Memur ne kadar zam alacak?

Uzlaştırma Kurulu, 2011 yılı için memur maaşlarına yapılması planlanan zam oranlarını açıkladı.

Memur ne kadar zam alacak?

Memura yapılacak olan ek ödemeler ve zamlar ile birlikte en düşük memur maaşı bin 300 liradan 2011 Temmuz ayında bin 534 liraya yükselecek.

Kurul'dan bugün yapılan açıklamaya göre, 2011 yılının ilk 6 ayında yüzde 4 zam ve taban ücrete ilave olarak 16 lira, ikinci 6 ayda da yine yüzde 4 artı 22 lira ilave zam yapılması önerildi. Uzlaştıma Kurulu'nun bu önerisi Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Yapılan yeni zamların ardından bin 300 lira olan en düşük memur maaşı 2011 Temmuz ayında 1534 liraya yükselecek.

KAMU-SEN GÖRÜŞMELERİ UZLAŞTIRMA KURULUNA TAŞIDI

Toplu görüşme sürecinin takviminin daraltılmasını, tartışma ve pazarlık sürecinin kısa süreye sıkıştırılmasını protesto eden. Türkiye Kamu-Sen’in, hakkını kullanarak Uzlaştırma Kurulu’na gitme kararı almıştı. Hükümet ile 4 sendika temsilcisi arasında yapılan ve Memur-Sen'in masadan anlaşarak kalktığı görüşmelerin ardından Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız,“Toplu görüşme sürecinin, takviminin daraltılmasını protesto ediyoruz, hukuken ne gerekiyorsa yapacağız” şeklinde açıklama yapmıştı.

SENDİKALAR NE KADAR ZAM İSTEDİ HÜKÜMET NE VERDİ

Hükümet ile sendikalar arasında yapılan görüşmelerin başlangıcında hükümet, 2011 yılı için sendikalara yüzde 3+3 artış ve 70 liralık ek ödeme teklif etmişti. Sendikaların bu teklifi kabul etmemesi üzerine yeniden yapılan görüşmeler sonucunda, hükümet zam oranı teklifini artırarak yüzde 4+4'e çıkarmıştı. Memur-Sen yapılan bu tekliği teklifi kabul ederek hükümet ile uzlaşmaya varmıştı. Kamu-Sen ise yapılan yüzde 4+4'lük zammı da kabul etmeyen ve taban aylığa yüzde 30 oranında artış talep eden Kamu-Sen görüşmeleri Uzlaştırma Kurulu'na taşımıştı.

Uzlaştırma Kurulu'da bugün açıkladığı karar ile Kamu-Sen'in isteklerini de göz önüne alarak taban aylığa ilk 6 ay için 16 lira, ikinci 6 ay için 22 lira artış önerisinde bulundu.

AİLE YARDIMI VE EK ÖDEMELER DE ARTIRILDI

Bu artışların dışında memurların değişik adlar altında aldıkları ek ödemelere de 80 lira artış yapılırken, memurların yüzde 27'sinin faydalandığı aile yardımı da ilk 6 ayda 20 lira, ikinci 6 ay için de 20 lira artırıldı. Ayrıca sendika üyesi çalışanlara 3 ayda bir de 45 lira toplu görüşme ikramiyesi ödenecek.

Enflasyon oranının yapılan zamları aşması durumunda ise gerçekleşen enflasyon oranı ile zam oranı arasındaki farklar, 1 Temmuz 2011 ve 1 Ocak 2012'den itibaren geçerli olacak şekilde ücretlere yansıtılacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler