Nüfus kayıtlarında fişleme şoku

Ermeni kimliğine geri dönerek çocuğunu bir Ermeni anaokuluna yazdırmak isteyen anneye...

 Nüfus kayıtlarında fişleme şoku

Ermeni kimliğine geri dönerek çocuğunu bir Ermeni anaokuluna yazdırmak isteyen anneye İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen resmi bir yazı, vukuatlı nüfus kayıtlarında gizli 'soy kodu' kullanıldığını ortaya çıkardı

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kaleme alınan resmi bir yazı, vukuatlı nüfus kayıtlarında gizli 'soy kodu' kullanıldığını ortaya çıkardı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün resmi nitelikli yazısında Türkiye vatandaşı Ermenilerin 'soy kodu'nun '2' olduğu ifadesi yer alıyor. Nüfus müdürlüklerinde gizli tutulan 'soy kodu', talep eden devlet kurumlarına resmi bir yazıyla bildiriliyor.

Bugün çıkan AGOS gazetesinin manşetten duyurduğu habere göre Ermeni kimliğine geri dönen bir anne, yasal hakkını kullanarak çocuğunu Ermeni anakoluna kaydettirmek istedi. BU esnada İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen resmi nitelikli bir belgede 'soy esasına göre fişleme' gerçeğiyle karşılaştı.

AGOS gazetesinden Ferda Balancar'ın haberi şöyle: 90 yıldır ‘soy kodu’ ile fişlemişler İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilen resmi bir yazı, Türkiye’de nüfus kayıtlarıyla ilgili bugüne kadar bilinmeyen bir gerçeği günışığına çıkardı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdür yardımcılarından birinin imzasını taşıyan resmi yazıda, 1923 yılından bu yana ‘vukuatlı’ nüfus kayıtlarının gizli ‘soy kodu’ taşıdığı belirtiliyor.

Aynı yazıda soy koduna örnek olarak ‘Ermeni vatandaşlarımızın soy kodu 2’dir’ ifadesi yer alıyor. Bir geri dönüş hikâyesi Her şey İstanbul’daki bir Ermeni anaokuluna çocuğunu kaydettirmek isteyen bir ebeveynin verdiği mücadeleyle başladı.

Öğrencinin velisi olmak isteyen anne, vaftiz olup kendi kimliğine dönmüş bir Ermeni. Anne, atalarının kimliğine geri dönerken, nüfus cüzdanındaki din hanesini Hıristiyan olarak değiştirir; çocuğun babasının kimliğinin din hanesinde ise Müslüman yazmaya devam eder.

Anne babanın çocuklarını kaydettirmek istedikleri Ermeni anaokulunun müdürlüğü ise, yasal mevzuat gereği kendilerine şu cevabı verir: “Milli Eğitim’den okula kayıt yaptırmanızda bir sakınca olmadığına dair resmi izin belgesi alın.”

Ailenin avukatı İsmail Cem Halavurt, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak, çocuğun Ermeni anaokuluna kayıt yaptırmasının önünde bir engel olmadığına dair resmi yazı talep eder.

Avukat Halavurt’un talebini değerlendiren İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarından Ahmet Molak, Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne hitaben resmi bir yazı yazar ve Halavurt’a bu yazıyla birlikte ilçe milli eğitim müdürlüğüne başvurmasını söyler. Molak’ın imzasını taşıyan resmi yazıda şu ifadeler yer alıyor:

“…Söz konusu okullara kayıt olacak öğrencinin velisinin mahkeme kararı ile din, isim, mezhep değiştirip değiştirmediğinin bilinmesi, 1923 yılından bu yana ‘Vukuatlı’ nüfus kayıtlarının gizli soy kodunun da (nüfus kayıt örneğinde Ermeni vatandaşlarımızın soy kodu 2 dir) çıkartılması gerektiğinden ancak adı geçen öğrencinin velisinin ilgili nüfus ve vatandaşlık müdürlüğünden nüfus kayıt örneğinde gizli soy kodunun 2 olması halinde kaydının yapılabileceği hususunda gereğini rica ederim.”

