PKK silah bırakıp şehre iniyor!

Jandarma ve Emniyet’in çözüm sürecinin sınır dışına çıkış aşaması ile ilgili olarak hazırladığı rapordan çarpıcı detaylar...

PKK silah bırakıp şehre iniyor!

Çekilme süreciyle ilgili Jandarma ve Emniyet’in hazırladığı raporlara göre, PKK’lıların bir kısmı silahlarını bırakarak kent merkezlerine indi.

Taraf Gazetesi'nin haberine göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın haziran ayında yaptığı, “PKK’nın yüzde 15’i çekildi” açıklamasının ardından hızlanan çekilme sürecinde şimdi de “stratejik bölge” krizi çıktı. İstihbarat raporlarında, PKK’nın stratejik bölge olarak tanımladığı,Hakkâri/Dağlıca, Zagros Sahası, Ağrı Dağı, Tunceli’nin Çemişgezek, Aliboğazı ve Kutu Deresi bölgelerindeki çekilme işlemlerini en sona bıraktığı vurgulandı. Bunun üzerine harekete geçen devlet birimleri, çekilmenin tüm bölgelerde gerçekleştirilmesini istedi. Raporlarda temmuz ayı itibariyle çekilme oranının yüzde 25’ler düzeyine yükseldiği belirtildi.

KAMPLARDA EĞİTİM VERİLİYOR

PKK’nın çözüm süreci kapsamında gerçekleştirdiği çekilme işleminin temmuz ayı sonuçları da netleşti. Buna göre, Başbakan Erdoğan başta olmak üzere hükümet kanadından gelen uyarılar üzerine temmuz ayında çekilme sürecinde gözle görülür bir artış oldu. Çekilme süreciyle ilgili, MİT’in yanı sıra Jandarma ve Emniyet de istihbarat raporları hazırladı. Hükümet üyelerine sunulan raporlarda, çekilme sürecinin bir aylık dönemde yüzde 10 oranında artarak yüzde 25’ler düzeyine çıktığı vurgulandı. Raporlarda, yurtdışına çıkan PKK üyelerinin Kuzey Irak’taki kamplarda eğitime alındığı kaydedildi. Raporlarda, çekilmenin istenilen düzeyde olmadığı ve yavaş ilerlediği vurgulandı.

BİR KISMI ŞEHRE İNDİ

Raporlarda, çekilme süreciyle ilgili ilginç ayrıntılara da yer verildi. Buna göre, kırsal alanda bulunan PKK üyelerinin bir kısmının yurtdışına çıkmak yerine, silahlarını bırakarak kent merkezlerine indiği belirtildi. Bu çerçevede, kent merkezlerine inen PKK üyeleri de dikkate alındığında çekilme oranının daha da yüksek düzeylere çıktığı dile getirildi. PKK’nın büyük çekilme operasyonu için, demokratikleşme paketini beklediği ve bu nedenle eylül ayındaki çekilme işleminin daha yüksek oranlarda olmasının beklendiği kaydedildi.

Öte yandan PKK’nın stratejik bölge olarak ilan ettiği bazı yerleşim birimlerindeki çekilme işlemini ise en sona bıraktığı ortaya çıktı.

TOPYEKÜN ÇEKİLME UYARISI

İstihbarat raporlarında, PKK’nın zor kazanılmış bölgeler olarak nitelendirdiği, Hakkari Dağlıca, Zağros Sahası, Ağrı Dağı, Tunceli Çemişkezek, Aliboğazı ve Kutu Deresi’nden oluşan altı bölgedeki çekilme işlemlerini ağırdan aldığı ve bu bölgelerden sadece hasta örgüt üyelerinin çekilmesine izin verildiği belirtildi. PKK’nın stratejik bölge ilan ettiği yerleşim birimlerinden çekilmeyi en sona bırakması, devlet içinde de tartışma konusu oldu. Devlet birimlerinin, stratejik bölgelerle ilgili PKK yönetimine uyarıda bulunduğu ve çekilmenin tüm bölgelerde gerçekleşmesini istediği öğrenildi.

