Metro Turizm olayında şok detaylar

Metro Turizm'in sahibi Galip Öztürk'ün bir numaralı sanık olarak yer aldığı iddianamenin önemli bir bölümünü bakın neler oluşturuyor.

Metro Turizm olayında şok detaylar
İddianamenin önemli bir bölümünü, Ulusoy, Varan, Kamil Koç gibi rakip firmaların baskı ve şiddet uygulanarak devre dışı bırakılması suçları oluşturuyor. Esenler Otogarı, Harem, Samsun, Çanakkale, Erzincan, Kırıkkale, Çarşamba ve Havza otogarlarını işleten suç örgütünün yıllık geliri 200 milyon dolar olarak hesaplanıyor.
Hürriyet'in haberine göre, Galip Öztürk’ün başında bulunduğu Metro Holding, şehirlerarası otobüs taşımacılık işini Metro Turizm markası ile yürütüyor. Grup, bir süre önce Asya Tur ve Hakiki Koç firmalarını da bünyesine kattı. İddianamede Galip Öztürk’ün talimatları ile hareket bazı sanıkların, rakip firmalara karşı kimi zaman şiddet uyguladıkları, firmaların yazıhanelerinin yağmaladığı anlatıldı. Söz konusu firmalar arasında Ulusoy, Varan, Kamil Koç, Nilüfer ve Pamukkale gibi Metro Turizm’in rakibi firmalar yer aldı. Şehirlerarası taşımacılık yapan firmaların yanı sıra şehir içi taşımacılık yapan küçük ölçekli firmaların ise son yıllarda geliştirilen ‘Mini Metro’ markası ile devre dışı bırakıldığı anlatıldı.
**BASKIN YAPILDI, KURŞUNLADI**
Anılan faaliyetler nedeni ile Metro Turizm hakkında Rekabet Kurulu’nca çok sayıda soruşturmanın yürütüldüğü, 2.5 milyon liralık cezanın kesildiği anlatılan iddianamede “Suç örgütünün var olan gücü nedeniyle bazı otobüs firmalarının iflas etmemek için Metro Turizm ve Galip Öztürk'ü şikayet etmekten çekindiği anlaşılmıştır ” denildi.
İddianamede ayrıca Galip Öztürk’ün hakim ortak konumunda olduğu Avrasya Terminal İşletmeleri isimli şirketin işlettiği terminallerde büyük rahatsızlıklar olduğu ifade edilerek “Bazen kavga, kurşunlama gibi şiddet içeren eylemlerin gerçekleştiği, bazı il ve ilçelerdeki otobüs terminallerini de işletmeye başladığı görülmüştür” denildi.
**‘TABANCAYA GEREK YOK, TAŞLARIM’ DEDİM**
Sanıklardan Fatih Kalaycı ile Erkan Şahin arasında geçen 28 Ocak 2012 tarihli konuşmada, Ulusoy’a ait tabelanın söktürüleceği, yerine ‘Mini Metro’ tabelasının astırılacağı ifade ediliyor. Görüşmede Şahin “Bu adam şimdi geliyor Ulusoy’la şey yapmaya, yani tabelayı işte söktüreceğiz büyük ihtimal” diyor; Kalaycı ise “Oy oy oy iyi yeni Mini Metro cazip geldi o zaman” diyor Şahin devamında “Mini Metro’nun cazip gelmesinden daha ziyade biraz ağır konuştum ona dün akşam. Tabanca çekmeme gerek yok. ‘Taşlarım’ dedim. ‘Burada otururum; taşlarım a ha burada’ dedim” şeklinde konuştu.
**GELİRİ 200 MİLYON DOLAR**
İstanbul Otogarı’nda çaycı olarak işe başladığı bilinen Galip Öztürk’ün başında bulunduğu şirketler İstanbul’daki Esenler ve Harem Otogarı yanı sıra, Çanakkale, Kayseri Samsun’un da aralarında bulunduğu 10'a yakın büyük terminal işletiyor.
Sektör kaynaklarından edinilen bilgilere göre Öztürk’ün işlettiği Esenler Otogarı’nın yıllık geliri 90 milyon lira seviyesinde. Söz konusu gara günlük 2 bin 500 otobüs ve 10 bin otomobil giriş-çıkış yapıyor.
13 yıldan bu yana İstanbul Otogar’ını işleten Öztürk’ün burada elde ettiği toplam gelir 500 milyon lira seviyesinde. İstanbul’un yanı sıra diğer illerdeki otogarların işletmesinde yıllık elde edilen gelir 200 milyon dolar olarak ifade ediliyor.
