KPSS ücreti adayları isyan ettirmişti, ÖSYM'den açıklama geldi

KPSS'ye girmek isteyen adaylardan alınacak sınav ücreti geçtiğimiz yılın iki katına çıkmıştı. Yüzde 118 artan sınav ücretleri ile ilgili ÖSYM'den açıklama geldi.

KPSS ücreti adayları isyan ettirmişti, ÖSYM'den açıklama geldi

ÖSYM'den açıklama geldi: KPSS ücreti yeniden değerlendirilip 27 Mart'ta açıklanacak.

ÖSYM Başkanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama şöyle:

"2017 yılına kadar her biri beşer testten oluşan, adaylara kaç teste cevap verdiğine bakılmaksızın aynı kitapçığın verilip aynı süre tanınarak iki oturum şeklinde yapılan KPSS alan bilgisi sınavları bu yönüyle her zaman eleştirilmiş, adaylar ve sınav görevlileri tarafından sürekli şikayet konusu edilmiştir. 2017 yılı itibarıyla yürürlüğe giren mevzuat değişikliği ile birlikte söz konusu eleştiriler de göz önünde bulundurularak, KPSS alan bilgisi sınavlarında birçok iyileştirme yapılmıştır. Ekonometri testinin ağırlıklandırıldığı puan türü, kurumlar tarafından kullanılmaması nedeniyle sınav kapsamından çıkarılmış; geri kalan dokuz testin hepsinden belirli pay alan puan türleri sadeleştirilerek en fazla beş alan testine katılmayı gerektiren yeni puan türleri belirlenmiş; alan testlerinin soru sayıları üçte bir oranında artırılarak her bir alanda kapsam geçerliliği genişletilmiş; bu çerçevede sınav süreleri de kısaltılarak yeniden belirlenmiş ve sınavlar aynı hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri sabah ve öğleden sonra olmak üzere dört oturum olarak düzenlenmiştir. Adayların sadece puanını kullanacakları testlere katılmalarına imkan vermek amacıyla sınav saatleri de, her bir test için farklılaştırılmıştır.

Adaylar ve ilgili kamuoyunca memnuniyetle karşılandığı gözlenen tüm bu iyileştirmelerin, sınavların Cumartesi ve Pazar günleri dört oturum olarak yapılacak olması nedeniyle ortaya çıkan maliyet artışının sınav ücretlerine yansıtılması sonucu meydana gelen tartışmaların gölgesinde kaldığı; tek teste giren ile beş teste giren adaylara sınav maliyetlerini doğru yansıtmayı amaçlayan bu test bazlı ücretlendirmenin, sanki katıldığı teste bakılmaksızın tüm adayların sınav maliyetlerini kat kat artırdığı biçiminde algılandığı görülmüştür. 13.03.2017 tarihinde 2017 KPSS kılavuzunda kamuoyuna açıklanan tüm bu iyileştirmeler korunarak sadece test bazlı ücretlendirmekonusu ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından yeniden değerlendirilecek, yeni ücretler KPSS Alan Bilgisi sınav başvurularının başlayacağı 27 Mart 2017 tarihinden önce adaylara duyurulacaktır"

Memur olmak için hazırlanan yüz binlerce adayın beklediği KPSS'nin başvuru ücreti, tüm oturumlara girmek isteyen adaylar için 480 TL olarak belirlendi. Geçen yıl aynı oturumlarda sınava giren adaylar, 220 TL ödemişti. Böylece KPSS başvuru ücreti yüzde 118.18 oranında artış gösterdi.

KREDİ Mİ ÇEKELİM?

ÖSYM, daha önce alan sınavından toplu ücret alırken şimdi Alan Sınavı'ndaki her oturum için ayrı ayrı ücret alacak. KPSS Genel Kültür - Genel Yetenek ve Alan Sınavı'na giren bir aday toplam 420 TL başvuru ücreti ödeyecek. 2016 yılında KPSS Genel Kültür-Genel Yetenek ve Alan Sınavına giren aday toplam 220 TL ödemişti. ÖABT'ye katılmak isteyen aday, KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve KPSS Eğitim Bilimleri oturumlarına da katılması zorunlu olduğundan, 180,00 TL sınav ücreti ödeyecek. Bu miktar, 2016 yılında 165 TL olarak belirlenmişti. Ücretlerin bu kadar artması adayların ,'ne yapalım kredi mi çekelim?' tepkilerine neden oldu.

