PKK'lıların suikast emrini bakın kim vermiş!

PKK’nın eski yöneticileri Osman Öcalan ve Nizamettin Taş’a suikast girişiminin perde arkası aralanmaya başladı.

PKK'lıların suikast emrini bakın kim vermiş!

Üç PKK’lının, Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan ile Nizamettin Taş ’ın da aralarında bulunduğu örgütün eski üst düzey yöneticilerine yönelik suikast planı Türkiye’nin yardımıyla önlendi. Böylelikle ikinci bir Paris infazının önünü geçmiş oldu. Son dönemde, “çekilme tartışmasına” odaklanan çözüm süreci, önemli bir sabotajı atlatmış oldu.

FİLM GİBİ SUİKAST HAZIRLIĞI

Erbil’e bağlı Köysancak İlçesi’nde PKK militanı üç kişinin, örgütün eski yöneticileri Nizamettin Taş ile Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan’a yönelik saldırısının perde arkası aydınlandı. Taraf ’ın haberine göre, PKK içindeki bir grup, Osman Öcalan ile diğer eski örgüt yöneticilerini izlemeye aldı. İzleme, konutun karşısına yerleştirilen kamera aracılığıyla yapıldı. İzlemeyi fark eden Türk istihbaratı, Osman Öcalan ve eski örgüt yöneticilerini uyardı. Bunun üzerine Osman Öcalan ve eski yöneticiler, kamerayı yerleştiren PKK’lıları suçüstü yakalamak için pusu kurdu. Suçüstü esnasında çıkan çatışmada bir örgüt üyesi yaralanırken, biri yakalandı, diğeri kaçmayı başardı.

PKK’nın, Osman Öcalan ve diğer PKK yöneticilerini neden izlediği henüz bilinmiyor. İzlemenin amacı, yakalanan örgüt üyesinin ifadeleriyle netleşecek. Ancak, önceden alınan istihbarata göre, çözüm sürecine karşı çıkan PKK içindeki bir grup, Osman Öcalan ve diğer yöneticilere suikast düzenlemeyi planlıyordu. Bu amaçla, Öcalan’ın evinin çevresinde çalışma yapılıyordu. Saldırı gerçekleşmiş olsaydı, çözüm süreci zora girecek, Öcalan’a da ağır bir darbe vurulmuş olacaktı. Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan ile Nizamettin Taş’ın bulunduğu örgütün eski yöneticilerine yönelik saldırı, Ankara tarafından da mercek altına alındı.

NEDEN ÖCALAN SEÇİLDİ

Ankara, neden Osman Öcalan’ın seçildiğinin cevabını arıyor. Osman Öcalan, çözüm sürecinin ardından, Türkiye’ye gelerek siyaset yapmak istediğini bildirmişti. Ankara’nın, Osman Öcalan’ın Türkiye’ye gelmesine sıcak baktığı, bundan rahatsız olan örgüt içindeki bazı kesimlerin ise Öcalan’a suikast düzenleyerek sürece darbe vurmayı amaçladığı iddia ediliyor. Osman Öcalan’a suikast planının arkasında, çözüm sürecinden rahatsız olan bazı ülkelerin de olabileceği tahmin ediliyor. PKK mevcut yönetimi ile eski yöneticileri siyaset yapma konusunda karşı karşıya geliyor.

SİYASET YAPMALARINI İSTEMİYOR

Eski PKK’lıların bir kısmı 2004’te örgütten ayrıldıktan sonra Köysancak’a yerleştiler. Nizamettin Taş, Osman Öcalan, Ebubekir Ataç, Hıdır Sarıkaya, Hıdır Yalçın gibi çok sayıda eski örgüt mensubu, kurdukları Vatansever Demokrat Partisi (PWD) aracılığıyla siyaset yapıyor. Hewler’de yapılması planlanan Kürt Ulusal Konferansı’na da katılmayı isteyen eski örgüt mensupları, “silahın çözüm olmadığı” görüşünü savunuyor. PKK ise, kendisinden kopan eski mensuplarının aktif siyaset yapmasına ve kongrelere katılmasına karşı çıkıyor.

