Okul kantinleriyle ilgili ürküten araştırma

Selçuk Üniversitesi'nce (SÜ) 5 ildeki 268 işletmede yapılan anket sonucu, okul kantinlerinde çalışanların yüzde 73'ünün gıda güvenliği ve hijyen konusunda hiçbir eğitim almadığını ortaya koydu.

Okul kantinleriyle ilgili ürküten araştırma
Avrupa Birliği Bakanlığı Leonardo Da Vinci Programı Yenilik Transferi Projesi kapsamında SÜ Çumra Meslek Yüksekokulu tarafından yürütülen “Restoran ve Okul Kantinlerinde Gıda Güvenliği Farkındalığı” (Safe-Rest) projesi kapsamında, 5 ilde 268 işletmede anket yapıldı.
SÜ Çumra Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi ve Proje Yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Meryem Kara, “Neden daha güvenli gıdalar üretmeyelim, tüketmeliyim?” sloganıyla, 2010 yılında başlattıkları projeyle restoran ve okul kantinlerinde toplum sağlığının korunması için; tarladan ya da çiftlikten çatala kadar, güvenilir gıdalar üretilip tüketilmesinin hedeflendiğini söyledi.
Restoran ve okul kantinlerinin geniş bir kesime hitap ettiğini, özellikle çocukların önemli kısmının kantinlerden beslendiğini vurgulayan Kara, şunları kaydetti:
“Anket yöntemiyle saha çalışması yaptık. Ankara, Denizli, Bolu, Konya ve Uşak olmak üzere 5 ildeki toplam 268 işletmede 617 kişiyle görüşmeler yaptık. İlginç sonuçlara ulaştık. Restoran ve okul kantinlerinde çalışanlar genellikle, tornacı, tezgahtar, tesisatçı, muhasebeci, işletmeci, garson, ev hanımı ve gıda teknikeri gibi çok çeşitli meslek gruplarından oluşmaktadır. Restoran ve okul kantinlerinde çalışanların büyük çoğunluğu ilkokul mezunu. Restoranlarda çalışanların yüzde 64'ü, okul kantinlerinde ise yüzde 73'ü gıda güvenliği ve hijyen konusunda herhangi bir eğitim almamış. Ankete katılanların büyük çoğunluğunun, bu konularda bilgisiz olduğu da tespit edilmiştir.”
Kara, güvenli olmayan gıdaların başta kanser olmak üzere birçok hastalığa neden olabildiğini, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 2,2 milyon insanın gıda kaynaklı hastalıklardan öldüğünü sözlerine ekledi.
AA
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
bu ankette şu unutulmuş olmalı. türkiye artık gıdanın hem üretimi hem d etüketimi konusunda eskiye göre çok iyi durumuda. çok biliyorsanın kantincileri de siz eğitin.
ne okul kantineleri; herede hijyene dikkat ediliyorki? ne kadar kamu kurum ve kuruluşa ve özel sektöre ait kantin, lokanta, kahve, market varsa yüzde 99 unda hiyen yok. gidi bakın tırnaklar rasgele uzamış, saçlar tıpsizce karışık vaziyette birbirine girmiş, kılık kıyafetler ise rasgele pislik içinde, konuşma ve telafuz ise anlaşılır ve konusunda bilgili değil. ses geregi gibi nazik ve kibar değil. kısaca hiçmi hiç, hiç bir yerde kontrol yok. çünkü devir zengin devri, bir çok işyerine bakılsın düzgün yapılmamış veya pislik içinde...
her şey bitti sıra kanticilere geldi demi arkadaşlar kantincnin ne kadar kira verdigini biliyonuzmu acaba her yer hijyenik kantinci deil memlekette başka sorun yokmuş gibi kantincilerle uğraşıyorlar ayıptır ayıp....geleceğe hizmet ediyorlar kantincilik kutsal bir meslektir...
Ne bekliyorduk ki? buna da şükür.
sadece okul kantinlerini baz almayın, dışarıda toat ve kafeterya adı altında 1 tl ye tost veriyorlar yanında ayranda var.varın siz düşünün gerisini.Denetim kurumları dışarıda dolaşırken hiçmi hiç görmüyorlar bu tip yerlerin camındaki yazıları vs.Bir an önce el atılmalı bence.
amma abartttınız nerede neyin eğitimi varki kantinde olsun adamlar kantinci ya tamam artık deveye sormuşlar boynun neden eğri demişler nerem doğru ki demiş o hesap
Bizim okulun kantincisi Sanayide "Egzozcu"ymuş yaşlanınca kantincilik yapmaya karar vermiş ihaleyi almış 5 yıldır kantinci. Bizim durumumuz mu; Çaylar yanık yağ gibi işte daha ne olsun.
Okul kantinlerinin durumunu okul müdürlürine ve yöneticilerine sorun onlar iyi bilirler. çünkü onlar bedava çay, kahve ya da üç kuruşluk yiyecekler için kantincilere her türlü imtiyazı tanırlar. yine hiç alakası olmayanlar suçlu bulunacaktır bu olaylarda da. okul kantinlerinde herşey sözde yönetici olduğunu sanan soytarıların gözünün önünde oluyor, görmüyorlar mı, duymuyorlarmı ki. bir tanıdığım var bu denetim işinde çalışan ve geçen gün bir cümle kurdu hayret içinde kaldım. bir günde 4 yeri denetledik dedi:))) ne kadar çok dimi, vay be. bir yılda ortalama 250 iş günü var, bu kadar bile yeter
kantinciliğinde mafyası var.yeni kantin belgesi vermemek için şartlar ağırlaştırıyorlar.aynı kişiler bu işi çeviriyorlar.temizlik eğitim önemli değil maksat sadece para kazanmak
Diğer Haberler