OHAL 4'üncü kez uzatıldı

OHAL'in 19 Temmuz 2017 Çarşamba gününden geçerli olmak üzere 3 ay süre ile uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. 20 Temmuz 2016'da gerçekleştirilen MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Olağanüstü Hal ( OHAL) kararı açıklanmış ve geçtiğimiz Nisan ayında da TBMM'ye sunulan tezkerenin kabul edilmesi üzerine OHAL 3. kez uzatılmıştı.

OHAL'in üç ay daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi AK Parti ve MHP'lilerin oyları ile kabul edildi. OHAL dördüncü kez uzatılmış oldu.

Başbakanlık Tezkeresi, TBMM'nin 21 Temmuz 2016 tarihli ve 1116 sayılı kararı ile ülke genelinde ilan edilen, 18 Nisan 2017 tarihli ve 1139 sayılı kararı uyarınca devam etmekte olan Olağanüstü Halin (OHAL), 19 Temmuz 2017 çarşamba günü saat 01.00'den geçerli olmak üzere 3 ay süre ile uzatıldı. OHAL, 19 Ekim 2017'ye kadar yürürlükte kalacak.

MGK 'OHAL' GÜNDEMİYLE TOPLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında bugün (17 Temmuz 2017) Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplanan Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK), OHAL'in uzatılması yönünde tavsiye kararı alındı.

Erdoğan geçen hafta, OHAL'in üç ay daha uzatılmasının teklif edileceğini ve halen OHAL'e ihtiyaç olduğunu söylemişti. Cumhurbaşkanı, "Terörle mücadele ne zaman sona ererse OHAL de o zaman sona erecek" diye konuşmuştu.

OHAL GÖRÜŞMELERİ

CANİKLİ'DEN OHAL KONUŞMASI

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, "15 Temmuz kalkışması esas itibarıyla küresel ölçekli bir projedir. O projenin realize edilmesinde içeride görev alan FETÖ de dahil olmak üzere hepsi birer piyon ve maşadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin egemenliğini, bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ortadan kaldırmayı hedefleyen küresel ölçekli bir projedir." dedi.

Canikli, görüşmeler sırasında Hükümet adına yaptığı konuşmada, OHAL'in, 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin ardından 20 Temmuz 2016'da uygulanmaya konulduğunu anımsatarak, doğal olarak OHAL'in bütün boyutlarıyla konuşulduğunu, tartışıldığını ve değerlendirildiğini söyledi. Böyle olması gerektiğini, doğrusunun da bu olduğunu vurgulayan Canikli, ama belki çok fazla detaylı bilgiye hakim olamamaktan kaynaklı zaman zaman, OHAL ilanı ve yürütülmesiyle ilgili amaç dışı değerlendirmelerin yapılabildiğini hatırlattı.

15 Temmuz sonrasında çok vahim ve karanlık bir olaylar zincirinin ve hedeflerin olduğunun görüldüğünü belirten Canikli, şöyle devam etti:

"15 Temmuz kalkışması esas itibarıyla küresel ölçekli bir projedir. O projenin realize edilmesinde içeride görev alan FETÖ de dahil olmak üzere hepsi birer piyon ve maşadır. Küresel ölçekli çok büyük bir projedir ve aslında silsile olarak son yıllarda hayata geçirilmeye çalışılan projelerin devamı mahiyetindedir, daha büyük boyutlu, daha sert olanıdır. Öyle tanımlamak gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin egemenliğini, bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ortadan kaldırmayı hedefleyen küresel ölçekli bir projedir."

Canikli, 15 Temmuz'un hemen sonrasında Türkiye'nin tam bir yangın yerine döndüğünü, genel asayiş ve güvenliğin büyük oranda ortadan kalkma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını bildirdi. Canikli, insanların, bütün toplumun can güvenliği dahil olmak üzere nizamın ve düzenin sürdürülmesi noktasında da çok ciddi bir olumsuz tablonun ortaya çıktığını belirtti.

