Nusaybin'de gergin gün

Kepenkler açılmadı, duvar protestosu için vatandaşlar toplanmaya başladı. Nusaybin'e gitmekte olan bazı konvoylar ise durduruldu.

Nusaybin'de Suriye sınırına örülen duvara karşı ölüm orucu yapan Ayşe Gökkan'a destek mitingi için bölgedeki farklı şehirlerden çok sayıda araç yola çıktı. Ceylanpınar'dan yola çıkan araçlara trafik cezası kesildi

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nin Suriye sınırına yapılan güvenlik duvarını protesto için, valiliğin yasak kararına rağmen BDP'nin bugün düzenleyeceği miting öncesinde ilçede sıkı güvenlik önlemleri alındı. Sınır kesimine polis demir bariyerler koyarken, ilçede esnaf bugün kepenklerini açmadı.

Mardin'in Nusaybin ile Suriye'nin Kamışlı İlçesi'ni birbirinden ayıran sınır üzerinde güvenlik amaçlı yapımı süren beton duvarı protesto etmek için Nusaybin Belediye Başkanı BDP'li Ayse Gökkan, 8 gün önce sınırda açlık grevi eylemi başlattı. Gökkan'ın eylemi devam ederken, BDP'liler duvarı protesto etmek için ilçede bugün miting düzenleme kararı aldı.

MİTİNG ÖNCESİ SIKI GÜVENLİK

BDP'nin düzenleyeceği miting öncesi Nusaybin'de bugün güvenlik güçleri sıkı önlemler aldı. Esnafın kepenk kapattığı ilçenin giriş ve çıkışlarında arama noktaları kuruldu. İlçe merkezinde de önemli noktalara zırhlı araçlarla polis ekipleri görevlendirildi. Başkan Gökkan'ın eylemini sürdürdüğü sınır kesimine ise demir bariyerler konuldu. Polis, sınır kesiminde dedektör köpeklerle patlayıcı araması yaptı.

VALİLİKTEN YASAK KARARI

Mardin Valiliği, dün yaptığı açıklamada BDP'nin düzenleyeceği mitingin yasaklandığını duyurdu. Valilik açıklamasında, "Bu eylemin ilimizde devam eden huzur ve güven ortamını bozması, halkımızın can ve mal emniyetini tehlikeye düşürmesi, ayrıca eylem için düşünülen alanın sınıra bitişik olmasından dolayı, toplanacak olan kalabalığın sınırda mevcut mayınlı alana taşma riski bulunduğundan, söz konusu eylem valiliğimizce 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C fıkrası ve 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17, 18, ve 23'üncü maddeleri gereğince yasaklanmıştır" denildi:

SINIR KESİMİNDEKİ OKULDA EĞİTİME ARA VERİLDİ

Nusaybin Kaymakamlığı ilçenin sınır kesimindeki Yeşilkent Mahallesi'nde bulunan Yıldırım İlk ve Ortaokulu'nda bugün eğitime ara verildiğini açıkladı. Olası olaylara karşı okuldaki eğitimi bir gün ara verildiği belirtildi.

BAŞKAN GÖKKAN: KADINLAR OLARAK SINIRLARI KABUL ETMİYORUZ

Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, sınırda sürdürdüğü açlık grevinde, dün gece eylemine bölgede kurulan sağlık çadırında sürdürdü. Gökkan, "Sınırlar yüz kızartıcıdır, sınırlara da gerek yok, her tarafta sınırlar kalktı. Sınırların içersinde duvarda örülmesi daha fazla bir yüz kızartıcıdır. Biz kadınlar biliyoruz ki, bu sınırlar ölçülerek kendi babasının malıymış gibi birbirleriye paylaştırmışlar. Demişler burası senin burası benim, kimse bu arsaları kimse işgal edemez demişler. Biz kadınlar olarak bu şekilde kabul etmiyoruz. Sınırlar olduğunda kadınlar bir ülkeden bir ülkeye geçtiği zaman işkence çekiyorlar. Dünyanın en büyük ticareti kanını satmakla olmuş. Bu da sınırlar yüzünden olmuş. Biz doğu kadınları olarak sınırları kabul etmiyoruz. Söz konusu sadece duvarda değil, Kürdistan'da, Mardin'de Süryani, Kendali, Arap, Yezidi, Asuri, Kürtler burada yaşıyor. Suriye'nin Kamışlı kenti Rojavası'nda halkın parçalanmasına izin vermeyiz. Sınırlarla bölgeler bölündüğünde halklar parçalanıyor, kadınlar ise parça parça oluyor. Bu yüzden bu parçalamayı kabul etmiyoruz. Bu yüzyılda biz kadınlar olarak kesinlikle sınırları kabul etmiyoruz" dedi.

