Maaş alacaklarını sanırken borçlu çıktılar

Sahte belgelerle, 96 kişi adına, 1 milyon 400 bin lira prim aldılar.

Maaş alacaklarını sanırken borçlu çıktılar

Diyarbakır’ın Ergani İlçesi’ne bağlı Canveren Köyü’nde, yeşil kartlı ve işsiz olan herkese aylık 200’er TL maaş bağlanacağını öne sürülen, kimlik fotokopileri ve noter tasdikli vekaletnameleri alınan 96 kişi adına sahte çiftçi kayıt belgeleri düzenlenerek, 1 milyon 400 bin lira çiftçi destekleme primi alındığı ortaya çıktı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 96 kişiden bu parayı tahsil etmek isteyince, dolandırıldıklarını anlayan köylüler, ne yapacağını şaşırdı.

Diyarbakır’ın Ergani İlçesi’ne 20 kilometre uzaklıkta bulunan, 120 haneli, 600 nüfuslu Canveren Köyü’nde oturan 96 kişi adına, 2009 yılında çıkarılan sahte çiftçi kayıt belgeleriyle 2001 yılında 1 milyon 400 bin liralık, çiftçi destekleme primi alındığı ortaya çıktı. Bakanlık müfettişlerinin yaptığı araştırma sonunda 96 kişi adına düzenlenen çiftçi kayıt belgelerinin sahte olduğunun tespit edildi. Bakanlık, söz konusu kişilere yazı göndererek parayı isteyince köylüler, dolandırıldıklarını anladı. Köylüler haklarını aramak için savcılığa başvurduklarını belirten köylüler, savcılıktaki yetkililerin toplu dolandırıcılık davası olduğu bu nedenle genel bir soruşturmanın başlatıldığını, dolandırıcılar hakkında başlatılan yasal işlemlerin ise devam ettiğini aktararak, şikayet dilekçeleri kabul edilmediğini iddia etti.

DOLANDIRILANLAR ARASINDA ÜNİVERSİTELİ DE VAR

Evli ve 3 çocuk babası, 34 yaşındaki Hacı Polat, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi olduğunu belirterek, şöyle dedi: "Vali Hüseyin Avni Mutlu döneminde fakir ailelere aylık 200’er lira yardım dağıtılıyordu. 2009’da köye gelen kişiler, yine aynı o dönemdeki gibi yardım verileceğini söyleyip özellikle yeşil kartlı, ev, arsa ve arabası olmayan vatandaşlardan kimlik fotokopileri aldı. 2 gün sonra köye, Diyarbakır 5’inci Noter görevlisi Erkut Önen ile Cemal Kaya, Mustafa Kaya ve Remzi Akçan, köylülere kağıt imzalattı. Ancak daha sonra, 2 gün önce okuduğumuz kağıt ile gece imzaladığımız kağıtların farklı olduğunu farkettik. Sadece köyümüzde 96 kişiyi bu şekilde kandırarak vekalet almışlar. Vekalette kredi çekme, hesap açma ve hesaptan para çekme gibi hakları vardı. Sahte çiftçi kayıt belgesi (ÇKS) çıkartıp vekalet aldıkları köylülerin adına Siverek, Silvan, Bismil ve Mardin gibi yerlerden arazi kiralayıp, bizler adına 16 ila 20 bin lira destekleme primi almışlar. Bakanlık yaptığı araştırmada benim ve diğer kişilerin isimlerine kayıtlı tarla olmadığını tespit edince de bu parayı bizden istedi. Bu parayı verecek gücümüz yok. Sadece bu köylüler adına 1 milyon 400 bin lira para dolandırılmış."

"DEVLET DOLANDIRICILARI BİLİYOR, TANIYOR"

Köy Muhtarı 5 çocuk babası 80 yaşındaki Mehmet Mehdi Talay da, dolandırıcıların bilinen ve tanınan kişiler olduğunu öne sürerken, "Dolandırıcılar devlet çok iyi biliyor ve tanıyor. Biz devletten bu işin çözülmesini ve haklarımızın alınmasını istiyoruz" diye konuştu.

9 ÇOCUK ANNESİ KADINI 16 BİN LİRA DOLANDIRMIŞLAR

Adına 16 bin lira para çekilen, 9 çocuk annesi Fatma Polat ise, "Biz hakkımızı istiyoruz. Saf niyetimizle devlet adamları sandığımız kişilere güvendik. Ama bizi dolandırdılar. Başbakan Erdoğan’a sesleniyoruz, hakkımızı almak için gerekirse Ankara’ya kadar gideriz" diye tepki gösterdi.