OHAL uygulamasının böyle bir ortamda ilan edildiğine işaret eden Canikli, OHAL'in anayasal bir müessese ve uygulama olduğunu aktararak, "Böyle bir ortamda OHAL'in ilan edilmesi son derece doğaldır, gereklidir ve şarttır. 15 Temmuz sonrasında bütün şartlar fazlasıyla oluşmuştur." diye konuştu.

Bugüne kadar OHAL uygulamaları neticesinde özgürlük alanı daraltılan, temel hak ve hürriyetleri kullanılması sınırlandırılan, engellenen ve ertelenen hiçbir kişinin bulunmadığını belirten Canikli, hiçbir kimsenin bu anlamda olumsuz bir etkilenmeyle karşı karşıya kalmadığını ifade etti.

Canikli, daha önceki OHAL uygulamalarıyla son bir yıldır devam eden OHAL arasında dağlar kadar fark bulunduğuna dikkati çekerek, OHAL Kanunu'nun verdiği yetkilerin bir kısmını sayarak, bugüne kadar bir yıllık uygulama içerisinde bunlardan hiçbirinin kullanılmadığını, bu yönüyle bakıldığında şu andaki OHAL'in klasik anlamda bir olağanüstü hal uygulaması olmadığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Canikli, şu görüşlere yer verdi:

"O nedenle Başbakanımızın da ve diğer arkadaşlarımızın da 'OHAL'i esasında Hükümet kendisine ilan etti' cümlesi bu şekilde anlam kazanıyor ve hüküm ifade ediyor. Çünkü OHAL, esas itibarıyla bu özgürlüklük alanlarının daraltılması, kişilerin kullandıkları temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılmasına imkan verdiği için geçmişte kullanılmıştır, uygulanmıştır, hayata geçirilmiştir. Ama bu dönemde bunların hiçbir tanesinde sınırlandırıcı, tahdit edici bir uygulama söz konusu olmamıştır. O nedenle rahatlıkla söyleyebiliyoruz. OHAL'i hiç kimse bu anlamda hissetmedi. Ne yaşam biçimi, ne düşünce itibarıyla bu özelliklerinden dolayı hiç kimseye ayrıcalıklı, farklı bir muamele söz konusu olmamıştır. Bir daraltma, engelleme, sınırlandırma söz konusu olmamıştır. Bunun aksini gösteren bir tane örnek yoktur. Genel uygulamalar çerçevesinde OHAL ilanından önce de uygulanan bir takım düzenlemeler, kararlar, kurallar söz konusudur. O çerçevede alınan kararlar, uygulamalar vardır. Ama onun dışında özel olarak son bir yıllık dönemde, OHAL ilanının başladığı dönemden bugün kadar bu anlamda herhangi bir daraltıcı düzenleme hayata geçirilmemiştir."

Türkiye yangın yerine döndüğü bir dönemde OHAL kararının alındığını hatırlatan Canikli, Türkiye'nin, dünyanın en kanlı 3 ayrı terör örgütüyle ve destekçileriyle aynı anda mücadele ettiğine dikkati çekti.

Canikli, "Dolayısıyla OHAL ilanı gerekliydi, şu anda da bu mücadele bitmemiştir. Çünkü saldırılar devam ediyor. Halen hem içeride, hem dışarıda bu terör örgütleriyle, dünyanın en kanlı 3 terör örgütüyle mücadele devam ediyor. Dolayısıyla OHAL'in ilanının şartlarının oluşumuyla ilgili hiçbir tereddüt söz konusu değildir." ifadesini kullandı.

OHAL görüşmeleriyle ilgili söz alan MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, bu tezkerenin 5. tezkere olduğunu ve parti olarak bunları desteklediklerini belirterek, olağanüstü durumlarla OHAL ile mücadele edilmesi gerektiğini dile getirdi. Türkiye'nin ciddi tehditlerle karşı karşıya kaldığını ve devletin elinin kuvvetlendirilmesi gerektiğini ifade eden Usta, 15 Temmuz'a ilişkin bir fikir birliği olmadığı için mücadele yöntemleri üzerinde de tam bir anlaşmanın sağlanamadığını bildirdi. 15 Temmuz'un hem bir darbe girişimi hem de taktikçileri, teorisyenleri, kuryeleri, taşeronları, planlayıcıları ve sahadaki tetikçileri belli olan bir işgal denemesi olduğunu vurgulayan Usta, şöyle devam etti: "Aslında baktığımızda 15 Temmuz, Çanakkale'de yarım kalan bir hesabın görülmesidir. 15 Temmuz, Milli Mücadele'de kovaladığımız düşmanlarının Türkiye'ye bir fırsatbulup tekrar saldırması meselesidir. 15 Temmuz yüz yıllardır, asırlardır süregelen Anadoluistilasının bu çağdaki adıdır."