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
nerede kim çekildi ??? heeee tamam doğru bizim Tc askerleri çekildi.
zaten şehirdeydiler... yaz tatillerinde, cumartesi-pazar günleri ve günlük mesai bitiminde daha çıkıp türk askerine birkaç kurşun sıktıktan sonra tekrar şehirdeki ev ve işlerine dönüyorlardı.
HIÇ MERAK ETMEYIN BAŞKA YERLERDEDE ARAMAYIN BUYUK ÇOGUNLUGU ARAMIZDA HAYINLERIN
Bu kadar tavizden sonra , inşallah çıkıp da '' bu ülke bizim '' deyip , bizi vatanımızdan atmaya kalkışmazlar. Tavizin sonunu biliyorsunuz hepiniz.
TSK güneydoğudan çekildi, komutanlar dertest edilip içeri tıkıldı, pkk şehre indi, apo için salıverme planları gündemde, kuzey ırak ve suriyeden sonra Türkiyede de kürdistan hayata geçirildi, hatay suriyeye bırakılmak üzere, atatürk posteri ve Türk bayrağı açanlar terörist ilan edildi, otoyollar ve köprüler dahil devletin tüm varlıkları yabancılara satıldı, bütün bunları akepe hükümeti yaptı ve bütün bu olanları görmezden gelen akepe seçmeni din elden gidiyor diyerek akepeye oy vermeye devam ediyor!!! Haa bu müslüman geçinenlerin ne oruç tuttuğunu nede namaz kıldığını görmüyorum!!!
çekilmeyin istemeyük diyen kesim,agaçları da kesmeyin diye diretiyodu...elinde türk bayragı yakıyodu, dört gözle birileri ölsün ortalık karışsın diye bekleyen ,şehirlerde bilbortlara katilleri kim diye ilan veren dernekler, gençlere para verip daha cok sokakda kalın bol bol taş atın diyen, polisi iş yapamaz gösteren, yasaları kanunları tanımayan anayasayı kabul etmeyen, sandığın demokrasi olmayacagını belirten demokrasinin sokaklarda olay çıkarmak olduğunu söyleyen, adına ruh koyan kesim sizin niyetiniz ne olduğu belli oldu ..kan göz yaşı halkın huzur ortamı bozmak sizin işiniz .
ÇEKİLME İŞLEMİ TAMAMLANDI BÜTÜN PAŞALAR CEZA EVİNE ATILDI HAYIRLI OLSUN ARTIK ANALAR AĞLAMAYACAK YOLA DEVAM DURMAK YOK HADİ BAKALIM HAYIRLI OLSUN
askerler ölse daha iyi bu chp mhp için oy kapısı şehıtler çünnki başka yapacak muhalefetlerı yok ekonomı ıyı eflasyon yok fakır fukara yardımını alıyo devletten çıfçı mazotunu destekını alıyo mılet uçakla seyahat edıyo
ÇEKİLME TAMAMLANDI SAYILIR..ASKERİMİZ KIŞLASINA DÖNDÜ ÇOK ŞÜKÜR..
BU KADAR PATIRTI KÜTÜRTÜ % 25 LİK SÖZDE ÇEKİLME İÇİN Mİ,,,EY AKİLLER BUYURUN BURDAN YAKIN...EYYY HÜKÜMET UYAAAN...
Güneydoğu yu bizim hükümet pkk nın kontrolune verdi adamlar neden çekilmesin ki. PKK doğuda yol kesip kimlik kontrolu yapıyor ve buna bizim hükümetimiz ses çıkartmıyor istediklerini aldılar biz halk olarak hala uyuyalım
hayırlı olsun beyler, artık pkk aranızda, hepinize huzurlu bir yaşam dilerim, slogan neydi, analar ağlamasın, durmak yok yola devam
kamer gençin türkiye sınırları içinde pkk bayrağı altında çektirdiği fotoğraftan sonra barışa inancım sıfırın altında. çok gündeme gelmedi bu fotoğraf bu T.C tarihinde bir milattır.Devletin değil hükümetin de buna ses çıkarmaması çok yazık , bu koltuk davasına dönüşmemeli unutmayın ki bu millet onlarca yüzlerce devlet yıktı .. hep iktidar oyunlarıyla içten içe yenildi yaptığın köprü senin olsun başbakan havaalanı da biz türkiyeyi istiyoruz soyulmayan sömürülmeyen bölünmeyen bir türkiye
ZATEN HİÇ ÇIKMADILARKİ İNSİNLER A.K.P.LİLERİN HAYAL DÜNYASI BAYAĞI BÜYÜK
Arkadaşlar farkında mısınız gençler ölmüyor hepimizin istediği buydu işte.Bazı dengesizler bu duruma karşı ama tarih,o faşistleri çöp tenekesinde yok edecektir ..
sende hiç beyin yok dimi? gençler ölmesin diye memleket peşkeş çekilemez birilerine. o gençler kurtuluş savaşında, çanakkalede öldüğü için gevrek gevrek bilgisayarının başında oturup 3 gr bilginle yorum yapmaya çalışıyorsun. o zamanki liderler gençler ölmesin diyip herkesi evlerinin bodrumuna kapatsaydı..... allaha şükür ki geçmişteki liderlerimiz ve kahraman insanlarımız senden daha onurlu ve gururlulardı. ayrıca bu "sınır dışına çıkan" adamlar madem basıp gideceklerdi ne amaçla dağdalardı? azıcık mantık. başka bişey değil.
yücelerden yüce olan ALLAH sonumuzu hayırlı etsin inşallah amin
Eşkiya şehirde hükümdar oldu!! Dan dini dan dini dastana misali !
fakir fukaraya verilen paralar,çiftçye mazot desteğinin parası neredn geliyor,hovarda bir babanın harçaması gibi,sünnet olup,acı çeken çocuğa verilen lokum gibi bir şey uyanın bu paralarda özelleştirmeden gelen baba parası gibi bir şey artık yol satılacak bir şey kalmadı,sermaye yabancı bankaların elinde yabancı bankalar gayrimenkul zengini kredi verdilşer ödenmeyince evlere,tarlalara,dükkanlara el koydular,sgk borç ininde 18 milyar dolar borç varç var çöktü çökecek,insanları çalışmaya değil küçük paralarla yardımlarla avutmaya alıştırdılar.hangi enflasyon yok,bu gün aldığını yarın alamıyorsun
Şehre indiğini tespit eden gidip tutuklar
TİLKİ KÜMESE GİRDİ DEMEKKİ.BİRİLERİ KINA YAKABİLİR.
Diğer Haberler