Ses kaydı savaşları nasıl başladı?

‘İnternette sansür yasası’ tartışmalarını başlatan süreç, Haramzadeler isimli Twitter hesabından ‘soruşturma dosyalarında yer aldığı’ iddia edilen görüşmelerin yayımlanmasıyla başladı.

Ses kaydı savaşları nasıl başladı?

Sümeyye Erdoğan ile Latif Topbaş arasında geçtiği öne sürülen villa-havuz konularını içeren ses kayıtlarının ardından Vimeo, İstanbul 10. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 8 Ocak’ta erişime kapatıldı. Karar tepkilerin ardından kaldırıldı.

Kamuoyunda ses kayıtlarının soruşturma dosyası içerisinde yer aldığı ve gizli kayıt olmadığı konusu tartışıldı. Kayıtlarda soruşturma makamlarının tape kayıt noları da yer alıyordu. Ancak kayıtların paylaşılması, soruşturmanın ve özel hayatın gizliliğini ihlal gerekçesiyle tepki çekti.
Radikal'in haberine göre, 17 Aralık’ın hemen ardından, 23 Aralık’ta MİT mensubu Ahmet Cemalettin Çelik, TİB’in başına getirildi. Peşinden, 9 Ocak’ta internette sansür ve fişlemelere yol açacağına dair yoğun eleştiriler alan kanun tasarısı gündeme geldi.

Karşı hamle 14 Ocak’ta geldi. Fethullah Gülen’e ait olduğu ifade edilen ses kayıtları ‘soundcloud’da yayımlandı. Görüşmelerde Gülen ile görüşen kişi BankAsya ile ilgili THY’nin mevduatını çekeceğini söylüyordu. Kayıtlarda geçen ‘ananas’ ifadesi de gündeme bomba gibi düştü. Gülen’in avukatı, kayıtları yayımlayan gazeteler hakkında suç duyurusunda bulundu. Kayıtların yasadışı dinlemelerle elde edildiği ifade edilirken ‘Soundcloud’a yönelik herhangi bir yasak uygulanmadı.

Yayın yasağı

Sümeyye Erdoğan’a ait olduğu öne sürülen kayıtların ve Bilal Erdoğan ile işadamlarının adının geçtiği dosyanın Twitter ve sitelerde yayımlanmasının ardından 16 Ocak’ta yayın yasağı kararı alındı. İşadamları Abdullah Tivnikli ve Mustafa Topbaş’ın avukatı, ‘yazılı, görsel ve internet medyasında müvekkillerinin masumiyetini, soruşturmanın gizliliğini ve adil yargılanma ilkesini ihlal eden yayınların yasaklanmasını talep etti. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, yayın yasağı koydu.

25 Aralık Soruşturması (2. dalga) için yayın yasağı kararı alınınca Başbakan Erdoğan ile Latif Topbaş arasında geçtiği ileri sürülen ses kayıtları Soundcloud’dan paylaşılmaya başlandı. Ses kayıtlarında Urla villaları ile ilgili bilgiler yer alıyordu. Mahkemenin yayın yasağını gerekçe gösteren TİB, Soundcloud sitesini erişime kapattı.
17 Aralık’ta tutuklanan Rıza Sarraf’ın avukatının başvurusu sonucu, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, soruşturmayla ilgili yayın yasağı koydu. Soruşturmaya ait bilgiler sosyal medyada paylaşılıp haber sitelerinde haberleştirilmeye başlandı.

Vagus TV kapatıldı

Twitter’da paylaşılan soruşturma bilgi ve kayıtlarını yayımlayan Vagus TV, ‘İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı kararı’ gerekçe gösterilerek TİB tarafından 27 Ocak’ta erişime kapatıldı. Vagus TV’nin sahibi Serdar Akinan’ın avukatları savcılıktan siteleri hakkında bir erişim yasağı olmadığı yanıtını alınca TİB’e başvurdu. Ancak Akinan, TİB’in, avukatlarına randevu dahi vermediğini duyurdu.

30 Ocak’ta Gülen’e ait olduğu belirtilen ses kayıtları YouTube’a yüklendi. Kayıtlarda milletvekillerinin istifa etmesi konusu geçiyordu. Bu kayıtlar üzerine Başbakan yaptığı açıklamalarda istifa eden AK Partili vekiller için “Meğer AK Parti’ye de bazı tuzluklar sızmış” diye konuştu.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran soru önergesiyle Başbakan’a, “Turkuaz Holding’in satın alınması için iş adamlarına talimat verildi mi?” diye sordu. TİB, haberin yayımlandığı sitelerden ve Umut Oran’ın kişisel web sitesinden soru önergesinin yer aldığı haberlerin kaldırılmasını istedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
İZLİYORUM HEPSİNİ wikileask belgelerini ÇÖKERTTİĞİM GİBİ ÇÖKERTECEĞİM BATI PLANLARINI.....TÜRKİYEYE GELMİŞ GEÇMİŞ EN BASİRETLİ BAŞBAKANI ASLA YEDİRTMEM ...5 YIL ÖNCE 3 MİLYAR DOLARA SATMADIM BU NUR DOLU İNSANI BATIYA.....OZAYDİN65 BOŞA YORUMYAPMAZ ASLA....BAŞBAKANIM GİZLİ YILAN KUCAKLAMA DOST DİYE ASLA....BÜYÜK ŞEYTANİ ZİHNİYETLE SAVAŞIYORUM 6 YILDIR TÜRKİYEDE VE DÜNYADA....
Ülkemde eski tercümanın üstlendiği görevi cihan haber ajansı ve zaman yolu üstlenmiş artık, bakınız haçlıya gizli hizmet alenen yürütülüyor şu an verdikleri haberlerle,şu en derinde MÜSLÜMANLARA GİZLİ SAVAŞI ALENEN YÜRÜTÜYOR BU YAYINLAR, 1985 DEN ÜLKEMDE OLUP BİTENLERDEN HABERDARIM.17 ARALIK TAM VE NET BAŞBAKANI ERDOĞANI DÜŞÜRME PLANI İDİ,3-5 BAKANIN KURULAN BATI TUZAĞI İLE oyun oynandı, bakınız ilk kontenjan vekilleri belirleyen KİM DİYE ŞİMDİ SORMAYACAĞIM. ZAMNI GELİNCE SORULACAK.CEMEATİN ALT GURUPLARI ASLA OYNANAN DERİN OYUNUN TUZAĞINA DÜŞMEMELİDİR. İSLAM BASİRETTİR DOĞRU BASİRET OLMALIDIR.
ACAYİP UYDURMUŞSUNUZ.. BU DİNLEMELERİ MİT TEN BAŞKASI YAPAMAZ. DEMEK OLUYOR Kİ, MİT İÇERİSİNDE HER İKİ TARAFI DA BİR BİRİNE KIRDIRMAK İSTEYENLER VAR.. SIRA İLE SES KAYITLARINI YAYINLIYORLAR.
BU DİNLEMELERİ MİT TEN BAŞKASI YAPAMAZ. DEMEK OLUYOR Kİ, MİT İÇERİSİNDE HER İKİ TARAFI DA BİR BİRİNE KIRDIRMAK İSTEYENLER VAR.. SIRA İLE SES KAYITLARINI YAYINLIYORLAR.
Diğer Haberler