Usta, 15 Temmuz'un Türk milleti ile düşmanlarının tarihi bir hesaplaşması olduğunu belirterek, darbe girişiminde bulunanların, sadece bir şahsa, bir fikre değil, Türk milletinin tamamına, 80 milyona ve devletin tamamına saldırdığına değindi. Devlette liyakatten uzaklaşılmamasının önemine dikkati çeken Usta, "Liyakatin dışında bakılacak tek kriter, ilgili kişilerin Vatan haini olup olmadığıdır" dedi.

Ülkenin kısır çekişmelerden uzak tutulması gerektiğini belirten Usta, siyasetçilere de önemli bir görev düştüğüne işaret etti. FETÖ ile mücadelenin bütün düzeylerde doğru bir şekilde yürütülmesinin önemini vurgulayan Usta, siyaset kurumunun her düzeyinde de bu mücadelenin yapılması ve eğer varsa siyaset içindeki FETÖ'cülerin maskesinin düşürülmesi gerektiğini bildirdi. FETÖ ile mücadele ederken Türk askerini ve Ordusunu aciz gösterme gafletine düşülmemesinin önemini dile getiren Usta, ordu ve asker ile millet karşı karşıya getiriliyor gibi bir algının yaratılmaması gerektiğini vurguladı. Usta, bu mücadelenin birlik ve beraberlik içerisinde başarıya ulaşabileceğini belirterek, büyük tehlikenin ancak böyle savuşturulabileceğini kaydetti.

OHAL'İN BİR GIDIM FAYDASI YOK

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da OHAL, Türkiye'ye bir gıdım katkı yapmadı" dedi.

19 EKİM'E KADAR SÜRECEK

Darbe girişiminin ardından ilan edilen ve yaklaşık bir yıldır devam eden OHAL, uzatılma kararı Meclis tarafından da onaylanmasından sonra en az 19 Ekim tarihine kadar sürecek.

TBMM Genel Kurulu, yaklaşık 1 aylık aranın ardından yasama çalışmalarına bugün yeniden başladı.

