Mahkeme: Taksim'in yapısı değişti, cami şart

Taksim'e cami projesine karşı açılan davaya bakan mahkeme kararını verdi: 100 yıldır cami yapılmadı, ihtiyaç var...

Mahkeme: Taksim'in yapısı değişti, cami şart
Uzun yıllardır tartışılan Taksim'e cami projesinde önemli gelişme yaşandı.
Akşam gazetesinden Bülent Şanlıkan'ın haberine göre, Şehir Plancıları Odası'nın İstanbul 1.inci İdare Mahkemesi'ne açtığı iptal davası reddedildi.
Kararda, "Bölgenin Müslüman nüfus yapısı değişti. 100 yıldır cami yapılmadı, ihtiyaç aşikar" denildi.
Mahkeme, kararında camiye vize gerekçelerini şöyle sıraladı.
- Taksim cami alanının öngörülen alan büyüklüğü ve parselin konumu büyük ölçekli bir mimari boyuta ulaşmıyor.
- Cami yapılması öngörülen yerde bir mescit yer alıyor. Tuvalet ile iç içe ve teneke minareli oluşu nedeniyle görsel olumsuzluk oluşturuyor.
- Tüm önyargılardan uzak tarafsız bir gözlemle bilimsel veriler olarak proje kamu yararı açısından olumsuzluk oluşturmuyor.
- Müslüman nüfus yapısı Cumhuriyet döneminde önemli şekilde değişen ve yaklaşık 100 yıldır herhangi bir cami inşaa edilmediği gibi Taksim Kışlası içinde bulunan cami de yıkıldı.
- Bölgede cami sayısı yetersiz, Cuma günleri cadde ve sokaklarda ibadet ediliyor. Yörede cami ihtiyacı aşikar.
- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, yakın çevresindeki geleneksel mimari ve kentsel doku göz önünde bulundurularak hazırlandığını ve caminin meydandan ağımsız düşünülmesi gerektiğini ifade ediyor.
- Büyükşehir Belediyesi mahkemede verdiği savunmasında, 'Dava konusu imar planı bölgede yaşayan halkın ve sivil toplum örgütlerinin yazılı ve görsel görüşleri alınarak, bilimsel-teknik ve hukuki alt yapısı ile birlikte meri koruma ve imar mevzuatına, planlama teknikleriyle kamu yararına uygundur' demişti.
- Kültür ve Turizm Bakanlığı 'su maksemine zarar vermemek, civardaki mezbeleliği kaldırmak şartıyla sakınca yok' demiştir.
- Tesis olunan işlem hukuka uygundur.

[

](http://cevaplar.mynet.com/anket-sorulari/taksime-cami-yapilmasini-destekliyor-musunuz/9604)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 120 yorum
cami şartmış cami olmadan namaz kılınamıyor mu? okul yaptırın hastane yaptırın.o cami için harcayacağınız milyonları fakirlere dağıtın daha çok sevap kazanırsınız...
Fakire fukaraya niye "makarna, kömür" dağıtılıyor diyen ODUNLAR'dansındır eminim. Bu dağıtılan paraya kimbilir ne dersin. Laf olsun torba dolsun seninki.
Cahilce yorum yapma. Önce aç oku, islamı öğren, sonra yorum yap. İbadethane toplumun diğer ihtiyaçlarına tercih edilecek bir husus değildir.
o cami için harcanan milyonlara laf eden ey kardeşim.. kardeş demiyim kardeşlerime hakaret etmiyim.. yazık sana.. sen herhangi bir dine mensup olmayabilirsin ama müslümanların dinini yaşamasına hemde ülkesinde yaşamasına karşıamazsın.. boş konuşmaki adam sansınlar seni
Sonları geliyor aslan parçalarının din tüccarlarının yavaş yavaş.Giderayak son vurgunları yapacaklar..Yapıyorlar..Madenleri çok değerli arazileri hiçbir hak hukuk tanımadan her yol mubahtır güç bizim elimizde diyerek kendi adamlarına peşkeş çekiyorlar.Adamlar yüzlerce yıldır antalya sınırındaki bir bölgeyi sırf rant uğruna konya ilsınırına çekip yandaşa bedavaya peşkeş çektiler.İşin acı tarafı bunların hala ben dindarım diye halkı uyutması.Halkımızın seviyesinin ne kadar düşük olduğununda göstergesi bu.Birileri devleti din adını kullnarak soyuyor zenginleşiyor..Uyumaya devam yeni kurtuluş sava
uykudan uyanmamak için bol bol cami yap.ülke dilim dilim satılıyor ne gören ne duyan var. bakalım bu seferki cami rantı kime milyon dolarları kazandıracak. sanki namaz camiden başka hiç bir yerde kılınmazmış. allah sağda solda dışarda evde tarlada bahçede namaz kılanı görmüyorda birtek camide namaz kılanı görüyormuş peehh. iyi uykular aziz nesin lik halkım.
