PKK'dan küçük çocuklara terör eğitimi

Diyarbakır Kayapınar İlçe Belediyesine bağlı bilgi evlerinde çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi. Kayyum olarak atanan Kılıç, olaya ilişkin 'Çocuklara PKK marşları öğretiyorlar" dedi.

Diyarbakır’ın Kayapınar İlçe Belediyesine bağlı kütüphane ve bilgi evlerinde çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi. Bazı yasak kitap ve örgütsel dokümanları makam odasında gazetecilere gösteren belediyeye kayyum olarak atanan Mustafa Kılıç, “Bu evleri ikna evleri gibi dağa adam kazandırma evleri gibi kullanmışlar” dedi.

Kayapınar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünce yapılan denetimlerde, Cigerhun Kültür Merkezi kütüphanesi, Peyas, Fırat, Medya, Mezopotamya ve Barış Mahallesi bilgi evlerinin kütüphanelerinde çok sayıda örgütsel dokuman tespit edildi. Yapılan çalışmaların ardından toplanan dokümanlar, Kayapınar Belediyesine kayyum olarak atanan Mustafa Kılıç’ın odasında basına sunuldu.

"İÇLER ACISI BİR DURUM VAR ORTADA"

Burada bir konuşma yapan Kılıç, toplanan materyallerin tamamının örgütsel dokuman içerdiğini söyledi. Bu toprakların kültürü ile ahlakı ile ilgisi olmayan materyallerle çocuklara eğitim verildiğini belirten Kılıç, “Zerdüştlük, Marksizm, Leninizm, PKK’nın örgütsel dokümanları, dağdaki insanların yaşam hayatlarını anlatan kitaplar burada mevcut. Bu çocuklarımıza bu kitaplar üzerinden eğitim veriyorlar. Bu kültür evlerinde eğitim alan çocuklarımızın yaş aralığı belli, 8 yaşından 15-16 yaşına kadar olan çocuklarımız var. Tam da psikolojik eğitimlerin alınacağı vakitler. Öyle bir psikolojik eğitim vermişler ki, içler acısı bir durum var ortada. Burada faaliyet gösteren öğretmenler vardı tespit ettiğimiz, yaklaşık 20 kişi, bunların hepsi dağda akrabası olan veya orada güvenlik güçlerimiz tarafından etkisiz hale getirilen insanların akrabaları, yakınları. Özellikle bu evleri kullanarak, ikna evleri gibi dağa adam kazandırma evleri gibi kullanmışlar, tespitlerimizi yaptık ortaya koyduk. Böyle yüzlerce kitaplar var. Yahudiliği anlatmışlar, Hristiyanlığı anlatmışlar bu toprakların değeri olan İslam inancı ile bizim kendi kültürümüz ile alakalı zerre kadar eğitim yok” diye konuştu.

TERÖRLE BAĞLANTILI 590 ÇALIŞAN BELEDİYEDEN ATILDI

Kayyumun Kürtçe eğitimine karşı olduğuna yönelik bir şey çıkardıklarını fakat bunda da başarılı olmadıklarını belirten Kılıç, şöyle devam etti:

“Bizim açmış olduğumuz Kürtçe kursları var, orada kurslar devam ediyor. Biz çocuklarımızı bu yapının elinden kurtaralım, vatanına milletine bağlı, kendi değerine bağlı insanlar olarak yetiştirelim istiyoruz. Bugün yine birçok kişinin iş akdini feshediyorum, sebebi de şu, tespit ettiğimiz yaklaşık 390 kişi var. Bunların tamamı, istisnasız, dağdaki insanların yakınları veya orada güvenlik güçlerine saldıran insanlar. Belediyenin her birimine sızmışlar. İstisnasız her birimde 20-30 tane kritik yerlere adamlarını koymuşlar onlar üzerinden faaliyet göstermişler. Bugün itibari ile iş akdini feshettiğimiz kişi sayısı 390’ı buldu. Bizde çalışan taşeron işçi sayısı yaklaşık 711 kişi, iş akdini feshettiğimiz tespit ettiğimiz açığa aldığımız kişilerle sayı 590’ı buluyor. Bunun yerine, tespit ettiğimiz şehit ailesi yakınları var, onların çocuklarını getirip işe koyuyoruz. 20’ye yakın özürlü aile tespit ettik, onlara getirip iş veriyoruz. Kapımız dağdakilerin yerine, milletin fakire, fukaraya herkese açıktır. Yardımcı olabildiğimiz kadar herkese yardımcı olmaya çalışıyoruz.”

"BİLGİ EVLERİ ADI ALTINDAN YENİDEN YAPILANDIRIYORUZ"

Kendilerinin örgütsel dokuman bulunan yerlerin tamamını yeniden yapılandırdıklarını aktaran Kılıç, şöyle konuştu:

“Hafta sonları çocuklarımıza yönelik akademik kurslar vereceğiz, hafta içi kadınlarımıza yönelik kurslar vereceğiz. Ekin Ceren diye bir kadın destek merkezi var, içerisindeki faaliyet gösterenler belli. Oradan aldığımız bilgilere göre zor durumdaki kadınları alıp devşirip dağa eleman kazandıran yapılar. Onları da tespit edip faaliyetlerine son verdik. Bir dönüşüm başlayacak, inşallah bundan sonrası yörenin kültürüne has kurumlar haline dönüşecek.”

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Diyarbakır'dan yazıyorum burdan yetkililere sesimi duyurmak istiyorum şehit çocuğuyum 4 kardeşim işsiz hangi kuruma bsşvurduksa sonuç çıkmadı
siz kürtçeyi serbest bırakırsanız, devletin halk eğitim merkezlerinde kürtçe öğretilmesini serbest bırakırsanız, devletin resmiyeti altında kürtçe yayın yapan kanal kurarsanız, hatta devlet dairelerinde kürtçe tabelalara ses çıkarmazsanız, ve hatta parklara, sokaklara, köylere kürtçe ve terörist isimleri verilirken susar izlerseniz varacağınız nokta bu olur elbette...devlet otoritesi operasyonlarla sağlanmaz ve korunmaz..devlet otoritesi disiplinle sağlanır...
bu kadar taviz verilirse olacagı bu ne bekliyordunuz yok radyo tv af davul zurna diyabakırda beraber halay çekme barış süreci ne verirsen ver herzaman daha fazlasını isteyecekler
nerde bın kusur okumuş esek sozde bılım adamı aydın gavatlar nıye demıyor bıldırı yayınlayıp ey pkk cocukların yakasını bırak dıye devlet bu ıtlerı ıcerı atıncadaaman maman herkessafını bılecek eskı yok vesayet yok beyaz turk yok mason sıyonışt artıklarının egemenlıgı yok koclar okuzler cakallar doganların donemı bıttı
Diğer Haberler