TAŞ, BAYIK’I SUÇLADI

Osman Öcalan ve Nizamettin Taş’ın, saldırının hemen ardından yaptıkları açıklamada, KCKYürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık’ı suçlamaları dikkat çekti. Taş, saldırıyla ilgili Anadolu Ajansı’na (AA) şu değerlendirmede bulundu: “Amaç yok. Aslında anlaşılmaz bir durum. Şimdi Kürt Ulusal Kongresi yapılıyor. Kongre sözde Kürtlerin birliği, barışı amacıyla yapılıyor. Normalde bize saldırı olacak bir ortam yok. Yani tam yumuşama beklenirken saldırı oldu. Ne amaçla yaptılar, niye yapıyorlar, kimler yapıyor? Cemil Bayık, geçmişte hep arkadaşlarını vurdu. Tekrar bu mudur? Biz bekliyorduk ki biraz imajını düzeltsin, geçmişteki kirli imajından kurtulsun.” Osman Öcalan da saldırıya ilişkin örgütün üst yönetimini suçlayarak şöyle konuştu: “PKK içinde son üç - dört yıldır iç infazlar durmuştu. Abdullah Öcalan, 2006’da iç infazları durdurmuştu. Ancak şimdi bazıları bu yasağı delmek istiyor. Can korkumuz var.”