Sanırım bu sebeple istiklal caddesinde onca kilise yapılmış !!! ''Cami, müslümanların hep birlikte namaz kıldığı ve ibadet ettikleri yerdir. Kuran`da mescit anlamına gelir. Cami sözcüğü Osmanlıca`dan gelmektedir. Camilerde zengin-fakir, ırk ayrımı gözetmeksizin beraberlik içinde Allah`ın rızasını kazanmak için dua edilir ve ibadet edilir. Birlikte yapılan ibadet toplum bilincini artırır ve insanların zorluklara karşı birlikte göğüs germesini sağlar. Bu sebeple toplu halde kılınan namazın tek başına kılınan namaza göre daha sevap olduğu söylenir.'' google yazsaydın cevabı bilirdin :)
Dinini bilsen böyle konuşmazdın. Zaten camiyle, namazla, ibadetle işin olmadığı yorumundan belli. Önce islamı öğren, sonra yorum yap. Caminin, namazın ne olduğunu, Peygamberimizin camiyle olan irtibatını, sözlerini, bu konudaki ayetleri oku, sonra yorum yap. zahmetli aziz nesin de bize cennetten el sallıyordur şimdi. sevgi kelebeği, yukarılardan bir yerlerden bizi görüyordur şimdi. kalkıp da gördüklerini bi anlatabilse keşke. O zaman anlardın anyayı konyayı.
Memlekette okuldan çok cami var ama hala cami yapma derdindeler.Okullarda hala ikili öğretim var ama bayram namazlarında dolabilir diye cami yapma peşinde olanlar mahallesindeki okulları bir gezip görsünler. bu memlekette okula ihtiyaç var. oloooooo duyan var mı acaba.
be angut kardeşim türkiyede 17,462,169 kişi ögrenci ve 67,000 okul var eşittir 260 kişi bir okul var demek peki 65,000,000 müslüman var oldugunu var sayarsak 85,000 camii'ye kaç kişi düşer 765 kişi bi ayrıntı daha elhamdülillah müslümanım diyen camii ve din egitimine karşı çıkamaz
hidayet kardesım caniler bugune dek cemaat yardımlarıyla yapılıo halada oyle nadirdir belediyelerin yaptıgı kurun bı cemaat okulda yaptırın kardes
CUMA GÜNLERİ KAPALI MEKANLARDA İBADET ETME İMLANI VAR İKEN VE ETRAF CAMİİ LE DOLUYKEN BİZİM İNSANIMIZ İLLADA KALABALIK GÖZÜKMEK İÇİN VE TEŞİR İÇİN AÇIK ALANLARA DOLUŞARAK ÇİRKİN BİR GÖRÜNTÜYLE İBADET ETMEKTEDİR. ANKARADA KIZILAYDA BİR SÜRÜ CAAMİ VARKEN CUMA GÜNLERİ BURALARDA KİMSE OLMAZ AMA NE HİKMETSE METRO ÇARŞI İÇİ NAMAZ VAKTİ DOLAR TAŞAR. TÜM YOLLAR KORİDORLAR VS. ADIM ATACAK YER KALMAZ. AMA YAKINDAKİ CAMİİLER BOMBOŞTUR. BİLEN BUNU İZAH ETSİN....