Bakanlık ne diyecek?

Avukat Halavurt ve ailenin, çocuğun Ermeni anaokuluna kayıt olabilmesi için verdikleri mücadele hâlâ sürüyor. Şimdi bir resmi mercinin kendilerine “Evet sizin gizli soy kodunuz 2’dir, çocuğunuzu Ermeni okuluna kaydettirebilirsiniz” demesini bekliyorlar. Bu talebe cevap veren resmi bir merci henüz yok. Ancak iki resmi kurumun, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile bağlı olduğu İçişleri Bakanlığı’nın kamuoyuna 1923’ten beri gizli olarak uygulanmakta olan ‘soy kodu’nun ne anlama geldiğini ve neden böyle bir uygulamaya gerek duyulduğunu bir an önce açıklaması gerekiyor.

Kaynak: FERDA BALANCAR / ferda@agos.com.tr

RUMLAR 1, ERMENİLER 2, YAHUDİLER 3

Bugün çıkan AGOS gazetesinin manşetten duyurduğu haberde yer alan 'soy kodu'yla fişleme uygulamasının, 24 Temmuz 1924'te imzalanan Lozan Anlaşması'na kadar uzandığı ortaya çıktı. Radikal’in görüştüğü bir nüfus idaresi yetkilisi, 'soy kodu' uygulamasının Lozan’da azınlık statüsü tanınan Rum, Ermeni ve Yahudiler için söz konusu olduğunu, Rumlara 1, Ermenilere 2, Yahudilere de 3 kodunun verildiğini söyledi. Yetkili, soy kodunun daha çok, Lozan Antlaşması ile tanınmış haklardan yararlanacak o azınlık grubuna mensup yurttaşları ayırt etmek için kullanıldığını savunuyor. Örneğin, 2 koduyla kaydedilmeyen bir yurttaşın Ermeni okuluna kayıt yaptıramayacağını vurguluyor. Yetkili, bu kodların başka amaçlarla kullanılıp kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olmadığnı, üç grup dışındaki topluluklara kod verilmediğini söylüyor.

