Sınır illerinde kimyasal silah alarmı

Türkiye’nin Suriye ile olan sınır bölgesinde kimyasal alarm verildi.

Sınır illerinde kimyasal silah alarmı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Suriye'ye sınır illerde yaşamsal maddeler, ilaç ve gaz maskelerinin stoklandığını açıkladı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) sınır bölgesine kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer konusunda uzman ekipler gönderdi. AFAD Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Mustafa Aydoğdu, “Kimyasal saldırılara karşı her türlü önlemi aldık” dedi.

Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddiası ve olası Suriye müdahalesi öncesi, Türkiye’nin sınır bölgesinde ‘kimyasal’ alarmı verildi. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) sınır bölgesine kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer (KBRN) konusunda uzman ekipler gönderdi. Sınır bölgesinde havadan, karadan kimyasal denetimler artırıldı. Olası bir kimyasal saldırıya karşı bölgede maske stoğu yapılırken, sığınaklar konusunda çalışma başlatıldı. AFAD, sınır bölgesinde yaşayanları ve kamplardaki Suriyeli mültecilere, kimyasal silahlar konusunda eğitim vermeye başladı. AFAD Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Mustafa Aydoğdu, “Suriye’deki kimyasal saldırı sonrası bölgede kırmızı alarm verdik. Kimyasal saldırılara karşı her türlü önlemi aldık. 7 sığınak yeri belirledik” dedi. Emniyet Genel Müdürlüğü de bölgeye özel ekip gönderdi.

KEŞİF ARAÇLARI GİTTİ

Sınırda şu önlemler alındı:
Hatay, Şanlıurfa ve Kilis’e KBRN keşif araçları gönderildi.
AFAD bünyesindeki 11 birlik müdürlüğünde kimyasal silah konusunda uzman 100 kişilik ekip sınır bölgesinde göreve başladı. Sınırda görevli ekiplerle birlikte sayı 400’ü buldu.
Sınırda Suriye’de kullanılan kimyasal silahın Türkiye’yi etkileyip etkilemediği konusunda tarama yapılıyor.
Sınır illerine yaşamsal maddeler, ilaç ve gaz maskeleri stoklandı.
Sığınak için çalışmalara başlandı. 7 noktada sığınak yeri belirlendi. Sığınaklara yaşamsal maddeler konularak aktif hale getirilecek.
Bölge halkı, kimyasal silah saldırısı konusunda eğitiliyor.
Suriyeli mültecilerin kaldığı kamplarda yüksek güvenlik önlemleri alındı. Kamplara giriş çıkışlarda parmak izi alma uygulaması başlatıldı.

BÖLGEDE KİMYASAL BULGUYA RASTLANMADI

AFAD Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Mustafa Aydoğdu, bölgede yapılan taramada, kimyasal bulguya rastlanmadığını söyledi. Aydoğdu, sınırdan geçen Suriyeliler’in de kimyasal ilaçtan etkilenip etkilenmediklerini de incelediklerini belirterek, “Kimyasal serpinti tehdidi altındaki bölgede öncelikle serpintiye maruz kalan insanlar olmak üzere özel araçlar yardımıyla ‘arındırma’ işlemi uygulanıyor. Arındırma sistemi şu an Hatay, Şanlıurfa ve Kilis’te uygulamaya geçti. Gerekli yaşamsal madde stoklarımız, gaz maskeleri bölgeye gönderildi. Kimyasal taramalara başladık. Sığınaklar ile ilgili çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

BAŞBAKANLIKTA GÜVENLİK ZİRVESİ

Başbakan Tayyip Erdoğan, Suriye ile ilgili yaşanan sıcak gelişmeler gündeminde bugün güvenlik zirvesi yapacak.

