HABER

Minibüse saklanmış: İlk pişmanlığımı 40 kadın teröristle uyandığımda yaşadım

Minibüsteki gizli bölmede yakalanan PKK'lı, "İlk pişmanlığı 40 kadın örgüt üyesiyle uyandığımda yaşadım" dedi. PKK'nın iç yüzünü anlatan o ifadeler...

Minibüse saklanmış: İlk pişmanlığımı 40 kadın teröristle uyandığımda yaşadım

Minibüste yakalanan kadın PKK'lıların ifadesi ortaya çıktı.İfadesinde, "İlk pişmanlığı 40 kadın örgüt üyesiyle uyandığımda yaşadım" diyen zanlılardan Gamze A. bir örgüt üyesinin kendisinden kimliğini aldığını ve artık "Ruken" kodunu kullanacağını söylediğini öne sürdü.

ARACIN GÖZLE GÖRÜNMEYECEK BÖLMESİNDEN ÇIKTI!

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca 2'si tutuklu 7 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. İddianamede, 8 Ekim 2016'da Diyarbakır-Mardin yolu üzerinde Çınar ilçesi sanayi kavşağında yol uygulama noktasında durumundan şüphelenilerek durdurulan 33 VFA 77 plakalı minibüste kadın sesleri geldiği için gerekli önlem alındıktan sonra yapılan aramada aracın gözle görülmeyecek gizli bölümünden Gamze A. ile Naime Ç'nin çıkarıldığı yer aldı.

2 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Gizli bölmeden bulunan söz konusu 2 kişinin yanı sıra minibüsteki Ramazan S, Mustafa Ç. ve şirket yetkilileri Yavuz Ç, Behzat Ç ile minibüsün servis şoförlüğünü yapan Esat Ç'nin yakalandığı ifade edilen iddianamede, iki şüphelinin tutuklandığı 5 şüphelinin ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı ifade edildi.

'2 GÜN BOYUNCA KONTEYNIRDA TUTTULAR'

İddianamede, şüphelilerden Gamze A'nın terör örgütü PKK'ya nasıl katıldığı yönündeki ifadelerine ilişkin, şunlar kaydedildi:

"Merkez Bağlar ilçesindeki Namık Kemal Lisesinde okurken, kod adının, 'Sema' olduğunu bildiğim örgüt mensubu ile tanıştım. Bu kişi Kandil'den geldiğini belirterek, bana örgütün çalışmaları hakkında bilgi verdi. O dönemde psikolojim bozuk olduğu için kimliğimi alarak evden kaçtım."

Yeniköy Mezarlığının bulunduğu bölgede "Sema" ve "Remziye" kod adını kullanan terör örgütü mensuplarıyla buluştuğunu dile getiren Gamze A, ifadesinde şunlara yer verdi:

"Sema kod adlı örgüt mensubu 15 günlük eğitimden geçeceğimi belirtti. Daha sonra beni bir araca bindirdikten sonra bana, 'Dorşin' kod ismini verdiler. Eğer polis veya asker durdurursa, 'Evden kaçtım, sevdiğim var, yanımdakiler dayımın kızı." dememi söylediler. Lice ilçesine doğru gittiğimiz sırada bir karakolu geçtikten sonra gözlerimi bağlayıp, koltuğa uzanmamı istediler. Gözümü neden bağladıklarını sorduğumda, 'Burası önemli bir yer nedenini sorma.' dediler. Yaklaşık 2 saat sonra örgüt mensuplarının gömüldüğü mezarlık alanına geldik ve beni 2 gün boyunca bir konteynere bıraktılar. Hamzabey denilen bir alana gittik. Gittiğimiz bölgede örgüt üyeleri uyuyordu."

"İLK PİŞMANLIĞIMI..."

İfadesinde, "İlk pişmanlığı 40 kadın örgüt üyesiyle uyandığımda yaşadım" diyen Gamze A. bir örgüt üyesinin kendisinden kimliğini aldığını ve artık "Ruken" kodunu kullanacağını söylediğini öne sürdü.

'GELDİĞİME PİŞMANIM'

"Viyan" kod adlı teröriste, "Geldiğime pişmanım, ben insan öldüremem, kime karşı silah kullanacağız, gidip askere teslim olacağım. '15 günlük eğitim' dediniz beni buraya getirdiniz, ben silah kullanamam." dediğini ileri süren Gamze A, örgüt üyesinin kendisine sinirlenerek cezalandırmak için ellerini bağladıktan sonra iki gün boyunca bir ağacın altında beklettiğini ifade etti. Gamze A, 3 hafta boyunca kimseyle konuşmadığını, sürekli pişmanlığını dile getirdiği için "Amara" kod adını kullanan örgüt üyesinin kendisine küfür ve hakaret ettiğini öne sürdü.
Kırsalda örgüt üyeleri tarafından kendilerine ideolojik eğitim verildiğini savunan Gamze A. ifadesinde, şunları anlattı:

