SBS puanları yeniden hesaplanacak - SBS yeniden mi yapılacak?

2013 yılında SBS sınavına giren 1.2 milyon adayın puanı yeniden hesaplanacak.

Son güncelleme: 15 Ocak 2014 13:49
SBS puanları yeniden hesaplanacak - SBS yeniden mi yapılacak?

Ankara 18. İdare Mahkemesi, 8 Haziran 2013’te yapılan Seviye Belirleme ’nın yürütmesini durdurdu. Mahkeme kararında, “Bu durumda; 08 Haziran 2013 tarihinde yapılan sonuçlarının, Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistemle Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına Öğrenci Yerleştirme Yönergesi ve 2013 yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi-Seviye Belirleme Sınavı Başvuru Kılavuzu’nun sınav sonuçlarının değerlendirilmesine ilişkin hükümlerine uygun olarak hesaplanmadığı anlaşıldığından dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır.

Öte yandan, 08 Haziran 2013 tarihinde yapılan ve sonuçları doğru hesaplanmayan Seviye Belirleme Sınavına katılan 1.112.604 öğrenci için dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararların oluşabileceği tartışmasızdır. Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 Sayılı Kanunun 27.maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına, kararın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere, 10/01/2014 tarihinde oybirliğiyle karar verildi” denildi.

Kararın nasıl uygulanacağını Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlemesi gerekiyor. Bu karar, yarı yıl tatiline çıkmaya hazırlanan bir milyonu aşkın öğrenciyi yakından ilgilendiriyor.

ŞİMDİ NE OLACAK?
Geçen yıl ilköğretim 8’inci sınıfta Seviye Belirleme Sınavı () ye giren 1.2 milyon öğrencinin ı yeniden hesaplanabilir. Ankara 18.İdare Mahkemesi milletvekili Aydın Ayaydın adına dava açan avukatlar Burcu Aydın ve Ceylan Türkoğlu, geçtiğimiz Temmuz ayında 718 adayın puanının yanlış hesaplanması nedeniyle tercihlerinin durdurulmasını istedi. Ancak, mahkeme ancak 6 ay sonra yürütmeyi durdurdu. Oysa, bu adaylar şimdi liselerde eğitim görmeye başladı.
Davayı açan avukat Ceylan Türkoğlu, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz Temmuz ayında 718 öğrencinin yabancı dil puanlarının hesaplanmasında hata olmuştu. Mili Eğitim Bakanlığı bu hatayı kabul etti. Ancak, sadece 718 adayın puanını yeniden hesapladı. Oysa, bu hata bütün öğrencileri ilgilendiriyor. Hepsinin puanının hesaplanması gerekiyordu. Bunun üzerine milletvekilimiz Aydın Ayaydın adına Ankara 18.İdare Mahkemesi’ne adayların tercihlerinin durdurulması için dava açtık.

Şimdi alınan karar bu tercihlerin durdurulması yönünde. Geç gelen adalet oldu. Ama bizim de haklılığımızı gösteriyor. Bu durumda dava sonuçlanmadı yargılama devam ediyor, yapılan işlemler dava sonuçlanıncaya kadar durdurmak anlamına geliyor bu dava. Ama bu karar da altı ay sonra gelecek. Mahkeme şimdi hangi yürütmeyi durduracak?

Tahmininiz davanın kabulü olabilir. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı gerekçesinde ortada açıkça hukuka aykırılık olduğunu bu yürütme kararında vurgulamıştır.”

Bu karadan sonra Milli Eğitim Bakanlığı henüz bir açıklama yapmadı. Ancak, hukukçular, puanlamaların yeniden yapılabileceğini, şu anda eğitim gören bu öğrencileri büyük bir kaosun beklediği yönünde fikir bildiriyor.

CHP MİLLETVEKİLİ AYDIN AYAYDIN
SBS’de 718 öğrencinin yabancı sınavları başka bir cevap anahtarıyla okunduğu için MEB tarafından yanlış değerlendirildi. Bunun üzerine TBMM basın toplantısı yaptık. 718 öğrencinin kağıtları yanlış değerlendirdi. Yeniden hesaplanmasını talep ettim. 2 saat sonra Milli Eğitim Bakanlığı açıklama yaptı ve yanlışlık yapıldığını doğruladı ve yeniden değerlendirme yapıldığını söyledi. Bu üzerine Danıştay’a başvurdum. MEB, SBS sonuçlarını yanlış cevap anahtarı ile bunu gündeme getirdiğim için yeniden okundu. Ancak bu 718 öğrencinin puanları değiştiğine göre sınava gire 1 milyon 112 bin öğrencinin sınav sonuç sıralamasının yeniden hesaplanması gerekiyor. Sadece 718 öğrencinin sınav sonuçlarının değişmesi sonucu değiştirmez. Bakanlığın bütün öğrencileri yeni puanlamaya göre sıralaması yapması gerek. Bu amaçla başvurdum. Kayıtlar daha yapılmadan dava sonuçlanıncaya kadar yürütmenin durdurulması sonuçları verilsin ki telafisi güç sonuçlarla karşılaşılmasın istedim.

Bu talebim Ankara 18 No'lu İdari Mahkemesi, dün bana ulaşan karar göre iddialarımı yerinde bulmuş ve hukuka aykırı işlem yapıldığı için yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Ancak bu durumda geçerli olmayan sonuçlara göre kayıtlar yapıldı. Bazı öğrenciler istemediği okullara yerleştirildi. Bazıları eski sonuçlara göre değerlendirme yapıldığı için yerleşemedi. Şuan tam bir kaos ortamı yaşanıyor. MEB tüm uyarılarıma rağmen geçerli olmayan liste sıralaması ise hukuk dışı kayıt yaptı. Sonucun böyle olacağını bile bile böyle yaptı.

İş işten geçtikten sonra verilen bu karar bir işe yaramayacak. Geç kalınmış bir karar. Aylar sonra alınan karar vicdanları yaralar. Bu saatten sonra yapılacak bir şey yok. Bakanlık kadar kararı veren İdari Mahkemesi de kararı geç verdiği için suçludur.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir