. Çalışmamaktadır. Kamera sistemiyle ilgili olarak taleplerimizi birliklerde, toplantılarda ve seminerlerde üst komutanlarımıza bildirdik. Kamera ihtiyacıyla ilgili çalışma yaptırmıştım. Üst yazıyla bildirip bildirmediğimi hatırlamıyorum. Bu ihtiyaç üst komutanlıklarca bilinir. Depolarda emniyet ile ilgili ayrıntılar başta mühimmat komutanlığı tarafından bilinir. Başta güneydoğudaki depolar olmlak üzere ödenek miktarınca bu eksiklikler giderilir.”

Kışlada sahte kamera kullanılması, hayatını kaybeden askerlerin ailelerini de hayalkırıklığına uğrattı. 31 Temmuz’daki duruşmada söz alan Kıdemli Çavuş Murat Düger’in babası Zekai Düger, “Ordunun kalbi olan cephanelikte sahte kamera kullanılması son derece ağır bir ihmaldir. Bunu ordu vicdanının neresine sığdırıyor” dedi. Skandalı açığa çıkaran Avukat Ulutaş, patlamadan sonra deponun bulunduğu bölgede herhangi bir bilirkişi incelemesinin yapılmadığını belirtiyor. İncelemenin Ankara ’da bir laboratuvarda hangi el bombasının nasıl patlayacağı şeklinde gerçekleştirildiğini kaydeden Ulutaş, patlamanın bir kazadan değil, sabotajdan kaynaklanabileceğine dikkat çekiyor. (DHA)

en son haber

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 45 yorum
Recep bey bu evlatlar için neden kameralar önünde ağlamadın.... Bu evlatlar sayesinde gece yatağında rahat uyuyorsun mısırlı, filistinli, suriyeli, arakanlı lar sayesinde değil... tamam onların başına gelende insanlık dışı ama senin bu vatana yaptığında öyle
her yaklaşan seçim zamanı ağlamaklı olur boşbakanımız:)
İlkönce bu evlatları emanet ettiğimiz komutanlar ağlamalı.
bir güvenlik sistemi bir ordu komutanını bir saatlik yürütttüğü paradır orduda kime neyi yutturuyorsunuz ödenek yokmuş az çalın
senin başbakanın ve oğlulları gemiciklerini neyle aldıllar??? ödeneği ben mi veriyorum hükümet veriyor.bilerek konuş kafadan atmasyonla konuşma
Tayyip beyin burada paramparça olan çocuklar için ağladığını gördünüzmü?
hıc sanmam onun için 25 kelle o kadar
düşmanları için ağlamaz o.
işte bizim türkiye nin insana değeri bu, son model araçları alırlar devlete askeriye geldimi gerekmez derler cenabı allah inşallah sorumlu kişilere bu acıyı yaşatır...
bu patlamanın kaza deil sabotaj olduğu gün gibi ortadadır.
iyide o kameraya o güne bakan veya kontrol eden hiç kimse çıkmamaışmı...burası askeriye herhangi bir yer değil..bu şehitlerimize kaçakıya verilen değer kadarda değer verilmedi kaçacıların hala hesabı sorulıyorda bu şehitlerimiz hep unutturulmaya çalışılıyor...kol kırılıp yen içerisinde kalmasın artık...araştırılsın...bazı hikayeler insanlara çok acı veriyor..
akp iktidara gelene kadar askeriyede birsürü dolaplar dönmüş. kötü kocanın evde karısını çocuklarını dövüpte dışarıdaki her hangi bir insan karşı aciz iki büklüm kalması gibi bizim komutanlarımızın büyük bir kısmı da ergenekon çetesinin esiri olarak bizlere askerde hertürlü işkenceyei yapmayı reva görüp israil ve diğer ülkeler karşısında iki büklüm olmuşlar. en son chp li bir vekilin dediği gibi kağıttan bir kaplan olmuşlar. kameraları gibi vatan sevgileride sahte olan komutanlarımızın bazıları şimdi cezaevlerinde bizler ne yaptık diyorlar, haklılar vatan hiçin hayırlı hiçbirşey yapmadılar.
seninde akp ninde ALLAH belanızı verecek...dön bi bak bakalım akp yanlıları nasıl zengin oldu...
Ulan en iyisi orduyu lağvedelim.Komutanların hepsini asalım.O dönemde askerliğini yapanların da hepsini hapse tıkalım.Eseri kalmasın ortalıkta.Oh bir rahatlıyalım pir rahatlayalım.bunumu istiyonuz.
