O kelime artık kullanılmayacak

Hükümetin demokratikleşme paketinde Çözüm Süreci'nin ikinci aşamasını oluşturan düzenlemelerde Süryanilere anadilde eğitim imkanı getirilirken, ‘Çingene' sözü de silinecek.

O kelime artık kullanılmayacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen Demokratikleşme paketinde çözüm süreci, seçim barajı, Alevi açılımı, TMK ve CMK'da değişiklikler ve kamuda başörtüsüne yönelik düzenlemelerin yanı sıra, Süryani ve Romanvatandaşlarla ilgili de birtakım düzenlemeler yapılacak.

Süryanilere Lozan hakları

Buna göre çoğunluğu Mardin'de yaşayan ve Katolik mezhebine mensup Hristiyan Süryani vatandaşlara ilkokuldan üniversiteye kadar olan eğitimlerini anadilde yapabilmeleri konusunda adımlar atılacak. Demokratikleşme Paketi kapsamına giren Süryanilerin Lozan Anlaşması gereği anadilde eğitim hakları bulunuyor.
‘Çingene' demek yasak

Aynı pakette Süryanilerin yanı sıra Roman vatandaşların hakları için de adımlar atılacak. Roman vatandaşlar için toplumda yaygın olarak kullanılan "Çingene" tabiri silinecek. Ders kitaplarında yer alan ‘Çingeneler çocuk hırsızıdır, aylarca temizlenmezler' gibi aşağılayıcı ifadeler ayıklanacak.

Yapılması planlanan yeni düzenleme ile ilgili memnuniyetini dile getiren Suryani Ortodoks Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sait Susin, "Çok mutlu olduk" dedi.