Kaynak: RADİKAL

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 63 yorum
Bunun neresi fişleme. Avrupa ve Amerika bunu senelerdir uyguluyor. Oralardaki uygulamada ister Amerikada olsun İster Avrupada Soy kütüğün nereden geliyor mutlaka kayıt altında dır. Hatta bir çok vatandaşlar aynı soydan gelen akrabalarını bu yolla bulmuşlardır. Cumhuriyet devrine kadar Osmanlı zamanında da bu uygulama vardı. Soy sop kavramı da buradan gelmekte. Avrupa ve Amerika bu uygulamada hiç bir sakınca görmeyip halen uygulanıyorsa, neden Türkiyede bu uygulama yanlış anlaşılmalara sebep oluyor anlamıyorum. Kardeşim soyunuzdan neden utanıyorsunuz, yada gizli saklı kalmasını istiyorsunuz.
Önemli bir haber değil zaten Dünyanın en saygın üniversitesinin yaptıgı Gen arastırmasına Göre Orta Asyadan geldigine inanılan Türklerin Geninde herhangi bir Orta Asya Geni bulunmuyor...(Anadolu'da kendine türküm diyen) yani anlayacağınız yapay tarih....Anadolu Rum, Ermeni ,Kürt, Türkmen, Arab, Fars halklarının karışımıdır..."En önemlisi Müslümandır"...Bu ülkenin Bir gerçeği varsa o da budur Sonsuza Dek Müslüman Kalacak...
o üniversitenin araştırmasının içine edeyim ben aptal sen nesin bilmiyorum ama ben Türküm ve önce Türklüğüm gelir dinimi her isediğimde değiştirebilme hakkına sahip olduğum için o önemli değil bunu nezaman anlayacaksınız Allah bizi Türk yarattı dinimize gelince bize özgürlük bırakmış isteyen inanır istemeyen inanmaz Allahın yarattığını inkar edip kendini müslüman sayan zavallı yaratık
dünyanın en saygın üvi. neresiymiş ? kaynak ne ? kaynak bir tarafları birilerinin . onlar uyduruyor sizler inanıyosunuz
içimizdeki gavurlar beğenmemiş yorumunu ağa:)
senin geninin ermeni olduğu kesinde soysuz köpek ther1göt nikin bile senin ne mal olduğunu belli ediyor.
Herkes görmek istediğini görür. Müslüman olmak Büyük Ortadoğu Halkı olmak değildir. Anlayana...Bu arada o gen araştırmasının -varsa tabii- linkini atabilirseniz memnun olurum. Ezbere yazmayalım lütfen.
nolmuş kardeşim sen sana yapılan ihanetlere bak. sanki kıyamet kopmuş başlığa bak ya. ermeni vatandaşta o kadar milliyetçi olmasın sen git bakalım ermenistana sağ gelebilecekmisin. dünyanın en özgür ülkesi TÜRKİYEDİR:
Ermeni kimliğine geri dönerek Ermeni okuluna yazdırmak isteyen bir anne... Başlık böyle fişkemek nasıl oluyor.Bu gazete resmen provakatör ulan Ermeni kimliğine geri gönerek zaten ben Türk değilim Ermeni yim diyorsun birde fişlendiğinden bahsediyorsun.Ermeni ismi aldıktan sonra benim Ermeni olduğum anlaşılmasın gibi birşey.Allah sizi bildiği gibi yapsın.
haberi yapan ve fişleme diye nifak tohumu atan lanet. sanki o ülkeler TÜRK ler için aynı şeyi yapmıyorlar mı. onlar yaparsa normal biz yaparsak suç mu. bence sen bu ülkenin ekmeğini yeme çünkü sen bu ülkeye böyle haber yaparak ihanet ediyorsun.
Belkide memleketin kurtuluşu gizli ermeni lerin açığa çıkmasıdır. Yani mevcut durumda sonuç dostlukla girip düşmanlıkla çıkmak oluyor. Herkes neyse o yazılmalı kardeşim. Bizde bilelim kimin ne olduğunu . Her toplanan gruba Türk Gençliği demekten kurtulalım.
