Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan HSK'ya atama!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hakimler ve Savcılar Kurulu'na (HSK) üye atadı. Son dakika habere göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hüseyin Şahin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Akif Ekinci, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelikleri sona eren Mehmet Yılmaz ve Halil Koç, HSK üyeliğine atandı. Yeni düzenleme gereğince HSK'nın 7 üyesi TBMM tarafından seçilmişti. HSK üyeleri 7 Haziran'da görevlerine başlayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hakimler ve Savcılar Kurulu'na (HSK) atama yaptı. Son dakika habere göre, Mehmet Yılmaz, Halil Koç, Hüseyin Şahin ve Mehmet Akif Ekinci, HSK'ya üye olarak atandı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Hakimler ve Savcılar Kurulu Üyeliklerine; Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hüseyin Şahin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Akif Ekinci, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üyeliği sona eren Mehmet Yılmaz ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üyeliği sona eren Halil Koç’u, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 159 uncu maddesi ve geçici 21 inci maddesinin (C) fıkrası gereğince seçtiği belirtildi.

HSK'NIN YAPISI

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 16 Nisan'daki halk oylamasına ilişkin kesin sonuçları içeren kararının 28 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından anayasa değişikliğinde yer alan yüksek yargıyla ilgili düzenlemeler yürürlüğe girdi.

2010'daki anayasa değişikliğiyle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üye sayısı 7'den 22'ye çıkarılarak, üç daireden oluşuyordu. Yeni düzenlemeyle HSYK'nın adı "Hakimler ve Savcılar Kurulu" oldu. HSK, iki daire halinde 13 üyeyle çalışacak. Kurulun başkanı yine Adalet Bakanı olacak, Adalet Bakanlığı Müsteşarı, kurulun doğal üyesi sayılacak.

MECLİS'İN SEÇTİĞİ ÜYELER

Yeni düzenleme gereğince kurulun 7 üyesi TBMM tarafından seçildi. TBMM'nin ilk kez seçtiği Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeleri arasında Yargıtay Genel Sekreteri Yaşar Şimşek, Yargıtay üyeleri Mehmet Ademoğlu, Alp Arslan, Danıştay Üyesi Cafer Ergen, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin avukatı Hamit Kocabey yer aldı. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Köseoğlu'nun hukuk alanında çok sayıda kitabı ve makalesi bulunuyor. Halen HSYK üyesi olan Yargıtay Üyesi Arslan ise ikinci kez bu göreve tekrar seçilmiş oldu. TBMM'nin seçtiği tek kadın üye ise avukat Songül Yazar oldu.

İŞTE 7 HAZİRAN'DA GÖREVE BAŞLAYACAK OLAN HSK ÜYELERİ

HSK'nın 4 üyesi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçildi. HSYK üyelerinin görevleri, 6 Haziran'da sona erecek yeni HSK üyeleri de 7 Haziran'da görevlerine başlayacak.

Yargıtay Genel Sekreteri Yaşar Şimşek: Akseki'de 1966'da dünyaya gelen Yaşar Şimşek, 1988'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. İzmir hakim adayı olarak mesleğe başlayan Şimşek, sırasıyla Bünyan, Dargeçit, Çeltikçi Hakimliği, Adalet Müfettişliği, Adalet Başmüfettişliği, Ankara Hakimliği, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimliği, Bakanlık İç Denetçiliği, İç Denetim Başkanlığı ve Kanunlar Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 15 Aralık 2014'te Yargıtay Üyeliğine seçilen Yaşar Şimşek, Yargıtay 5. Ceza Dairesi Üyesi iken geçen yıl Yargıtay Genel Sekreterliğine seçildi. Özel Hukuk Dalında yüksek lisans yapan, İngilizce bilen Şimşek, evli ve iki çocuk babası.