SİLOPİ, İDİL VE YÜKSEKOVA'DA KEPENKLER KAPALI

Bu arada Nusaybin'deki miting nedeniyle Şırnak'ın Silopi ile İdil ilçelerinde bugün esnaf kepenk kapattı. Silopi ve İdil'de polis geniş güvenlik önlemleri aldı.

Mardin'in Nusaybin ile Suriye'nin Kamışlı İlçesi'ni birbirinden ayıran sınır şeridi üzerinde beton duvar yapılmasına karşı çıkan BDP'nin bugün yapağını açıkladığı yürüyüşe destek vermek amacıyla Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde esnaf kepenk açmadı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 47 yorum
BDP bu duvara karşı çıkıyorsa sınıra duvar çekilmesi doğrudur
bu kkkkadadrrrrrr basit ırıkçısınız olum...
SONUNA KADAR EVET BDP LANETTİR
şu kürtlerde ayrılacaksa ayrılsın defolsun gitsin gerekirse savaşalım bitsin bu işkence...batıda anadoluda 1 tane kürt kalmasın defolsun gitsin kendi çöplüklerinde eşinsinler..
len got sen kimi kovuyorsun bu ulkede bu ulkenın yerlisi kurtlerdir senin gibi rum donmesi deil
ırkçılıktan ölecen olum yaw azcık insan olsan. şu fani dünyadan göçerken erdem sahibi olsan azcık fenamı :)
muhit47 hatırlatayım sana mardin kürtlerin değil, mardin araplarındır ama sizler dağdan gelip bağdakini kovmaya çalışıyorsunuz. Ayrıca onlyman42 fazla ırkçılık yapma, ırkçılık şu teröristlere yarıyor ekmeklerine yap sürüyor ve savaş o kadar kolay bişey değil,ağzınızdan çıkanı kulağınız duysun. Mehmet Akif istiklal marşını yazarken Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın demiştir.
hepsi mi? senin benim gibi olanlarda mı? tek dil, tek bayrak, tek devlet, tek millet olgusunu içtenlikle kabul edip bdp ve pkk karşıtı olan kürtler de mi (benim gibi)? bence bdp ve pkk yandaşı kürtler gitsin demek daha mantıklı. çünkü bunlar hep türkiyenin bölünmesi için çalışmış, bdp ve dolayısıyla pkk yandaşı olup imralı itini de lider olarak seçmiş, (haşa peygamberden üstün) bir içtenlikle benimsemiştir. onların türkiye cumhuriyetine hiç bir faydası olmaz. aksine her bakımdan sürekli zararları olur.
kürtler ananımı sikmiş lan göt sen defol git bu ülkeden
Diren Nusaybin halkı!!!!!!!
ALLAH BELANIZI VERSİN MARDİNİ MAHVETTİNİZ AKLI KIT VARLIKLAR
pislik
ay red 47 ben senin gibi mardinlinin ta amına koyayım. Muhammed'ten vaz geçene isa sahip çıkmadımı göt gibi ortada kalırmış seninki o hesap
O DUVAR SİZİ ESADDAN KORUYOR GERÇİ SİZ BUNA DEĞMEZSİNİZ AMA
BDP ve Kürtlerin duvara karşı çıkmasına sebeb ne.Kaçakcılık yada terör.Alışmışlar kolay paraya,hırsızlıkla hayduylukla beslenmeye alın teriyle kazanıp helal yemek onlara dokanır.
Geçen gün hamile karısını öldüren Kürdü Diyarbakırlıyı gördümde.Kürtlerin ne kadar zalim olduğunu gene gördüm.Hani her insanın sevmediği antipati duyduğu hayatta bazı şeyler kişiler vardırya.Bende Kürtleri sevmiyorum.İyide olsalar gözümde yoklar.Artık o kadar nefret ediyorumki Kürtlerden iyi olanlarınada gözüm görmüyor.Kurunun yanında yaşta gider misali.
PoliS amcalar hadi yiyorsa bir jop. Vurun sıkar sıkar , gezideki insanlar gibi onlara yapamazsınız , o jop vurup öldüresiye vurduğunuz insanlar senin cenazene üzülüp göz yaşı döken, ama örgüte destek verenler cenazene küfredendir, ama sen insafsızca sadist ruhunu onlara gösteriyorsun, ne yaptığını düşün sen tc nin polisisin, ayrım yapmaya lüksün yok ve olmamalı.
