LPG'li araçlara müjde!

Yakıt tasarrufu sağlaması nedeniyle birçok araç sahibi tarafından tercih edilen LPG sistemi otoparklarda sorun olmaktan çıkıyor.

LPG'li araçlara müjde!
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı‘na bağlı Sanayi Genel Müdürü Sufyan Emiroğlu, Bakanlığın LGP’li araçların kapalı otoparklara girebilmesine yönelik çalışma başlattığını söyledi. Hazırlık aşamasında olan yasanın yıl sonuna kadar çıkması bekleniyor.
**TARAFLARLA GÖRÜŞÜYORUZ**
Emiroğlu yaptığı açıklamada, LPG sistemi üreticileri ve alışveriş merkezlerinin temsilcileriyle görüşme yapıldığını söyledi. Yapılan görüşmede dünyada LPG’li araçların kapalı otoparklara girebilmesi için hangi şartları sağlaması gerektiğini konuştuklarını belirten Sufyan Emiroğlu, “Dünyada kapalı otoparklara gazlı araçların girmesinin sağlayan ülkeler neler yapıyor, hangi önlemleri alıyor bunların çalışmasını yapıyoruz. Bu çalışmalarla işin fiziki alt yapısını hazırladıktan sonra mevzuat alt yapısını da hazırlamış olacağız. Bu işlemlerden LPG’li araçlar da kapalı otoparklara girebilecek” dedi.
**LPG KİTİNİN KALİTESİ VE TAKAN FİRMA ÇOK ÖNEMLİ**
Bakanlıktan gelen sevindirici haberin ardından İstanbul Makine Mühendisleri Odası LPG Komisyon Başkanı Gürkan Topuzlar, araçların kapalı otoparklara girebilmesi için gerekli şartları İHA’ya anlattı. Avrupa’nın birçok ülkesinde LPG’li araçların kapalı otoparklara girebildiğini belirten Topuzlar, LPG sisteminin kaliteli ve bu sistemi araca takan kişilerin işin uzmanı olması gerektiğini söyledi. Türkiye’de halen birçok merdiven altı uygulamanın bulunduğunu söyleyen Gürkan Topuzlar, halkın bu tip yerlerde LPG sistemi taktırmamaları gerektiğini belirtti.
**OTOPARKLARIN EMNİYET SEVİYELERİ YÜKSELTİLMELİ**
Yasanın çıkabilmesi için otoparkların emniyet seviyelerinin de yükseltilmesi gerektiğini söyleyen Gürkan Topuzlar; “Eğer bir LPG’li araç kapalı otoparka girecekse o otoparkta gaz sızıntılarına karşı uyarı sistemleri olmalı. Bu uyarı sistemi her hangi bir gaz sızın tısına karşı alarmları ve havalandırmayı çalıştırılabilmeli ve bu sistemlerin hepsi sertifikalı olmalı” diye konuştu. Ayrıca otopark görevlilerin özel eğitimli olması gerektiğini belirten Topuzlar, kapalı otoparka girecek LPG’li araçların bir takım özel şartları taşıması gerektiği ve bu şartları yerine getirdiğine dair bandrol taşımasının zorunlu olmasının çok önemli olduğunu söyledi.
**LPG TAKTIRIRKEN FİRMAYA RUHSAT SORUN, MÜHENDİSLE GÖRÜŞÜN**
Vatandaşların kaliteli bir LPG sistemi taktırmak için ucuz yerleri tercih etmesinin yanlış olduğunu söyleyen Gürkan Topuzlar, “Kaliteli sistem iyi işçilik ve kaliteli malzeme gerektirir; o yüzden merdiven altı uygulamaları olan yerlere sırf ucuz diye gitmeyin” dedi. Sistemin takıldığı yerin muhakkak bir tane makine mühendisi olması gerektiğini söyleyen Topuzlar, vatandaşın dönüşüm işlemi sırasında mühendisle tanışmasının gerekli olduğunu söyledi. Mühendis çalıştırmayan yerlerin yasa dışı iş yaptıklarına vurgu yapan Gürkan Topuzlar, gerekli tedbirler alındıktan sonra LPG’li araçların sıfır riskli bir hale geleceğini ifade etti. (İHA)
[** **](http://haber.mynet.com/kategori/guncel)
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Lpg yi kaldırı Doğalgaz kullanın Lpg gibi bir yerde birikmez riski doğalgazın cok daha azdır havada dagılır
hükümet gene kesin para çıkarmanın yolunu arıyor.vergi kdv ötv gibi
lpg ucuzluyor sandım ben de...zaten alışveriş merkezlerine gidemiyoruz ki....
çok iş yapmışlar, kardeşim 500TLye de lpg kiti var 4000TL'ye de, mühendise soracakmışız, vatandaş sineğin yağını hesaplar hale gelmiş mühendisi olan lpgci mi arıcaz bir de :) sanayide ahmet usta 3 kuruşa hallediyor, ben kendi canımı hiçe sayıyorum, avmciyi yada diğerlerini mi düşüncem, iktidar sahipleri olayların bu boyutuna baksalar sorun zaten düzelecek, hatta lpgye bile ihtiyaç kalmayacak ama tabi o zaman fatura kendilerine çıkacağı için hiç kapak kaldırmıyorlar.
aman ne müjde ne müjde mal bağışladılar sanki
Bakin şimdiden söylüyorum,biz türkler haşlak milletiz.Her yaptığımız işi muttlaka kshverengi-sarımsi yaparız.bir yerde mutlaka bir patlama olacak,İnsanların canı yanacak.Belki de bizim başımaıza gelecek.Suçlu arayacağız.Ama suçlu hep oradadır bizim memlekette.Balık başn kokar.
Ben Türk'üm ve senin dediğim gibi değilim.Ama galiba sen Türk değilsin isminden belli.
bende sevındım lpg ye ındırım gelmiş sandım sızler bu vatandasın derdını ne zaman dınleyeceksınız bugun 1990 model ozel araç yıllık vergısı 500// 600 /tl
arkadaş senin arabanın markası modeli ne öyle? bende 1996 model araba var vergisi 45 tl.. 90 model araca 600 tl vergi de ilk defam duyuyom
MÜJDEYE BAK. SANKİ BANA TÜP UCUZLAMIŞ :@
Haberin başlığına bak sanki dalga geçiyor. Ben de sandım gaz fiyatları düştü. Oysa adamlar başlıkla bizi gaza getiriyor.
yahu kim uyguluyorki? kanunları genelgeleri benzinlik.de l.p.g.si işlenmemiş araçlara dolum olmaz yazıyor fakat hangi benzinci ruhsata bakıyor?veye oto parka girerken?sırf sözde kalır yine saçma saçma kanun koyuyorlar sonrada kendileri kaldırıyorlar.kim öper yalova kaymakamı misali.
Diğer Haberler