Başbakanlık Resmi Konut’ta saat 18.30’da toplanacak zirveye Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay ve Ali Babacan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri BakanıMuammer Güler, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, MİT Müsteşarı Hakan Fidan katılacak. Zirvede, Suriye’ye yapılacak olası bir müdahalede, Türkiye’nin alacağı pozisyon, ordunun hazırlık durumu, istihbarat raporlarının değerlendirilmesi, iç güvenlik hazırlıkları gibi konuların masaya yatırılması bekleniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 35 yorum
esadı kafir edip,haçlıların suriyeye saldırmasını isteyen ahmak müslümanlarla aynı dinden olmak ne acı..bunlar şam bombalanırken,tekbir getirip,rabia işaretide yaparlarsa şaşırmamak lazım.islam dünyası bu münafıklar yüzünden,yerlerde sürünüyor.
RAMAZAN AYINDA BOMBALANIP ÖLENLER VARKE NENREDEYDİNİZ? bumudur müslümanlık? halkına zxulm eden öldüren bir dikatatörün neresindedeir müslümanlık.. bi eğri oturun götünüzü tavana dayayın bişeyler yapın ama düzgün olun yahu. bi mantıklı düşünün.. gerçekleri göremeyecek kadar şerefsiz bir ensil yetişmiş.. yazık hepinize.. tayyipte esad gibi gezi parkıan tankla girseydi ozaman en kıral islamcıyı tayyip yapacakmıydınız? müslüma ndiyebilecekmiydiniz?
dinsizin hakkında imansız gelir. bunu asla unutma.
türkiyeyi bu saçma politikalara götüren adi hükümeti kınıyorum.
ALIN İŞTE HÜKÜMET HESAP VERSİN.
tererüst muhaliflerden iyi kimyasalmı var aaa sarin gazı bulunmuştu bu muhaliflerde ne oldu hala esad diye bağıranlara şaşıyorum bu ne perhiz ne lahana
Bırakın bu ayakları,yok müslüman müslümanı zart zort eder mi bilmem ne? ulan hangi arap ülkesi türkiyeye sahip çıktı he ? bizi tarih boyunca sırtımızdan vurdular. Kendi insanlarına zülm eden, kimyasal kullanan yol cevırıp sunnimisin alevimisin diye soran. sen alevisin bunu öldür sen sunnisin bunu kes diyen din eğer müslümanlıksa ben müslüman değilim. Türkiyenın politikası gayet iyi. memnun olmayan suriyeye....
Güzel yazmışsın katılıyorum.
el kaide, cıa-mossad ürünü,paralı katillerden oluşan,haçlı ve siyonistlerin kurdugu sözde islamcı örgüttür.cihadcı diye geçinirler ama israil veya abdye herhangi bir zararları dokunmaz..bir gün şii camiini,bir gün sunni camisini bombalayıp,müslümanları birbirine düşürürler.yaptıgı katliamları izleyen islam dininden olmaktan utanır.amaç islamiyeti vahşi göstermek..çok beklemeye gerek yok,yakın bir zamanda 1300 kişinin katilinin bu örgüt oldugu ortaya çıkacak.esad isterse atesit olsun,vatan ve namusunu haçlılara karşı savunan herkese saygı duymak lazım..
Yorumunu sonuna kadar destekliyorum dostum çok doğru şeyler yazmışın tebrik ederim seni
Aynen katılıyorum değerli kardeşim.Şeriatla yönetilen devletlere bakınca her şey açıkta.Bunlar ABD ve Haçlıların piyonları. Sözde müslümanmış. Ne müslümanı be kardeşim. Bu kelimeyi bunlar için kullanmak insanı günahkar eder. Suriyede binlerce çocuk katledilmiş. Hala şüphe ile bakılıyor. Eeeeee.. şimdi ne diyeceğiz bu duruma bay müslümanım,şeriatçıyım diyen mahluklar! Haber izlemekten tiksinmeye başladım. Şuna üzülürüm ki siyonistler galip gelmiştir. Bizim deynekçiler sevinsinler.
milletin vergilerle anasını galattıgı yetmiyor birde savaşa sürüklüyorrr bizm sonumuzuu getirecek lambayı birgün patlatacaklar umarım bu türk miletinin sonu geldiginde olmaz
SAVAŞ ÇIKARTMAYA GİTTİM GELECEĞİM. DIŞİŞLERİ BAKANI
ben onu bunu bilmem, bu bizim savaşımız değil,eğer bu savaş nedeniyle sınır ilinde yaşayan birisi olarak söylüyorum benim aileme ve yakınlarıma bir şey olursa buna sebeb olan kişileri adı ve makamı ne olursa olsun bulur boğarım..
aynen benimde ailem sınırda.umarım onlara zarar gelmez.bende sebep olanları paramparça etmek için kendimi feda ederim.herkes bunu böyle bilsin.Ayrıca buna sebep olanlar kendileri ve aileleride bölgede yaşasın sıkıyorsa.
