'Peygamberimiz bilse yasaklardı'

Mehmet Ali Şahin, 'Sakal-ı Şerif'lerin Diyanet tarafından araştırılması gerektiğini söyledi.

'Peygamberimiz bilse yasaklardı'

Halkın bu tür ziyaretlere yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Şahin, "Peygamberimiz o kıllara böyle bir saygı gösterileceğini bilseydi kesinlikle yasaklardı" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Peygamberimiz vefatından sonra asırlar sonra, kendi sakalından olduğu iddia edilen o kıllara böyle bir saygı gösterileceğini bilseydi kesinlikle yasaklardı" dedi.

Karabük'ün Safranbolu İlçesi'ne bağlı Aşağı Güney Köyü'ndeki iftara katılan Mehmet Ali Şahin, yemek sonrası bir konuşma yaptı.

Şahin, konuşmasında önceki gün Eskipazar İlçesi'nde yaptığı 'Sakal-ı Şerif' ziyaretine değindi.

Halkın bu tür ziyaretlere yoğun bir ilgi gösterdiğini ifade eden Şahin, "Türkiye'nin muhtelif yerlerinde Peygamberimize ait olduğu iddia edilen sakalın veya sakalından bazı parçaların kılların muhafaza edildiği, müslümanların da onu ziyaret ederek bir noktada bir kutsiyet atfedildiği şeklinde bir izlenim edindim. Biraz da büyüteç gibi bir şeyin içine konulmuş pek de fark edilmiyor. Ancak şunu biliyorum ki, Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed "Ben iki şey bırakıyorum" demiştir. Biri Kur'an-ı Kerim diğeri de sünnet. Yani Kur'an-ı Kerim'in açıklaması anlamına gelen sünnet" diye konuştu.

'DİYANET ARAŞTIRSIN'
Şahin, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Sakal-ı Şerif konusunda araştırma yapmasını isteyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İlçemiz müftüsüne, 'Hocam gerçekten Peygamberimize ait midir bu? Bunun bir araştırılması lazım, hatta bu konuda anayasal bir kuruluş olan ve halkımızı din konusunda aydınlatmakla sorumlu olan Diyanet İşleri Başkanlığı bir araştırma yapmalı. Milletimizi bu konuda aydınlatmalıdır. Sevgili Peygamberimiz vefatından sonra asırlar sonra, kendi sakalından olduğu iddia edilen o kıllara böyle bir saygı gösterileceğini bilseydi kesinlikle yasaklardı.