**'NİLÜFER'İ PARAMPARÇA EDECEĞİM'**
Bir diğer rakip firma olan Nilüfer Turizm’e ilişkin aralarında konuşan Galip Öztürk ve Mustafa Altunhan şirkete karşı uygulayacakları plan üzerinde duruyor. Altunhan “Vallaha başkanım işte bu Nilüfer’e karşı strateji hazırlıyorum” diyor, Öztürk “Ya öyle yapmamız lazım evet bunlara” diyor; Altunhan “Ama emin ol bu sefer onu paramparça edeceğim” diyor Öztürk ise buna karşılık “Sen edersin valla” diyor.
**KAMİL KOÇ’U ZONGULDAK’TAN GÖNDER**
Galip Öztürk’ün, adamlarına talimat vererek Kamil Koç’un Harem’deki yazıhanesinde cam-çerçeveleri indirttiği bilgisine yer verilen iddianamede Galip Öztürk ile Gökhan isimli adamı arasında geçen 24 Aralık 2010 tarihli şu konuşmaya yer veriliyor:
G.Ö.: “Gökhan oğlum, Kamil Koç Zonguldak’tan gidene kadar bu işi yapacağız. Sen biran önce onu gönder de adam gibi geç oraya bak.”
G. : “Ben gideyim değil mi abi” ,
G.Ö.: “Sen benim kardeşimsin. Diyorum ki sen Kamil Koç’u adam gibi bir gönder oradan, ondan sonra geç işinin başına. Bak haberin olsun ne kadar geç gönderirsen bana o kadar zarar verirsin.”
H.T.: “Sağol…”

[](http://sayyac.mynet.com/tiklama/380?tags=marcamarcahabertextlink&url=http://www.marcamarca.com.tr?ref=mynettext)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 60 yorum
Koç, Sabancı, Ciner, Boydak, Doğan vs. lerin patronlarını bir dinlemeye alsanız, onları burda yayınlasalar ülke çoktan bitmiş dersiniz. Galip öztürk onların yanında sütten çıkmış ak kaşık.
metro kaliteli firma ama bu işlere girmesine gerek yoktu bence..
Allah aldığın paraları haram zıkkım etsin sana 15 liraya gittiğimiz 2 saatlik yolu 5 ayda 28 lira yaptınız öğrenciyi düşünün biraz ya.
şu bizim spor bakanı da buna ortak değilmiydi hiç adı geçmemiş ama!!!!!!!!!
bu adamın taşımacılık işi sadece devede kulak işin ucu ulusoy gibi varan gibi nilifer gibi büyük firmalara dokunduğu için olay buraya geldi birde garibanlara verdiği zararı düşünün.Ben bilmeyerek borsada bu adama ait avrasya gayrimenkul yatırım ortaklığı diye bir kağıt altım kağıda öyle bir oyun ettilerki 42 taban gösterdiler tüm param gitti perişan oldum birçok insanın borsada kanını emdi bu adam size abartmadan söyleyeyim borsa bu adamın elinde kaçtane şirketi var halka açık görmeniz lazım bu yapıyor spk bakıyor bimere yazdım bakanbile olmadı spk ya yazdım herşey kurallara uygun dendi
adamlar mafya vari, beleş para peşinde koşmuş, nasıl olsa ülkede gariban genç var, ver eline 3-5 kuruş adamı veya firmayı kurşunlat, sonrada adam çaycılıktan dolar milyoneri olup karşına çıkar. Tayyip beyin bu yönünü sevdim. mafyaya ve beleşcilere rant yok bu ülkede, herkes çalışıp alnının akıyla kazansın...
Zaten metro firması kadar kalitesiz bir firma görmedim.çalışanları saygısız,ee patronlarından görüyorlar tabii. Uzun zamandır da tercih etmiyorum, bu olayı duydum duyalı. Bence hiçkimse tercih etmesin, en azından elimizden geldiği kadarıyla bunların ekmeklerine yağ sürmeyelim.