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 80 yorum
boş işlerle ugraşın vatanı satın göz boyayın milleti borçlandırın istediginizi yaptırın ALLAHIM BU ZALİMLERDEN BU MİLLETİ KURTAR AMİN ....
senin gibi olmayanın hakkını iade etmek zalimlikse söylenecek çok fazla söz yok. satılmış vatana bak 10,5 yıldır yerinde duruyo. bence siz bu vatanı satıyolar hikayesini anlatanlara bi sorun nereye gitmiş bu satılan vatan.
bır ınsanın dua sı 10 yıldır kabul olmuyosa fazla zorlamasına gerek yok bence.
sen bir milletin kendi dilini konuşmamasını kendi dilinde eğitim görmemesini boş iş olarak görüyorsun.bir an için konuştuğun dilin yasaklandığını ve başka bir dilde eğitim gördüğünü düşün bakayım ne düşüneceksin eminim buna da boş iş diyeceksin...
devleti satın dediğin bütün kurumları zarar ediyordu hiç sesin çıkmazdı o zamanlarda, zarar eden yerlerden gelen paralarla yapıldı yol vs gibi yatırımlar sana 2000 yılı öncesi bi ülke yakışır zulüm demişsin ya işte o zulümü hakediyorsun.
amiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
katılıyorum
cok iyi olur insalllah,,,,
ÇİNGENELER ÇOCUK HIRSIZIDIR VE AYLARCA YIKANMAZLAR HANGİ DERS KİTABINDA YAZIYORMUŞ BİR GÖRSEYDİK
gerçekten hangi ders kitabında yazıyor ? ben hiç görmedim ve ilk defa duyuyorum
Ben de muhacirim. Muhacirlere de özerklik istiyorum :) :) :)
basımıza ne geldıyse senın gıbı muhacırlerden balkan gocmenlerınden geldı. ozerklık degıl s.ktip git sen. yunanlılar gerı gelsın lozandakı o madde ıptal edılsın.. ülke de fıtne bıter sız gıdersenız.
@idealistbirisi Yorumunu daha yeni görebildim. Muhacirler hakkında yanlış bilgilere sahipsin, bizim atalarımız Balkanlar fethedildikçe oralara iskan politikası gereği yerleştirilmiştir. Balkanların müslüman olmasında göçmenlerin büyük rolü vardır. Osmanlı-rus savaşından sonra (93 harbi) dedelerimiz -artık burda dinimizi yaşayamayız diyerek-bu defa Anadolu'ya gelmişlerdir. Ama gördükleri manzara (muhtemelen senin deden de olabilir) karşısında şaşırmışlar, çünkü Anadolu daha kötü hale gelmiştir. Haberin olsun.
ben burdan gezi olaylarını yazarken geri kafalı insanlardanda tepkiler tek tek gelmee başlamıştı ama bakalım hangimiz haklı çıkıcaz bakalım yarın çoçukları armızdan bizim geri kafalı olan büyükleriz derken bizlerden bahsederken bunlar seçmiş başa getirmiş ogünkügünde demokrasi var diye kandırmışlar bunları derlerken bakalım arkamızdan küfreden çoçuklar bırakırken neleri eleştirecekler görücez herkez ülke toz pembe herşey olunda derken bi haber vatandaşta bayramdı akşam olsada yatsak mantığında durmakyok yola devam milli görüş müslümanlık hepsi küllüen yalan bitirdiniz elbirliğiyle ülkeyi...?
evet doğru sizin ideolojik siyasi fikirlerinize göre yönetilmeyen her ülke bitmiş her yönetim yobaz ve gericidir. bitmiş ülkenin haline bak. biten birşey var gerçekte ama siz ve köhne zihniyetiniz.
Süryanilere ana dilde eğitim hakkı verilmesi Kürtçe'nin de önünün açıldığı anlamına geliyor. Hayırlı olsun. Hayaldi gerçek oldu.
hac 2. sıradaki haberi oku istersen .profesyonel orduya geçiyoruz diyor adamlar.. bu ne demek kürdistan kuruluyor demek.
lozanda verılen bır sey tabı k.cınla okursan bu kadar anlarsın..
bu ülkeyi parçalamak için insanlar 50 çeşit dilde egitim ögretim görsün.. başınızda parçalansında rahat edin. hepinize rahat battı..