İLK MESAİ OHAL TEZKERESİ İLE BAŞLADI

TBMM Genel Kurulu'nun ilk mesaisi, Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) bugün görüşülen OHAL'in 19 Temmuz Çarşamba günü saat 01.00'den geçerli olmak üzere 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi için oldu.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 60 yorum
Biraz gözünüzü açın bir tek Türkiye'de mi OHAL var? Dünyada bir şeyler dönüyor. Savaş tehlikesi var. Mecburen gelişen bir savunma mekanizması. OHAL adı tabi ki iriti edici ama vatandaş olarak sokaktaki adama zararı dokunmuyor.
@oktay_kankilic_1986 dünyadaki durumdan dolayı değil ki ohal sadece fetöcü durumundan dolayı artık neleri sümen altı ediyorlarsa
@oktay_kankilic_1986 He he, sen ohal olan yere gidip yatırım yaparmısın, ülken uyarırsa turist olarak gidermisin, ne olacağını bilmediğin ülkeye para sokarmısın, iş böyle olunca tabi tabi sokaktaki adamdan başka herkese dokanır.
Herkes konuşur akp yapar.Eskiden tek bölgede ohal vardı,artık tüm ülke ohallik.Hamdolsun.
demokrasi mi kaldı ülkede... ohal olmasa nasıl ülke yönetecekler? meclisten yasa geçir fln kim uğraşacak onla... 2019'a kadar ohal devam eder
Şaşırdık mı ? Elbette Hayır.. OHA-L yani..
Ne diyorlardı 16 Nisan öncesi: "OHAL'in bitmesi için Evet". Hani nerde...?
pkk ve fetö TÖRÖRÜ BİTMEDEN OHAL KALKMAMALI.DEVAM.
@apartmanyikan o zaman iktidar istifa etsin toptan
Beceremiyorsunuz çekin gidin..Sizin keyfinizi dinleyecek halimiz yok..
Meclusi kapatin meclisi.. 600 vekile neden maaş veriyorsunuz ki.. Her şeye saray karar vermiyor mu ? Milli iradeye de,meclise de gerek kalmamıştir..
HEP BÖYLE OHAL DEVAM EDERSE YATIRIMDA BİTER EKONUMİDE TURİZİMDE BİTER OHAL OLAN YERE KİMSE YATIRIM YAPMAZ TURİSTTE GELMEZ BENCE
daha neleri elinize almak istiyorsunuzda ohal uzatılıyor ? ülkenin her yeri peşkeş çekldi yetmedimi daha ? meclise sunmadan neleri götürüyorsnuz yazıklar olsun !
ohal kdv gibi ömür boyu sürebilir işin kolayı meclise vekillere ne gerek
haha ülkenin durumunu normal görenler var. sizin partizanlığınız yerin dibine batsın. üç maymunlar sizi.
Ohal ile halkın iradesi ve adaletin ırzına gelmese iyiydi
@yersoyersoy Biz halkız ve gayet iyi durumdayız.! Seçimlerde de bu ülkenin çoğunluğu belli.! Çoğunluğa yani demokrasiye saygı duymayı öğreneceksiniz.!
@alp_han_2017 referandumda gorduk nasil madara oldugunuzu,gizli kapakli isleri örtpas etmeye calistiniz,ohal kalksa iktidar partinin ipi xekilir,2019 a kadar takilin bakalim
ne bekliyordunuz ohal kalksında medyalar bu ülkenin dibini kazanlar sokaklarda demokrasi adı altında ülkeyi mi karıştırsın doğru bir karar olmuş hükümetin arkasındayız bu kararla ilgili.
4-) kamu hizmetini yürütemez hale gelecektir, çünkü artık zorlama sermaye bulmak çabaları da bitti, el altından ülkeye sokulan paraları gönderen ülkeler ambargo yediler hesapları da bloke edildi. Çare belli, hakiki demokrasiye dönmek, ohali kaldırmak ve terör örgütleri ile gerçek bir mücadeleye girişmek, hukuku herkese eşit ve adalet içerisinde uygulamaktır. Doğru yol bir tanedir, yanlış yollar çok tanedir, tek çare demokratik Türkiye Cumhuriyetini ayakta tutmaktır, eğer bu yüce çatı yıkılırsa çok büyük acılar çekmeye hazırlanmalıdır bu millet...
ÇOKMU ŞAŞIRDIK.. TABİKİDE HAYIR....DEVAM DEVAM.....UYU YAVRUM UYU....
ohal de sadece hırsızlığa rüşvete dolandırıcılığa izin var. onuda sadece akp yapıyo. işlerine geliyo ohal.
bu ohal secime kadar uzarsa hile kesinlesmis olur