ee tabi o duvar oraya yapılırsa kaçakçılık yapmaları engellenecek. niye izin versinler beleşten kazanmak varken niye vergi versinler dimi?
tabii sınırlar kalksın uyuşturucu,silah,akaryakıt,insan kaçakçılığı vs devam etsin..kürt ırkçısı pkk köpekleri rahatça gidip gelebilsin..sistem yürüsün kısacası...kadını çok severler kendileri...mesela o kadar severlerki abisi,yeğeni,babası,komşusu tecavüz ettiğinde kadını ya intihar etmeye zorlarlar olmadı evin en küçük çocuğuna verilir görev..babanın,annenin haberi bile yoktur.öyle derler mahkemede...zavallı kadın hiç bir günahı olmadan cennete gideceğinden kendileride gece yatıp ayı gibi uyurlar.vicdanları rahattır kızlarını cennete göndermişlerdir çünkü.kadın herşey şeydir onlar için....
hatayda sınır acıkken patlayan bombaya rağmen sınırın acık olması savaş için el nusra ya silah insani ve ticari gidiş gelişler olurken nusaybindekinin kapalı olmasına nasıl bir açıklama getirirsiniz bu konuda bizi aydınlatırmısın sevgişli ileri demorasim ?
DUVARIN ÖBÜR YAKASINDA SURİYELİ AYRILIKÇI BÖLÜCÜ KÜRTLER VAR ASIL DERTLERİ O.HEM ORAYA MADDİ MANEVİ YARDIM GÖTÜREMEMEK,KAÇAKÇILIK ENGELLENİYOR VE İÇERDEKİ PKK LILAR HAİNLER DESTEKSİZ KALIYORLAR.ASIL SIKINTILARI DERTLERİ BUNLAR.DEVLET VE HÜKÜMET DOĞRU YOLDA. SATILMIŞ HAİN BÖLÜCÜ CANİ KATİLLER SÜRÜSÜ PKK UŞAĞI NANKÖR BDP Lİ ŞEREFSİZLER İSTEDİKLERİ KADAR KIÇLARINI YIRTSINLAR,BAĞIRSINLAR,EYLEM YAPSINLAR,İSTERSE GEBERSİNLER O DUVAR YAPILACAKTIR.
Bu ülkeyi bu hale getirdiniz ve hala size oy verecekleri duydukça tiksiniyorum. Memleketi harcadınız be... Bu Kürtlerde yaşayacaksa yasasınlar yaşamayacaklarsa atalarının geldiği kuzey ırak'a gitsinler....... Bu memlekette işiniz yok sizin... Allah kahretsin memleketimi bölmeye çalışan, karkaşa çıkaranların soyları kurusun. Yeter ulan sizin yüzünüzden bize her türlü fatura kesiliyor... Bunlara yazmazdım eskiden ama siz nesiniz yaaaa.... s...
Ya kardeş bunlar efendilerini unutmuş köpekler kim olacak
Güneydoğuda yaşamak her yönden berbat.
Gezi olaylarını da valilik onaylamamıştı ve Polis çok özverili bir müdahele yapmıştı umarım aynı özveriyi burda da gösterir yani vatandaşa müdahelede de ayrım yapılmamalı ...
Haklısın Aynı müdahele yapılsın zaten her iki olaylarda da teröristler var tek var DAĞDAKİ TERÖRİST VE ŞEHİRDEKİ TERÖRİSTLER
Alemiberzaha katılıyorum hatırlatayım gezi oalylarının baş aktörlerinden biri bdp li sırrı süreyyadır ve orda açılan apo posterleri,yakılan Türk bayrakları hiç unutulmayacak ve zamanı geldiğinde de hesabı sorulacaktır.
Sizin beyniniz sulanmış.Kaldırın kafanızıda dünya ülkelerine bakın.Sayın başbakan israile seslenirken eyyyy israil diye uzatıyordu birde .siz insan olamazsınız sınırlara duvar inşa etmek insan işi değil diyordu. Ördügünüz duvarın altında kalacaksınız diyordu. Şimdi sormak istiyorum sizin israilden ne farkınız kaldı. israile sorsan teröriz mi engellemek der, size de sorsak aynı şeyi söylersiniz büyük ihtimalle. Birde en acınacak durum şu yarım kafalı demokratlar. Gezi de hak isteyen haklı olan çok dayak yedi bu hak ve özgürlükler isteyenlerde en az gezi dekiler kadar dayak yemeli yazklarolsun