Cuma namazı, birlik olma ve toplanma anlamını taşır. Bu nedenle kazası olmaz yada vaktinden başka zaman kılınamaz. Peygamberimiz büyük bir engel olmadığı sürece tek bir yerde toplanarak kılınmasını buyurmuştur. Ama nüfus çokluğu ve ulaşım zorluğu gibi nedenlerle birden fazla yerde kılınmak zorunda kalınmaktadır. Özellikle kalabalık olan camilere gidilme nedenide birlik olabilmek ve bu farzı yerine hakkıyla yerine getirebilmektir. Hatta Hz. Ömer R.a. ikinci bir mescitte Cuma namazı kılınmasını kesin bir dille yasaklamıştır.
mal comx66 bende ankarada yaşıyorum kızılayda metro haricinde bir tane cami adı söylede bizde öğrenelim. Sen ancak Ankara'yı bilmeyen insanları kandırabilirsin. Koskoca Ankarada kızılaya en yakın cami Kocatepede. Ayrıca namaz gizli yapılması gereken bir ibadette değildir aksine gururla, göstere göstere yapılması gereken bir ibadet olması lazım iken namaz kılan insanları kınaya kınaya (bunuda müslüman olduğunu iddia edenler yapıyor genelde) kimseler görmeden yapılan bir ibadetmiş gibi zannettirdiler.
crasis o zaman arabistana gitsin bütün müminler tek bir yerde kılınsın
ANGARALI ŞERİF.....İBADETİN GİZLİ YAPILANI ALLAH(CC) KATINDA DAHA HAYIRLIDIR. BUNU HER MÜSLÜMAN GİBİ SENDE BİLİYORSUN..TAKİYYE YAPMA. GELELİM KIZILAYA. KOCATEPE 400 MT, MALTEPE CAMİİ 350 METRE VE KIZILAY BULVARDA BENİM SAYABİLDİĞİM 14 ADET MESCİT VAR.. CUMA GÜNİ GİT BAKALIM BUNLAR NE KADAR DOLU. ŞU OLSA İNSANLAR BU CAMİİ LERE VE MESCİTLERE SIĞMASA ANLARIM. AMA BURALAR BOMBOŞKEN METRO İÇİNİN AYAK KOKUSUNA BEZENMESİNİ ANLAYAMIYORUM. MALCOLM X' İ OKU VE TANI ÖYLE DAKLGANI GEÇ KENDİNE MÜSLÜMAN ŞERİF......
Bunların camilerinde namaz kılınmaz.Haçlı uşakları din tüccarı bunlar.her köşesinden asil şehit kanı fışkıran Anadolu toprağında kılarım namazımı bunların altından yapılan camisinde kılmam.Dini sahiplnmsin.Irakta milyonlarca adam ölürken ses çıkarmayan üstüne bide toprakları kullandırmak için meclise yasa getirenlerin camisinde namaz kılınmaz.Cemmat çıkarı için din vatan satanın camisinde namaz kılınmaz.Bedenlerini toprak kabul etmicek.Allah bunları ahiretten önce aziz Türk halkının önünde vatan haini olarak yargılandıkları günleride inşallah gösterir bizlere saf temiz namuslu asil Türk halkın
Taksim nufusu fazla diye cami dikeceklermiş o zaman kuş uçmaz kervan geçmez Çamlıca Tepesine niye Camii yapıyorsunuz ?
45000 okul var 90000 cami var adamlar hala cami diyor, gözünün namazda olduğunu iddia edip , 90000 camili ülkede cami bulamayan varsa onun derdi namaz değildir arkadaş, gösteriştir.
Tebrik ederim, doğru ve iyi bir saptama...
45000 okulda 10 milyon öğrenci var, 70 milyon müslüman için 90bin cami. demekki daha çok cami yapılmalı ortalamaya vuralım diyorsan. Haa müslümanım diye senin gibi cami yüzü görmeyenleri 10 milyon kişiden süyan çocuk sınıfına soktum kızma ama. Orantı bu, demekki 10 misli daha fazla cami ihtiyacımız mı var? Orantına tükürüyüm, mürşik alameti taşıyan zaat...
hesaplama özürlü arkadaşım! öğlen saati camiye gitte say bakalım kaç kişi var! iki sıra dolumu!ayrıca ben müslüman değilim,benim gibide çok var! aleviler 7 milyon onlarda camiye uğramıyorlar, okadar malca ki alevi köyüne bile inatla cami yaparsınız, çok gördüm! chplileri zaten kafir diyorsunuz,kadınların nufusu zaten yarıdan fazla! cemaatle zaten saf tutmaz. çocuklarıda say, camiye gidemeyen hastalarıda say benim gibileride say! benim gibi olmayıp hanefi olup cami yolu bilmeyenide say! öyle hesapla,bu ülkede cami yolu bilen kesim %10nu geçmez. geçsede bayramda!
