Özgecan'ın katillerine yapılan silahlı saldırı davasında karar çıktı

Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesine ilişkin davada ağırlaştırmış müebbet hapis cezasına çarptırılan hükümlülerden Ahmet Suphi Altındöken'in Adana'daki cezaevinde silahlı saldırıda ölmesi, babası Necmettin Altındöken'in ise yaralanmasıyla ilgili davada sanıklardan tutuklu Gültekin Alan ağırlaştırılmış müebbet ve ayrıca 29 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına mahkum edildi, tutuksuz 6 sanık ise delil yetersizliğinden beraat etti.

Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına tutuklu Gültekin Alan, tutuksuz sanıklar Ferat Yüksel, infaz koruma memuru Hacı Ahmet Özdoğan, Gamze Bağlar, Serkan Akkoca ile avukatları katıldı. Başka suçtan cezaevinde tutuklu bulunan sanıklar Ahmet Tekin Baykal ve Hüsamettin Bağlar ise Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) sistemi ile duruşmada hazır oldu.

Öldürülen Ahmet Suphi Altındöken’in olayda yaralanan babası Necmettin Altındöken de hükümlü olduğu Silivri Cezaevinden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı.

İddia makamının geçen celsede verdiği esas hakkındaki mütalaasını tekrarlamasının ardından sanıklara son savunmaları soruldu.

SUSMA HAKKINI KULLANDI

Sanık Gültekin Alan savunmasında, 18 duruşmanın 3’üne katıldığını, bunlardan birinde de susma hakkını kullandığını ifade ederek, mahkemede düzgün savunma yapamadığını öne sürdü.

Suç aleti silahı bir yıl önce tuvalette bulduğunu ve bacak arasında sakladığını ifade eden Alan, Ahmet Suphi Altındöken'i korkutmak isterken öldürdüğünü ve babasını yaraladığını söyledi.

SİLAHIN NASIL CEZAEVİNE SOKULDUĞUNU BİLMİYORUM

Alan, olay anını yazılı savunmasından şöyle okudu:

"Silahın nasıl cezaevine sokulduğunu bilmiyorum. Olay günü halı sahaya çıkacağımız belli değildi. İnfaz koruma memuru daha sonra halı sahaya çıkacağımızı söyledi. Bu sırada infaz koruma memurları, Özgecan Aslan’ı öldüren ile babasının F Tipi Cezaevine getirildiğini ve hangi koğuşta kaldıklarını konuşurlarken duydum. O günler kafam dağınıktı. Özgecan Aslan’ın öldürülmesi rüyalarıma giriyordu. Benim de 2 kızım var. Görevli halı saha kapısını açtı. O sırada sinema perdesi gibi Özgecan Aslan ve kızlarımı gördüm. Halı sahaya girmedim, kendi kendime 'Hadi ne bekliyorsun?' diyerek saniyeler içinde karar verdim."

Merdiven boşluğuna doğru ateş edip ölüm korkusu vermek istediğini anlatan Alan, şunları dile getirdi:

O ANDA İKİSİNİN DE KAFASINA SIKABİLİRDİM

"Cezaevinde en büyük ceza birisine ölüm korkusu vermektir. Kaldıkları kapının mangalını açtım. Orta yaşlı biri mangala doğru geldi. Ahmet Suphi’nin babası olduğunu bilmiyordum. 'Suphi’yi çağır, evrakı var' dedim. 'Suphi' diye seslendi. Yukarı merdivenlerden inerek mazgalın önüne geldi. Diğer kişinin babası olduğunu bilseydim o anda ikisinin de kafasına sıkabilirdim. Ahmet Suphi ile karşı karşıya geldik. Namlunun ucu ona doğruydu. İsteseydim kafasına sıkardım. Ona 'Özgecan Aslan’ın selamı var, geri çekil' dedim. Geri geri kaçarken merdiven boşluğuna doğru gitti. 2 defa tetiğe bastım. Kurşunlardan biri sol göğsüne isabet etti. Öldürmek amacım olsaydı tabancamdaki diğer kurşunları da boşaltırdım. Hedef gözetmeden ateş ettim. Göz ucuyla içeri baktığımda bir kişinin kaçtığını gördüm. Ahmet Suphi sandım. Bir el ateş daha ettim. Oysa babasıymış. Tasarlayarak yapmadım. Biri bizi gözetliyor gibi her yerde kamera var, tasarlamam imkansız. Spontane gelişti. 1 dakikada oldu bitti."

Alan, olay anında 2 infaz koruma memurunu silahla rehin aldığını ancak daha sonra bir kişinin "Vuruldu" diye bağırması üzerine silahını bıraktığını söyledi. Diğer sanıkların bu olayla ilgisinin bulunmadığını savunan Alan, sanıklardan Ahmet Tekin Baykal'ın kendisini azmettirdiği iddiasını "gülünç bulduğunu" ifade etti. Baykal da Alan’ın eline geçirdiği bir silahla aldığı hapın etkisiyle olayı işlediğini iddia etti. Diğer sanıklar da olayla ilgilerinin bulunmadığını belirtip beraatlerini istedi.

İNDİRİM YAPILMADI

Mahkeme heyeti, Alan’ı "tasarlayarak adam öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum etti. Ayrıca, Alan'a "tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüsten" 18 yıl, "hakaretten" 1 yıl 4 ay, "yasak eşyaları cezaevine sokmak, 6136 Sayılı Yasaya Muhalefet" suçlarından 6 yıl, "infaz koruma memurlarını hürriyetlerinden alıkoymadan" da 4 yıl 5 ay 10 gün olmak üzere toplam 29 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası daha verildi. Cezalarda indirim yapılmazken, diğer sanıklar delil yetersizliğinden beraat etti.

