Salon bir anda buz kesti! İBB Başkanı Mevlüt Uysal’dan 23 yıl sonra Sivas Katliamı açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Yüksel’e 23 yıl sonra ilginç bir Sivas katliamında zanlıların avukatı olduğu için pişman olup olmadığı soruldu. Soru üzerine salonda buz gibi hava eserken Başkan Yüksel 'Sivas olaylarıyla ilgili tespitim, o günkü tespitimle kesinlikle örtüşmüyor. Şu anda çok farklı bakıyorum' dedi.

Salon bir anda buz kesti! İBB Başkanı Mevlüt Uysal’dan 23 yıl sonra Sivas Katliamı açıklaması

İBB Meclisi’nin oturumu öncesi grupları ziyaret eden Mevlüt Uysal, CHP’li İBB Meclis Üyesi Hüseyin Sağ’ın, Sivas Katliamı sanıkların avukatlığını yaptığını İBB Başkanı Mevlüt Uysal’dan 23 yıl sonra Sivas Katliamı açıklaması

hatırlatıp, “Bugün olsa Sivas Katliamını savunur musunuz? Bir özeleştiri yapmayı düşünüyor musunuz?” sorusu, salonda buz gibi bir hava estirdi.

'DAVALARA GİRMEKTEN PİŞMAN DEĞİLİM, ANCAK...'

Hürriyet'ten Fatma Aksu'nun haberine göre; Uysal, o soruyu şöyle yanıtladı: “Sivas davalarına girmekten pişman mısınız, hayır pişman değilim. Ancak Sivas olaylarıyla ilgili tespitim, o günkü tespitimle kesinlikle örtüşmüyor. Şu anda çok farklı bakıyorum. Sivas olayları halkın birbirine yaptığı bir şey değil. Orada can verenler de, orada hapis yatıp bedel ödeyenler de mağdur diye bakıyorum. Nasıl ki, oradaki vatandaş bire bir oraya yakma niyetiyle gitmediyse. Bedel ödeyenler de böyle bir niyetle oraya gitmedi. Maalesef, bizzat avukatlığını yaptığım vatandaş, hiç orada bulunmamasına rağmen idam cezasına çarptırıldı. Ayakkabıcılık yapıp, İstanbul’a ayakkabı almaya gelen bir vatandaş idam cezasına çarptırıldı. Bakışım o. Türkiye bu olayları çok yaşadı.. İnşallah, şimdiden sonra bu tür olayları yaşamayız.

O süreçte biz bir şekilde şuna inanıyorduk. Hiç kusuru olmayan, masum olan, orada muhafazakar olan kesimin üzerine bir şey yıkılmaya çalışılıyor.”

“OLAYI BASİTLEŞTİRİYORSUNUZ”