Ben batı karadenizde küçük bir ilde yaşıyorum, il ismi veremeyeceğim çünkü yerel firma ile sadece metro adamakıllı çalışıyor burada... Metro personeli de diğer yerel firmadan daha iyi davranıyor bize ya da bana iyileri denk geldi... Metro burada oldukça ve buradaki personeli de böyle çalıştıkça ben Metrodan vazgeçmem... En azından şehir içi servislerinde sıkış tepiş bavulların arasında ayakta gitmiyoruz... Diğer yerel firmada öyle değil adamlar servis dolmadan hayatta göndermiyorlar, resmen yarım saat başka bir şehirden gelecek otobüsü bekledik... O günden sonra da, 1 saat geç olsun Metro olsu
metro turizm otogarda istikrarı sağlamıştır. eğer metro olmasaydı. kürt mafyası otogarda terör estirecekti. şimdi bakıyorum kurt kocayınca ÇAKALa maskara olur sözü gercekleşmiş ...istanbulun taşımacılık istikrarını bozmaya yönelik propogandaya alet olunmamalı diye düşünüyorum.... İSTANBULu diyarbakıra çevirmeyin ototgar ve taşımacılık istikrarlı olarak devam etsin suçluda varsa cezasını ceksin... kurdu kafese koyarak çakallarada yem etmeyelim.s.ncü
bint.grup, yorumunuz çok saçma ve amiyane..
aynen haklısın kardeşim bunu anlamayan adamlar var
Bint ! :) Çok klasik ve Faşistçe olmuş yorum'un ;)
yoruma cevap veren arkadaşların kendi düşünceleridir olabilir lakin yazılan yorumları siyasal anlam yükleyerek yorum yazmak biraz insafsızlık diyorum . yorum yazarken lütfen gününmüzün koşullarını ve adam gibi düşünerek yazalım . evet yazdıklarımın aynen arkasındayım eskiden topkapı garajında ipsizden sapıkdan üç kağıtcılardan geçilmiyordu istikrarlı olmak zorunuza gidiyorsa ayrı konu. siyasal sıloganvari yazılarıda okumamış kabul ediyorum. . nedir yani sen faşizan demişsin bende altarnatif itici uç noktalardanmı bahsedeyim ucuk muhalefet yapmayın altarnatif fikriniz varsa yazarsınız. bende r
ben her yıl en az 20 defa otobüs yolculuğu yaparım ve bunun son 7 yılını metroya binmeden geçirdim bir kere mecburiyetten bindim onda da bin pişman oldum ama ne yapayım heryeri parsellemişler
ADAM YILLARCA ASMIŞ, KESMİŞ. DEVLETİN YENİ HABERİ OLMUŞ. BU GÜNE KADAR HİÇ İHBAR EDEN OLMAMIŞ MI. MUTLAKA ABİLERİN BİRİNE TOSLAMIŞTIR ONDAN SONRA OPERASYON BAŞLAMIŞTIR.
ben sıradan bir vatandaş olarak bu tür iddaaları daha öncede duymuştum...ayrıca metro bu adamın değil alaattin çakıcının olarak biliyoruz
Çakıcı ile bağı olan bu değil kardeş, Nilüfer turizm. O da Erol evcilden el koydu öylelikle bağı varmış.
Hayatını dişiyle tırnağı ile kazanan bir kişi gaspçılık yapmaz.Böyle birşeyi düşünmez bile.Hem adamı dolandırmışlar,doğal olarak şiddet görünce de ne var ne yok adama iftira atıyorlar.Bu tek kelimeyle şerefsilik.Bence bu adam suçlu değil.birgün bile içerde kalmaması lazım.
o değilde adam çaycılıktan imparatorluga ii yükselmiş.. azim varmış :D eğer iddaalar doğruysa her zaman dediğimiz gibi helal yolla zengin olanı görmek imkansız gibi ....
ÇARŞAMBA ELEKTRİK NERDE. ORTAĞIN BİRİDE SUAT KILIÇ. DİĞER ŞİRKETLER EPDK DAN BEŞ YILDA LİSANS ALAMAZKEN ÇARŞAMBA ELEKTRİK KURULDUKTAN 1,5 YIL SONRA LİSANS ALDI. NASIL ALDI O LİSANSI.
bu adam şimdi fetullahın cematına milyor dolar yardım yapsa yarın kanun çıkarıp dışarı bırakırsınız siz ne cin oğlu cinsiniz siz akp birilerinin kölesi olmuş
ulan kafana taş düşse cemaat atmıştır. gazın olsa onlar koymuştur. bune ya önce kendine bir bak sonra çamur at insanlara kafa küçük olunca başak birşey almıyor deme kki sadece cemaat sığmış diğer tarafları boş....
benim bir yakınımda normalde hiçbir şekilde Metro Turizmin hizmetinden memnun olmadığı halde sırf kimse yok mu derneğine vandaki depremzedeler için yardım yaptı diye 'artık Metro Turizm'le seyahat edeceğim' demişti.
Böyle derin devletin maşaları hala ayaktaysa bu ülkede pkk da bitmez mhp de!!