'SINAV İÇİN TONLARCA PARA ÖDÜYORUZ'

Sınava girecek olan adaylar Change.org isimli sitede imza kampanyası başlatarak, sınav ücretlerine yapılan zamma tepki gösterdi. Bir günde 10 bine yakın kişinin imza attığı kampanyada, “Sınav ücretleri son dönemde yüksek artış gösteriyor ve buna kimse karşı çıkamıyor. Devlete sınav için tonlarca para döküyoruz. Asgari ücret 1.404 lira. Maddi durumu yetersiz olan sınava giremeyecek mi? Artık sınav ücretlerini ödemek için kredi çekmemiz gerekecek. Ücretlerin ödenebilir şekilde olmasını istiyoruz” denildi.

SOSYAL MEDYADA TEPKİLER ÇIĞ GİBİ

KPSS'ye girecek olan adaylar sınav ücretlerine sosyal medyadan da tepki gösterdi.

İşte o tepkilerden bazıları:

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 63 yorum
Sosyal değil soyan devlet
suriyeliler alınacak. onun için türklere zorlaştırıyorlar. Ne güzel
1979 YILINDA SINAV PARASI YOKTU HER KAMU KURUMU MEMUR ALMAK İÇİN KENDİ SINAVINI YAPARDI SINAVA GİRİŞ PARASI ALINMAZDI
küfüre bile yazık gerek yok artık küfür bile yazık değmezzzzzzzzz
Tüm bunlar için #HAYIR diyoruz..
evet diyecek olan utanmazlar şu haberleri görünce ne düşünüyorlar?? Elin suriyelisi gelip ayağını yayarak otobüslerini kullanacak okullarını üniversitelerini beleşe kullanacak eee onların bakım ücretleri bizden çıkacak öyle mi?? Hani herşeyi millete soruyordun? Hadi bir sorsana Suriyelileri istiyormuyuz diye ama yemiyor değilmi.Yazıklar olsun vatanın öz evlatlarını 1 dk geçti diye sınava almayanlara ve bu başımızdakilere göz yumanlara oy verenlere yazıklar olsun.
Ne zannediyorsunuz. Bu millete az bile.Hele hele 16 Nisan geçsin KOL gibi zamları görün Tek adam devri başlasın Benzin 10 TL.Yersen,Pardon alan almayan belli olsun.
Bu millete mustehak..
İŞİ OLMAYANDAN BU KADAR SINAV PARASI ALACAKLAR VE ÜSTELİK YERLEŞEMEYECEKLER YANI İŞSİZLERİN PARALARI YANACAK. BU NASIL ADALET. AVRUPADA İŞSİZE 600 EURO ÖDENİR. TÜRKİYEDE İSE SGK BORÇLANDIRILIR. TEK KELİME İLE YAZIKLAR OLSUN. FAKİR FUKARANIN MALINA GÖZDİKENLERE.
hiç bağırmayın iyi, oluyor düşünemeyen hesap bilmeyen varlıklar. bu ülkede matematik öğretmenleri bile hesap bilmişyor öğrencilerine ne anlatırlar bilmiyorum. Avrasya tüneline göbek atıp arkadan tahhütle kendine giren kazığığı hesapayamayan bir sürü matematikçi! var...
42 tlmi 420 mi olum belki yanlışlıkla 1 sıfır atmışlardır panik yapmayın durun hele :)))
olmaz böyle şey.Gözlerini toprak doyursun.Ama asıl amaç belli parası olmayan girmesin girenlerin sayısı azalsın.E kısaca zenginin öocuğu okusun fakşrşnkş kul köle olsun bunlara hizmet etsin. Uyan TÜRKİYEM artık yeter kendinizi kimlere teslim ediyorsunuz.Yeter bu adamların saltanatı birde padişahım çok yaşa mı diyeceğiz.?
Memura %3 zam verirken neye dayanarak %%118,18 zam yapıyorsunuz anlamış değilim.Gerekçesini açıklar mısınız?
