Ömer Halisdemir'in katillerine yağlı urgan attılar!

Astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edilmesine ilişkin davanın sanıkları adliyeye getirildi. Sanıkların üzerine yağlı urgan atan bir grup vatandaş, FETÖ elebaşı Gülen'in maketini astı.

Özel Kuvvetler Komutanlığını (ÖKK) ele geçirmek isteyen cuntacı general Semih Terzi'yi vurarak, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'i şehit eden darbecilerin yargılandığı davanın dördüncü duruşmasının görülmesine Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı.

Gölbaşı'ndaki ÖKK'yı ele geçirmek isteyen cuntacı general Terzi'yi vurarak FETÖ'nün darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edilmesine ilişkin davanın sanıkları, geniş güvenlik önlemleri altında jandarma eşliğinde salona getirildi.

Duruşma salonuna sanıkların ardından müştekiler, sanık yakınları, avukatlar ile basın mensupları ve izleyiciler alındı.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma öncesinde sanıkları protesto eden bir grup vatandaş adliyenin C kapısı önünde toplandı. Jandarma ve polis de burada güvenlik önlemi aldı.

"Vatan haini FETÖ'nün uşakları" yazılı pankart açan, "Papalığın truva atı FETÖ", "Hırsız FETÖ", "Katil FETÖ", "Bu vatan milletindir, darbecilerin değil" yazılı dövizler taşıyan protestocular, "Hepimiz Ömer Halisdemiriz" ve "İdam isteriz" sloganları atarak, tekbir getirdi.

Jandarma araçları kapının karşısındaki yolda durduktan sonra sanıklar adliyenin C kapısından içeri sokuldu. Jandarmanın oluşturduğu koridorun arasından geçirilen sanıkların üzerine bazı protestocular yağlı urganlar attı.

Öte yandan protestocular burada temsili idam sehpası kurarak, FETÖ elebaşı Gülen'in, turuncu tulum giydirilmiş, üzerinde "Adı: Fetoşkeştayn, Suçu: Vatan Haini, Cezası: İdam - Tüm şehitler adına Ömer Halisdemir" yazılı maketini astı.

Duruşmaya, Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İsmail Ademoğlu başkanlık ediyor.

Müştekilik talepleri kabul edilen olayda yaralanan İsmail Oğuz ve karargahta öldürülen Astsubay Nedim Şahin'in eşi Ayşe Şahin ile şehit Halisdemir'in kardeşleri salonda yer aldı. Nedim Şahin'in oğlu Enes Şahin de müdahillik talebinde bulundu.

21 Şubat'ta başlayan, 3 günlük yargılamanın ardından ara verilen davanın bugünkü duruşmasında tanık beyanları dinlenecek, oturumlar 21 ve 22 Mart'ta da devam edecek.

Başkan Ademoğlu, 10 tanığın üç gün sürecek yargılamada dinleneceğini söyledi.

Ademoğlu, kamera kayıtlarının çözümü için belirlenen 3 kişilik bilirkişi heyetine ek olarak 4 kişinin daha görevlendirilmesinin talep edildiğini, bunun üzerine 4 kişinin daha bilirkişi olarak görevlendirildiğini belirterek, kamera kayıtlarının incelenmesi ve çözümünün yapılarak rapor haline getirilmesi işleminin henüz tamamlanamadığını bildirdi.

Mahkeme Başkanı İsmail Ademoğlu, tanık ÖKK Komutanı Zekai Aksakallı'nın duruşma günü il dışında olacağını ifade ederek, beyanının tespitini talep ettiğini, bu nedenle celse açılarak Aksakallı'nın beyanının alındığını bildirdi.

SANIKLAR

Şehit Halisdemir'in eşi Hatice Halisdemir ile İsmail Oğuz ve Ayşe Şahin'in "müşteki" olarak yer aldığı davanın sanıkları şunlar:

"Ahmet Kara, Ahmet Muhammed Demi̇rci̇, Ali̇ Güreli̇, Ali̇ Solmaz, Cemal Güleç, Ci̇hat İbrahi̇m Yörük, Erhan Almaz, Erkan Kütükcü, Fati̇h Şahi̇n, Furkan Aslanbay, Gökay Engi̇n, Hali̇t Çeli̇k, Harun Topbaş, Hasan Aksoy, Hüseyi̇n Oğuz, İsmai̇l Çınar, Mehmet Bi̇lge ve Mi̇hrali̇ Atmaca."

18 sanıktan 17'si hakkında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" ve "nitelikli kasten öldürme" suçlarından dörder kez, sanık Mihrali Atmaca hakkında da 5 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Ayrıca, bütün sanıklar hakkında "silahlı terör örgütü üyeliğinden" 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

SON DURUŞMADA ALINAN ARA KARARLAR

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesinde 3 gün süren duruşmalarda, yargılamanın son günü savcılık mütalaasının ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, delil durumu, delillerin tam olarak toplanamamış olması ve adli kontrol şartlarının bu aşamada yetersiz kalacağını göz önüne alarak, sanıkların tahliye istemlerini reddederek tutukluluk halinin devamına karar vermişti.