"Yeni katılan örgüt üyelerine silah eğitimi veriliyordu. Ben silahtan korktuğum ve gönülsüz olduğum için onları hiç dinlemiyordum. Eğitim amaçlı bile hiçbir zaman ateş etmedim. Ancak ben bir kez 'Viyan' kod adlı örgüt üyesinin silahını alarak kaçmak istedim. Silahı aldığımda bir anda ateş aldı. Korkarak silahı yere attım. Viyan'dan bir sürü azar işittim. 'Bizi mi vuracaktın?' diye sordu. Ben de ona, karıncayı bile öldüremeyeceğimi söyledim. Ortamlarda bazı örgüt üyeleri askere bomba atıp, silahla öldürdüklerini anlatıyorlardı. Ben de onlara, 'Bunu yaparak elinize ne geçti? Bir günah işlemişsiniz bari bu şekilde anlatmayın.' dedim. Onlar da 'Sistemin ajanı mısın?' diyerek beni yanlarından kovuyordu."

"Viyan" ve "Yona" kod adlı örgüt üyelerinin kendisini, "Avrupa'ya çalışmaya göndereceğiz, aklın başına belki gelir. Belli bir müddet kaldıktan sonra tekrar buraya geleceksin. Giderken yolda gözünüz kapalı olacak. Gideceğiniz araçta kesinlikle sesini çıkartmayacaksın." diyerek tembihlediğini dile getiren Gamze A'nın ifadesinde şunlar yer aldı:

"Yakalandığım gün gözlerimiz kapalı halde bir araca binmiştik. 4 saat sonra bizi başka bir aracın gizli bölmesine soktular. Hiç hava alamıyordum. Bulunduğumuz bölgede su yoktu. Ronay'a, 'Ben artık dayanamıyorum, benim panik atağım var.' dedim. Daha sonra elim ve ayağımla sağa sola vurmaya başladım. Sesimizi duyanlar, 'Siz kimsiniz, kimlerdensiniz?' diye sordular, biz de 'Bizi kurtarın her şeyi anlatacağız.' dedik. Bize verilen notu parçalayarak yuttuk. Polisler bizi bulunduğumuz yerden çıkarttılar. Serbest kalırsam okuluma devam edip, eğitim hayatımı sürdürmek istiyorum. Benim terör örgütüyle ilişkim ve irtibatım olmamıştır. Kandırılarak kırsal alanına gittim. Etkin pişmanlık yasasından yararlanmak istiyorum."

İddianamede, Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü görevlilerince gizli bölmede çıkarılan örgüt üyeleriyle birlikte yakalanan şüphelilerin kıyafetlerinden ve minibüsteki incelemede alınan örneklerde patlayıcı madde izinin tespit edildiği kaydedildi.

İddianamede, tutuklu sanık Naime Ç ve Ramazan S. ile tutuksuz sanıklar Gamze A, Yavuz Ç, Mustafa Ç, Esat Ç. ve Behzat E. hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
son pişmanlık neye yarar her seyin bir bedeli var
psimanim der cikar disari davul zurnaniz nerdeyi yakalarken ayip etmissniz bakin hani habur kapisinda karsilamistiniz ya onlar gibi yapmaliydiniz.
@j0ker_55 Haburda onları davul zurnayla karsılayan hdp idi ! Ama senın gıbıler onalra terör örgütü diyemez. Demi ? Mesela onlar hendek eşsse Arkadaşalr dersın yada Gezide sokaga ınıp yakıp yıksa alınalrınsdan öpersin demi ? Yazıklar olsun size... Hersey oldunuz ama devletınızın yanında olamadınız. Ne beklenırkı sizden ? Millet 15 Temmuzda tankın altına yatıp darbeyı önlerken türkiye büyük bir tehlıke atlattı !!! Ama sizler atm de para cekmekle emsguldunuz. ;Bakkala gidip su sıgara içki stogu yaptınız... İçki dedimde hanı gezi de ünlü bir içki firması size kamyonla kutu kutu bıra getırmıstı ???
iyi senaryo uydurmuş ama bazı mantık hataları var.
Seningibi neleri alıp kullandılar
Benim anlamadığım bu iki zilliyi tutukluyorlar bide 7.5 ile 15 yıl arasında yargılanıyorlar onca askerin polisin şehit olmasına neden oldukları halde....ulan benim yiğenimede 30 tane pkk sempatizanı saldırdı onların arasında birinin çenesini kırdı birininde dalağını deldi bıçakla..oda 7 sene yedi..üstelik 30 kişiyle adamlar saldırdığı halde. ulan bu adalete ne diyeyim..kardeşim bizim neden çocuklarımızı kandırıp dağa götüremiyorlar bide yakalandıklarında kandırıldık..kusura bakma ama yakalanmasaydın daha çok can yakacaktın..senden yazar olmaz çünkü seneryon çok berbat olmuşş..
Diğer Haberler