evet diyecek olan utanmazlar şu haberleri görünce ne düşünüyorlar?? Elin suriyelisi gelip ayağını yayarak otobüslerini kullanacak okullarını üniversitelerini beleşe kullanacak eee onların bakım ücretleri bizden çıkacak öyle mi?? Hani herşeyi millete soruyordun? Hadi bir sorsana Suriyelileri istiyormuyuz diye ama yemiyor değilmi.Yazıklar olsun vatanın öz evlatlarını 1 dk geçti diye sınava almayanlara ve bu başımızdakilere göz yumanlara oy verenlere yazıklar olsun..
OSYM'nin düşüncesizce hareketlerini Allah'a havale ediyorum ve her platformda protesto edilmesini temenni ediyorum.
Kardeşim mantık parası olan girsin olmayan girmesin yani gücün bela yaşayan insanların ipini çekmek bu yazık yazık bu insanlar daha başlamadan yenik durumdalar şans dahi tanımıyorlar her zaman söylerim insanların sağladığı adaletten umudumuz kalmadı ilahi adaletin tecelli etmesini beklemekten başka elimizden bir şey gelmiyor
ekonominin %95 i vergi, ceza, sınav ücretleri. ülkeyi batırdılar. 15 yıldır soymadıkları yer kalmadı. hala evet diyenler hangi yüzle öbür tarafta hesap verecek. devlet malını yiyenin cehennemlik olduğunu bile bile hala evet diyenler bu haberi okuyup utanmazlar. fetö ile pkk ile işbirliği yapıp sonra da kandırıldık diyerek utanmadıkları gibi.
az bile durmak yok yola devam :) meeee meee 420 tl yi verirler gidecekler yine evet diycekler HAYIR
referandumun harcamalarının bir yerden çıkarılması gerekiyor.
Az bile böyle vatandaşa böyle kazık
el iyisi denen bir deyim vardır memleket o halde bunlar bizim kardeşimiz biz bölgesinde lider ülkeyiz biz dünya devletiyiz hayaliyle 3 milyon suriyelili besle büyüt kendi vatandaşından 2 kutu ilaç için 15 lira haraç al Suriyeliye bedava ilaç dağıt mülteciyi vatandaş yap sınavsız işe sok üniversiteye al kendi vatandaşına dayan dayanabildiğin kadar her millet layık olduğu idareyi bulur.
SURİYE'LİLERİN MASRAFLARINI BİZİM GENÇLERE YÜKLÜYORLAR...BİNALİ'YE,İNALİ DEMENİN TARİHİ 16 NİSAN 2017...OYUMUZU VERMEDEN ÖNCE BİR DAHA DÜŞÜNELİM,DÜŞÜNELİM Kİ O TARİHTEN SONRA BETERİYLE KARŞILAŞIP GENÇLERİMİZİN YÜZÜNE TÜM KAPILARIN KAPANMASINA SEBEBİYET VERMEYELİM...DİMİ AMA !
öyle sağa sola eyyyyyy demekle bu işler olmuyor üretmiyorsan fakirsin yada birilerinin deyimiyle fakir çalmadığını bilmediği için fakirdir
adam oturmus bu insanları nasıl yolarız diye kafa yormuşlar sonuç mükemmem olmuş kolaymı kaç milyon suriyeli bakıyoruz ve suriyelilerin vatanında savaşıyoruz bu paralar bir yerden tedarik edilecek akp yöneticilerinin ayak bastıgı her yerde huzursuzluk , yolsuzluk,rusvetcilik, adam kayırma ve kollama ,insanların borç batagına saplandıgı ekonomik istikrarın olmadıgı rezil bir dünya ne yazıkkı aynı topraklarda bu zihniyetle yaşamak zorundayız içimizde allah korkusu ve itaat olmadıgı sürece bu insanlar her zaman başımıza sıkıntı getirmekten başka bir işe yaramayacaklar.
NE OLDU KAĞIDA ZAM MI GELDİ YOKSA BAŞKANLIK MASRAFLARINI YÖK ÜN AÇIKLARINI MERKEZ BANKASININ DÖVÜZ REZERVİNİ Mİ KAPATACAKLAR...YAZIKLAR OLSUN ..SOYGUNUN RÜŞVETİN RESMİ HALİ OLSA GEREK..CÜZZİ BİR MİKTAR ALMAYI HİÇ BECEREMEDİNİZ..
sanırım eğitimde özelleşecek fakire sen okuma ırgat ol demek bu