Yargılama konusu olaya ilişkin kamera kayıtlarının çözümü yapılarak rapor haline getirilmesi için uzman heyet oluşturulmasına karar veren mahkeme, Özel Kuvvetler Komutanlığının suç tarihindeki emir komuta zincirini gösterir görev tablosu ile sanıkların Diyarbakır'dan Ankara'ya geldiği "Casa" tipi uçağın iç mekanını, oturma düzenini ve içerideki mesafeleri gösteren rapor istenmesine hükmetmişti.

Sanıkların kimlik bilgileri ve cep telefonlarından yararlanılarak, "ByLock" kullanıcısı olup olmadıklarının anlaşılması için Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılacağını bildiren mahkeme heyeti, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlar Daire Başkanlığına müzekkere yazılarak, el konulan dijital belgelere ilişkin inceleme sonuçlarının dosyaya kazandırılması kararı aldı.

Bir sonraki duruşmada ÖKK Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı'nın da aralarında olduğu tanıkların dinleneceği belirtilmişti. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 38 yorum
Tiyatro diyenin boğazını kesmeli
@extrabilenadam siz böyle asıp kesmeyi pek seviyorsunuz ama devir eski devir değil, Osmanlı gibi asıp kesmeye kalkarsanız tepenize atomu yersini o zaman sizi milli irade de kurtaramaz.
@extrabilenadam Senin gibilerinin kesmek lazım asıl.
@extrabilenadam ne meraklıymışssın boğaz kesmeye insan öldürmeye. Sen orada geçene bakma onu oraya getirene bak. Boğaz köprüsüne giden askere bakma ona o talimatı verene bak. Fethullah Gülene bakma onu o mevkilere getirip memleketi önüne halılarla serenlere bak. O yüzden Allah büyüktür hesabı yakındır bu işlerin öyle asma kesme sadece politik düşüncelerdir. İşin aslını esasını zaman ve tarih kitaplarında okuyacaksın emin olabilirsin. O yüzden bilmediğin istikamettte yürürsen doğru yolu bulamaz şaşarsın. Allaha dua et ve Allaha sığın. Çünkü merhamet sahibi zamanı gelince kararını verir.
ne meraklıymışssın boğaz kesmeye insan öldürmeye. Sen orada geçene bakma onu oraya getirene bak. Boğaz köprüsüne giden askere bakma ona o talimatı verene bak. Fethullah Gülene bakma onu o mevkilere getirip memleketi önüne halılarla serenlere bak. O yüzden Allah büyüktür hesabı yakındır bu işlerin öyle asma kesme sadece politik düşüncelerdir. İşin aslını esasını zaman ve tarih kitaplarında okuyacaksın emin olabilirsin. O yüzden bilmediğin istikamettte yürürsen doğru yolu bulamaz şaşarsın. Allaha dua et ve Allaha sığın. Çünkü merhamet sahibi zamanı gelince kararını verir. ..
@extrabilenadam İslamla alakanız yok hacı hocaya inanmak yerine aç Kuranı oku.Allah ona inanmayanı yaşatırken sen kimsin millet için tavsiye veriyorsun.
@extrabilenadam sizin gibilere sadece inek denir.
Bir zamanlar hocaefendi hazretleri diyerek su içtiği bardaktan su içmek için yarışanlar, kullandığı peçeteyi ya da çamaşırı hatıra olarak almak için can atanlar, neredeyse evliya ilan edecek kadar çok sevenler ne hikmetse şimdi yağlı urgan atıyor. Öküz ölünce ortaklık bozuldu efendiler hepsi bu. Bir zamanlar sizin fetö dediğiniz adama sövdüğümüz zaman bizi kafir ilan ederdiniz, şimdi bizden çok küfreder oldunuz. Ne güzel dünya beeee!!! Sev deseler seversiniz söv deseler söversiniz.
VAY TÜRKİYE VAY .İNŞALLAH HAYIR ÇIKACAK .
Sizi dönekler sizi bugün asarsınız ertesi gün koynunuza alır yatarsınız.
Sümüklü fetö nün darbeci katillerini o ipte sallandırmak için sanırsızlıkla bekliyoruz..
@s.hazir Sallandıracaklarına inanıyorsanız tamam, Ama Evlilik proğramı gibi Kameraya oynuyorlar kimse asmaz, siyasi feto ne oldu sadece Melis Gö.lek söylüyor diğerleri sus pus
Yiyorsa bir zamanlar hoca efendimiz diyip yanip dönüp kendini milliyetci gecinenlere yapsaniza. Yemez ama , kaşağlanmisiniz cunki.