ELİM OLAYDA ŞEHİT OLAN FAKİR EVLATLARININ DIŞINDA MİLYONLARCA LİRALIK ZARAR VAR HALEN GERÇEKLER SIR OLMUŞ DURUMDA İNFİLAK EDEN DEPODAN EL BOMBALARI ÇIKARILIP SURİYEDEKİ MUHALİFLEREMİ YOLLANACAKTI YOKSA CEPHANELİKDE ÖZEL KODLU GİRİŞ SİSTEMİ VARDIDA BİLMEYEN BİRİLRİNCE AÇILINCA KENDİLİĞİNDEMİ İNFİLAK ETTİĞİ ÇÜNKÜ CEBHANELİKLER SAHİBİ OLMUYANLARIN ELİNE GEÇTİĞİNDE KULLANAMASIN DİYE TUZAK KODLU AÇILAN KAPILARLA KORUNUR BİR ÇOK SAVAŞ ARAÇLARININ ÖZEL KODLAMA SİSTEMİ VARDIR AKP.ÜLKEDE YAŞAMI MAĞFETTİ HALEN PALAVRA ATAR SAHTE GÖZYAŞI MISIRA ÖLEN ASKERLERİMİZ ŞEHİTLER BİNLERCE KİŞİ NİYAZIMİ OLDU YAZIK
ne çok şey bilirmişsin sen böyle. cephanelikte özel kodlu giriş sistemi mi? Bilmeyen biri açınca patlıyor öylemi? Çok komiksin, cahil olabilirsin ama böyle saçmalayıp kendini rezil etme. Girişinde sahte kamera olan yerde, depolarında kamera sistemi olmayan yerde özel kodlu giriş sistemimi bekliyorsun. Birde o depoları hergün kullananlar bilmeden açıp havaya uçuracaklar değilmi. Bu patlayan mühimmatı Suriyedeki muhalifleremi göndereceklermiş. Ne kadar hayalperestmişsin. Senin çok film seyretmekten beynin sulanmış. Senin derdin anlaşıdı. AKP ye çamur atmak için bu kadar rezillik yapmışsın.
evet niyazi oldu.
saygıdeğer kürt kardeşlerimizin elektriğiydi suyuydu makarnası kömürüydü derken akp hükümeti hangisine yetişsin ARKADAŞLAR artık satılacak toprakta kalmadı. ! ense yaptıkları yerde aç suzus mu kalsınlar öncelik onların ! 6 çocuk doğurana direk emekli maşı var tokidende birer ev eeh birde altlarına arabada isterler, onları bi DOYURALIM sonra bir de dünya felaketlerine bakarız sıra sizlerede gelecek bekleyin siz acelede etmeyin.GÖZÜ YAŞLI ANNELERNİZEDE SÖYLEYİN HER ŞEY VATAN İÇİN !!!. (umarım mynet yayınlarsın.)
aynen öyle ödenek yoktur...jandarma binaları dökülür, para istersin lojistik istersin gelmez yada yetersizdir..bunu istediğin için genellikle denetleme heyeti gelir ve karakol komutanının ağzına s ç r sonra gider..askerliğini yapmayanda boş boş konuşur durur....
yyyaallaaann
paşalar darbe yapmakla meşgul olduklarından boyle bır rezaleti takip etmeye fırsatları kalmadı.bütçenin içinden askeri harcamalara harcana pay bayağı fazla.araştırisa daha ne rezillikler çıkacak.bi arkadaşım paşanın eşinın canı kuruyemiş çekmiş. gece meşhur kuruyemişciye konvoyla gidilip paşamızın değerli eşine tıkınması için gidildiğine şöforlük yapan arkadaşım anlatmıştı.daha ne luzumsuz harcamalar var neler neler.sonra parasızlıktan o kadar askerin can guvenliğini oyuncak kamerayla sağla.yazıklar olsun.size yuh olsunsize.....
KAMERA İLE PATLAMANIN ARASINDA BİR BAG KURARSAK PATLAMAYI DIŞARDAN BİRİNİN YAPTIGINIMI İMA EDİYORLAR.
