PKK Cizre'de başkaldırı ilan etmiş!

Sözde asayiş birimlerinin, geçtiğimiz günlerde görüntüleri ortaya çıkan törenleri 15 günde bir yaptığı, PKK'nın başkaldırı ilan ettiği öğrenildi.

PKK Cizre'de başkaldırı ilan etmiş!

PKK'nın asayiş birimlerinin Cizre'deki görüntüleri Türkiye gündemine oturdu. Son 3 aydır sokak eylemlerinin eksik olmadığı ilçede yaklaşık 20 gün önce serhildan (başkaldırı) ilan edilmişti.
Tek tip ve yüzleri puşi ile kapatılan PKK'nın sözde asayiş birimlerinin, benzeri törenleri 15 günde bir yaptığı öğrenildi. Çözüm süreciyle birlikte PKK'lıların Türkiye sınırlarını terk etmesi bölgede huzurlu bir ortam oluşturmuşken Cizre'de asayiş birimleri kurulması dikkat çekti. Yüzleri kapalı ve tek tip kıyafetleriyle dikkat çeken grubun PKK flamaları ve Öcalan fotoğraflarının altında yemin ederek yol kontrolü yaptığı ortaya çıktı.

Bugün'ün haberine göre, hava fişeklerin de atıldığı sözde diploma törenine akşam saatlerinde polisin müdahale ettiği ve grubun dağıtıldığı öğrenildi. Abdullah Öcalan'ın daha önce 'Öz savunma birlikleri kurulsun' şeklindeki açıklaması sonrası, PKK'nın Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) adlı bir asayiş birimi inşa ettiği belirlendi. 23 Haziran 2013 tarihinde oluşturulduğu belirlenen YDG-H, Cizre'de gençleri örgütleyerek yaptığı yemin töreni sonrası yol kontrolü yaparak vatandaşlara kimlik sordu. Yüzleri puşiyle kapatılan grup, amacını da "Kürdistan'da sömürgeci uygulamalardan halkımızı savunmak, Önder Apo'yu özgürleştirmek" olarak ilan etti.

KADIN BİRİMİ DE VAR
Bölgede güvenlik güçlerinin hassas davranmasını fırsat bilen provokatörlerin Cizreli gençleri örgütsel çalışmalarda kullandıkları tespit edildi. Sözde asayiş birliklerinin 14-25 yaş arası gençlerden oluşturulması ise dikkat çekti. Gençlerin, 'kurulacak olan sözde Kürdistan'da asayiş görevlisi olacakları' şeklinde kandırılarak bir araya getirildiği öğrenildi. Haziran ayından itibaren Cizre başta olmak üzere Silopi ve Şırnak merkezde PKK'lı grubun sokak eylemleri başlatarak 'serhildan' kararı aldığı belirtildi. Serhildan ile beraber sözde asayiş biriminin kadın kolu olan Yurtsever Devrimci Genç Kadın Hareketi'nin (YDGK-H) de kurulduğu tespit edildi.

VALİLİK SORUŞTURMA BAŞLATTI
Şırnak Valiliği, PKK'nın Cizre'de sözde asayiş birimi kurduğu yönünde haberlerin yayımlanması üzerine soruşturma başlattı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, ''Cizre ilçemizde, 23 Haziran'da PKK/KCK terör örgütünün gençlik yapılanmasına ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan görüntülerin niteliği ve olayla ilgili gerekli çalışmalar etkin bir şekilde başlatılmıştır. Normalleşme sürecini ve huzur ortamını bozmak amacıyla karanlık odaklarca yürütülen bu tür eylemlere yönelik mücadelemiz kararlılıkla sürdürülecektir'' denildi.