METRONUN İYİ OLMADIĞINI İNSAN HEMEN ANLIYOR.GENELDE DİĞER FİRMALARI TERCİH EDERİZ.
ben inanmıyorum Galip e yapılanlara çamur atıyorlar tutmazsa izi kalsın diye doğrunun bu ülkede yeri yok arkadaşlar.
Memurun üç kuruşunu araştıranlar, metro sahibi gibi olanların hesabını soramıyor nedense? İstanbul Gürpınar eski Belediye Başkanı Velittin Küçük'e davalar açıldı ne oldu? Hiç birşey. Adam savcılara, hakimlere gazetecilere (Uğur Dündar'a bile rüşvet verdi) rüşvet vererek işini yürütüyor.Metronun sahibide aynı şeyi yapacaktır.
Sürekli metroyla seahat ediyordum. Bu kadar pislik olduklarını nerden bileyim. Artık yazıhanesinin önünden bile geçmem.
Ellerini o şekilde bağladın,yüksek bir katta yer alan ofiste camın önüne geçip,takım elbise giyip poz verdin diye şimdi iş adamı mı oldun kepaze herif. Kamil koç kendine düşman edinmişsin; Atalarından bu yana asil bir aile ve kuruculaından bu yana gerçek iş adamları. Keza Ulusoy o şekilde, keza nilüfer namı diğer kayapalı derler ona,keza pamukkale onlarda o şekilde. Ama sen kimsin? Hangi bayrağa hizmet edersin? Bak tosun bizim burda derlerki ( HIZLI KOŞAN ATIN BOKU SEYREK DÜŞERMİŞ)
metro turizm he gittiğim her yerde lekeliyecem ki aklı başına gelsin galip pezevenginin. bizim paramızla halkın can güvenliği ile oynuyor bunlar.
Metro turzm cekemeyenlerın oyunları bunlar..bu fırma yenılıkcı ve hızmetlerıyle büyudu bu sevıyeye geldı.bu fırmanın patronu bölge ışletmecılerı ve o bolgelerın saygın kışılerıdır.HALKIMIZDIR..unutlanmayın bu fırmayı yıkamazsınız cünku vatandaş yınede metroyu tercıh edıyor.sefer sayıları ve muşterı sayısı her gecen gun dahada artıyor..
kesinlikle katılıyorum meyve veren ağaç taşlanırmış..insanlar erişemedikleri yerde çamur atma peşindeler adelet er geç yerini bulacaktır..
iddaların hepsi doğrudur. esenlerde haraç kesmediği firma yok.
Hayatını dişiyle tırnağı ile kazanan bir kişi gaspçılık yapmaz.Böyle birşeyi düşünmez bile.Hem adamı dolandırmışlar,doğal olarak şiddet görünce de masum konumuna geçiyorlar.Bence bu adam suçlu değil.birgün bile içerde kalmaması lazım;Eğer suçlu olsaydı,şu an cezaevinde olmaz dışarda kendisine beyefendi diye hitap edilirdi.Dünya devletlerinin hukuku maalesef dolandırıcıları koruyor.Gerçek suçlular;Boynuna kravat takıp dudaklarına ruj sürenler.Elimde yetki olsa bu adamı bir saniye bile içerde bırakmam.Bir çaycılıkla bu servet nasıl yapılır diye düşünüyorsanız.İş bilenin; Kılıç kuşananın.Yapılır.
sende adamın etekçisimisin nesin şerefsiz herif mafya senetlerle çeklerle adam kaldırma tehdit hertür itlikle haşırneşir savunduğu adama bak
Yorumumu beğenmeyen arkadaşlar.Ben kimseyi tanımıyorum.Düşüncelerimi yazıyorum.Hiç dolandırıldınız mı yada dolandırıldığı menkulü Mahkeme kararı ile bihakkın geri alan aranızda kaç kişi var.Adamdan faizle para alıyorlar.O para ile Otobüs Tır hatta iş makinası vs alıyorlar.Sonra iş ödeme yapmaya gelince Mafya kesiliyorlar.Benim anladığım kadarı ile bu kişi hakkını almak için bu yöntemlere başvurmuş ki buda haklı olduğunu gösterir.Hırsız misali bir başka şahsın parasını almamış ya.Bu dünyada namuslu insanı bu duruma düşürürler.Bunun tek örneği bu değil.Maalesef bir sürü var.Başına gelen anlar...