yani işimiz bitti ermeni fişlemesimi cıktı. onlar olsa ne yaparlardı. yazıklar olsun size ki türk durmuşken ermeni haberi yaptıgınız için
Ermeniler hiç rahat durmazlar, bu olayı neden medyaya bildirmiş, ortalığı karıştırmak için.
DOSTLAR,BİZDE BİR DEYİŞ VARDIR, DERLER Kİ, "ÖKÜZ ALTINDA BUZAĞI ARAMAK ". EVET, ESKİ NÜFÜSÇULARIN MAKÛL İFADESİ " LOZAN ANLAŞMASINDAKİ AZINLIKLAR STATÜSÜNE KİMLER DAHİL, KİMLER DEĞİLDİRİN BELLİ OLMASI İÇİN KULLANILAN BİR İŞARETLEMEDİR BU . 1-RUMLAR İÇİN, 2-ERMENİLER İÇİN, 3- YAHUDİLER İÇİN KULLANILDIĞI ANLAŞILDIĞINA GÖRE BUNUN DIŞINDA BİR ŞEYLER ARAMAK ABES DEĞİL Mİ? AMMA GÖRÜNEN O Kİ, POLİSİYE DEVLET OLMA YOLUNDA SİYASİ İKTİDARIN ATTIĞI ADIMLAR VATANDAŞI ÖYLESİNE TEDİRGİN ETMİŞ Kİ BUNDA DA BİRŞEYLER ARIYOR ! NE HALE GETİRİLDİK! HALKIN HUZURU NASIL BOZULDU ! BİZİ AF EYLE RABBİM!
ne olacak devletin herkesin tabiki soy kütüğünü tutacak.sizde tutmasın istiyorsunuz heralde.hiç Avrupa yada amerikadaki elmsalleriyle karşılartırdınızmmı bu haberi yazarken.
4 bin yıldan fazla yaşayan iki ırk var, Türkler ve Çinliler, 15 bin yıldan fazla yaşayansa tek ırk var: Türkler, tarihi tarihi eserlerden öğrenirsin, yapıtlardan, yazılardan, eski kitaplardan öğrenirsin, dediğin gibi bir gen araştırması da Büyük İsrail'e hizmet ediyor, objektif araştırmacılar biliyor ki Türk ırkı Anadolu, Asya ve Amerikan yerlilerinde bile var, bu sadece genlik bir durum da değil, kafataslarının yapısı inceleniyor, bizimkisi brakisefal ve arkasında turan tümseği var.
bencede hic sıkıntı yok agos gazetesine soruyorum türkiyedeki ermenilermi rahat yoksa ermenistan da yaşayanlarmı bu ülkeyi karıştırmak isteyen soysuz insanlar her şeyi yapıyorlar allah belanızı versin
Ermeni değilim ama Ermenileri senin gibi soysuzlardan daha çok sevmeye başladım.Senin iki cümlen yüzünden.Senin okumuşluk seviyen ne ki güzel ülkemde yaşayan insanları dil-din-ırk mezhep gibi insan gruplarına ayırıp küçümsüyorsun. BU KAFAYLA GİDERSEN ALLAH senin belanı verecek HEM DE ÇOK YAKINDA...
cemsahsah arkadaşım bu öfkenin bir arkaplanı var, o arkaplandan söz edilmeden, o arkaplan eleştirilmeden, bu öfke eleştirilemez.
iyi işte ne güzel tamam oda zaten ermeni olduğunu inkar etmiyor neden fişleme diye buraya manşet attınız anlamadım çok güzel bir şey ermeni olanlara 1 numara rumlara 2 numara yahudilerede 3 numara ne güzel işte bizde bilelim ülkemizde kaç kişi kimlerden neden fişleme diyorsunuz asıl fişleme bu ülkede abdest alıp namaz kılanlara yapıldı doğru fişlemeyide yapanların müslüman olduğunu unutmuşum NEY MÜSLÜMANMI DEDİNİZ onlara aaaaa bakın laf söyletmezler müslümanlıklarına kesinlikle onlar müslümanlıkta ilk top 10 içine girerler inanın namaz kılmadan nasıl müslüman olunur onlar bu işin kitabını yazd
Fişlemeyi ermeniler gibi kaypak bir millete yapmayacanda kime yapıcan.! Acıma yetime koyar g*tune ;) zamanında ermenilere sırplara yahudilere acıdında ne oldu ? bunlar çakal insanlar yıllardır soykırım soykırım diyor kendileri yaptığı halde bunlar haber olmaz fişlenmeleri haber olur.