DİLİNİZ Mİ VAR ALFABENİZ Mİ VAR. ANA DİLDE EGİTİM DİYORSUNUZ.SENİN DİLİNİ DÜNYADA KAÇ KİYİ KONUŞUYOR. KÜRT KÜRTÜN KONUŞTUĞUNU ANLAMIYOR. ZAZACA KURMANÇİ GİBİ. AMA AMAÇ ANADİLDE EĞİTİM KİSVESİ ALTINDA KÜRDİSTANIN TEMELLERİNİ ATMAK. ATTINIZ TAYYİP SAYESİNDE.AMA BU FİTNE BOYNUNUZA DOLANACAK ONU DA İYİ BİLİN
ne o lan çingeneliğinizden utanıyor musunuz ? hani kimliğinizden utanmıyordunuz?
kime ne dendiğinin bir önemi var mı? Adam olsun Adam!.... İnsana sıfat verilmez kendi hak eder.
güzel yorum katılıyorum.
Insanlarin ana dilinin yasaklanmasi kadar gerici bi duzen daha yoktur osmanli 600 yil kimsenin dilini yasaklamadi saray dili tirkce arapca ve farsca karisimi idi halkaa kendi mensup oldugu irkin dilini konusuyordu.. Bu sözde ilerici devrimci cumhuriyetciker bunlari elinden aldi geri verilincede hak verilmis olunuyor:(((
ne kadar saçma allahın romanları dendiğindede demi bizi hapse atıcaksınız burda niyet öneemli çingene kelimesinin kötü olduğunu düşmüyorum ha roman ha çingene
helal olsun AKP hiç bir dünya devletinin yapamayacağı işi yaptınız.bölge bölgeyi bırakın şehir şehir etnik köken yarattınız.bu memlekette kaçtane süryani katolik varki onlarada açılım yaptınız .ayrıca romanları açtınız.alevileri açtınz .karadenizi laz diye açınız aklınızda olsun unutmayın.Trakyayı açın onlarda göçmen unutmayın, ha birde çerkezler var kafkas kökenli onları da unutmayın.ha birde ben varım oğuz türkü benide unutmayınbende anadilde açılım istiyorum tuh be yazıklar olsun size.baklava dilimi yaptınız memleketi.
Çingene kelimesini kötü algılamanın sonucu bu yasayı çıkaranlar bu kelimeyi ve anımsattığı insanları kötü görmese böyle bir yasakçı zihniyete bürünürmüydü Ha Romen Ha Çingene Müzik ve oynama dedinmi bir numara hepsi
Türk devletinde hiçbir hükmü ve iradesi olmayan Türklere ve Müslümanlara hakları ne zaman verilecek?
çok üzülerek söylüyorum bizlerin hakkı kovulmak heralde bunu da görürsek şaşırmayın malesef :( haydi ALLAH'A EMANET OLUN...
hali hazırdaki binlerce öğretmeni atamayan atamamakta da direten hükümet bu dilleri bilen öğretmen adaylarını nereden bulacak bilmiyorum ama ben de lazca eğitim istiyorum hatta çerkezce hatta İbranice hatta Zazaca, Arapça,Gürcüce, Adigece ve Boşnakça. yok yapamayız derlerse bu düpedüz etnik ayrımcılık hatta ırkçılığın daniskasıdır. çünkü bu dillerin hepsi halen büyük bir çoğunluk tarafından kullanılıyor TÜRKİYE'de. amacınız baştan bozuk böldünüz ülkeyi be milleti iyi uyuttunuz.............
yapar yapar bu pislikler oy için her şeyi yapar...bende lazca istiyorum hadi getirin laz dili bilen öğretmenimi.tövbe ya ne adi imiş bunlar.
Keskin zeka keramete kı. attırır diye boşuna dememiş çingeneler :)
BU MİLLET HANGİ BÜYÜLERE GELDİ HANGİ MUSKALAR YAPILDIDA GÖZLERİ HALA HİÇ BİRŞEYİ GÖRMEZ OLDU YAA, UYAN EY TÜRKİYEM GAFLETTEN UYAN...
hala ak partiye gönderme yapanlar var, sayın ağzı açık koyunlar,piyonlar; lozanı imzalayan kimse ona sövün :)
ben de avşarım tüm orta asyayı istiyorum o zaman:))
Adım adım bölünmeye. Hayırlı olsun Kürdistan.
allahın bildiğini kuldan saklamanın alemi yok çingene çingenedir hırsızdır.sen nekadar hırsız değil desende onlar yine alın terlerimizi çalmaya devam edecekler.
TÜRKİYENİN UZUN YILLAR ÖNCE YAPMASI GEREKEN NE KADAR DA ÇOK İŞLERİ VARMIŞ....İMAR - İSKAN - SAĞLIK - EĞİTİM - ULAŞIM - SOSYAL -- EKONOMİK -- HER KONUDA HİÇ BİR HÜKÜMET KILINI KIPIRDATMAMIŞ OLMALI Kİ BÜTÜN İŞLER YIĞILDIKÇA YIĞILMIŞ....PİSLİĞİ TEMİZLEMEK DE AKP YE KALMIŞ....AMA ÖYLE BÖYLE DEĞİL...11 YILDIR TEMİZLEMEYE ÇALIŞIYOLAR, HALA BİTİREMEDİLER....ÇÜNKÜ ÜLKE ÇOK KİRLETİLMİŞ...