Kadınlar için, her camide ikinci kat ayırılmıştır. Keşke gitseler de kılsalar namazlarını.2- Çocuklar dediğin 8 yaşından itibarendir. 18 değil... 3- Yaşlı ihtiyar dediğin kesimin çoğu çarşıya pazara gider, ama camiye gidemez. Bir sandalye çekip altına oturumaz dimi? 4- Müslümansan camiye gitmek zorundasın arkadaşım ve bir gün bu ülkenin yarısı camiye gelecek en az. Bu nedenle herkesi alacak ibadethanesi yapılması zorunludur. Okul yapılmasın diyen de yok. Ama Büyük veya küçük günah işleyen birine tövbe et denildiğinde; “Ne yaptım ki tövbe edeyim” demesi insanı dinden çıkartır. Gel tevbe et.
yahu ne anlatıyorsun gitselermiş gitmiyorlar işte... hayret bişey, dedem imam yahu adam cemaat yok diyor olsaymış etseymiş.
hesaplama özürlü arkadaşım! öğlen saati camiye gitte say bakalım kaç kişi var! iki sıra dolumu!ayrıca ben müslüman değilim,benim gibide çok var! aleviler 7 milyon onlarda camiye uğramıyorlar, okadar malca ki alevi köyüne bile inatla cami yaparsınız, çok gördüm! chplileri zaten kafir diyorsunuz,kadınların nufusu zaten yarıdan fazla! cemaatle zaten saf tutmaz. çocuklarıda say, camiye gidemeyen hastalarıda say benim gibileride say! benim gibi olmayıp hanefi olup cami yolu bilmeyenide say! öyle hesapla,bu ülkede cami yolu bilen kesim %10nu geçmez. geçsede bayramda!
hesaplama özürlü arkadaşım! öğlen saati camiye gitte say bakalım kaç kişi var! iki sıra dolumu!ayrıca ben müslüman değilim,benim gibide çok var! aleviler 7 milyon onlarda camiye uğramıyorlar, okadar malca ki alevi köyüne bile inatla cami yaparsınız, çok gördüm! chplileri zaten kafir diyorsunuz,kadınların nufusu zaten yarıdan fazla! cemaatle zaten saf tutmaz. çocuklarıda say, camiye gidemeyen hastalarıda say benim gibileride say! benim gibi olmayıp hanefi olup cami yolu bilmeyenide say! öyle hesapla,bu ülkede cami yolu bilen kesim %10nu geçmez. geçsede bayramda!
O cami için harcanan para gene camilerden Müslümanlar tarafından gönüllü olarak bağışlanıyor Rahat olun... Bir camiden hayır duası alabilmek için Sırf Allah rızası için cebindeki son 25 kuruşu bağışlayıp sanki trilyon kazanmış gibi rahatlayan mutlu olan kardeşlerimiz var. Allah razı olsun o insanlardan.
onun yerine okul yapsan aç insan kalmaz geri kafalı,İstanbul'da 39 ilçeye 67 imam hatip ortaokulu açmışsınız 1 tane anadolu lisesi yada ilkokul yok... bu şekilde giderse ülkede akıllı, özgür insan kalmıycak hepiniz köpek olucaksınız... cemaate girdin mi çıkamazsın neden çünkü çıkarsan ne iş nede hayat bırakır sende... imam hatiplerde öyle seni besler büyütür sonra senden faydalanır, karşı gelemezsın, silerler, bunun neresi özgürlük koçum ???