evet bizim beynimiz sulandı bende kürtlere bütün insani dğoşdan gelen haklarının verilmesini istiyorum ama özgürlük deddiğiniz mazot kaçaklığı ise. sigara kaçakçılığı ise istadiğiniz gibi girip çıkmaksa kusura bakma burası dingonun ahırı deyil helede bizi israille karşılaştırma yapmanız ne kadar art niyetli olduğunuz belli ediyor bizde kumsalda deniz kenarında yerleri istila ve elinden alınmış filistinlilerle aynı kefeeye koymnız tabiri caizseaşağılıktır hainliktir biz bu ülkede herkes eşittir derken isra,il gibi masum insanlar bombalanmıyor anlıyorumki siz maşa olmakdan ileri gidemiyeceksin
doktor bunları kendi haline bıraktı..
Şu dünyaya bir bakın insanlar nasıl insan gibi yaşıyor ve diğer insanları kendileri kadar değerli ve kutsal görüyorlar. ama yok yaw napacan yok. türkiye halkında insancıl ruh ve anlayış yok üzgünüm daha çok sürecek bu daha nelere mal olacak kestiremiyorlar. ırkçı olmayın insan olun.
ülkelerin sınırları olur.bu dünya gerçeği.onlarınki havanda su dövmek.kolay gelsin ne diyelim.aklın yolu bir.
doğru söylüyorsun ülkelerin sınırları olur. ama ilkel çağlardan kalma taş ve betondan değil. Teknolojiyle bilimle akılla medeniyetle olur. Memleketin her tarafı işgal altında sömürülüyor ülke tüm egemen güçler tarafından çıkarları tarafından kullanılıyor sen daha taş duvar diyorsun. Doğru söylüyorsun egemen güçler sana bunu empoze etti taş duvar örde sende olan benim çıkarlarımı koru diye allahım ya bu ülke neden gittikçe kötü oluyor. azcık insanlık azcık bilim ve azcıkta adalet herkese yetecek kadar huzur getirir emin olun.
Sınırın korunma şekli sana mı düştü beyinsiz başkan..? Spikerin karşı tarafta bayrak dediği bezleri bayrak derseler bunlarla barış olmaz. Bayrak misakı milli sırları içinde tektir.
çinliler çin seddini bizim korkumuzdan yaptı diye böbürlenenler.. peki ordaki duvarı kımden korktuğunuz için yapıyorsunuz kürtlerdenmi
Hain kaçakçılar, başka ne beklenir bunlardan?
ESRİNİZLE ÖVÜNÇ DUYUN ŞİMDİ.
utanç duvarı
alışmışlar serbesçe girip çıkmaya zorlarına gitti
BDP BİR ŞEYİ İSTEMİYORSA ORDA MUTLAKA TÜRKİYENİN YARAINA BİR ŞEY VARDIR ASLINDA BDPYİ KOMPLE KOVMAK LAZIMDIR BUNLAR BİZE ASALAK İNSANLARDIR
Bence bütün kürtleri kovmak gerekir
ya bunlar ılla kacakcılık yapmak zorundalarmı bır kuruş devlete mıllete yararları yok nedır bunlardan cektığımız
Allah'ım bu cahillerden teröristlerden herkesi korusun.Aslında teröristlerdense bunları koruya halktan PKKlı olanlar daha sopalık.Terörist çünkü batağa düşmüş.Artık teslim olmak istesede kopamıyor örgütten.Ya bu halktan PKKyı koruyanlara ne oluyor anlamıyorum.Rahatlık batıyor herhalde halktan PKKyı koruyan kürtlere.
ÜLKEYİ YÖNETENLER NE OLUR HİÇ DEĞİLSE BU SEFER DİK DURUN BU PKK UŞAKLARINA MEYDAN VERMEYİN YETER ARTIK BU MİLLETİNDE PSİKOLOJİSİ BOZULDU
bir belediye baskani !. yaptigi eylemi desteklemek isterdim dogrusu.. bu kadar basit bir kafa yapisina sahip olan birini nasil belediye baskani yaparlar?. hayrettir!..
Yanılmıyorsam bir kullanıcı adı yoruma cevap neden açık değil demiş.Açıklayıyam günde onca kişiden küfür hakaret dalga gelirse o bölüme bende kaparım.Ne edeyim....
mynet haber yapıyorsan ve habere yorum hakkı tanıdıysan herkes burada fikirlerini söyleme hakkına sahip. siz hangi hakla yorumu yayından kaldırabiliyorsunuz. Az önce dedim tekrar diyorum adaleti önce içinizde yaşatın ki dünyaya adalet gelsin. sizi kınıyorum.
Diğer Haberler