Hani eşit vatandaştık?
sen bence tarafsiz degilsin ben uzun surdir takip ediyorum nerde ermeni nerde solcu cikislari var ise onu on plana cokartiyorsun sen bir siyasi partinin unsurusun haberin olsun biz saf degiliz ilerliyen gunlerde bakacagim duzelmeler varmi diye beni mahcup cikartma
Burası Türkiye ; Ermenistan değil işine gelmiyorsa hastırıp gideceksin
Gitmiyorum varmı sen bas git...
Kadin ermeni kimligini gizliyor 90 yil,ona tepki yok,ermeni oldugunun kayit altinda tutulmasina,kayitlara tepki mi var.Hadi ordan !!!
Neden rahatsız oluyorki insanlar kim neyse çıksın ortaya kamüfle olmaya gerek yok. Herkes bilsin kim kimdir.
fişlemenin hertürlüsü nalet tir nifaktır.
vay ermeni dölü vay
eee ne sorun varki bunda zaten hepimiz ermeni değil miyiz...
Ne var bunda gocunacak.Aslını inkar mı ediyorsun?Kimin ne idüğü bilinsin.Bi şeyiniz mi eksildi.Zorla Türk mü yapıldınız.
NERESİ Şok gayet ormal yoksa bir ermeni mit' e yada genelkurmaya paşa mı olsun bazıları gibi
Öyle oluyor zaten, senin ruhun duymuyor.
İsrail’e takmışınız koca ülke Obamayı koruyorsunuz.Ya tuhaf bu ülke insanı.Yahudilerle bu kadar uğraşmanız hiç hayıra alamet değil.Kıyametin en büyük alameti MÜSLÜMAN-YAHUDİ SAVAŞLARIDIR.H.Z MUHAMMED HADİSLERİNDE BİZZAT DEMİŞTİR Kİ:(KIYAMET YAHUDİ-MÜSLÜMAN SAVAŞLARI ÇIKMADAN KOPMAZ.)……..FİLİSTİNİ KORUYORSUNUZ.FİLİSTİNLİLERDE ADAM GİBİ DURSUN.SEN GİDECEN ADAMIN ÜLKESİNE TOPRAĞINDA DAYILANACAN SONRADA ADAM VURUNCA SUÇ OLUYOR.BİZDE PKKYI VURUYOZ ODA SUÇ O ZAMAN..SİNAGOGA SALDIRI OLDUĞUNDA HAHAM KURAN OKUTMAK İSTEDİ.HANGİ İMAM YAPAR BUNU??
hassiktie oradan ya konuyu bilmeden konuşuyorsun ya da israili savunuyorsun. İsrail adamların topraklarına el koyuyor onlara laf yok.Adamları vuruyor onlara laf yok. Sonra Filistinliler adam gibi dursun de Yok öyle yağma
yahudi olabilirsin biz sizlere karışmıyoruz ama sizler rahat durmuyorsunuz habire islama saldırıyorsunuz
Ede kardeşim haklısında şöyle diyeyim sana....Ve yoruma cevap veren diğer kişilere Yadudide suç var Müslümandada.Bizim dinimiz sabır etmeyi gerektirir...Allah bize böyle demiştir.Ama hizbullah gibi hamas gibi terör örgütleride filistinde hatırlatırım.İsrailde suçlu filistinde bunu kabul etsin herkes.
burası türkiye kardeşim ya seveceksin yada beğenmiyosan ülkene dönecesin gerçi bi savaş çıksa hepiniz kaçarsınız ülkelerinizede mecbur fişleyecek sizleri ülkeyi karıştırmak için fırsat kolluyosunuz
Ne var ki bunda? Osmanlı'da zaman gelip de ihanet eden Ermeniler olmamış mı? Türkiye Cumhuriyeti'nde neden olmasın? Devletin bunu bilmesi çok normal hatta gerekli. Biraz anlayış lütfen Ermeni kardeşlerimiz. Polis kötü davranışlardan insanların zarar görmemesi için o insanlara suçlu muamelesi yapar adeta. Bu o insanlar suçlu olduğu için değildir. Üzerinde silah taşıdığı için üstü aranmaz mesela bir insanın, üzerinde silah taşıyan insanlar olabileceği için tüm insanların üstü aranır. Asala, 1. Dünya savaşındaki Ermeni çeteleri vs. Tüm Ermeniler ASLA, ama bazı Ermeniler? Anlayış lütfen.
