Mahkemeden Öcalan posteri kararı

Diyarbakır’da 31 Ağustos 2016’da 5 Haziran (İstasyon) Meydanı’nda düzenlenen mitingde terör örgütünün başı Abdullah Öcalan’ın posterini taşıdığı gerekçesiyle bir çocuk hakkında açılan davada beraat kararı verildi. Mahkeme, teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın posterinin taşınmasının ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Mahkemeden Öcalan posteri kararı

Diyarbakır'da düzenlenen HDP mitinginde teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın posterini taşıyan 17 yaşındaki kişi beraat etti.

dihaber’den Deniz Tekin’in haberine göre HDP'nin 31 Ağustos 2016’da Diyarbakır 5 Haziran (İstasyon) Meydanı’nda düzenlediği “Darbeye Hayır Demokrasi Hemen Şimdi” mitinginde teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın posterini taşıdığı gerekçesiyle 17 yaşındaki M.İ. polislerce gözaltına alındı. Savcılıkta ifadesi alınan M.İ. serbest bırakıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak M.İ. hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı. M.İ’nin, Öcalan’ın yeşil bez üzerine basılı 30x50 ebadındaki posterini miting alanında taşıyıp ve sallayarak “örgüt propagandası yaptığı” ileri sürülen iddianamede, bunun kamera görüntü kayıtları ve olay tutanağında sabit olduğu belirtildi.

Savcı: Poster taşımak cebir ve şiddet içermiyor

Diyarbakır Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, M.İ. üzerine atılı suçlamaları reddetti. Davanın esası hakkında mütalaasını veren duruşması savcısı, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin 2015/1971 esas 2015/4257 sayılı ilamına atıfta bulunarak, mitingde taşınan Öcalan’ın posteriyle verilen mesajın şiddete çağrı, tahrik ve teşvik edici ya da silahlı direnişe ve isyana davet şeklinde insanda saldırgan duygular oluşturacak biçimde olması gerektiğine işaret etti. M.İ’nin miting alanında taşıdığı Öcalan posteriyle PKK'nın cebir şiddet ve tehdit içeren eylemlerini meşru gösterecek, övecek nitelikte davranışta bulunmadığını ifade eden savcı, M.İ’nin üzerine atılı “örgüt propagandası” suçunun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

Beraat kararında AİHM ve Yargıtay'a atıf

Yapılan yargılama sonucunda mahkeme, Öcalan’ın posterini taşıyan M.İ’nin beraatına karar verdi. Mahkeme, beraat kararının gerekçesinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Yargıtay’ın düşünce ve ifade özgürlüğü konusunda verdiği kararlara atıfta bulundu. Mahkeme, kararın devamında şu ifadelere yer verdi:

“Kabul edilmelidir ki ifade özgürlüğü sadece memnuniyet ile karşılanan zararsız veya önemsiz sayılan insanların kayıtsız kalabileceği bilgi ve fikirler için değil aynı zamanda demokratik toplumu şekillendiren çoğulculuğun hoşgörünün ve geniş fikirliliğin doğasında bulunan bir gereklilik olarak saldırgan, şok eden, rahatsızlık veren veya aykırılık yaratabilen fikirler için de uygulanmalıdır.”

"İfade özgürlüğüdür"

Kararda, M.İ’nin miting alanında Öcalan’ın posterinin taşımasının ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmesi gerektiğini vurgulayan mahkeme, “Yargıtay ilamı ve dosyamıza konu somut olay birlikte değerlendirildiğinde suça sürüklenmiş çocuğun olay günü ilimiz İstasyon Caddesinde toplanan grup içerisinde olduğu, küçüğün Abdullah Öcalan’ın posterini açtığı anlaşılmakla birlikte terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, övecek ya da teşvik edecek nitelikte bir davranışta bulunmadığı, mitingin herhangi bir olay çıkmaksızın sona erdiği söz konusu eylemin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiği anlaşılmakla küçüğün unsurları oluşmayan suçtan beraatına karar verilmiştir” diye kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
akp döneminde apo posteri taşımak özgürlük sayıldı. yazıklar olsun...
Bu kararı adalet mitingi yapan CHP müdürüne göstermek gerekir ,demekki Türkiye'de adalet varmış
@tolgahan.turgut CHP lideri mi Oslo da ,İmralı da ,Kandil de ve Dolmabahçe de masa mesaisi ve anlaşması yaptı?Cahil. tolgahan turgut.Git aklını direkten ipi kopar
@siliya yapılan görüşmeler analar ağlamsın diye yapıldı,dünyada her türlü barış çabaları olur , sizede kimse bir şey beğendiremiyor ne yazık
@tolgahan.turgut terörist seviciler chp ye taş attığınıza göre adalet yürüyüşünü pkk desteklemiyormuş. Çünkü ne kadar adalet yerini bulursa teröre katılım azalır, ne kadar adaletsizlik olursa teröre katılım artar. Bu yürüyüş sadece akp ve pkk'nın işine yaramaz.
@siliya bu şuan sizin yaptığınızı meşrulaştırmaz.
@tolgahan.turgut SEN BUNA ADALET DİYORSAN ALLAH IM ISLAH ETSİN SİZLERİ ADALET SİZİN GİBİLER İÇİN ÇALIŞIYOR YANİ SİZ TERÖRİSLER İÇİN
Binlerce şehit vermemize sebep olan örgütün liderinin posterini taşımak ifade özgürlüğü. Bu karar örgüt tarafından devletin üst kademelerine sızıldığının ispatıdır.
peki fethullah gülen bayrağı taşısalar?
silah taşısın o zamanda kendini koruyordur değilmi
terör niye bitmiyor sorusunun cevabı niteliğinde bi karar yazıklar olsn
Bülent Arınç'ın sözleri geldi aklıma.. Buyük bir keyifle açılım süreci içerisinde öcalan posteri taşımayı suç olmaktan çıkardık diyordu.Bu karara şaşırmadım.ANcak acaba abd de eline herhangi birisi el kaide liderinin resmiyle dolaşsa neler olurdu diye merak ediyor insan..
Postere bayrağa ceza vermek ancak türkiye gibi 3. dünya ülkelerinde olur..
ADALET?????????????????????????
HÜLOOOOOOĞĞĞĞĞ
Bu karara baktığımda Baktığım da Kılıçdaroğlu'nun Adalet yürüyüşünü haklı buluyorum. Şayet Adalet olsaydı 17 yaşındaki bu zatın en azından TCK 215/1 Maddesi gereği cezalandırılması gerekirdi.
reis bunlar hassas konular artik bunlari bitireceksek kokten bitiricwz
Sıkıyosa fetonun posteriyle gez..Adalet bu kadar!
Diğer Haberler