başkanlık sistemi slaganlarindan biri "OHAL' in bitmesi için evet" idi. Seçim sonrasında 2.kez ohal uzatılıyor. siz insanlara verdiğiniz sözü böyle mi tutuyorsunuz? Yabancı yatırımcı olağan üstü hal durumdan korkarak ülkeye yatırım yapmak istemiyor. Bir yeri düzeltelim derken diğer yeri komple bozuyorsunuz.
Meclis kapatılsın,vekillere gerek kalmadı,2019 a kadar ohal devam eder,partilerde meclisten çekilsin,2019 a hazırlık yapılsın.Rte tek başına bir saraya gitsin bir de meclis kapısına tur atıp dursun.
şu akpliler sadece ohalin 4.kez uzatilmasindan bile bunlarin ne olduğunu anlayabilir ama nerdeee??? Milyonlari topluyor sözde ama hamaset dışında birsey yok
3-) dışı yönetimler ve devletlerde yaşayan tüm toplumlar mutsuzdur, oralarda ancak bir avuç mutlu azınlık bulunuyor. Dünyanın en yaşanır ülkelerinin tümü Avrupada ve demokrasi ve insan hakları en gelişmiş seviyededir, fırsatını bulan herkesin gidip yerleşmek ve yaşamak istediği muasır medeniyetin kıblesidir Avrupa. Kendimizi kandırmayalım. Millete demokrasi nöbetleri tutturmak ama ohali ısrarla kaldırmamak ve parlamentoyu bypas ederek ülkeyi yönetmenin neresi demokrasi bekçilğidir. Bozulan ekonomik düzenin etkileri bütçeyede ulaştı,bundan sonra devlet daha fazla zam ve vergi almadan hiç bir
@seleb1966 Avrupa çöktü koçummmmm.! Hala masal anlatıyorsun.! Dünya bize hayran bu da gay+lez medeniyetine hayran.! La bi kendiniz olamadınız.! Seni tutmayalım dostum, hayran olduğun yerde git yaşa.! Ama 5 yıl sonra "eyvah ben naptım" diyeciğini adım gibi biliyorum.! Rahmetli Cem KARACA bile dayanamamıştı bu asaletten yoksun Avrupa ya.!
@alp_han_2017 düşüncelerini çok güzel ve medeni bir şekilde ifade etmişsin evladım, akp ye oy veren vatandaşların sesi ve ifadesi olduğun ve yüksek medeniyet ve anlayış sahibi bir akp seçmeni olarak ne kadar yüce bir kültürün örneğini sergiliyorsun, seni tebrik eder ve başarılarının devamını dilerim çocuğum...
meclis fesih edilsin benc eboşu boşuna 550 kişiyi beslemeyelim onlarda gitsinler işine gücüne baksınlar ayda 10.trilyon yıldı 120 trilyon karı olur memleketin 50 kişi kalsın nasıl olsa ohal var khk lar var bence millet vekillerine gerek kalmaıd ulen o değilde kavgaları bile özledik kavga bile kalmadı artık.
bunlarin niyeti anlaşıldı Türkiye yi batırıp fetulahin yanina kaçmak
Akp iktidarda olduğu sürece Ohal kalkmaz artık Akp giderse Her şey rayına oturur..
Ben bir ömür bu ülkede ohal ile yaşarım. yarası olan gocunsun ohal benim sosyal hayatımı etkilemiyor.
Güzel bir haber...pkk hdp dhkp c ve chp liler ülkeye zarar veriyorlar bari çıldırsınlar.
OHAL e en büyük itiraz hdp ve chp den geliyor...
2-) artmasıdır, neticede ohal ilan etmenin sebebi ise rejim değişikliğini gerçekleştirecek ortam kurulana kadar kontrolü elden kaçırmamaktır. Darbeyi yapan feto elamanları, onları arkalayan ABD, darbeyi haber aldığı halde tedbir almak yerine darbeyi akışına bırakarak bundan siyasi rant elde eden siyasiler, darbeden ekonomik ve sosyal olarak ve dahi canını vererek mağdur olan alt tabaka vatandaşlar var. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin rejimi değiştiğinde bundan yeni bir devlet çıkaracağını düşünerek hareket eden siyasiler ve onlara destek veren kitleler gün geldiğinde anlayacaklar ki, demokrasi
durum onu gösteriyorki önümüzdeki başkanlık secimine kadar ohal uzayacak.ahanda buraya yazıyorum
Sadece 4. Kez uzatilmasi bile ne kadar kanun tanimaz olduklarini gosterir,gerxi cshil kitle erdogan sevdalisi yat dese yatar kalk dese kalkar,