NİYAZİLER TARİKATINA GİR SABAH İŞE BAŞLA UĞRAŞMA KPSSYLE
Sizde ahlaki,vicdani, dini ve diğer hiç bir kutsal değer yok. Bu insanlar işsiz, baba parası yiyor çoğu ve çoğunluk dar gelirli. Adamın iş için gireceği sınavı birilerine rant kapısı yapıyorsunuz. Bu parayı nasıl verecekler düşünün bir kere insaf vicdan yoksunları. Üç milyon Suriyeliyi bedavadan besleme de bu sınavları parasız yap , gençlere de iş sahası aç.
bunlar iyi günler evet çıkarsa asıl ozaman görün TÜRKİYE nin halini hani eskilerin bir sözü var bir sent e bile muhtaç kalıcaz şuan evet diyecek olan ATATÜRK düşmanı reisçiler varya bal kaymak yaşayıp gidiyorlar resilerinin onlarla işi kalmayınca koyunlardan istediğini alınca ben ozaman görücem onların hallerini
Devlet neden bu soyguna susuyor !? Bu Zamin qciklamasi nedir ceyrek altin cekilisimi var? TUS sinavlarinada %100 Zam geldi ve YÖK'ün yaptigi TIP mülakat sinavi 2000 TL bunun hic bir ahlaki vicdani aciklamasi olamaz ! Devlet bunlara susuyorsa bende secimlerde susarim gerseyden once Ahirette bu yaratiklar nasil hesap verecek ben bu soyguna hakkimi helal etmiyorum !!!
yeryüzünde vatandaşını bu kadar kazıklayan bu kadar aptal yerine koyan ikinci bir devlet yoktur alıştık artık ahmakları döt kılı olmaya can atanlar olduğu sürece bu böylece devam eder yaş kuru hepsi bir arada yanar.her millet layık olduğu idareyi bulur
Suriyeliler, sınavsız , bedava üniversiteye girer bizim gençlerimiz hem sınav ücretinden kazık yer hem 1 dakika geç kaldığı için sınava bile alınmaz hemde Suriye de savaşır bizmi mülteciyiz onlar mı ?
ooo cok iyi olmuş yarasın daha beter olalım hakediyoruz
Ee kolaymi suriyelilere bakmak cifter cifter doguruyorlar yetmedi avrupadan geri kabulle de aliyoruz turkten soy araplara yedir akpnin yeni turkiyesi bu kmse super guc beklemesin hayiri basin nalet olsun sisteminize
Ey Türk düşün, titre ve geçmişten ders alarak geleceğine karar ver...
ewet deyin gençler 18 yaşında milletvekili olun ve ömür boyu 17 milyar emekli maaşı alın.kpss lerde sürünmeyin.
@fx2003 KAÇ MİLLETVEKİLİ OLACAK 600 ŞİMDİKİ MİLLETVEKİLLERİNİN KAÇ ÇOCUĞU VAR BİR ARAŞTIRIN KPSSYE GİRENLERE DÜŞER Mİ ASLA O ZAMN BU YORUM NEDEN.
Devlet neden bu soyguna susuyor !? Bu Zamin qciklamasi nedir ceyrek altin cekilisimi var? TUS sinavlarinada %100 Zam geldi ve YÖK'ün yaptigi TIP mülakat sinavi 2000 TL bunun hic bir ahlaki vicdani aciklamasi olamaz ! Devlet bunlara susuyorsa bende secimlerde susarim gerseyden once Ahirette bu yaratiklar nasil hesap verecek ben bu soyguna hakkimi helal etmiyorum !!!
NASILSA ÜLKEYİ YÖNETENLERİ TUZU KURU ELİN OĞLUNU BEDAVA ALACAKSIN İŞE ÜNÜVERSTELE KENDİ ÇOCUKLARINI AİLERİNİ SOYACAKSI ONLARIDA BESLEYECEKSİN BÖYLE SOSYAL DEVLET OLURMU.
Ödeyeceksiniz tabi devlete para lazım fakirler.Yoksa paranız ölün.Bu ülkenin seçilmiş hükümetine isyan nedir anarşikler.Zorla mı oy verdirdik.
Milleti ne hale düşürdüler, 3 milyon adaymış o 3 milyon adayı kaç sene daha sınava sokup parasını yiyeceksiniz acaba?.
Diğer Haberler