BDP'li Demirtaş: Çözüm süreci devam edecek

BDP Genel Başkanı Demirtaş, Tunceli' deki köye saldırı olayıyla ilgili,"Bunların hiçbirisi çözüm sürecini engeleyemez. Çözüm süreci devam edecek. Tunceli' de ne yaşandığını bilmiyoruz. Kaldıki saldırıyı düzenleyenlerin PKK' lı olup olmadığını da bilmiyoruz. PKK nın dönüş yolunda zaman zaman böyle şeyler yaşanabilir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 79 yorum
:) durmak yok, yola devam diyenlerin bu görüntü umurlarında blie değildir, bi paket makarna, bi torba kömür kapının önlerine istediğin partiye oy versinler... ama öbür tarafta bunun hesabını vereceksiniz.
Kardeşim bu ülkeyi Tayyip Erdoğan değil apo idare ediyor. Yeni mi anladınız. Aponun yol haritasına göre Tayyip amca kendisine yol çiziyor bu kadar.
Ne çekilmesi o çapulcular güneydoğuda ordu kuruyor Tayyip te rüya görüyor.
BAŞBAKANA KALLERŞCE SALDIRAN CHP NİN ENİKLERİ.İÇ SAVAŞ OLSUN DEVLET CHP NİN DERSİMDE YAPTIGINI YAPARAK KENDİ HALKINI BOMBALASIN İSTİYOR.SİZİN BU OYUNLARINIZI TAKSİMDE BOZDU TAYYİP UCUZ NUMARALARINIZI VE ANALARINIZI ALIP MOSKOVAYA GİDİN KOMONİST ARTIKLARI
makarnayı fazla kaçırdın herhalde beynin hamurlaşmış:)
artık ben bu saatten sonra akp li seçmenin büyülendiğini düşünmeye başladım. Fetoşun cinlerle insanlara hükmetme ilmini araştırdığını duymuştum.
açılım, komutanlar hapise, gençlere gaz, hapis, ve netice....
Türkiye'yi iki kişi yönetmektedir;batıyı küçük şeytan(rte),doğuyu üvey kardeşi daha küçük şeytan(apo) yönetiyor,bütün Türkiye bu iki şeytanın ağzından çıkana bakıyor..aksini iddaa edeniniz var mı!!!
Polis Gezi olayarinda gösterdiği olağan üstü kahramanlığı Cizre'de de gösterecekmi mererak ediyorum.
valilik araştırıyormuş.. 500 kişi meydanda hazırolda duruyo,tek düze yürüyorlar.. rap ra havai fişek atıyorlar.. valilik araştırıyormuşşşşşşşşş
pkk dağdan inmiş, şehre yerleşmiş. Kan yok, ölüm yok ve gerçekten analar ağlamıyor!
ülke şerefini namusunu 2 paket makarnaya 1 torba kömüre satanlara gelsin bu parçamızda.
HEYHATTTTTTTTTT VATAN ELDEN GİDİYOR MİLLET UYUYOR BİZ NASIL BİR MİLLET OLDUK HEYYYYYYYY DOSTLAR KALDIRIN KAFANIZII ETRAFINIZA BAKIN. ÜLKE GİDİYOR YARIN ANALARIMIZ KARILARIMIZ VE KIZLARIMIZDA ELDEN GİDECEK.YÜCA ALLAHIM BİZLERE BU KÖTÜ GÜNLERİ ÖSTERMESİN. BU KÖTÜLÜKLERİ YAPANLARI HELAK ETSİN LÜTFEN YÜZA ALLAHIM LÜTFENNN
ben de arastirma baslattim zaten ! görunen köy kilavuz ister mi istemez mi diye sorusturuyorum:)
Ulan siz kendinizi ne zannediyosunuz lan olum dua edin tayyip var sizi koruyo olmasa varya sizi toprağa gömecez.Askerimiz bi elini atsa indirecek hepsini ama rütbeliler tayyipin adamı yapacak bişey de yok.
aynen öyle kardeşim..
YAPCAK BİRŞEY ÇIKAR..
AVRUPA VE ABD BU İKTİDARI 1915 YILINDA YETİŞTİREBİLSEYDİ BUNLAR ÇANAKKALE SAVAŞINDADA ANALAR AĞLAMASIN DİYE O VATAN SAVUNMASINI YAPTIRMAZLARDI. ŞUNU ANLAMAK NİYE ZOR PKK KÜRTLERİ TEMSİL EDEN BİR OLUŞUM DEĞİL
TAKSİM İ PROVAKE EDENLER BURALARÌDA KULLANIYOR ELBET ÇIKAR ORTAYA.
TANIYAMADIN MI PKK LILARI, AKP NİN KANKALARINI.