Yargıtay Üyesi Alp Arslan: Çal'da 1964'te dünyaya gelen Alp Arslan, Bekilli Atatürk Lisesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1990'da mezun oldu. Ankara hakim adayı olarak mesleğe başlayan Arslan, sırasıyla Çıldır, Gelendost, Keskin Cumhuriyet Savcılığı, Adalet Müfettişliği, Adalet Başmüfettişliği, Ankara Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulundu. 16 Ekim 2012'de Yargıtay Üyeliğine seçilen Alp Arslan, Yargıtay 14. Ceza Dairesi Üyesi iken 6 Ağustos 2016'da HSYK asıl üyeliğinin boşalmasının ardından yedek üyelikten asıl üyeliğe geçiş yaptı. Kırıkkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisans yapan HSYK ve Yargıtay Üyesi Arslan, evli ve altı çocuk babası.

Yargıtay Üyesi Mehmet Ademoğlu: 1963'te Pazarcık'ta doğdu. Pazarcık Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1988'de mezun olan Ademoğlu, İstanbul ve Kahramanmaraş hakim adayı olarak mesleğe başladı. Sırasıyla Havran, Ağın, Keleş, Ceyhan, İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı, Eskişehir Başsavcı Vekilliği, Nevşehir ve Şanlıurfa Başsavcılığı görevlerinde bulunan Ademoğlu, 15 Aralık 2014'te Yargıtay Üyeliğine seçildi. Mehmet Ademoğlu, Yargıtay 17. Ceza Dairesi Üyesi Ademoğlu, evli ve iki çocuk babası.

Danıştay Üyesi Cafer Ergen: Samsun'da 1966'da dünyaya gelen Ergen, Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü kazandı. Bu okulda iki yıl eğitim gördükten sonra Ergen, öğrenimini İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde tamamladı. Ergen, 1990'da idari yargı hakim adaylığına başladı, 1992'de Danıştay Tetkik Hakimliği görevine atandı. Sırasıyla Trabzon İdare Mahkemesi, Samsun İdare Mahkemesi Üyesi, Kayseri İdare Mahkemesi Üyesi, Afyonkarahisar İdare Mahkemesi Üyesi, Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Tetkik Hakimi, Ankara 12. İdare Mahkemesi Üyesi, Ankara 2. İdare Mahkemesi Üyesi, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 1. Kurul Üyesi ve Ankara 7. İdare Mahkemesi Başkanı görevlerinde bulundu. 25 Haziran 2014'de Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine getirilen Ergen, 15 Aralık 2014'de Danıştay Üyeliğine seçildi. Ergen, evli ve üç çocuk babası.

Avukat Hamit Kocabey: Malatya'da doğan Avukat Dr. Hamit Kocabey, 1987'de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Yüksek Lisans eğitimini Gazi Üniversitesinde, Doktorasını İnönü Üniversitesinde tamamladı.1979-2000 yıllarında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde muvazzaf asker olarak görev yapan Kocabey, daha sonra istifa ederek serbest avukatlık yaptı. MHP ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin avukatlığını yapan Kocabey, 21 Mart 2015'de MHP Merkez Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Kocabey, evli ve üç çocuk babası.

Doç. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu: Çankırı'nın Şabanözü ilçesinde 1 Ekim 1971'de doğan Ali Cengiz Köseoğlu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Gazi Üniversitesinde yüksek lisans, İstanbul Üniversitesinde doktora yapan Köseoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesinde görev yaptı. Halen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğretim üyesi olan Doç. Dr. Köseoğlu, iki kitap yazdı. Çok sayıda makalesi yayınlanan ve Yüksek Hakem Kurulu Üyesi olan Köseoğlu, evli ve iki çocuk babası.