seni ülkenden topla tüfekle kovaladıkları zaman görecem yusuf yusuff!!!!!!! eğer sen diline,dinine,ülkene sahip çıkmazsan arkana bile bakamadan gidersin....önce senin hakların YUSUF YUSUFFF!!!! gitsinler memleketlerinde okusunlar... ama özür dilerim ya sizin gibilerin bunu düşünmek için kafasında bişeyleri var mı acaba? KOYUNSUNUZ YUSUFLAR KOYUNN!!!!! SİZİN SONUNUZU BİLEMEM DE,RABBİM BİZİM SONUMUZU HAYIR ETSİN İNŞALLAH KİMLERİN ELİNDEYİZ!!!!!!!
Bi tek Türk'lere yok zaten yahudi tohumundan da bu beklenir zaten
koca hükümetin başka işi kalmadı bunlarla uğraşıyor. Akdeniz bölgelerine irtica eden 30.000 suriyeliye verdikleri oy verme hakkı yetmedi şimdi de romanlarla süryanilere dikti gözünü. ne fırıldak insanlar bunlar ya insanın aklı almıyor.
Gavura gavur denilmeyecek sözüne dönmüş. Memleketin tek sorunu bu mu Allah aşkına?
büyüyen ve gelişen ülkemiz mitoz bölünme aşamasına hızla yaklaşıyor sen göz yum vatandaş demek ki bu hak sana
Bu memlekette ne kadar çok vatan haini varmış.Herkesin gözü bu topraklardaymış sonunda emellerine ulaşıp Türkiye'yi bölüyorlar.Hayaldi gerçek oldu.Ayrıca mısır umurumda değil.
Allah belanı versin RTE.
Allahım sen türkiyeyi büyüme yolunda yanlız bırakma abdullah öcalanın başlattıgı erdoganın devamını getirdiği demokratik büyük türkiyeyi bize nasip eyle amin..
''BİR MEMLEKET YALNIZ VE YALNIZ BİR MİLLETİNDİR VE O MİLLETİN İSTEK VE ÇIKARLARINA GÖRE İDARE OLUNUR.AZINLIKLAR O ÜLKEDE ASIL SAHİPLERİNİN MİLLİ HAKLARINA SAYGI GÖSTERMEK ŞARTIYLA ADELET İÇİNDE YAŞAMA HAKKINA MALİKTİRLER VE HİÇ BİR SURETLE KENDİ ÖZEL VE MİLLİ ŞARTLARINI İLERİ SÜREMEZLER.HELE MEMLEKETİN ASIL SAHİPLERİNİN HAK VE ÇIKARLARI ALEYHİNDE HİÇ BİR DİLEKTE BULUNAMAZLAR. BU TAKDİRDE VATANA İHANET ETMİŞ OLURLAR.'' ALINTI SAHİBİ; HÜSEYİN NİHAT ATSIZ YORUMU SİZ DEĞERLİ OKURLARA BIRAKIYOR VE BU SÖZÜN ÜSTÜNE SÖYLEYECEK TEK BİR SÖZ BİLE BULAMIYORUM. SAYGILARIMLA.
Pkk nın isteklerini yerine getirmek için yan yasalar yapıp milleti kandırmaya çalışıyorlar.
Bu adam yani recep efendi Rize ye gidecekmiş acaba Rize de Türkleri ayaklarımın altına aldım diyecek mi,biz Türkler merak ediyoruz.
ya siz nasıl bir yaratıksınız süryanilere verilince hak kürtlere verilince problem
siz itediğiniz kadar kelimlerle oynayın bazı gerçekler deişmez:))
Sadece Allah belanı versin AKP ve yandaşları diyorum.
Ülkemi parçalamaya yemin etmiş kişilerin elinde oyuncak olduk, Allah onlarada fırsat vermesin, dilerim kendi oyunları ile kendi sonlarını getirirlerki getirecekler.
bizim buralarda zaten çingene söylenmiyorki biz direk CİNGEN diyoruz :)))
Türk olmayan herkese haklar verin,bir zamanlar osmanlıda Türk olmayanlara ayrı haklar vermiş ve boyunun ölçüsünü yıkılarak almıştı.Sizin gayenizde bu ülkeyi parçalamak mı?
hangi ders kitabında . çingeneler hırsız yıkanmazlar vardır bu kadar da devletimize hakaret bu millete hakaret olmaz ya. niye ben acaba ders kitablarında okumadım ya. niye bana hocalarım bu çingenelerin böyle olduğunu anlatmadı ya. ytuh artık kınıyorum sizleri mynet. sorumluluk sizin şu okul kitabinda milli eğitim müfredadında okutuluyor diye kaynak gösterin ya. şimdi sıra milli eğitim bakanında açıklamalıdır .ç belki halk arasında böyle konuşma vardır duydumda ama devtimize bunu yakıştırmak olsa olsa gaflet hatta ve hatta.....
Diğer Haberler