Manisa'da zehirlenen askerlerle ilgili korkunç iddia için açıklama

Manisa'da 731 askerin zehirlenmesinin ardından ortaya atılan 'şebeke suyundan zehirlendiler' iddiasıyla ilgili Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Yaşar Coşkun açıklamalarda bulundu. Coşkun, 'Askeriye kendi su şebekesini kullanıyor, şehir şebekesini kullanmıyor. İddialar asılsız' dedi. Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise, zehirlenmelere tepki gösteren askerler hakkında disiplin soruşturması başlatıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Yaşar Coşkun, 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'ndaki zehirlenme vakalarının "kentin şebeke suyundan kaynaklanmış olabileceği" yönündeki iddiaların gerçekliği bulunmadığını belirterek, "Zehirlenme vakalarının yaşandığı kışlalarda askeriye kendi su şebekesini kullanıyor, şehir şebekesini kullanmıyor." dedi.

'O İDDİALAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR'

Coşkun yaptığı açıklamada, bugün sosyal medya üzerinden, kentin şebeke suyuna ilişkin bazı paylaşımlar yapıldığına dikkati çekerek, "1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'ndaki zehirlenmenin bundan kaynaklandığına" yönelik iddiaların bir gerçekliği bulunmadığını ifade etti.

'ASKERİYENİN KENDİ KAYNAKLARI VAR"

Su tahlillerinin, hem kendi hem de Halk Sağlığı Müdürlüğü ekiplerince düzenli yapıldığını dile getiren Coşkun, şöyle konuştu:

"Suda bakteriye ilişkin herhangi bir belirti yok. Askeriye su ihtiyacını kendi sondajından karşılıyor. Zehirlenme vakalarının yaşandığı kışlalarda askeriye kendi su şebekesini kullanıyor, şehir şebekesini kullanmıyor. Askeriyenin kendisine ait sondajı ve kaynakları var, onu kullanıyorlar. Bizde sadece küçük karakollar var, o karakollar şehir şebekesi kullanıyor. O karakollarda da herhangi bir sıkıntı yok. Şehir şebeke suyunu kullananlarda şu ana kadar rastlanan herhangi bir vaka olmamıştır."

VALİ GÜVENÇER: BİR DÖNEM ASKER ALINMAYACAK

Manisa’da 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda 731 askerin zehirlenme şüphesiyle tedaviye alınması ardından açıklamalarını sürdüren Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, "Bizim için asıl ağırlıklı olan, önemli olan 23 Mayıs’taki zehirlenme olayıydı. Sonrasında yapılan tetkiklerle Salmonelle bakterisinin bir salgın yarattığı kesinleşti. Sonrasında 27 Mayıs’ta Kırkağaç ilçesinde bir olay oldu. Ancak o 23 Mayıs’ta yaşanan olaydan tamamen bağımsızdı. 16 ve 17 Haziran tarihlerinde yaşananlar doğrudan 23 Mayıs’la ilgili değil. Ancak hepsinin Manisa’daki Eğitim Tugayı’nda yaşanmış olması, bir ilişkilendirme yarattı" dedi.

'SORUŞTURMA VE ARAŞTIRMA DEVAM EDİYOR'

Tetkiklerin sürdüğünü, yemek yapımında kullanılan malzemelerin incelenmesinin devam ettiğini diye getiren Vali Güvençer, "Olayın sebepleri, kaynakları konusunda açıklama yapmak için erken. Bu konu hassas. Kanaatlerle götürülmemesi gerekiyor. 23 Mayıs’ta yeterince önemsenen bir konuydu. 3 koldan adli, idari soruşturmalar başlatıldı. Sağlık Bakanlığı enfeksiyon uzmanlardan 10 kişilik heyeti gönderdi. Son olaydan sonra 12 kişilik grupla çalışmalarını devam ettiriyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı, kendi iç soruşturmalarını ve araştırmalarını yürütüyor. Hiçbir ihtimal göz ardı edilmeden soruşturuluyor" diye konuştu.