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 32 yorum
Ülkemi karıştırmak için yerli şerefsizlerle birlikte her türlü hainlik yapılıyor. Buna gezicilerde dahil......
bırakın yesinler birilerini şeref yoksunu vatan hainleri
pkk ölünüzü dirinizi her gün birinizi bir gün hepinizi...............
kendi ülkesinde 53 kişinin bombalı saldırı ile canice öldürülmesini engelleyemeyen istihbarat ne hikmetse söz konusu caniler olunca hemde başka ülke topraklarında nasıl biliyor..yazıklar olsun..
Halal olsun istikbaratımıza iyi çalışıyor kıskananlar çatlasın demek gelirdi içimden ama ne yazıkki diyemiyorum PKK terör örgüt canilerini korumuş bırakında birbirilerini yesinler. Bu adi örgüt nice canları yaktı nice yuvaları yıktı, işallah kendi kendilerini yerler.
anca istihbarat böyle şeylere çalışsın gitsin örgütçüleri uyarsın. Şehitlerin o mübarek kanlarında boğulacaksınız...
ABDULLAH ÖCALAN B O P PROJESİNDE FİGÜRAN DIR. M İ T FİGÜRAN A P O nun DÜŞMANLARINI İZLEYİP ETKİSİZ HALE GETİRMEKTEDİR...
zamanında mehmedimizi şehit edenleri koruyoruz vay be. düştüğümüz duruma bakarmısınız...
Allah belanızı verecek ... hain ve işbirlikçi akpkk
ONLARA YAPILACA SÜİKASTI ENGELLEDİK DİYE ÖVÜNENLERİN HEM TÜRKLÜĞÜNDEN HEMDE MÜSLÜMANLIĞINDAN ŞÜPHE DUYARIM KATİLLE YATAN KATİL KALKAR
ŞEHİTLERİN KEMİKLERİ TİTREMEKTEN ZANGIRDAMAKTAN ÇATLAMIŞTIR.
sabır kardeş sabır
yani senmi onları koruyorsun demekki dimi ne yaptığınıuz bu halk bilşseydi eyer allamım tek oy bile almaya hakkınız varmıki
istihbarata bak be...emekli pkk yöneticilerini resmen koruyor...bizim emekli askerleri de silivriye attırıyor....makarnacılar resmin tamamını bir görebilse...
habere bakın teyyonun kimlere ağladığını kimleri koruduğunu ve BOB EŞBAŞKANI OLARAK ÜSTLENDİĞİ KUKLALIĞI NASIL YERİNE GETİRDİĞİ AÇIKCA ÖZETLENİYOR.SEN ASKERİNİ HALKINI KORUMASSIN AMA PKK YI VE LİDER TERÖRİSTLERİ KORURSUN.EY ALLAHIN BELASI TÜRKİYENİN BAŞ DÜŞMANI TEYYO SENİ ALLAH TEZ ZAMANDA İNFAZ ETSİN BELANI BUL..
BRAVO A.K.P. YİNE KAYINÇOLARINIZA KIYAK YAPMIŞSINIZ...ANLAŞILAN
pkk nında kürdün de haber yapanında yeter artık her gün şu beş para etmez adamların haberlerini duymaktan görmekten sıkıldık merak etmiyoruz kardeşim ne yaparlarsa yapsınlar yesin birbirlerini bize ne...her gün haber olsun diye haber yapıyosunuz..bize osman öcalanın evlendiğini kaç çocuğu olduğunu boşandığını yeniden evlendiğini anlatmayın duymak istemiyoruz bu canilerin haberlerini yeter yaa
TECERE TAVA HEP AYNI HAVA
ONLARIN İSTİHBARATI DAHA İYİMİŞ E BARİ BİZİM İSTİHBARATIN BAŞINADA ONLARI ATASINLAR BAKSANIZA BİRBİRLERİNEDE ALIŞMIŞLAR CAN CİĞER KUZU SARMASI MİSALİ
barış süreci örgüt içindeki ermeni ve kürtleri karşı karşıya mı bıraktı?
TEYYO SENDEN KURUR DUYUYOR TÜRKİYE AKİLARİ YETMEZ BUNLARİN
pkk ya daha ne kadar yardım edeceksiniz boşbeyinli takımı!!!! bırakın pezolar birbirini yesin .
olacağı buydu sonuçta bügünkü ortamı adamlar önceden görüp ayrılmışlar buda tabiiki şimdiki liderlerin durumunu etkiliyor ileriyi görüşleriyle o pkk lılar önlerine geçmiş oluyorlar hadi bakalım hükümet hangi gurupla daha kolay anlaşacak ileri görüşü olan guruplamı yoksa heran silaha sarılacak gibi davranan guruplamı hep birlikte zaman içersinde göreceğiz
PKK baktı dağılıyor. aklı selim kürtler silahsız çözüm istiyor. anladılar saltanatları bitiyor, o yuzden boyle sacma sapan işlere kalkısıyor... Kan emici terorün işi biterse cemil bayık karayılan falan anca dağda çobanlık yapar... haremleri dağılır ondan boyle saldırıyorlar hükümete falan.. amaç çözüm surecıni baltalayıp saltanatlarını surdurmek
şu hale bakın artık teröristlerin iç savaşını ve gebermesini bile haber yapar oldular.. topunun allah belasını versin bu haberin ne değeri varda yayınlamış mynet.. örgüt yandaşımı yoksa..
Kahraman Türk istihbaratına bakın.. Oralarda senelerce binlerce şehir verdik birisini ihbar etmeyen istihbaratımız terörüstü teröristten kurtarıyor.. Bu ülkenin önemli bir çok kurumu ele geçirilmiş.. Adamlar sen ölmüşsün kalmışsın umurlarında değil..Saadece kendi planlarını uygulayıp Türk insanını da bu işlerde kullanıyorlar.. Olan Türk insanına oluyor..
devletin başka işi yokmuda pkk nın işlerine müdahe ediyor bırakında yesinler bir birilerini !!
Çözüm sürecine darbe vurmaymış, çözüm sürecimi kaldı heran mantarlayabilir. Siyaset yapacakmış. Bu hanzonun yapacağı siyasetten ne olur. Karısını bile parayla satın almış zıpırto.
Vay be! Mit, birzamanlar görüldükleri yerde gebertilecek insanlarin korumasini sagliyor artik. Helal olsun sana Türkiye. Seni Milyonlarca Dolar zarara ugratan, metropollerini bombalayan, vatandaslarini teker teker öldüren, sehit eden terör örgütünü korumak sana düstü. Apoyu besleyip Suit odalarda kalmasini saglayan AKP, Osloda %95 anlasan MIT, Haburda kurulan YGS tarzi cadir mahkemeleri, simdi de PKK koruyan AKP. Tebrikler! Aslinda bunlar "yetmez ama " daha fazlasi icin "Evet"
ülkeye barışgelmesin diye uğraşan namertler devrede...bakın yorumlara barışı istemeyenlerin bir tanesinin yorumu yok neden?çünkü ekmeklerine çalınacak olan yağ çalındıda ondan.
TERÖRİST P K K BAŞI KATİL A P O ve A K P GENEL BAŞKANI ve TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAŞBAKANI R T E B O P de GÖREVLİDİRLER....MİT ALDIĞI TALİMAT GEREĞİ, YAKINDA AFFEDİLECEK APO nun DÜŞMANLARINI TAKİP ETMEKTEDİR.....VATANA MİLLETE HAYIRLI OLSUN....!
Bizim istihbarat PKK ya çalışır oldu...Hayal bile değildi gerçek oldu.Durmak yok yola devam...O yolun sonunda halk temizlemeden bişeyleri bu iş bitmeyecek anlaşıldı.
Diğer Haberler