Konya bakımevinde dehşet: Engellilerin üzerinde sigara söndürdüler

Konya’daki özel bir engelli bakımevinde personelin, hastaların vücutlarında sigara söndürüp dövdüğü öne sürüldü. Engelli hastaların işçi gibi çalıştırıldığı, sahte faturalarla devletin verdiği harçlıklara el konduğu iddiaları üzerine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü soruşturma başlattı.

Konya bakımevinde dehşet: Engellilerin üzerinde sigara söndürdüler

Konya Merkez Selçuklu İlçesi Sancak Mahallesi’nde yaklaşık 150 engellinin kaldığı özel bakım ve rehabilitasyon merkezindeki işkence ve yolsuzluk iddiaları, bir çalışanın şikâyetiyle ortaya çıktı.

Habertürk'ün haberine göre Kurucu başkanı M.N.V. olan ve yaklaşık 60 çalışanla 8 yıldır hizmet veren bakımeviyle ilgili ilk iddia yöneticiler hakkında oldu. M.N.V.’nin, devletin hastalara verdiği engelli harçlıklarına sahte faturalandırmayla el koyduğu ileri sürüldü.

ZORLA ÇALIŞTIRMA

Şikâyetçi personel, merkezde zihinsel engelli hastaların da zorla çalıştırıldığını, işkence yapıldığını şöyle anlattı: “Personel kendi yapması gereken bazı işleri hastalara zorla yaptırıyor. Hastalar çöp atma, temizlik ve eşya taşıma gibi işlerde düzenli olarak çalıştırılıyor. İşi yapmak istemeyen hastaya eziyet ediliyor.

Sözde yaramazlık yapanlar dövülüyor. Vücutlarında sigara söndürülüyor. Bu olay diğer hastaların önünde özellikle yapılarak ‘Yaramazlık yapar sözümüzü dinlemezseniz sizin de başınıza bu gelir’ mesajı veriliyor.
150 hasta kimi zaman 10’arlı kimi zaman 5’erli gruplara ayrılarak banyoya götürülüyor. Çırılçıplak soyulan hastaların üzerine sabun dökülüp araba yıkar gibi fırçalarla yıkanıyor.

Hastalar belli zamanlarda grup faaliyet odalarına alınıyor. Bu sırada hastaların başında mutlaka 1 bakıcı, 1 sağlıkçı ve 1 uzman bulunması gerekiyor. Ama bu çoğu zaman yapılmıyor. Kendi başlarına kaldıkları bir zaman diliminde bir hasta diğer hastanın kulağını ısırıp kopardı.”

Skandalı ortaya çıkaran ihbarcı personel, engellilerin çalıştırıldığı ve dövüldüğüne ilişkin fotoğrafları da paylaştı

‘YOLSUZLUK KANITLANDI’