evet evet kesin bi çıkarı var bu işten
METROLA BODRUM TATİLE GİTTİM GİTMEZ OLSADIM 16 SAAT ZOR GİTTİ BİR DAHAMI TÖBE SAKIN AMA SAKIN GİTMEYİN
bir çaycı Metronun sahibi oldu. daha söylenecek söz var mı?? bir numaralı mafyadırlar haraca kesmediği insan kalmadı.Tayyip bey icabına bak bu pisliklerin
Bundan sonra gideceğim yere yürüyerek giderimdeyinede metroya binmem.
bunlar çakal sürüsü,90 yılların değnekçileri,bakalım belki biri çıkar galibi öper.:))
bu adamlar olmasa bu otogarlara değil bu yorumları yazanların girmesi nefes dahi alamazsınız derdiniz ne şemdinli gibi otogarlarıda kürtleremi peşgeş çekeceksiniz .
ülkeye bak ne halde arkadaş bir taraftan terör belası diğer taraftan mafya ve çete ilişkileri,işsizlik bir yandan siyasetin geldiği boyut diğer taraftan hayatta kalmak büyük başarı :)))
bu apaçık karadeniz mafyası adı altında karadenililere apaçık bir karalama kampanyasıdır. tezgah çok büyüktür. şehirlerde tüm işletme ve atölyeler kürt kökenli sözümona esnaflara(!) kalmıştır. bu gün pazar yerlerinde yerli esnaf kalmamış ve yerli esnafa da kesinlikle 1 sepet üzümünü dahi sattırılmamaktadır. kürt istilası söz konusudur. sanırım 6 aydır muhabbeti yapılan, tekrar tekrar gündeme getirilen bu konu kürterin ve pkk nın yoğun lobisi sonucu yine, yeniden haber olmaktadır.
metrodan herşey beklenir bir firma bu kadar zengin güçlü olupta nasıl kalitesiz olabilir anlamıyorum ne zaman bindiysem pişman olmuşumdur şu metroya...
Ellerini o şekilde bağladın,yüksek bir katta yer alan ofiste camın önüne geçip,takım elbise giyip poz verdin diye şimdi iş adamı mı oldun kepaze herif. Kamil koç kendine düşman edinmişsin; Atalarından bu yana asil bir aile ve kuruculaından bu yana gerçek iş adamları. Keza Ulusoy o şekilde, keza nilüfer namı diğer kayapalı derler ona,keza pamukkale onlarda o şekilde. Ama sen kimsin? Hangi bayrağa hizmet edersin? Bak tosun bizim burda derlerki ( HIZLI KOŞAN ATIN BOKU SEYREK DÜŞERMİŞ)
eyvallah yazdıklarına aynen katılıyorum bu adam cemaatten. son soylediğin sadece bu adam için uygun değil emin olalım ki bu adamın boku bırak seyrek duşsun sıçtıramazlar bile bunu. birlik olacağız metro turizm bileti almayacağız seyehat etmeyeceğiz
kısa zamanda başka nasıl zengin olunur ki...dövecen sövecen kıracan dökecen yıkacan yumacan silah zoruyla adamı sindirecen işini elinden alacan... dürüstlükle uzun zamanda katedeceğin yolu kısa sürede elde edersin. ama inançsız bir şekilde geberir gidersin. ahretine yazık edersin...Helalinden kazanmak varken bütün bunlar niye...
ARTIK BİLET ALMAM
ey devlet nerdesin bu asalakları temizleyin mafyanın esamesi kalmasın
BU ŞEREFSİZİN YUKARDA ADAMI OLMASA BU KADAR RAHAT HAREKET EDERMİ POLİS ,SAVCI HAKİM MİLLET MEKİLİ HEPSINDAN ADAMI OLMALI OLMASA BUNLARI RAHAT YAPAMAZ. BİRDE TÜRKİYEDE İDAMI KALŞDIRIYORLAR KALDIRAN KİM MİLLET İREDESİMİ HAYIR BU ŞEREFSİZLERİN RAHAT HAREKET ETMESİNİ SAĞLAYANLAR. BUNLARI ASMAK LAZIM. BİRİLERİ ÇALIŞACAK BİR YERE GELECEK BUNUN GİBİLER ELNDEN ALACAK COK ŞEREFSİZCE BİR HAREKET.
bir yerde kamil koç yoksa uçağa binerim otobüse bineceksem kamil koç olacak
PARALARINI BORSADAN NORMAL OLARAK HİSSE SENEDİ ALANLARA TEMETTÜ OLARAK DAĞITIN ŞEREFSİZ FAKİR İNSANLARIN PARASINI ALMANIN NE OLDUĞUNU ÖĞRENSİN.
Diğer Haberler