Rabbim cami yapan ve yaptırmak nasip olan kişiler cennetliktir, zaten cehennemliklere bunu nasip etmeyiz diyor. Vehbimert35, sen git izmir plajına yanında bacını da al, bikinisiyle arkadaşlarınızla göz zevki alın, biz camimizde secde tadını alırken... Bilmediğin konularda da yorum yapma, İmamhatip lisesine çocuklar kuran öğrensin diye gönderilir, imam olamazsa da kimse tüh demez. O zaten altın bileziğini koluna takmış, takva ve kuran dersi almış. O yüzden senin kafan basmaz çok yorma. Allah aşkına söyle kaç vakit camide kılıyorsun namazını ki cami yapanlara karşı duruyorsun?
taksimde maşallah bol bol kilise var neden bir cami olmasın bu ne edepsizlik sırf bunu bu hükümet yapıyor diye istememek bence yanlış ,sonuçta bende sevmiyorum bu hükümeti ama mimarisi şirin güzel bir cami yapılsın (bu arada ben heparı destekliyorum,osman pamukoğlu) saygılar
konser olunca camide koparlar artık :) millet geniş alan güzel işletme olur, asıl cami oradaki insan şeklini değiştirmek için yoksa camiye ihtiyaç olduğundan değil sistem böyle işliyor tepki veremiyecek ufak ufak şeyleri yaparak değiştiriyorlar...
çok doğru bı karar verıldı sonunda cok şükür bence kseınlıkle oLmaLı
camileri kullanarak milletin dini duygularını istismar ediyorlar.bunlar dindar değil dinci yani dini kullanan..uyan artık türkiyem.
Milliyetçi ve Atatürkçü biri olarak ; Taksim değişti diyorlar en son ne zaman gittiniz sayın vatandaş 2000 yılından beri taksime eğlenmeye gidiyorum ve hep aynı... öyle bir ortama cami sokarlarsa her gün insanlar ölür. Onun yerine ulaşım ve eğitimi iyileştirsinler.
tam tersi olmasın belkide insanlar ezan duyunca senin gibi eglenmek yerine dogru yolu bulmuş olurlar..
Milliyetçilik ve Atatürkçülük ne zamandan beri dini dışlar oldu. Yoksa artık berduşluğun yeni adı bu mu?
Sen kendi isine bak ickini icip sahos ol birak camide de insanlar ibadet etsin sana karisilmiyorsa sende ibadet edene karisma
Eğlenmekten pek ayık gezemediğinden etrafını görememiş olabilirsin ,bir de ayıkken gezmeyi dene senin için iyi olabilir.
kilise yapılsın kimse bişey demez ozaman.....
ya ne kadar da namaz düşmanı camii düşmanı varmış.diyecek söz yok.
cami veya namaz düşman değlim ve her zaman taraftarımdır bu konuda ancak taksim istiklal girişinde hemen cami var, ayrıca 4 etrafı camilerle dolu o civarın ne alaka gitmek isteyen ve namaz kılkmak isteyen herde bulur camiyi yapsınlar sorun bu değil burdaki sorun düşünce bicimi.
yeter ya 100binden fazla cami var dünya kadarda din görevlisi diyanetin bütçesi 6 milyar dolar bu ülkedeki 15milyon Alevinin ve diğer inanç mensuplarının vergisiyle yapılıyor bunlar Hakkımız haram zıkkım olsun. Biz cem evimizin elektiriği suyu mülküyeti binasına kadar kendimiz bağışlarla yapıyoruz. Artık devlet dinden ve belli bir mezhebe (sünni hanefi) hizmet etmekten vazgeçsin
Mezhep ayrımı yok.Zaten mezheplere göre ibadet yeri değişmez. Hepsinin ibadet yeri camidir. Cem evi değil. Yani diyanetten cemevi beklemeyin
İşiniz gücünüz cami yapmak cemaat çalışması yapmak,Taksimde fransız konsolosluğuna varmadan ve geçince bir tanr iki adet zaten cami var.Sizin derdiniz din devletinin temellerini atarken camileri kullanmaktır.
Senin dinin ne kardeş? Ben anlayamıyorumda... Sana zorla camiye git diyen mi var? Türkiyenin gözbebeği istanbul'da, istanbulun göz bebeği taksimde cümle aleme karşı, biz müslümanız diyecek bir anıt olarak düşün. Oraya atatürk anıtı dikseler peşinde dört dönerdiniz ama... Allah'ın evini yapınca suç. Allah'a mı iman ediyorsunuz M. Kemale mi anlamadım? Kimse kusra bakmasında Rabbim ve peygamberi olmasa askerlerdeki o iman ve itaat olmasa Allah Allah diye çanakkalede savaşmazdı. Senin kemalin komutan olabilir ama, askerleri sıradan asker değildi! Bunu anlayın artık.