Korkunç iddialar üzerine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bakım merkeziyle ilgili soruşturma başlattı. İşlemle ilgili bilgi veren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilal Erdoğan şunları söyledi: “Görevlendirdiğimiz muhakkik arkadaşımızın yaptığı incelemede yolsuzluk kesin olarak tespit edildi. Bakanlığımızdan gelen müfettiş arkadaşımız muhakkikin raporunu tamamlamasını bekliyor. Müfettişimiz inceleme yapacak. Tüm iddiaları titizlik içinde değerlendiriyoruz. Soruşturmanın tamamlanması ile birlikte ortaya çıkanlar değerlendirilip gereken yapılacaktır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
konyada herşey olur , doğrudur !
boyle birsey gercekse; Allahim sen de bu zihni engellileri ayni hale getir insallah
vicdansız mahlukatlar , sorsan bide müslümanım derler. içinde canlı sevgisi olan yapmaz bunu.
İnsanlik bitmis
hangi tarikat mensubuymuş bunlar yandaşsa namussuz demeye korkuyom yarın unuttururuz
BUNU YAPANLAR RAHAT YÜZÜ GÖRMESİN ... RABBİM BİLDİĞİ GİBİ CEZA VERSİN TOPUNA ...
bunu yapanlari idam ediceksin
memleketi özelleştirdikden kendini özel görenler hertürlü hak ve imtiyaza sahip oluyorlar teşeronlar işiçiye eziyet eder özeldir ya iki kazanır çeyrek veriri hatta vermedigi de olur çalışan hak arayamaz özel ya ondan birde özel tüzel huzur evleri ve engelli bakım evleri var burada yazıyor biraz da olsa vicdanı olan deniyor yaw hangi vicdan hangi merhametden söz ediyorsunuz balık baştan kokar derler anladınız siz onu
insanlık ölmüş
maalesef bende bir özel eğitimci olarak şunu görüyorum. tepede tanıdıkları olanlar herşey yapıyor altta hazetmediklerine iftira atıyorlar. dolayısıyla bu olayı asıl yapanlar ceza almayıpta ayaklarını kaydırmak istediklerine iftira atacaklardır. ben ihbarı yapan adamdan bile şüpheleniyorum kendi adamları olabilir. sektörün içinden birisi olarak magduruz maalesef. 10 numara çalışıp 1 para alıyorsun 3 numara çalışıp 10 para ucret aldırıyorlar.
en az 100 konyali tanidim 1 tane adam yok iclerinde.
doğuakçay konyalılardan kuyruk acın var belli bunu yapan insanlıktan nasipsiz kişiler heryerde çıkar konyaya mal etme mal
konya bu aralar hep manşette...sahaya bıçak atma--sahaya inme--çinli turiste saldırı--şimdi de bu....kendine gel konya....
12 yildir konyada yasıyorum mevlana nin öğütlerinden 1 tanesine rastlamadim..insanlar sinir küpü,hoşgörü göremezsin.
Hökümetin müslüm destekçileri
Bu ülkede öğretmen sorunu iş garantili öğretmenlik bir an evvel sonlandırılmalı bülbül gibi konuşan çocuğumu okul öncesi okuluna gönderdim çocuk iki ayda tat oldu mal mal bakmaya başladı mecburen alıp özel okula gönderdim yazık değil mi bize bu şerefsiz öğretmenler bizim verdiğimiz vergiden her ay tıkır tıkır maaşlarını alıyor ve vicdansızlıkta sınır tanımıyorlar.
bu akp başımızda olduktan sonra daha çok ülke bozulur... ülke hoşaf olmuş.. hemde organik hoşafff...
Yani şikayet olmasa edilmese kimsenin haberi yok ne güzel kurumlar var suçluyu koruma kanunları çıkarırsan böyle adamın adını aciklamazssin yazıklar olsun
bunu yapan fetönün elemenlarıdır kim olacak
hoşaf ilk 6 ay önemli
Bunların İslamiyetle ne alakası var. Müslümanın diye gezerler.Allah kahretsin bu şeref yoksunlarını.
Eyer bu ülkede Adalet varsa bırakın bunları yapanları doğduklarına pişman edeyim sonra bana ceza verin Aile bakanlığı felan hikaye Aile bakanlığının el koyması bunu yapan kimlerin adamları deyip onları aradan sıyırmak geriye kalan amcasızlara suçu yüklemek için
Onlarca bakıma muhtaç insana acaba kaç görevli hizmet veriyor? onuda bilelim,özel iş yeri sahibi daha fazla para kazanmak için az personel çok iş,tabıkı stres olacak ve isteenmeyen bu hareketlerdeınde olması gayet doğal,devlet görevini yapmamış sayılırkı denetleem görevini yapmaamıs olayı bu yönuylede irdeleyelım bakalım
sıradan psikopat ve cani ruhlu varoş tipleri alırsan hasta bakıcı diye olacağı buuuu
Bu zalimliği yapan çalışanların aldıkları maaş, zehir zıkkım olsun.Mağdur olan engelli arkadaşlarımızın hakları Allah' katında bu zalimlerin yanında kalmaz inşaallah...
kıçını kurtardığını sanıyor saplam iş e girince ama.kimsenin ahı yerde kalmıyor.bence en ağır ceza verilmeli.yada engelli durumuna getirilmeli.bıktık bu tür haberlerden.kurban bağışlayacaktım artık vermem.
Diğer Haberler