'EN AZ BİR DÖNEM ASKER ALINMAYACAK'

Kışlada bundan sonraki çalışmalar hakkında da bilgi veren Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer şunları söyledi:

"Şu anda eğitim gören acemi askerler cuma günü yemin edecekler. Dağıtım birliklerine gönderilecekler. Şimdilik en az bir dönem, belki bu uzayabilir, yeni acemi er sevkiyatı yapılmayacak. Mutfak teşkilatının yeniden hazırlanması, tercih edilecek yöntemle hazırlıkların tamamlaması için böyle bir zamana ihtiyaç var."

"DİSİPLİN SORUŞTURMASI İDDİALARI ASILSIZ"

Vali Güvençer, zehirlenme olayının olduğu gece, yaşadıklarına tepki gösteren ve bu görüntüleri sosyal medyada yayınlanan askerler hakkında disiplin soruşturulması başlatıldığı ve kamuoyunda gündeme gelen, ’askerlerin dayak atılmasından korktukları’ iddialarına da yanıt verdi. İddiaların asılsız olduğunu belirten Vali Güvençer, "Hiçbir asker hakkında disiplin soruşturması açılmamıştır. Bu konuda bir izaha bile gerek yok. Tüm kamuoyu, askerlik yapan insanlar, artık Türk Silahlı Kuvvetler bünyesinde bu tür hadiselerin sonlandığını çok iyi biliyorlar. Hastalanan çocuklarımızın Tugay Komutanlığı bünyesinde böyle bir soruşturmaya, ya da herhangi bir tarize muhatap olmaları söz konusu olamaz" diye konuştu.

"SOSYAL MEDYADAKİ İDDİALAR ASILSIZ"

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek de sosyal medyada 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’ndaki zehirlenmede 3 askerin yaşamını yitirdiği iddiaları ileÿilgili yapılan paylaşımlar konusunda yazılı açıklamada yaptı. Sosyal medyada, 3 askerin yaşamını yitirdiğine dair iddiaların yer aldığını, bunların asılsız olduğunu belirten Başsacı Şimşek, açıklamasında, şöyle dedi:

"17 Haziran tarihinde Manisa Arif Seyhun Kışlası’nda meydana gelen ve ilk belirlemelere gıda zehirlenmesi iddiasıyla hastanelere kaldırılan askerlerimizden 3’ünün hayatını kaybettiğine dair asılsız, gerçek dışı ve kasıtlı haberlerin bir grup tarafından sosyal medyada hızla yayıldığı tarafımızca tespit edilmiştir. Hiçbirinin hayati tehlikesi yoktur. Bu tür kasıtlı ve ülkede kaos yaratmaya yönelik yalan ve gerçek dışı paylaşım yapan ve yayanlar hakkında yasal işlem yapılacağı ve tespit edilenlerle ilgili de Manisa Cumhuriyet Başsavcılığımız’ca soruşturma başlatıldığını kamuoyunun bilgisine sunarım."

ŞİRKETİN ADI 6 KEZ DEĞİŞMİŞ

Sabah'ın haberine göre ise kışlaya yemek hizmeti veren Rota isimli firmanın daha önce 6 kez isim değişikliği yaptığı öğrenildi. 4 ortaklı firma son olarak Rota ismiyle 7 Şubat 2015'te Manisa'daki kışlaya yemek ihalesini 3 yıllığına almış. Firmanın 2015 Maliye Bakanlığı personeli yemek ihalesini de aldığı ancak gıda zehirlenmesi yaşandığı ve bakanlığın ihaleyi iptal ettiği öğrenildi.