Taksimin her yeri kilise kaynıyo,Taksimmi yoksa thaksmymi anlamadım gitti.1 değil 10 cami yapsalar yeri.
akp nin 10 yılda açtığı kilise sayısı cumhuriyetin tüm döneminden çok fazla iyi okuyun araştırın sonra yorum yazın arkadaşlari
Gösterişte olsa bence Ayasofya'yı yada ibadete açmak gerekir fatih nasıl haçın ortasına bıçağı saplamak lazım avrupanın oyunu piskolojik savaşla yenebiliriz ne kadar gösteriş o kadar üstünlük sanki diğer ülkeler gösteriş yapmıyor. İngiltere'den tut Çin, Abd, Rusya hepsi gösteriş yapmıyor mu biz bile yapıyoruz bazen :)
En gerekli yer Taksik kadar pis bir yer geceleri ellerde içki şişeleri fuhuş için bekleyenler ben taksim e gittiğimde burası türkiyemi müslüman ülkedemiyiz diyorum taksim eğlence merkezi 24 saat hayat olsun ama o pis görüntüyü ortadan kaldırın cami olursa bazıları çekinir ortalıkta yapamazlar böle şeyleri biran önce başlayın
hükümetin yaptığı tek şey gösteriş ve ihtişam. zaten kendi yaşantıları da bunu özetliyor. taksimde zaten cami var ve öyle dolduğunu da hiç görmedim. ama sanki insanlar ibadet edemiyormuş gibi bir durum var ortada. ama dedim ya amaç ibadet değil, gösteriş. tamam mı güzel kardeşim. bilmediğin bir yer hakkında kafana göre yorum yapma.
can sesleri duydugunuz avrupayi gezerken nasil rahatsaniz , sizin gibi ülke insaninin dinine gicik olanlar yine rahat olur ezani duyunca merak etmeyin taksimde cami sart
Olmalı hem de en görkemlisinden. Gören turistler hayran kalmalı. Evet evet! :D
her tarafta kilise var bir şey diyen mi var taksime birde camii olsun yer mi yok her kafadan ses çıkıyor yapılan her iş güzel olur hastanede yapılsın camide okulda nerede neye ihtiyaç varsa arz olmayan yerde talep olmaz talep olmazsa varlığın ne önemi var...taksim beyoğlu Türkiye'nin prestij mekanları tüm insanların gezmek görmek istedeği yer tam meydanda kilise var birde camii olsun Tüm dünyaya örnek olsun inanıyorum ki birilerin işine mani oluyordur onun için istemiyordur,arka sokakları pislik batağı gören yok... meydan altına girmesi araç gidiş gelişleri müthiş proje inşallah planlı olur...
salak vatandaşım. hıristiyanlığın en yoğun olduğu yerde bile tek tük kilise görürsün.nüfusa oranlarsan camilerin kilisenin 50 katı olduğunu görürsün.
her müslüman camilerde kılsa namazını hiçbir camii almaz malesef camilerimiz cemaatten yoksun
burda amaç halkın duyduğu ihtiyaç değil başka hesaplar. yoksa camilerimiz zaten çok şükür yeterli vaziyette.ama gerçekten ihtiyaç var yapacaz diyorsanız o zaman cami kilise ve havra yanyana inşa edin en azından insana değer verdiğinizi anlayalım.
Gidip oraya buraya cami yaptıracağınıza dışarıda kalanlara bir sığınma evi yapın yetimleri besleyin o parayla huzur evi yapın ihtiyaç sahiplerine yardım edin ne biliyim daha yapılacak bir ton şey var neden gidip cami yapıyorsunuz? Camiye karşı değilim ama neden heryeri camiyle doldurma peşindesiniz? Tamam sevgili başbakanımız osmanlıya çevirmek istiyor burayı onu anladık zaten o yoldada büyük bir ilerleme kaydetti ama ben o adamın insanları dini kullanarak kandırmasına dayanamıyorum kendinize gelin artık Allah aşkına !!!