Adana F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü bulunan, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın katil zanlısı Ahmet Suphi Altındöken (26) ile babası Necmettin Altındöken (51), 12 Nisan 2016'da Gültekin Alan'ın silahlı saldırısına uğramıştı. Ağırlaştırılmış müebbet hapis hükümlüsü Suphi Altındöken hayatını kaybederken, babası ağır yaralanmıştı.

Soruşturma kapsamında Alan ile olaya karıştıkları iddia edilen Hüsamettin ve eşi Gamze Bağlar ile Hacı Ahmet Özdoğan, Ahmet Tekin Baykal ve Ferhat Yüksel tutuklanmış, Serkan Akkoca tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. 25 Ocak’ta yapılan duruşmada Gültekin Alan dışındaki 5 sanığın tahliyesine karar verilmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 29 yorum
bu nasıl adalet katili caniyi öldüren ondan cok ceza alıyor vah vah vah .
@erkan_3361 almanyadan italyadan vs. avrupadan ithal edilen ceza hukuku bu. bize haçlı avrupasının kanunları zorla dayatanlar, şimdi adalet diye yürüyenlerle aynı.
@farsight Hiç kıvırma ulan !!! Bu senin Reisciğinin adaleti....
ceza mı nıye ceza verıılıyorkı serbest bırakılması gerekırdı bu abımızın
@dagdeviren66 niye o cok mu namuslu sanki
İşte Reisinizin adaleti......
@pavel_nedved11 hiç değilse tecavüzden yada hunharca bır kadın katılı olmadıgı net adamın hacı
adama ceza vermişler bide
Herkes adaletini kendi saglarsa bu cok yanlis ancak bu kisi olumu coktan haketmisti birakin simdi hapiste yatsin diyenleri bu ulkede ne caniler disari cikti kabir azabin bol olsun suphi
alsana adalet neresınde simdi sizin salak avrupai anayasalarınızın canı cehenneme al buyur
o sapığı geberten ellerin dert görmesin.Sana ödül verilmesi gerekirken,malesef ceza aldın.Senden birkaç tane daha olsa ülkede sapık kalmaz.O pisliği geberttiğinden beri sana dua ediyorum...Ellerine sağlık...
şerefsiz masum kızı öldürüyor alacağı hapis cezasına bak,bu şerefsizi öldürene verilen cezaya bak.adalet bunun neresinde.
özgecanın selamı var güzel söylemişsin keşke erkeğim diye gezdirdiği organlarına sıkap biraz süründükten sonra kafasına atsaydın kimin evladı olsa böyle yorum yapardı
Devlet yurttaşını koruyamıyorsa olacağı budur.. Bu toplum baştan aşağı sapık ruhlu bir toplum oldu.. Çocukları çok severim özellikle son 15-20 yılda öyle bir atmosfer oluştu ki sokakta rastladığınız tatlı bir çocuğa sevgimizi göstermekten korkar hale geldik..Ne tepki alırız diye.. Katili öldüren bu kişiye gelince yöntem elbette yanlış ama o caninin ölmesine üzülecek halimiz yok ya.. keşki babasını da aynı yolculuğa çıkarabilmiş olsaydı..
boş insanlar
ben olsam bu adama ceza değil ödül verirdim
asıl tecavüzcü katil hak ettiğini buldu ama bu adamın suçu ne eğer idam olsaydı bu adam bu suçu işlemezdi işleyemezdi bence ağır tahrik altında işlenmiş bir cinayet buna görede indirim yapılmalıydı tahrik unsuruda basın yayın kuruluşlarıdır....
berat edecek adama ceza veriyolar nasil is bu
Gültekin Alan nr mübarek bir insanmışsın sen eminol milyonlarca insanı mutlu ettin. Allah sana tez zamanda çıkmayı, özgürlüğüne kavuşmayı nasip etsin.
çok vermişler.. çok.. Allah kurtarsın.. yazık ya.. gerçi zamanında giden de gittiğiyle de kaldı.. Allah rahmet eylesin Özgecan
bu haberi okumak hoşumuza gitsede sonuçta arkadaşlar yasa ve mahkemeler var bu adama verilen cezaya ceza verilmemesi durumunda emsal teşkil eden dava olacak ve herkez kendini haklı gördüğü konuyu kendi çözmeye çalışacak sizce doğru olur mu ceza verilmemesi
Adalet olsa bunların hiçbirine gerek kalmaz başka masumlarda yanmaz . Adalet adalet olmadığı için halk kendi adaletini kendi yasasını kendi koymak uygulamak zorunda kalıyor.
bereat edeceğine ceza vermişler
şiddet değil de adalet isterdim ancak suphi ve babası şiddeti seçerek adaleti yok saydılar. sezarın hakkı sezara kaldın eline sağlık diyorum
olur herkes suclulari öldürsün ceza almasın.salınsın.mal mal yorum yapanlar devlet var polis var.
ben emrivereni merak edıyorum aslında hangı babayıgıt acaba
kardeşim ellerine sağlık inşallah sana da ailene de içeride ve dışarıda bakacak birsürü insan olacaktır.ellerin dert görmesin.ama bizim adalet öyle ki sana daha çok ceza vermiş.Türkiye işte...
Hakimin mi insafı yok kanununmu anlamadık arkadaş. Bu millet bu kanunları sil baştan değiştirecek bir gün. En iyisi Allahın adaletidir.
bu cezalar herkes kendi cezasını kendisi kesmesin diye göstermelik veriliyor. diğerleri serbest bırakıldı olay örtbas edildi. o hakim de insan haliyle. adalet bir şekilde tecelli ediyor..
Diğer Haberler