ASKERİ HEYET HASTANEDE İNCELEME YAPTI

Bu arada zehirlenme olayıyla ilgili olarak Türk Silahlı Kuvvetleri de ayrı iç soruşturmasına başladı. Genelkurmay Başkanlığı’nın görevlendirdiği üst düzey askeri heyet, erlerin tedavi gördükleri hastaneleri ziyaret etti. Burada erlerle konuşan heyettekiler, ayrıca hastane yöneticilerinden de son durum hakkında bilgi aldı. Askeri heyetin hazırlayacakları raporları, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar başta olmak üzere Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ilgili birimlerine iletecekleri ifade edildi. (Ajanslar)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
göz göre göre zehirlediler öldü çocuk hala bu iş nasıl oldu hesabını veren yok. hükümet daha askerini yedirip içiremiyor, milletin cocuguna sahip cıkamıyor işte bu kadar acı memleketin durumu. bu rezaleti hepsi birbirine atacak kimse üstüne almayacak. 1-2 hafta sonra gündemden düşecek. sessis sedasız unutturacaklar insanlara.
Sessiz olun,zehirleyen firma yandaş,yandaş her zaman haklıdır bu ülkede...
utanmasalar(ki böyle yuzsuzlerde var) asker kendi kendini zehirledi diyecekler
FETÖDÜR,FETÖ.FETULLAH GÜLEN PENSİLVANYADAN AMİN DEMİŞTİR ASKERLER ZEHİRLENMİŞTİR.AYNEN HARAM MEDYA YAZSIN KOYUNLAR HEMEN İNANIR.
yemek firması 8. defa isim değiştirip yine ihaleleri alır. sonuçta diyarbakırlı.
Asker Vatan İçin Canını Versin, Vatan Bir Kap Yemek Veremesin!
Bu günlerde ilginç şeyler oluyor; Manisa'da binlerce asker kötü gıdadan zehirleniyor ve ölüyorlar. (Askerini yeterince beslemekten yoksun bir ülke Katar gibi çok zengin gelire sahip ülkeye gıda yardımı yapıyor.) Askerlerin zehirlenmesi araştırılma önergesi kendini Türk milliyetçisinin temsilcisi gören ölü sevici MHP ve islamcı AKP tarafından reddediliyor.. Kendini milliyetçi gören ırmağının akışına öleceğini iddia edenlerinde sesi soluğu çıkmıyor..... BU NE YAMAN ÇELİŞKİ?
anlasıldı. bu fırma da yandas.. udsstunu ortmeye çalısıyorlar. bu nedır ya. ne hak ne hukuk nede adalet kaldı. ayıp ayıp . edep yahu.
sayın vali bizlerde askerlik yaptık askerde neyin nsaıl işledi herkezce biline yada askerlik yapanlar tarafından biline o nedenle o çocukların fevri davranışları boşa atılmasın tedbir alınsın onlarda bizim evlatlarımız biraz empati lütfen
yalan söylemeyin adiler askerleri dövüp sonrada disiplin cezası veriyorusunz görüntüler internette dolaşıyoo sizler çok aşağlık insanlarsınızz rabbim askerimize yardım etsin bu gibi insanlarıda öldürsünn
Polise askere sahip çıkan MHP sen niye araştırılsın istemiyorsun bu çocuklar neden zehirleniyor ???? Hiç bir fikrin yok demi ???
ekmegimizle oynadınız,özgürlükle oynadınız, kapalı kapılar altında paralarla oy sandıklarıyla oynadınız ama vatan evlatlarının sağlığıyla oynamayın. Askerlik kavramını insanlarda öldürmeyin vatan borcu diyenlere artık mecburi görev dedirtmeyin azıcık iki dakka adam olun adam.
Bu Firma diyarbakırlı yanında çalışan elamanalrın hepside diyarbakırlı. büyk ihanet var ama başta vatan sever hukumet yok
askerken diskoda yatan arkadaşlar vardı. sucu kamerasız cep telefonu. savaş suçlusu muamelesi görüyorlardı. başları önde. siyah yün kıyafetler bağcıksız botlar. sanki suçları vatana ihanetti. inşallah bitmiştir bu olaylar
ALLAH kahretsin bunu yapanları bence hdp yada dhkpceliler kurşunlan vuramayınca yiyecekllen zehirlediler askerlerımizi bu firma başka illerdede kamu kuruluşlarına yemek verıyormş araştırılsın herkez cezasını çeksin göz yummayın
bu kadar insanın içi gitmiş çocuklar yerde kıvranıyor utanmaz adama bak askerler hakkında disiplin diyor sen önce kendi konuşmanı disipline çek sayın krav atlı insanlar unutma o askerlerinde nası babası sevdiği kardasları var sen onlara kurban ol utanmadan disiplin diyorsun
bu alperen ocakları bi şeyleri durduruyordu.. burayı ne diye durdurmamış.. milliyetçiyiz ya.. artık nasılsa.. hareket lütfen.
Diğer Haberler