Müslümanım diye ortalıkta gezinip cami yapılmasına karşı olanlar münafığın önde gidenleridir. Bu dinsiz güruhu bir de camiye karşı olmalarına gerekçe olarak hastane, okul vs. mazeretini ileri sürüyorlar. Camileri halk yapıyor devlet değil, onları da siz yapın engel olan mı var size. Ama böyleleri hayır, bağış bilmez ki ceplerinden kuruş çıkarıp toplasınlar da okul, hastane yapsınlar.
konuyu çok güzel özetlemişsin kardeşim
gerekliydi yapılması iyi olur
anlamıyorum arkadaş müslüman bir ülkedeyiz ama kiliselere ses çıkartmıyor hatta camilerden çok ziyaret edip hürmet gösteriyoruz ama cami diyince tüylerimiz dikerliyor. konak meydanına da istiyoruz sayın istanbul belediyesi bizim belediye anca kaldırım yapıyor bir el atın şu konak bir camii görsün. bi tane var anca 20 kişi aynı anda namaz kılabilir. en küçük cami yarışmasında birinci olur..
yeter ya 100binden fazla cami var dünya kadarda din görevlisi diyanetin bütçesi 6 milyar dolar bu ülkedeki 15milyon Alevinin ve diğer inanç mensuplarının vergisiyle yapılıyor bunlar Hakkımız haram zıkkım olsun. Biz cem evimizin elektiriği suyu mülküyeti binasına kadar kendimiz bağışlarla yapıyoruz. Artık devlet dinden ve belli bir mezhebe (sünni hanefi) hizmet etmekten vazgeçsin
Sende hak yola gel; sünni ol, bunları düşünüp canını sıkma....
Hz.Ali nin eşi Hz.fatma Hz.Muhammedin kızıdır.Hz.Hüseyin ise Hz.Muhammedin in yeğenidir.İslamiyette ilk müslümanlar Alevilerdir Alinin yolunda gidenlerdir.psnlrtrk adlı kullanıcı sen müslümanlığı muaviyeden öğrendin yezitten öğrendin sivas da adam yakarak nasıl müslüman olunur gösterdiniz birde ayrım yapma ve sus utanmalısın bence.
bu ülke hiçbir kimseye bir şey borçlu değil eger bir borç ve alacak gibi bir durum varsa canı ve kanıyla ödeyen osamanlının sonyiğitleri dedemin büyükleri ki 6 erkek kardeşten hiçbiri gelmemiş savaştan onlara borçluyuz şimdiki kemalist ve ergenekon ve abd ve israil destekleyen içerideki maşalara değil hala masonlara mı hizmet edeceksiniz sizler kemalist oldugunu dusunenler dönüp bir arkanıza bakın ahiret hayatında yaptıklarınız soruldugunda bu yaptıklarınız hangi dine hangi kitaba hangi kişiye ve şeriata uygun yanlış olanı sürdürmek cahilliğin taa kendisidir hesap gününü unutmayalım
senin başbakanında chp ne yapmış bu ülkeye diyor yani atatürke vuruyor ben söyleyim chp nin neler yaptığını tüpraş,telekom,şeker,demir çelik,çimento fabrikaları hava alanları limanlar daha bir sürü satılan peşkeş çekilen kurumlar chp bunları yaptı akp sattı şimdide taksime cami diyor din taciri gerici hırsızlar kursunlar bir tüpraş göreyim ayaklarının altını öpeyim zibidi yorum yazma sen.atatürk size neden batıyor ben biliyorum ohhh diyorum.
oh çok şükür karnımız doyacak.
müslüman mahallesindeki tartışmaya bakya.bu ülkede cami yapılsın yapılmasın tartışması varsa ya müslümanlığımızda bir sıkıntı var demektir.eğlence merkezi yapılsa kimsenin sesi çıkmıyacak cami olunca sıkıntı.ama bunun sebebi sadece inancı zayıf kişiler değil din tüccarları asıl sorunun kaynağı bu.dini başkasından öğrenmeye kalkan bir millet hem cami yapılmasın der hem cami parasını talan eder iki kutubunda farkı yok.sıkıntı dini başkasından öğrenmekte.mis gibi kitabımız var peygamberimiz var.hacıdan hocadan din öğrenirsen torunun biri cami yapılmasınder öteki cami parasını peşkeş çeker.