2’Sİ ÖZÜRLÜ 5 ÇOCUĞU ADINA PRİM ALMIŞLAR

Türkçe bilmediği için Kürtçe konuşan 2’si özürlü 10 çocuk annesi Fadime Bircan, tercüman aracılığıyla, 2’si özürlü 10 çocuk annesi olduğunu anlatırken, "200 lira maaş bağlanacak’ dediler. Maddi durumumuz iyi değildi, 2’si özürlü olmak üzere 5 çocuğum adına para alınmış. Eşim at arabasıyla saman taşıyarak evimizin geçimini yapmaya çalışıyor. Ben zaten Türkçe bilmiyorum. O zaman bize dediler ki devlet yardım yapacak, biz de inandık, kimlik fotokopilerimizi verdik. Ama şimdi ne yapacağımızı bilmiyoruz" dedi.

OKUTULAN VE İMZALATILAN BELGELER FARKLIYMIŞ"

İmam Hatip Lisesi mezunu olduğunu kaydeden 34 yaşındaki Sedat Polat, köye gelen kişilerin kendisine okuttuğu kağıtla, köylülerin imzaladıklarının farklı olduğunu söyledi. Dolandırıcıların köye gündüz geldiklerini ifade eden Polat, "Belgeleri okutmak için gündüz geldiler. Okuduğumuz belgelerde herhangi bir olumsuzluk yoktu. 2 gün sonra köye akşam saatlerinde geldiler. Köylülerin zaten çoğu okuma yazma bilmiyor. Benimle birlikte okuma yazma bilenler de aynı diye belgeyi ikinci kez okuma gereği duymadık. Bu belgelerin farklı olabileceğini düşünmemiştik. Ben lise mezunuyum, cahil miyim böyle bir belgeyi imzalayayım. Bizi dolandırdılar, hakkımızı istiyoruz" dedi.

Canveren Köyü’nde 96 kişinin aynı yöntemle dolandırıldığı, çevredeki köylerde de benzer durumda yüzlerce kişi bulunduğunu, yapılan operasyonda gözaltına alınanların 9 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldığı ileri sürüldü.

