HABER

O ilçemiz 26 cm kaydı! Normalde 50 yılda olmalıydı

GPS cihazları sayesinde, Bodrum’da 21 Temmuz’da meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin denizaltında yarattığı yırtılma miktarı ve şekli belirlendi. 11 bilim insanının incelemesi sonrası, bölgenin 26 santimetre kaydığı tespit edildi.

Muğla bölgesindeki depremlerin yatay ve düşey hareketlerini izlemek, kırılma noktasını belirlemek için belirli aralıklarla 20 GPS istasyonu kuruldu. Araçlarda kullanılan navigasyon cihazının gelişmiş hali olan ve yer kabuğunun konumunu ve dağın hareketlerini uydu bağlantıları aracılığıyla milimetrik olarak ölçen cihazlar, 21 Temmuz’da Bodrum’da meydana gelen depremi de kaydetti.

Gazete Habertürk'ten Mehmet İnmez'in haberine göre İstanbul, Afyonkarahisar, Sivas, İzmir, Kocaeli ve Ankara’daki 7 üniversiteden 11 bilim insanının katılımıyla oluşturulan araştırma ekibi, Türkiye’de ilk defa kurulan ve takip edilen GPS sayesinde 6.6 büyüklüğündeki depremin etkisi, yırtılma şekli ve hareketlerine ulaştı.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ YAPILDI

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Türkiye’de ilk kez yapılan GPS istasyonundan deprem anında alınan kayıtlar sayesinde, Bodrum’un güneyindeki Kara Ada ile Kos Adası arasındaki bölgede 65 kilometre uzunluğunda ve 25 kilometre genişliğinde bir zon boyunca, deniz tabanının yırtıldığı ortaya çıktı. Bir blok diğer bloktan uzaklaştı. 50 yılda olması gereken kayma, 11 saniyede 6.6’lık depremle gerçekleşti. Depremde, bu bölgenin 26 santim kaydığını tespit ettik. Kırılma 3 fay parçası şeklinde gerçekleşti. 25 kilometre uzunluğundaki batıdaki fay parçasında 13 santim, 16 kilometre uzunluğundaki orta fay parçasında 26 santim ve 18 kilometre doğudaki fay parçasında 5 santim kayma hesaplandı. Bu nedenle Muğla, Aydın, Denizli, Manisa, İzmir ve Balıkesir çevresinde yerel GPS istasyonlarının kurulması ve sürekli izlenmesi gerekir” dedi.

GPS İSTASYONU NEDİR?

Araçlarda kullanılan navigasyon cihazının gelişmiş hali. Yer kabuğunun konumunu ve dağın hareketlerini uydu bağlantıları aracılığıyla milimetrik olarak ölçüyor ve bilgisayara aktarıyor. Bilim adamları, GPS cihazlarından gelen verileri ölçerek ve değerlendirerek, kayma ve kırılmaları tespit ediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
Bodrum deyince akla ılk gelenler kainatın yaratıcısı yüce RABBİMİZİN yasakladığı ne varsa mübah sayıldığı bir yer,nasılki insan oğlunun sahip olduğu bir mülkte kiracı olarak kalan ınsanın mülk sahının aanlaşmasına sadık kalamsı kalmasa mülkü terk etmesi gerekiyorsa ALLAHIN mülku olan kainattada onun istdiği gibi yaşanmıyorsa o beldeyi RABBİMİZN helak etmesi ve yerin dibiine geçirmeside haktır,diye düşünüyorum RABBİM sonumuzu hayır eyleye,bu yorumuma değişik yorumlar yapılacağı kanaatındeyım ama gerçek bu,bakın helak olan kavımlere görürsünüz neyın ne olduğunu
senin dışında herkes helak edilmeli değil mi? senin gibi saman kafaların cenneti garantilemiş gibi konuşması yok mu bitiriyor beni..Allah'in kimi bağışlayacagini ondan daha mı iyi biliyorsun avanak...
hâlâ bu tip düşünen insanların var olduğuna inanmak istemiyorum. hayatında kaç kere bodruma geldin acaba? her şeyi orada yaşanan şeylere indirgemek ne kadar saçma bir düşünce. Allah önce sizin gibilerden korusun.
@arslan_ozeren_1955 1999 Depreminde ölenler neciydi ? gölcüktekiler bırak boş konuşmayı gerçeklere bak bilimi siz inkar ettikçe gerçekler görülmektedir. ülkenin altından fay hattı geçiyor deprem olacak elbet bugün bodrum yarın konya sen dua etmeye başla belki sana öncelik tanınır bir şey olmaz.
Şair burda yobazlığın tanımını yapıyor.
@arslan_ozeren_1955 Kardeş siz artık arap ülkelerinde yaşasanıza neden buraya. Belli yani Türkiye Cumhuriyetinde yaşayamıyorsunuz sizi krallık ülkeleri paklar. Hadi bakalım artık yeter bu kadar Türkiye tatili Yallah Arabistana.
@arslan_ozeren_1955 bodrum cennetin fragmanıdır
@arslan_ozeren_1955 Bodrum Cennetin Fragmanıdır
@arslan_ozeren_1955 Dünya üzerindeki bütün kara parçalarının hareket halinde olduğunu bilmeni isterim.Senin gibilere kalsaydı dünya insanoğlu aktarlardan aldıkları otlarla tedavi olmaya çalışıyor,atlarla seyahat ediyor,tv yerine hacivat karagöz izliyor olacaktı.Helak olan kavimlere gelincede kimlerin helak olduğunu şuanda olmaya devam ettiğini sen benden iyi biliyorsun.
saman kafalilar kendileri kuran okumayan cahiller lut kavmini kim yok etti dusunun yorumunuzu ona gore yapin bir bolgede deprem tsunami gibi dogal felaketler varsa nedensiz olmaz her seyi bilen allahtir kul acizdir bodruma niye gider insanlar ickiye fuhusa birkismi eglenceye demekki kotu olan seyler fazlalasmis bi dusunun ve okuyun
@saatmen kuranı okuduk merak etme... güzel yazmış muhammet..
@saatmen HE HE SÜRÜYLE OLAN MÜSLÜMANLARA DA BU ZEKAYLA AVUÇ İÇİ KADAR İSRAİL DE KAFA TUTAR.ARAP KALINTI VE ÖZENTİLERİ MALLAR...
@saatmen Müthişsin yaa,keşke senin kadar düz kontak olabilsek
Erzincan,Varto,Bingöl,Düzce,Van,Dinar deyince aklına ne geliyor,Bırak bu işleri tatlım,aç biraz kitap oku,ilim takip et,boşa geçirme hayatını
müslümanlar işte senin gibi cahil oldugu için hep helak oluyor
ahirette kim helak olacak gorecegiz ama yorum yapamayacaksiniz
saatmen Kudüs noldu haber olmadı bugün papaya gittiniz iş çözüldü değilmi cahil herifler yazık tükettiğiniz oksijene
Diğer Haberler