ohalin getirdiği tedirginlik ile döviz fiyatları tavan yaptı, sermaye kaçıyor, yabancı sermaye girişi azaldı, yerli sermaye de her an parama el konabilir endişesi ile yurt dışına gidyor, bu ay merkezi yönetim bütçesi 29 katrilyon lira açık verdi, hani diyorlar ya, akepenin koyun seçmenleri; gılışdar sesegayı batırdı diye, işte o yıllarda yılda ssk ya aktarılan bütçe kaynağı 3 katrilyon iken bu gün ssk ya yılda aktarılan bütçe kaynağı 80 katrilyon liraya çıktı, yani sesegayı akp batırdı, bütçede battı, bundan sonra yüksek vergiler ve yüksek zamlara hazır olun.
Ohal 2019 secimlere kadar uzar kendilerine dokunmamak icin akp nin hepsi fetoya uye zaten gercek aciga cikinca acaba o kadar icerde sucsuz yatan insanin vebalini nasil verecek akp
Utanmadan,sıkılmadan hickimsenin yaşam hakki,ozgurlugu elinden alinmadi diyor.ulan yuzbinlerce kişiyi sorgusuz sualsiz aşından ekmeginden ettiniz bre vicdansizlar.daha ne yapacaksiniz.1 yil oldu,ne sorgu var ne sual.yargisiz infaz.
Her tarafı hırsız ve dolandırıcılar sarmış. insanların bu ülkede ma güvenliğidel can güvenliği de yok.Bu nasıl bir OHAL hırsızlık dolandırıcılık açık açık yapılıyor ve almış başını gitmiş.
2019 başkanlık seçimlerine kadar ohal sürer..ne zaman başkanlığı aldı ohal biter...
Cumhurbaşkanı, "Terörle mücadele ne zaman sona ererse OHAL de o zaman sona erecek" diye konuşmuştu. sayın cumhurbaşkanı biz halk olarak mert dürüst insana değer veririz. Terörün bitmesi hepimizin arzusu dediğiniz gibi Ohal terör bitene kadar sürecekse bu halk için doğru karar olmaz size bir vatandaş olarak tavsiye gelin Krallığınızı sultanlığınızı ilan edin en azından halkın gözünde dürüst bir lider olursunuz Bir çokları devletin ohali yürütme politikası olarak kullandığını düşünüyor. Krallık için düşünün fena fikir değil!!
İşsizlik her geçen gün artıyor bu durum ne olacak elinde işi olanda bugün yarın işsiz kalacak.Ohal vardıda ne işe yaradı hergün şehit vermeye devam ediyoruz...
fetöşler ,meralın,kemalın,pkknın,merkelin,deaşın,kraliçenin ve lalelerinin morali bozulmuş.
Türkiye Cumhuriyeti çatısı elbette baki kalacak, çünkü onun temeli sağlamdır, o 79 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ortak çatısıdır, ne kadar çabalanırsa çabalansın beyhude, eden kendine edecektir, demokrasi ve insan hakları alanındaki eksikleri giderildikçe toplum kesimlerinin anti demokratik rejimlerde normale doğru gelmeye başladıklarını göreceksiniz ve o günlerin çok uzaklarda olmadığını da göreceksiniz. Eksiden yapılan bazı haksızlık ve insan hakları ihlallerini bahane ederek kin nefret ve intikam almanın sürdürülebilirliğinin olmadığını da hep beraber yaşayarak göreceğiz.
3 ayda bir toplanıp uğraşıyorlar 1 yıllık yapsınlar rahat ederler.
Bence darbe oldu ve devam ediyor. Ohalden ala darbe mi olur. Bir kagit imza hakim gorevden atiliyor isini kaybediyor
Eger bu sekilde hukuksuzla iskence ile ulke kurtulacaksa hic olmasin daha iyi
ohal 3 aylığına ilk ilan edildiğinde hanıma dedim ki, bu ohal 3 aylık olmayacak. hiç bitmeyecek...
ohal AKP için ticari bir unsurdur ohal bahanesiyle mali götürüyorlar onlara göre ne foto ne PKK kaldı ee ohal neden kalkmıyor Yusuf Yusuf tanmi acaba ohal ile herşeyi zorbalıkla yapıyorlar olan garibana oluyor vekiller kral gibi yaşıyor hey cahil ülkemin cahil insanları cahiller olmasaydı iktidar olmazdık diyenlere selam olsun:)
Diğer Haberler