Kore'den Suriye'ye gizli kargo

Kuzey Kore’nin, Suriye’deki Esad rejimine gaz maskesi göndermek istediği ama maskelere Türkiye’de el konduğu ortaya çıktı.

Kore'den Suriye'ye gizli kargo

Gaz maskelerinin yanında, silah ve mühimmat da bulundu.

Türkiye, Kuzey Kore’den Beşşar Esad rejimine gönderilmek istenen gaz maskeri ve silahlara el koydu. Japon basınında yer alan habere göre, Libya’ya ait olan ‘Al En Ti Sar’ adlı nakliye gemisi, bu yılın başlarında Suriye’ye gönderilmek için yüklenen kargoyla yola çıktı.

Sankei Shimbun gazetesinin, adı açıklanmayan ABD askeri kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre, gemi ABD ordusunun elde ettiği istihbarat sayesinde yakalandı. ABD’nin, müttefik ülkelerle gemiyi yakın takibe aldığı ifade edildi.

Çanakkale Boğazı’ndan 3 Nisan’da geçiş yaptığı belirlenen geminin, Türk yetkililer tarafından incelenmesinin ardından yoluna devam etmesine izin verilmediği ve kargosuna el konduğu belirtildi.

Gemide 1,400 tüfek, çok sayıda tabanca, 30 bin mermi ve kimyasal silahlara karşı koruma sağladığı anlaşılan gaz maskeleri bulunduğu bildirildi.

Gemideki kargonun Türkiye’de boşaltıldıktan sonra, karayoluyla Suriye’deki Esad rejimine bağlı güçlere ulaştırılmasının planlandığı düşünülüyor.

Sankei gazetesi, Türk yetkililer tarafından sorgulanan gemi kaptanının, ‘Kuzey Kore’den geldiklerini ve Suriye’ye silah taşıdıklarını kabul ettiğini’ belirtti.

GEÇMİŞTE DE YARDIM GÖNDERMİŞTİ
Kuzey Kore ve Suriye arasında geçmiş yıllara uzanan askeri işbirliği olduğuna inanılırken, Pasifik ülkesinin geçmişte de Şam rejimine silah gönderdiği düşünülüyor.

K.Kore’nin, geçmişte Suriye’ye bir nükleer santral inşa edilmesinde yardım ettiğine dair haberler belirmişti. Söz konusu santral, 2007 yılında İsrail savaş jetlerinin bombalaması sonucu yok edildi.

South China Morning Post sitesinin verdiği bilgiye göre, Japonya’nın Kuzey Kore hakkındaki haberleri takip eden gazetelerinden biri olan Sankei Shimbun, güvenilir bir kaynak olarak kabul ediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
Hatırlarsanız ; Kuzey Kore'de geçmişşinde Esad gibi kendi vatandaşlarını katletmişti.O yüzden Kuzey Güney diye ikiye ayrılmadılar mı ? Şimdi Kuzey kore diktatörlüğü'nün Esat'ı beslemesini çok görmemek lazım.Aynı kaba işiyor, işedikleri kaptan yemek yiyorlar.Bunlar o kadar şeref yoksunu mahluklar..
bence hikaye k.koreden gelen yük neden direk lazkiyeye girmemişde çanakla ye gidip ordan mı suriyeye gidecek yani hikaye bunlar yalan dolan
helal olsun.keklikler gibi her habere inanmadığınız için.
TÜRKİYE 400 TON SİLAH GÖNDERDİ AMA MUHALİFLERE.
YALANCININ....
SİLAH "TON" İLE Mİ ÖLÇÜLMEYE BAŞLANMIŞ YA :)))
bibaa bunu söyleyen başbakan.
Geçin pu saçma haberleri allahınızı severseniz .Başka ülke yok mu orya göderecekleri lübnan ırak iran varken Türkiyeye yollayacaklar ordan surıyeye gidecek deliye de bu haberi inanmaz çamur at izi kalsın çark dönüyor buda komplu düzenin bir parçasıdır.
Yorum için çok teşekkürler. benim anlamadığım bu yorumu beğenmeyen kişiler, nasıl bir akıla sahipler merak ediyorum.
Suriyeye gidecek mühimmatın çanakkale bogazında ne işi var demezler mi adama.
vallah ya kardeş bende aynı şeyi düşünüyordum,bu atıp tutanlara ALLAH yardımcı olsun, ne yapacaklarını şaşırdılar,battıkça batıyorlar.
birak versin ya sanane be turkiye kendini neden atese atiyorsun sen ulkene bak
şu suriye neler karıştırıyor ben hala anlayamıyorum ya off berbat ŞOKLARDAYIM MUCİZEYE TANIK OLDUM şimdi iyi okuyun gördüklerinizi unutun BAYANKUPON diye bir site buldum kadınlar 4 günde dokuzyüzkırkbeş milyar tutturmuş hemen bu kadınları görün zengin olun bedava tahmin veriyorlar BAYANKUPON diye aratın ilk site süper muhteşem yaaa
gemi süveyş kanalından geçergeçmez niye suriyeye yanaşmamışda MAL gibi istanbula gitmiş peki :) haritadan bu sonuç çıkıyor...
bakın görün eğer olası bir suriye işgalindeği Amerikan düşmanları fırsatı değerlendiricek Amerika hem afkanistan hem suriye hemde k.koreye ekonomisi yetmez süper güç kalmaz ortada
gemi yükünü nereye boşakttaçak mış acaba istanbul da dirkeci gümrüğünedir kesin
Diğer Haberler