ÇOK CAMİ DEMEK ÇOK APTAL İNDSAN DEMEK.
spk isime bak akıllı ol olmayan aklını alırım lavzek
ELHAMDULLAH MÜSLÜMANIM. MÜSLÜMANLIĞIMI ALLAHTAN BAŞKA KİMSE YARGILAYAMAZ. İNSANIN ALLAHINA İBADET ETMESİ İÇİN CAMİ ŞART DEĞİL. ÜLKEMİZDE O KADAR YOKSUL VE AÇ İNSANIMIZ VARKEN, LÜKS CAMİLERİN YAPILMASI MÜSLÜMANLIK DEĞİLDİR.
neden Allaha ibadet edenler aptal mı?kibirden Allah korusun bizi.En büyük Allahtır bizi yaratan Allahtır Allahın izni olmadıkça hiç bir şey yapamayız. hiçliğimizi bilip Allaha ibadet etmeliyiz Allah bizden Ona kol olmamızı ister
Helal Olsun
sfpk71 dinsiz oldugun bellide herneye tapıyorsan iyi arastırki kitabın neyse... baska millet yada ınancları hakkında asagılama yada kotuleme küfür etme islam inancında yasaktır... tanrına soylede vahıy olarak gndersin boyle bi emir sana ihtiyaın var gibi gzukyosun
Türkiyenin okula,hastaneye ihtiyacı varken, sırf cumhuriyetten intikam almak için Taksime cami yapılıyor. Allah için, namaz saatlerinde camilere gidin ve manzarayı görün. bir imam ve en fazla 5-10 kişi namaz kılıyor. bir tek cuma günlari biraz kalabalık oluyor. Allah bu yobaz zihniyetin bin belasını versin. yapacağınız o caminin altında kalırsınız inşallah.
Cumhuriyet cami düşmanımı? ne zırvalıyorsun sen?
Gökler ağlıyor biz ağlamışız çok mu?Bize yobaz diyorlar haberin yok mu?Desinler desinler Allah için yobaz olmuşuz çok mu?
müslümanlık yobazlıkmı D::D:D: güldürme beni ...
Allah belasını versin derken, cami yaptıranın mı? Bu kadar cami yaptırırken müslümanım diyenlerin camilere gitmeyip namaz kılmayanların mı? Hani ilahımız dan bahsediyorum, az önce işine gelince dediğin Allah varya, o işte seni yakar. Sabah ezanı okuyup rahatsız ediyor diye muhterem CHP'nin cami hoparlörünü kapattırması için mahkemeye verdiği, davet içeren Allah'ın sözü ezanı... Allah dini için birşey yapmak isteyenlerin önüne geçenin belasını versin.
KENDİLERİNE HAN HAMAM YAPTIRIYORLAR. FAKİR HALKA DİN İMAN UYGULUYORLAR
Arkadaş cami ye karşı değilimde şu dini siyasete karıştırmayın . ben diğer partilerin yerinde olsam bu olaya itiraz etmem.Çünkü bizim halk itiraz edince dinimiz elden gidiyor sanıyor.Bununla birlikte sanki ülkenin en büyük sorunu cami eksikliği gibi sürekli bu konuları ısıtıp ısıtıp sürüyorsunuz.Caminin yanınıda yap bir tana bilim akademesi,biyo genetik labratuvarı,uzay endüsitisi he o zaman anlarım seni. İnsanın ibadeti her zaman iyidir ama bilim teknolojiyide geride bırakırsan gün gelir ülken işgal edilir ve bir bakmışsın dinin değişmis dilin değişmiş. bakınız sömürge ülkelerine.
Cami yaparsın ibadet etmezler, okul yaparsın kılık kıyafetiyle miniler felan giydirip lisede hamile kalır kürtaj diye ağlarlar. Allah dersin M. Kemal derler, peygamber dersin o ne derler. Şeriat dersin küfür ederler, kuran dersin asker derler. Sorunca müslümandır hepsi. Ama şeriati halen bir yönetim biçimi sanarlar. Merak edip bakmamıştır bile anlamı nedir diye. Türban takanlar öcüdür, kuran okuyan geri kafalı yobaz. Ee çağdaş müslümanmış. Peki Rabbin kim? Kimin Ümmetisin? bizim rabbimiz ve peygamberimiz bize kıyamete kadar değiştirilemeyecek din dedi islam için? Sen kimsin be adam? çağdaşmış!
kıyamete kadar değil peygamberimiz öldüğü anda değiştirildi emevi uygulamalarını bir araştır derim
Diğer Haberler