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 33 yorum
Yazık şu halka hiçbir devlet görevlisi ilgilenmiyor. iLGİLENDİKLERİ tek şey Arap Ülkeleri.
vışşşşş
bedava maaşı duyunca nasıl atlıyor kekolar. yazıklar olsun yattıkları yerden para almaya batı halkının verdiği vergileri sömürmeye ne kadar meraklılar kekolar. iyi olmuş belki çalışmayı öürenirde ödersiniz o paraları diyicem ama nerdeeee şimdiden muhtar denilen şeref özürlü devleti suçlamaya başlamış bile. sanki tokatçıları devlet gönderdi oraya
BETER OLSUNLAR.... ELEKTRİKLERİ SULARI BEDAVA HERŞEYİ DEVLETTEN BEKLEYEN ZAVALLI MAHLUKLAR. HAYATLARI BELEŞ OLMUŞ BUNLARIN
allahın tokadı yok evdeki bulgurdan da olmak böyle bişi
sizi beleşçi parazitler akp ve pkk sayesinde Türk Milletinin sırtından geçinmeye alıştınız. Allah Belanızı versin
MAKARNACILAR SİZİ ÜLKEN YÜZ KARASI İNSANLAR ÜLKEDE MİLYONLARCA İŞİ GÜÇÜ OLMAYAN VAR TEK SİZMİ GÖZ ACIKSINIZ İYİ YAPMIİŞLAR SİZE MAKARNACILAR SİZİ
allahını seven söylesin şunlarda dolandırılacak tip varmı at hırsızı gibiler uyanıklar kesin yalan söylüyor.
devleti soymaya çalışırken sizi soymuşlar.nasıl bilmezsin imzaladığınız kağıdı masal anlatmayın.
helal sana doğru söylüyosun
hayatları beleş bunların hala devlet bize bahmiyyyyyyyyyyyyyyy
PEZEVENKLER DÜN TATİL BELDESİNDE OLDU HERKES LANET GETİRDİ AMA DİYARBAKIR OLUNCA HERKES AGIZ BİRLİGİ EDERCESİNE HAKARET AKP PKK VE DAHA NİCELERİ SİZİ SİKS....N PİCLER DUYGUSUZLAR
Sanki çok masumsunuz...........sütten çıkmış ak kaşıklar. işiniz gücünüz devleti yolup isyan etmek...
BRAVO SANA KENDİNİ NE GÜZELCE TARİF ETMİŞSİN...
ulan ne kadar bölgecilik yapan ayrımcı zihniyetler var inşallah başınıza gelirde klavye savcısı inekler sizi
Bunlarda kandırılacak göz var mı ya? Hırsız dedikleriyle devleti soymak için anlaşmışlardır.
iyi olmuş gram üzülmedim. nerde beleş oraya yerleş hesabı bu sefer tutmamış
Ava giderken avlanmak buna denir.
devlet zaaten besliyo bide alışmışlar belgelerle extra almaya gelmişler
müstehak...
Milyarlarca TL ödemediğiniz ve kaçak kullandığınız elektrik faturalarına sayarsınız.. :)
BU HABER DOĞRUYSA.İNŞALLAH DOĞRUDUR.SEVİNCİMDEN GÖBECİKLER ATIYOM.OOHHHH OLSUN.
Saf niyetimizle demişler... Çakallık ne zamandan beridir saflık oluyor, hiç bir sıkıntı çıkmayıp paralar gelmeye başlayınca böyle düşünmezdiniz ama şimdi ortada kaldınız soyacağınız devletten yardım istiyorsunuz,..
yorumları okuyorumda insanlık ölmüş türkiyede yazıklar olsun size bide utanmadan dolandırıcıları destekliyorsunuz ALLAHIM SEN BU ÜLKEYİ CAHİL İNSANLARDAN VE KÖTÜ İNSANLARDAN KORU YARABBİ AMİNNN.....
SUSMAK SUÇ TUR
DEVLETİN VERDİĞİ HELAL PARAYI GERİ İSTEYEN AKP İKTİDARINA YAZIKLAR OLSUN.O ZAMAN NEYE VERİYON KARDEŞİM.VERME.işiniz gücünüz vatandaşa zorluk çıkartmak.bir de muhalefet ediyorsunuz derler.bu şimdi hakmı yoksa reva mı.yazıklar olsun akp ye.oyum bdp ye.
NORMAL DEĞİLMİ? DEVLET MALI DENİZ.MİSALİ
Masum köylüler yine ön planda;bedavadan maaş için sahtekarlık yapmak ayaklarına dolanmış.Hesap tutsa sorun yok;tutmayınca hemen DEVLET diyorlar birde utanmadan. Beğenmedikleri devlet onları bedava yaşatıyor daha ne istiyorlar.
parayı ödememek için ayak yapmıyorlarsa ne olayım, arazi yüzölçümünün 3 katı toprak için teşvik alan bir yer :) bu da katsayıyı bir kademe daha arttırma yöntemi olsa gerek
Yazık Vallahi Şuradaki Yorumları Okudumda Bu Ülkede Yaşamaktan Bir Anda Soğudum. Bu Halkın Düştüğü Duruma Batıda Herkes Düşüyor. kredi kartı mağduru yokmu allah aşkına.. Devlet Ayda 200 TL Verecek Deseler Ananıza Babanıza Koşa Koşa Gitmezlermi. Bu kadar Cahil Olmayın.
HAdi diyelim dolandırıldın. DEvlet nerden çok iyi biliyor ve tanıyor seni dolandıranları? Ye iç sıç devletin suçu de. İçinizdeki üniversiteli bile kafası üniversitede olmak yerine dağda olursa daha size çok çomak verirler! Aklınızı başınıza devşirin! Bayrağımı, ülkemi devletimi suçlamayı bırakın! Her şeyi devletten beklemeyin. Sizden bu kadar para çarptılarsa hepiniz demek ki bu paraları alabilecek tarla işleme kapasitesine sahipsiniz. Bırakın da devletten beklemeyi her şeyi çalışın biraz.
BELEŞ ELEKTRİK KULLANIRKEN KİMİN HAKKINI YİYORUZ DİYE DE DÜŞÜNÜYORMUSUNUZ ACABA
Ava giderken avlanmışlar havadan 200 TL duyunca hepsi atlamış sazan gibi orada mağdur devlettir
Diğer Haberler