yani ne olacak şimdi? bence de artık kod verilmesin ve artık azınlıklar kendilerine tanınan ayrıcalıklardan yararlanamasın. devlet hakları kaybolup gitmesin diye kod vermiş. adamlar bundan memnun. zaten haberde adam kod 2 alabilmek için bekliyormuş gibi geldi bana. bu sonra gider benim dedelerimin toprakları vardı onları geri verin der :)
Biri ileri demokrasi mi dedi? her kurum da var artık bu olay malesf..
Mynet okuyucuların bana tepki gösteren çok kişi çıkıyor.Aslında bu tepkileri niçin topluyorum söyliyim.Tarafsız olduğum olaylara tarafsız yaklaştığım için.Ben her zaman haklınının hakkını verilmesi taraftayım.Ve disiplini savunuyorum.Her zaman için hayatta ben doğruların açığa çıkarılmasını isterim.İşte bu yüzden yorumlarımda katı eleştirel olduğu için insanlarda bana tepki gösteriyor………………Doğruyu söyliyeni dokuz köyden kovarlarmış..
Devletin gizli kod kullanmasına gerek yok. Kimlik kartlarına resmen yazılması lazım. kimse kimseyi kandırmasın
SEN ERMENİSİN, AMA BİZ HEPİMİZ İNSANIZ! FARK BURADA, YAŞA AZINLIK OLARAK BAŞKA ÜLKEDE, ANLARSIN!
bizi fasist bir millet yapmaya çalışıyorlar, sözde 7 cihana hükmeden bir medeniyyetken şimdi türkten başka dostu olmayan zavallılara döndük. bu bizi yalnızlaştırmak için bilinçli yapılıyor. müsade etmeyin.
Vazgeçtim.Yorum yazmaya bile değmez. : )
tabiki tutulacak kimin ne oldugunu bilecek devlet
kodlama işi iyiymiş. bilmek lazım kim ermeni kim türk. birde doğuda ermeni olupta kendi farklı gösterenler var onlarda artık belirtmeli ne olduklarını.
Zenginlerle fakirler arasındaki fark her geçen yıl dahada açılıyor.Halklar ne zaman gerçekleri görecekler merak ediyorum.Zenginlerin %90 ı halkı düşünmezler.Çıkarlarıdır onlar için önemli olan.Küresel Mali Kriz diye bir şeyde yok.Bu kriz siyasetçiler asiller ve iş adamlarının tutumsuz harcamalarından kaynaklanıyor.Üzülerek söylüyorum ki Amerika Türkiye Rusya Araplar Çin İngiltere v.b ülkelerde zenginlerle halk aradında fark açılıyor.Halklar zenginleri korumaktan vazgeçseler iyi olur.Zaten bazı zenginlerde bu konuda halkları uyarıyor.CHP AKP ÇEKİŞMESİMİ SİZİ KURTARACAK?ALİ AĞAOĞLUMU?
BUNLAR RI BİLMİYENMİ VAR!...FİŞLEMELER DOĞAL BİR HAL ALMIŞ...
yani ermeni olduğunu bu devlet bu millet bilmesinmii...
pes diyorum sana mynet yandaş olduğunu düşünüyodum şimdide saçmalamaya başladın
bu ülkede bu türlü yaşayan çok kişi var.bu pkk lıların çoğunluğu ermeni,neden rahatsız oluyorlar asıl kimliklerinin meydana çıkmasından,kürdüm diye meydana çıkıyorlar,kürdü kullanıyorlar,gerçekte ermeni olduklarını kürtlükle alakası olmadıklarını neden açıklamıyorlar.eh bir gün bu kürtler akıllanırda kullanıldıklarını anlarlar.en basidi aponun ermeni olduğunu artık beyinlerine işlerler.
her ülke kendine tehdit olacak unsurları bilmek zorunda kendi güvenliği için Ermenilerde bu ülke için tehdit bu ülkenin altını oymaya çalışıyorlar bu nefsi müdafaa göz göre göre kendim ize zarar verilmesine müsaade mi edelim zannetmeyim bu laflarım uydurma zaten kendileride bizden toprak talep ediyorlar
Diğer Haberler