Osman Pamukoğlu'nun dedikleri aynen çıkıyor ve onun dediği önemli şeylerden biri "bu iş nasıl yapılacağını bilen adamlarla yapılır" Abd nin piyonları emir erleriyle değil hükümetin yaptığı pkk dahada güçlenip geri gelsin diye zaman kazandırmak olmuştur HEPAR tek çaredir Allah'ın izniyle.
DEVLET ORDA UYUYOR HERHALDE.BU HAİNLER YİNE KANA SUSADI SANIRIM. PROVAKASYON KOKUYOR.EDE BESE (ARTIK YETER)BÖLGE İNSANI SİZLERDE UYANIK OLUN OYUNA GELMEYİN.BARIŞ OLURSA REFAH OLUR,HUZUR OLUR.
başbakanın özel timi
nerde başbakanın gururu polisler yemiyor demi ancak servis şöförünü kör edip öldü diye ateşe atarlar.
açılalım açılalım da nereye kadar.yüz verince astar ister bu hainler,aleti okşarsan kalkar,vurursan siner anlayan anladı
Ben Kapının Önüne Çıksam İki Dakka Yol Çevirip Kimlik Kontrolü Yap 5 Dakkaya Polis Gelir Alır Seni. Orda Polis mi Yokta Bu Adamlar Bu Kadar Rahat. Var elbet Ama Taksimdeki Delikanlı Geçinen polis,savunmasıza Silah sıkan polis Orda Sıkıştırır Kuyruğunu Bacak Arasına.
erkeksen sen git oraya vatanım bayragım diyorsun al git lafa gelince sizden kralı yok icraaata gelince kuyrugunu bacak aralarına sıkıştırsınız
bizim polisimiz başbakan güdümlü emir gelmesi lazım gelmeyince neyapsınlar gariplerim.
Güldürme beni Savunmasız mı,masum mu?
1000 yıldır ordayız zaten biz gidemiyoruz diye birşey yok sadece mantığınızı kullanmanız için vakit tanıyoruz. o topraklar musul ve kerkük gibi olmayacak sizin ingiliz oyunlarınıza izin vermeyiz
Tayyibin artık terör durdu dediği meğerse buymuş. Ülkenin bir bölümünü terör örgütüne bırakmakla terörü durdurduğunu sanan bu boşbakan kendisine oy veren "dini söylemlerle kandırılmaya müsait eğitimsiz kalabalıkları" aldatabilir. Ancak gezi protestoları yapan gençlik her şeyin farkındadır. Tayyibe verdiği o güçlü mesajla, tayyibinde artık mitinglerinde, istemesede "Türk Bayrağı"nı eksik etmemesini öğretti. Tayyip şimdi korku içinde. Polisi milletin üstüne vahşice saldırtması bunu gösteriyor. Takke düşmüş kel görünmüştür. Sayıştay denetiminden bile kaçırdığı hesaplar elbet ortaya dökülecektir!
lütfen ak partliler yorum yapsın
İstanbulda hava atan vatan sana canım feda diyen Erdoğan'ın polisi herhalde maaşını Erdoğan'dan alıyor bizim vergimizle maaş alan polis vatankorumakı değil Erdoğan'ın emriyle, elinde Türk bayrağı taşıyanlara 29 Ekim'de 19 Mayıs ta müdahale edince kendini nimetten sayıyor hesabı birgün görülür ama bunların, ya ahirette yada bu dünyada Allah bize gösterir
Yeter bayrağımızı kullanmayın.Eline bayrak alan melake mi oluyor?
güzelim.ülkemizi.dış.ülkelerin.mihraklarına.uymayalım.ne.olur.kürdüyle.türküyle.alevisiyle,cerkeziyle.ve.bu.çorafyada.yaşayan.güzelim.insanların.huzurunu.kacırmayalım.
Dış ülke gelmiş başımıza geçmiş arkadaş . Daha ne kadar poliyannalık yapacaksınız körmüsünüz sağırmısınız !!!
sıkışınca poliis..! rahata erincede katil polis.alın size polis,sıkıyorsa onlarada taş atın