BİR GÜVENLİK KAMERASI YÜKLETEMİYECEK KADAR ACİL OLAN DEVLETMİZ SURİYE VE MISIRIN DERDİNE DÜŞMÜŞ 25 ASKERİMİZ AFYONDA ŞEHİT DÜŞMÜŞKEN TEK BİR GÖZ YAŞI DÖKMEYEN SAYIN BAŞBAKANIMIZZZ MISIRLI KIZ ÇOCUGU İÇİN TİMSAH GÖZ YAŞLARI DÖKMÜŞTÜR MISIRŞLI ÇOCUK MÜSLÜMANDI AMA BİZM 25 ŞAHİDİMİZ VATAN EVLADIMIZMÜSŞÜMAN DEGİLDİ DEGİLMİ SORUYORUM SİZE DEGİLMİYDİİİ YAZIKLAR OLSUN
bugün vatanını sevenler vatan haini oldular malesef. kimin sayesinde türk halkının. kendini boğazlayan başka millet kaldımı?
ben 8. kolorduda yaptım askerliğimi nizamiyede görevliydim.. bir çok askeriyenin bağlı olduğu yerdir 8. kolordu toplama merkezide bulunur doğunun diğer yerlerine gidecek askerler için.. 14 ay boyunca kameraların kayıt yaptığını hiç görmedim bırakın kaydı çalışmıyorlardı bile.. rütbelilerin çoğunun umrunda deil olursa gariban ere olucak nasılsa..
Ergenekon teröristlerinin hala daha gerçekten türk askeri olduğunu düşünenler varmı ?
ne cuntaymış be bu parayı sahte kameraları kim taktırmışşsa ondan tahsil edeceksin buna yaptırım yapamayacaklar olursa öbür dünyada yakana yapıcacam bunu bilsinler
ödeneği hükümet vermez ise neyle yapsınlar... hoca efendi..
Nasıl ÖDENEKSİZLİK YAA verdiğimiz verginin %60 ını alıyorsunuz 30 ağustos 29 ekim baloları eğlenceler yapıyorsunuz ama askerin güveniğini sağlamıyorsunuz. Şimdi bu komutanların içerde olmasına daha çok hak eriyorum.
Yazik o annelere evlatlarinin arkasindan doktukleri yaslara yazik. Onlarinda hakki evlatlarini yanyarinda gormek. Sehta kameraymis hepsi yalan onemli olan o annelerin yureklerindeki aci. Sahte kamerinin çikmasi o annelerin evlatlarini geri getirmedigi gibi onlar oldukten sonra ortaya cikmis ne yarar... Önemli olan onlar ölmeden ortaya çikmasi....
YAZIKKK BİR KAMRA ALACAK PARASI YOKMU BU ÜLKENİNİ ...
herşey boş olan 25 evlat kuzularına oldu ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR
ASKERİYE NE YAPSIN ADAM ELİNDEN GELENİ YAPAMAYA ÇALIŞMIŞ DENETLEMEDE DOLABIN ANAHTARLARINI BİZ KENDİ ÇEBİMİZDEN KARŞILADIK İÇİNDE OLAN BİLİR
üçüncü dünya ülkelerinde olur bu tur şeyler.
Tam bir rezillik.
KENDİLERİNE MAKAM ARACI CEYLAN DERİSİ KOLTUKLAR ALIYORLAR FAKAT MEHMETÇİĞE GELİNCE ÖDENEK YOK NE.KADAR UCUZMUŞ MEHMETÇİĞİN HAYATLARI.ÖBÜR TARAFTA O.ERLERİN İKİ ELLERİ YAKALARINDA OLACAKTIR YAZIKLAR OLSUN..BU ANLAYIŞA
teröristler vatan diye haykırandan daha kıymetli içine tüküreyim bu düzenin
paşa adalet önünde hesap versin böyle saçmalık olmaz
Daha neler çıkacak bakalım , biri yalan söylüyor ama kim
Sorumluların bulunamayacağı bir patlama. Askerin elinden bomba düşmesi ile ilgili bir patlama değil, üstün teknolojik imkanlara sahip olanların o zaman Türkiyesinde hükümeti sıkıştırmak için yapmış oldukları bir saldırı olduğunu sanıyorum ve her ne kadar hükümeti sevmesemde askerlerimizin kaybına ya da bir başka vatandaşımızın kaybına sebep olan bu tür olayları insan olan onaylamaz. Ne olduğunu bulmak için yapanların bir açığını yakalamaları lazım, belge, konuşma emir alan ve uygulayan gibi. Bu da zor, yoksa şimdiye kadar hükümet o dönemdeki sıkışıklığını atmak için mutlaka bulurdu sebebini.
Askerliğini aydın mühimmatta yapan birisi olarak hiç şaşırmadım.Ne demişler ''askeriye mantık aranmaz''
sayın başbakan çağ atlıyoruz diyor kameralar sahtemiiiiiiiiiii
nasıl bir ülkede yaşıyoruz biz???
türkiye parcalan sa chp ikdidar olsa
buda ergenekonun işi zaten...sizi gidi tüü kötü kaka insanlar !
Diğer Haberler