ABDYİ KORUYANLARA BEN SİVRİ ZEKALI DİYORUM.AKLINCA MODERN VE LİBERAL GEÇİNEN KİŞİLER BUNLAR..YA ABDYİ BATIYI KORUMAK MODERNLİĞİN SİMGESİ DEĞİL.RUSYA ÇİN İRAN GERİ KALMIŞ OLABİLİR.FAKAT ABD ÇOKMU İYİ.TEK DÜZE MONOTON SİSTEMMİ İSTİYORSUNUZ.BIRAKIN İSTEYEN ÜLKE İSTEDİĞİNİ YAPSIN.ABD ZORBALIK YAPIYOR.
Bunlar kimyasal silahı atar sonrada esad attı der..Bu onun bunun çocuklarından her şey beklenir.
Aydoğdu, sınırdan geçen Suriyeliler’in de kimyasal ilaçtan etkilenip etkilenmediklerini de incelediklerini belirterek,.... LAN SINIRMI KALDI ELİNİ KOLUNU SALLAYAN ANTEP URFA KİLİS HATAY DA... KİMİ KONTROL EDİYORSUN...
arkadaş ne kimyasalmış neler çıktı piyasaya şuraya bak şaka gibi ya kadınların açtığı bayankupon adlı kupon sitesini gördünüzmü gözlerinize inanamayacaksınız kadınlar neler tutturmuş hemen aratıp bakın bayankupon diye
Dış ticaret açığı beklentilerin üzerinde
Tebrik ederim konuyu güzel değiştirmişsin. Ancak bizim üreticide hala sebze meyve ucuz, tüketici pahalıya almakta. Hikmeti nedir acabaaaa.
tayyibe oy verenler düşünsün...
GAZ MASKELERİNİ BİZİM HUKUMET S T O K YAPIYOR BASKA DEVLETLER VATANDAŞINA UCRETSİZ DAGITIYOR.İŞTE BİZİM FARKIMIZ
bizim millete dağıtsan bitane adam gelir 20tane alır evine stoklar iki tanede kardeşime bırakayım demez. buda bizm farkımız
bunlar hep tezgah iç sıkıntılar ekonomik kriz falan unutuldu gitti halk şimdi yandaşl medyanın suriye ponpalamasıyla gidiyor bunlarda ikayeden zirve üstüne zirve yapıyorlar yalandan yürü tayip seni kim tutar
esed osursa birileri zehirlenir :))
savaş olmaz korkmayın. rusya izin vermez
doğru iş....yandaş muhalifler denen o isyancı katiller atabilirler zehirli gazı ve sonra da ESAD attı dedirtirler bizim şeşbakanlara...çünkü öyle talimatlandırılmışlardır...sapanca da kısıklı da bilmem daha nerelerdeki toplantılarda....kırmızı çantayı gösterdi ABD DIŞ İşleriBakanı... daha önce obama da beyzbol sopasını göstermişti....milletim uyansın artık...
Ne o hayırolsun, şimdi de Suriye mi bize kimyasal atacak, yok müttefik dediğimiz o barış amaçlı gelenler bu sefer de onlarmı Suriye'ye kimyasal atacak. Yok yok bence maske satışları gösteriler bitti biteli azaldı. Bu yüzden kimyasal alarmı...........Yüzüne maskeyi takıp, üzerinde resmi elbiseleri ile ellerinde telsizle dolaşan güvenlik/tatbikat yapan personel halka ne anlattı ki, bazı illerimizde kimyasal için Bölge halkı, kimyasal silah saldırısı konusunda eğitiliyor diyorsun. Sanırım arada bize de kakacaklar bir iki kimyasal,baksana PATRİOT kullanımına izin bile yok.Hani biz kullanacaktık..
Ey Türkiye Cumhuriyeti vatanını seven kardeşlerim. Kendinizi hiç üzmeyiniz. Dışarıda müslümanız, cihattayız,islamın bekçileriyiz diyenler çocuk katıllerinin ve nokta atışla insanları katledenlerin yanındalar. Örnekmi işte Suut Devleti, İşte iran. Yahu bizim cumhuriyetçiler şeriat şeriat diyrlar. Aslında onların şeriatçı, aşırı dinci diye tanıttıkları insanlar meğer onlara hizmet ediyorlarmışya. vay beeeeee.Suriye'ye Bizim Ekmelettin efendi gitse bu işi halleder. Meğer siyonistmiş. Yazıklar olsun onu tuttalar İİT. na seçtiler. Çok üzülüyorum çooooook.
esed e saldıranlar ile aynı dinden isek israil ile dindaş mı oluyoruz ya Allah aşkına birileri açıklık getirsin bu işlere biz hangi akla hizmet eder olduk.
savaşa giriyoruz hadi bakalım olan bizim insanlarımıza olucak misilleme elbette olucak esat iranla rusyayı arkasına almış ankaraya füze gelmezse şaşırmayın
Komşuda patlar bize de düşer. Türkiye elbette önlemini alacak. Hemen savaşa gidiyoruz veya kötü politika izleniyor diye eleştiri yapıyorsunuz. Fakat can güvenliği ve tehditlere karşı her devlet aynı politikayı izler..
Şanlıurfa ceylanpınar ilçesindeyiz ve her an her kes burda cinnet geçirebilir kurbanlık koyun gibiyiz
ne merakli bizim hükümet savaşa baksanızza hazırlık yapıyor adamlar. ben seni vurunca sende beni vur.hazırlığımı yapıyorum ben. ALLAH sonumuzu hayır etsin. bu hükümetin yatacak yeri yok. ESAD'da nasıl başa çıkacak bu satılmışlarla..
Diğer Haberler