Apo için urgan atan şimdi sarayın bahçesinde ip atlıyor!!!
@merkebus adından Belli zaten ne mal olduğunu.
Yorumlara bakıyorumda , bizde hain bitmez be arkadaş, ne denirki, ben utandım. İDAM istiyoruz vatan hainlerine İDAM.
@ta1mbd Bundan sonra çıkacak idam, önceki suçluları kapsamaz, sadece saraya biat etmeyeni sallandırır,
bu hainlerin yedi neslini kurutmalı.
@fatih8281 ilk önce kandırıldık diyen fetöcüleri bitirmeli
adamlar yargılanıyor işte ortalığı irana ırağa çevirmenin gereği ne yağlı urganmı kaldı oldu olacak kılıç atsaydın cellat kıyafetiyle
İKTİDAR FETÖ DİYOR.ALTTAN HIRSIZLIKLARA NAMUSSUZLUKLARA DEVAM DİYOR.
Kandırılıp yollara dükülen mehmetcikleri boğazlayan sokak serserilerinin kaçı yakalandı, HİÇİ tabii, Akpkk ile saray soytarılığına soyunan yeni bahçıvan, bir zamanlar urganla siyaset yapıyordu, geçin bunları efendiler geçinn, üsküdarda sabah oldu
Daha iktidar bile Halisdemir'in Darbecimi değilmi kesin olarak bilmiyor, bu sazanların derdi ne acaba..
@isa_altuntas_1980 Bu sazanlara biri tarafından kendi öz babaları düşman gösterilse babalarına da ip atar
Haslisdemir ve diğer şehitlerin kanlarından kim sorumludur. onları ve olayları bu noktaya kim getirmiştir. şimdide tek adamlığa soyunuldu ayıptır ayıp, şehitlerimiz sizden davacı olacaktır bizim ölmemize sebep oldunuz diye.
bize bir söz verilmişti dimii vatan hainlerine idam gelecek. referandum var bu söze ne olduda milletin seçimine sunulmadı. milletimiz balık hafızalı değildir.
neredeyse 1 yıl olacak en başta fetö elebaşı abd,fetö savcısı-hakimi-gazetecisi-yazarı avrupada-abd gezip duruyor.bu darbeci fetöcuların avrupadan-abdden teslim alınması bu iktidarın namus davasıdır...fetöcuları Türkiyeye getirip yargılamadığınız sürece şehitlerimizin eli sizin yakanızdadır....
gerçek fetoculara koyunluk yapıp kahraman gibi naralar atıyorlarya yazık diyorum !
idam istiyoruz...idamı getirmeyen hükümet bedeli sandıkta öder.
bunların hepsi AK PARTİCİ emin olun oyundan başka bişe değil habercilere gazetecilere medyaya amaç haber vermek acıyorum vatanıma aklıma sakıp sabanci ağamız geldi VAH VAH VAH türkiyem canım türkiyemm
fetö yu büyüten 12 yıllık iktidarı niye asmıyorsunuz çakallar asıl sizler fetö cusunuz..
Şehidimize düşman ne çok hain fetö çakalı varmış.
Burda yorumlarla ancak birbirinize gaz verirsiniz 16 nisan akşamı yüzünüzü görmek isterim. :)))
bunların hepsi AKoş PARTİCİ emin olun oyundan başka bişe değil habercilere gazetecilere medyaya amaç haber vermek acıyorum vatanıma aklıma sakıp sabanci ağamız geldi VAH VAH VAH türkiyem canım türkiyemm
ben vatan için millet için canımı ortaya koyuyorsam bedelini isterim...idam mutlaka gelmeli.
Elbette;Halis DEMİR'in katillerine ve diğer şehitlerin katillerine de hak ettkleri cezalar verilsin. 15 Temmuza geldiğimiz süreçte,Ömer Halis DEMİR ve diğer şehitlerimizin kanının dökülmesine neden olan hainleri bile isteye devlet kadrolarına yerleştiren siyasilere de referandumda HAYIR diyerek bu vatanın sahipsiz olmadığını,vatanın asıl sahiplerinin Millet olduğunu bildirelim...Ayrıca 15 Temmuz daki bu terör olayı sırsında başları kesilerek katledilen masum erlerin katillerini bulup cezalan dırmamak,bu terör örgütü ile aynı safta olunduğunun açık ve net göstergesidir.Hainlik tir..
onlar yanlışı görmüş dönmüşler ya siz nasıl bir karaktere ve şahsiyete sahipsinizki hala dış güçlerin uşaklığını yapıyorsunuz bu vatan ne millet sizin bu kadar hain olmanız için ne yaptı
GÖNLÜ VATAN SEVGİSİYLE DOLU İNSANLARA SELAM OLSUN.. CENABI ALLAH ÖMER(FARUK)HALİSDEMİR E VE TÜM ŞEHİTLERİMİZE RAHMET ETSİN.
Diğer Haberler