İslam dininde böyle sembollere aşırı bir ilgi göstermek, kutsiyet atfetmek yoktur. O kalabalıkta ben bu düşüncülerimi oradaki cemaate söylesem yadırganırdı. Şimdi siz kardeşlerimle bunu paylaşıyorum. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez hocamıza da çağrıda bulunuyorum; bu Sakal-ı Şerif konusu nedir? Yani biz topraktan geldik toprağa gidiyoruz önemli olan İslam Peygamberinin getirmiş olduğu ilahi mesajdır, İslam'dır. Bunun dışında efendim şu parçası, bu parçası, sakalı bunun İslam ile pek bağdaşır yanı olmadığını ifade etmek istiyorum' dedim."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
Geri kalmış toplum ların kıl a, tüye, çarığa tapınması sevmesi medet beklemesi normaldir
sinan_avci16 cok haklisin ama boyle seyler gerekli cunku bazilari boyle seylerden para kazaniyorlar yani hersey duygusal.
bizim toplum geri kalmışta sen çok ilerdemisin sende aynı geri kalmışsın ozaman
sayın Şahin konuşmalarına dikkat etse iyi olur.konuştukları kimlere yarıyor bi düşünsün
panikleme hemen... sen onların gerçek yüzünü gördüğünde asıl ne yapacaksın onu merak ediyorum
biraz dikkatli düşünürseniz yazık bu düşüncelere sevmeyi muhabbeti bilseydiniz böyle konuşmazdınız bu gün bir sanatçıya hayran olanlar kullandığı peçeteyi imzasını vb her malzemesini sırf hayranlığından saklıyorsa demekki seven bir parça görmek ister kimse putlaştırmıyor sevdiğinin saç telini saklayan olmadımı sevemediğinizden sevenleri anlayamazsınız ne yobazlık ne bağnazlık sevmeyi öğrenini bu sözler sevgili bakanımız aynı zamanda sizedir.sevmeyi öğren
bu ülke hep teorisyen nerden nereye kondurdun adamın açıklamalarını sizler zaten kuranıda böyle algılıyorsunuz....peygamber efendimiz bile asıl olanın kuran ve sünnet olduğunu açıklamıştır sana aslında cevap vermeye bile gerek yok...
Olayı çarpıtmayalım.Sakal-ı Şerif bugün Türkiye'nin birçok vilayetinde bazı camilerde kutsal günlerin arefesinde halka sunuluyor..İyi ki sunuluyor çünkü İki cihan serveri biricik Peygam- berimiz Aleyhisselatıselamın asırlar boyunca günümüze kadar geldiği mübarek canlarından bir emanetini görebilmek apayrı bir kutsiyet taşır ayrı bir sevgi muhabbet aşk feyz taşır..Bunu seven,içinde bu hislerle yoğunlaşanlar bilebilir ancak.Hem fena bir uygulama mı bu nesi var Peygamberimizin Mübarek sakal-ı şerifi görüp salavatlar eşliğinde tazimle bakmak ve duygu lanmak bunlar hiçde kötü şeyler değil!!!..
Sakalı şerif adı altında yapılan ziyaretlerde kadınların elindeki bir yaşında ve daha küçük büyük çocukların yüzü sakalı şerife sürülmeye çalışılarak yüce islam dinine bu şekilde bir tarz veriliyor. Tüm bu görüntüler karşısında Diyanet yıllardır susuyor. Benşahsen sakalışerif ziyaretlerinin başladığı ilk günlerden bu yana bu ziyaretler bana adeta falcılık gibi veya hint fakirlerinin tutumları gibi geldi. Cenabı Allah-a kul olmak yüce Kuranı Kerimi anlamaktan ve fert fert Kuranıkerim ahlakıyla ahlaklanabilmekten, hayaya insafa dayanan dengeli bir hayat sürmekten geçer.
HAKLISIN
sayın bakan şahin in, burada; abuk sabuk yorum yazanların çoğundan daha fazla dini bilgiye sahip olduğunu biliyorum.araştırılsın gerçekten ne olduğu ortaya çıksın. sakal-ı şerif in yanı sıra hergün 5 rekat 'ta namaz kılın. buradan ahkam kesmek kolay . laf ola beri gele. hem sizler koyun musunuz? araştırılması bence mantıklı.
AKP bu Defada peygamber eFendimizemii RAKİP..fikir üretiyor..
bunlar yakında salavat getirirken hz. muhammetin adını zikretmeye gerek yok diyecekler göreceksiniz...hatırlarsanız bi ara bi tartışmaya açtılar havayı kokladılar baktılar yemiyo,kapattılar konuyu...bekliyolarki koyunlar biraz daha tava gelsin
burda herkes ayrı telden çalıyor o çok bilenler varya eminim hepsi yunan tohumudur.din hakkında hiç birşey bilmedikleri gibi herkesten çok biliyolar
ırkçlık yapmasan duramassın,yunanla ne alakası var şimdi
sayın şahin sol görüşlü biri olsaydı şimdi buralar küfür ve hakaret doluydu.
madem oyle niçin ashabi ikram efendılerımız terını şişelere doldurur ve parfum olrak kullanırlardı o zamanda istese yasaklardı biz o kıl parcasına degil o parcanın sahıbıne aşıgız tabi anlamak icin ilim lazım onun icin haya onun icin edep ws ws bunlar acaba varmı :D
valla zornik kardeş her şey duygusalmı değilmi 2 metreküp mezara girince anlarsın
BİRAZ AZ KONUŞUN ÜÇ KAĞITCILAR
bakan efendi çok yanlış konuşmuşsun.ozaman demezlermi okadar müslüman arabistanda o kutsal yerlere ne için gidiyor .tabiki peygamberimizin yaşadığı o toprakları görebilmek için oraları ziyaret ediyo.yoksa ibadet eden buradada ibadetini yapıyor. sen bunadamı başka bir mana çıkarıyon.bikere bişey unutma Hazreti Muhammet (S.A.V) bütün insanlığa peygamber olarak gönderilmiş son peygamberdir ve Allahın en sevgili kuludur.onedenle ona ait olan herşey kutsaldır.bunu başa manalara çekmeyin.
herşey bitti, tek sorun sakal-ı şerifler mi kaldı ülkede halledilecek.ALLAH'a PEYGAMBERLER'ine İSLAM'a alerjisi olan ağzı köpürenlerin amaçlarına hizmet değil midirr bu. durup dururken bu açıklamanın sebebini merak ediyor insan. ayrıca peygamberimiz (S.A.V.) ''bir gün gelecek ümmetim şunları şunları yaşayacaktır'' dememiş mi asırlar öncesinden. BUNLARI BİLSEYDİ ne demek?!
sn. şahin, Hz İsa (A.S) haç takanlara şirk içindesiniz dermiydi? neden buna da değinmemiş. sn.şahin, laf ola beri gele konuşmuş
Başbakan'ın (.......) kılına gösterilen sevgi ve saygı, bir Peygamber'in kıllarına neden gösterilmesin ve yasaklansın ki? Sayın Şahin, sanırım, bilerek veya bilmeyerek kutsallara zarar veriyor...
Haklı...Şimdi bu dinci kesim biz Atatürk''çülere'heykele tapıyorsunuz'diyorlar ya,onlarda kime ait olduğu tam olarak bilinmeyen bir kaç sakala yüz sürüp göz yaşı döküyorlar!Peygamefendimiz(S.A.V) bizlere iki şey bırakmıştır.Kura-an ve sünnet.Gerisi faso fuso..
şüphesiz doğru söylüyor.
ey aklı evvel milletvekili birde bakanlık yapmışsın ben senin gibi aklı vellelere gülüyorum bu konu senin işinmi bu kadar ulema gelmiş geçmiş hiç kimse bir şey dememiş sen bu ulemalardan dahamı akıllısın anlamadım gitti size bu sakallı şerifi para ile millete ziyarete açsanız ne bunu söyler nede yapmayın dersiniz daha dersinizki ey millet gidin bunu ziyaret edin dersiniz sizin dininiz imanınız para cünkü allah sizi bu müberek günlerin yüzü suyu hürmetinie sizi başımızdan def etsinki bu milleti daha çok bölmeyin
Diğer Haberler