Bu açıklama üzerine CHP’li meclis üyesi Hasan Tapan’ın “Olayı basitleştiriyorsunuz” sözleri ortamı gerdi. CHP Grup Başkanı Ertuğrul Gülsever ve yanındaki CHP’li meclis üyeleri, arkadaşlarını susturmaya çalışırken, Uysal, “Eğer Böyle anlıyorsanız söyleyeceğim bir şey yok” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “O süreçte baktığım pencereden yaptığım mücadele doğru mu derseniz, evet doğru. Nasıl ki 12 Eylül öncesinde, karşılıklı birbirine silah çeken iki kardeş yaptığının doğru olduğuna inanıyordu, mesele bu. Bugün tek duamız, bir daha böyle olayların yaşanmaması. Ben aynı zamanda Munzur şenliklerine giden belki ilk Ak Partili belediye başkanıyım. Ovacık Belediyesi’ne araç hediye eden tek belediye başkanıyım. Olaya biraz böyle bakmamız gerektiğini düşünüyorum. Sadece benim böyle bakmam yetmez, toplumun çoğunluğu böyle bakarsa toplumu dönüştürürüz diye düşünüyorum.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
millet cuma namzındayken davul zurna çalarak ortalığı karıştıranlardan da hesap sorulsaydıya alevi sünni çatışması isteyenleri arasalardıya aziz nesin gibi geberenlerde yargılansaydı keşke
@efe3460_2013 Kaç yaşındasın tecrüben ne bilmiyorum ama belliki beynin 0,001 çalışıyor nerden dem vurduğun insan yaşamına nasıl önem verdiğin belli,Yaşayan canlı olarak düşün idoloji olarak değil
NE DİYOR BU ADAM YAHU ? NEYİN TESPİTİ 39 CAN GİTMİŞ HALA HAPİS YATIP BEDEL ÖDEYENLERDEN BAHSEDİYOR.BİR İNSAN CANINDAN DAHA DEĞERLİ NE OLA Kİ ;BİRDE CAN VEREN İNSANLARIN SUÇU NE ? İNSAN OLMAK MI ? AYDIN OLMAK MI ?YAZIK BİR DE HUKUKÇU (?) LİYAKATI TAŞIYORSUN ?
O zamanlar halka bağlı degildiniz kralını tanimiyordunuz simdi konuşun şeref yoksunlari
AKP li vatan hainleri 15 yıl nasıl yürümüşler beraber onu anlatsınlar
BU AVUKATLARIN GERÇEK DÜNYADA İŞLERİ ZOR
Çağımızın Tomris Hatunu AKŞENER Gelecek Terör, Kaos, Kutuplaşma, Kandırılmak, İhanet, BOP Taşeronluğu, Küresel Güçlerin piyonluğu Son Bulacak... TÜRK MİLLETİ Huzur Bulacak!..
haberi anlatırken o kadar devrik cümle kuruyorki editörler haberi anlamak yerine editörü anlamaya çalışıyorum artık
Orada hala yok derin yok sığ olan olayların organizatörleri hiç bir zaman piyasaya çıkmadı veya çıkarılamadı ama zavallı yanan ve yakılanlar kullanıldı birileri o bahaneyle bazı emellerine ulaştı yüzeysel sığ beyinler hala bir ili ve o ilin ahalisiyle uğraşıyor sivaslı iyhanet etmez sivaslı cahil değildir Sivas kültürü TÜRKİYENİN mayasını oluşturur yiğitlik cömertlik misafirperverlik iman ve cesaret dolu bu şehri hala art niyetli bir kaç zibidinin değerlendireceği kadar hiç değildir Gurban olun sivasın sünnisinede alevisinede orası ülkemin merkezi soytarılar
fetö yapmıştır
Yüksek değil Uysal olacak
alevilik bidattır ve bidatlar dinimizce yasaktır.birey olarak kimse kimseyi öldürme yetkisine sahip değil.gayrımüslümde olsa her can devletin koruması altındadır.halkı proveke etmesin aleviler.devlet herseyi takip ediyor,bütün terörist cenazeleri cemevlerinden kalkıyor.aradaki bağı bilmiyormuyuz sanıyorlar.
Her kezin dilinde sivas katliamı. Sivas katliamını sürekli dile getirenler Bir kezde başbağlar katliamını söylesinler. Umurlarında değilki orda ölenler.
TÜRKİYENİN helvasını yemek isteyen batı her zaman fitne yapmış ve yapar coni dündar, nesin gibi orduyada hainlik yapıp atılan işbirlikçileri ile.
IŞİD'in yandan yemiş versiyonu bunlar işte... Malesef Türkiye'de onbinlerce var. İnsan öldürmeyi "DİN" sanan asalaklar
BAŞKAN TAM GÖREV ADAMI GÜNDEM BÖYLE DEĞİŞTİRİLİR DİKEY YAPILAŞMA SON HIZLA MAZOR BENZİN MTV ÖTV KDV MARJİNAL YÜKSELİŞTE TAM ZAMANINDA GÜNDEM DEĞİŞTİRME BRAVO BAŞKANIMA
AKLINLA HAREKET ETSEYDİN BİR HUKUK ADAMINA YAKIŞAN CEVABIDA VERİRDİN AMA VEREMEDİN ÇÜNKÜ HUKUK ADALET HİÇ DEGİŞMEZ AYNI OLMASI GEREKİRKEN SİZ OZAMAN BU ZAMAN DEYİP ATLATTINIZ KİMSEYİ KANDIRAMAZSINIZ ANCAK KENDİNİZİ TATMİN EDERSİNİZ CEZANIZI İNDALLAHTA YARADANIN HUZURUNDA ÇEKECEKSİNİZ MUTLAKA .GÖREV ANCAK ALLAH İÇİN YAPILIR KİŞİLER İÇİN DEGİL.
Alevi Sunni Çatışması çıkarmaktı Amaç denediler halk uyandı uymadı nasıl sivas katliamı yaşandıysa erzincandada başbağlar katliamı yapılarak bu çatışmanın çıkması amaçlanmıştır.ama bugünde bile 2 sine lanet okunacağı yerde saçma hareket ediliyor.hem madımakı hemde başbağlar katliamını birlikte anmak lazımdır kardeşliğimizi dünyaya göstermek için yoksa daha çok denerler Allah Rahmet eylesin hepsine
Bu adam bilinçli olarak getirildi oaraya.Nasıltki cumhuriyet düsmanı yobazın biri meclis baskanlğına yine aday gösterildi.hedefte ve amaçta değisiklik yok.Atatürkü ve Cumhuriyeti ortadan kaldırıp hem intikam alıp hemde islam devletini kurmak
bu ülkeyi bu insanlara teslim edenlerle, Sivas’ta insanlar yanarken seyredenler aynı zihniyette mi? Şimdi hesap vermiyorsunuz, vijdansızlar, ahirette hesap vereceksiniz.
AHH BE YURDUMUN GÜZEL İNSANLARI. NİYE HİÇ DÜŞÜNMÜYORSUNUZ. OTELİ ATEŞE VERENLER KİM . MİLLETİ KIŞKIRTANLAR KİM. ZAMANIN MİLLİ İSTİHBARAT SORUMLULARI KİMDEN EMİR ALDI VE İSTANBULDAN 3 TANE MİTCİYİ ORTALIĞI KARIŞTIRMAK İÇİN KİM GÖNDERDİ. OTELİ KİM ATEŞE VERDİ. MİTCİLERDEN 2 Sİ NEDEN SAKALLI VE SARIKLI CÜBBELİYDİ. İŞTE İSTENİLEN BUYDU ALEVİ SÜNNİ ÇATIŞMASIYDI. MALESEF 30 CAN VERİLDİ AMA BEKLENEN KARGAŞA AMACINA ULAŞAMADI. BU AZİZ MİLLETİ ALEVİSİYLE KÜRDÜYLE SÜNNÜSİYLE CERKEZİYLE V.S V.S BÖLEMEYECEKLER.
haberin spotuna ismi yanlış yazmışsınız. mevlüt yüksel değil mevlüt uysal olacak.
Bir kişinin hele yaşını başını mesleğini almış bir kişinin temel düşüncesi yıllar sonra niye değişir?
KİME HİZMET ETTİĞİ BELLİ ÖBÜR DÜNYADADA ZEBANİLER AVUKATLIĞINI YAPAR
ne biçim bir insan bu ya ne içmiş bilen var mı acaba töbe ya?
Diğer Haberler