Arkadaşlar Cizre denen bu İlçede KAYMAKAM-EMNİYET AMİRLİĞİ-JANDARMA VAYA MİT ' den hiçmi görevli yok adamlar ordu gibi çalışıyorlar kimseden ses yok Nerde Başbakanlık-İçişleri Bakanlığı-Nerde gözü yaşlı Bülent-Nerde Çok keskin kılıç Çelik ANCAK SADE DEVLETİNE BAĞLI VATANDAŞIN TALEBİ OLUNCA KAHRAMAN POLİSİMİZ ORTAYA ÇIKIYOR EŞİ GÖRÜLMEMİŞ KAHRAMANLIKLAR SERGİLİYEREK O DEVLETİNE BAĞLI VATANDAŞI GAZA BOĞARAK İLAÇLI SUYLA SULAYARAK VE ALABİLDİĞİNE DÖVEREK DAĞITIYOR. İŞİN GERÇEĞİ DEVLET GÜNEYDOĞUDA BİTİRİLMİŞ AMAÇLARINA ULAŞTILAR YAZIK BUNCA VERİLEN ŞEHİDE AĞLAYAN ANALARA
Diktatör 'PKK ile antlaşma yapmadık' diyor. Buna kargalar bile güler. Ne yani 'terörist kardeş, yaptığınız ayıptır. Alın topunuzu, gidin başka yerde oynayın' mı dediler?
"Güvenlik güçleri hassas davranıyor" ne demek neden Taksimde,Ankarada gençleri kafasından vuran polis burada hassas davranmıyor? siz buna AKP sayesinde doğudan çekildik kalanlarda pes etti desenize.istihbarat ne yapar,vali ne yapar orada? valide benim gibi yeni polis teşkilatını gazeteden okuyup bilgi sahibi olmuş afferim böyle valiye böyle iktidara.
Bence çok normal görüntüler. Kürtten evliya koyma kapıya dedinmi işin özünü anlarsın. Çözüm süreciymiş, tahrik dizboyu ama o kadar omurgasızki iktidar ne biber ne toma yollamış, barışçı kardeşlerimize !!
RECEPİN KANKALARI NORMALDİR ELİNİ VER KOLUNU ALAMA
acaba oradaki güvenlik güçlerimiz ne yapıyor alın size açılım süreci
Akp'nin ülkeyi yönetemediğinin resmidir.
Meydan Çapulculara kaldı...Vatan a bak sen...Yazık bu millete...Bizde şimdi nerde Bu Devlet diyoruz...Galiba A.B.D. nin yanında Bizim yanımızda olmadığı kesin...
Adamlar gerçekten dağdan inmiş şehire yerleşmişler. Açılımın başarısı bu!
Valimi varki soruşturma başlatsın AKP ve AKP lilerin pkk ile asıl dost oldukları burdan belli nokta.
pkk ile kimin dost olduğunu geziparkında gördük.chp pkk elele güzel işlere imza attılar sağolsunlar.suçunuzu kapatmak için birine suç atmaya çalışmayın güneş balçıkla sıvanmaz
evet cagrihanturk görüyoruz kimin dost olduğunu polisin doğuda eylem yapanlara ne yapmadığını yapamadığını...suçu atanı biliyor herkes insan kendi din adamınada yalancı der mi müslüman insan illa din adamına yalan söyletmeye çalışır mı?chp pkk elele olsalardı chp barış sürecine destek verirdi...
pkk silah bırakmış şehre inmiş ne farkı var.hükümet bölgeyi pkk ya terketmiş.terör yok böyle oluyor demekki...
Eeee! Yiğit Bulut ne anlatıyor dün akşamdan beri bir TV kanalında çıkmış öcalanın ülkemiz üzerinde oynanan oyunları gördüğü, titreyip kendine döndüğü, ülkemizde barış rüzgarlarının esmeye başladığını, Türkiyenin şahlandığını ve bir dönüm noktasında olduğumuzu anlatıyor ballandıra-ballandıra. Biz mi olayları yanlış okuyoruz? Acaba PKK ve öcalan silahla yapamadığını SİYASETle mi yapacak diye düşünmeden edemiyorum. Yiğit bey bunları da açıklasın bir zahmet.
Bu devlet ,bu hükümet,bu vali artık Türklerin elinden çıkmiş yazıklar olsun size va anlayışınıza,Türkleri teröristlere sattıınız;soysuzlar.....!bu iktidar ve sahipleri neden böyle pkk gibi Türk düşmanısınız...!
Diğer Haberler