Avukat Songül Yazar: Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde 1975'te dünyaya gelen Avukat Songül Yazar, 1996'da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Çeşitli yerlerde avukatlık yapan Yazar, evli ve iki çocuk annesi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 44 yorum
kimse tutamaz seni reis helal
@fthtrkzz demakrat olduğu için değilmi...
reis be baskan allah basmzdn eksk etmesn
@emrah_1981_ykrjf nerede bagimsiz yargi. Artik dikkat et AKP de dayisi olan birisi ile dalasma . Cünkü artik yargi AKP nin yargisi artik hakli olan degil akp nin yalaksi olanin hakkinin gececegi bir sistem geliyor.
Biri bağımsız yargı,bağımsız cumhurbaşkanı ve dahi ileri demokrasi mi demişti.
ülkeyi avucunun içine aldın istedigin gibi at koştur şimdi cumhur işine geleni al işine geleni at yaptıgın şey bu
evet çok doğru onun avucunda çünkü o koskoca Türkiye Cumhuriyeti'nin Başkanı istediğini istediği gibi yapar Allah'ına kurban reis,bu millet seninle.
@polat_alemdar_2001 koyun
eyy koyun istedigini yapabilir ama tarafsız olmak sureti ile demokrasi ile istedigi kendine yalakalık yapanı degil işinin egini sececek kendi adamlarını kendi yandaşlarını işe alıp digerlerini harcamayacak demokrasi bu olacak bu olmalı ülkede ayrım olmayacak kendini destekleyeni zengin edip kendini eleştireni içeriye atmayacak tarafsız olacak bu millet diyorsun bak agzınla bu millet diyorsun cumhur dedigin tarafsız olur anladınmı koyun kafan bastımı KOYUN
Hadi hayırlısı olsun
@oral_a_2016 nerede bagimsiz yargi. Artik dikkat et AKP de dayisi olan birisi ile dalasma . Cünkü artik yargi AKP nin yargisi artik hakli olan degil akp nin yalaksi olanin hakkinin gececegi bir sistem geliyor.
adamsin reis
adamin hasi reis be
hakimlerin hakimi güçlerin gücü merkezlerinin merkezine Hazreti Allah Celle Celalühü ne isterse olur hiç kimse kendini ulaşılmaz bir makam saymasını Bu millet yüceltir bu millet Yeri geldiği zaman ayaklar altına alır Yani elle tutulacak bir şeyimiz kalmadı bende imam hatipli olarak söylüyorum bize çok büyük darbe vurdunuz artık arka bahçe nizam bahçeniz kalmadı milleti İŞKUR üzerinden temizlik görevlisi olarak İmam Hatip rezillik durumuna getirdiğiniz bizlere Allah bunun hesabını soracak
@h587 valla bir bk anlamadım bu kadar kelimeyi kullanıp da hiç anlamı olmayan bir paragraf oluşması mucize denilebilinir
reis be
Candaşlar atanmış hyrlı olsun.
militanlarını atamış.. tarafsız yargı öyle mi?
@hakankoyuncu Bu bir ihbardır SAYIN CUMHUR BAŞKANINA VE HSYK üyelerine hakaret haddini bil militanmısın eşkiyamı
@hakankoyuncu MİLİTAN BABANDIR SENİN SENDE YALAKASI
torpilli arkadaşların yeni meslek hayatlarında başarılar dilerim biz 1400 liraya sürünürüz merak etme tayyip bey.
Özlenen TC nin temel taşları yavaş yavaş yerlerine oturtuluyor
bu güzel 19 mayıs günü çok mutluyum,türkiye nihayet hukuk devleti oldu!bu gece huzur ićinde uyuruz.yaşasın cumhuriyet!
satır aralarını okudunuz tabii
HAK-HUKUK-ADALET kaldımı ki ?
@ilhansafa Eskiden Hsyk da CeHennemPartisi hükmediyordu adalet yeni geldi
@veysel.karani ALLAH BASINA CHP KADAR TAS ATSIN UMUTSUZ YALAKA
@nesat54 senin de o olmayan kafana AKP kadar taş atsın,,,beyinsiz ,,,öküz,,,
Ulan eskiden bu atamaları tanımadığınız fetöcüler tanımadığınız vesayet atıyordu şimdi kendi sectiğimiz millet vekilleri ve kendi sectiğimiz cumhurbaşkanı atıyor hala zırlıyorsunuz bu zırlayanlarda kesin fetöcülerdir ülkenin anasını alatamayacakları için zırlıyorlar
@yilmazkeskin61 koyun fetöcüleri 13 sene besleyen kim ? fetöcülere o secme şansını veren kim atama şansını veren kim kim yaptı onları vali kaymakam emniyet müdürü yada millet vekili koyun söylesene koyun ?
@yilmazkeskin61 aynen kardeş,,homurdananlar,,bu ÜLKE nin ,,kansızları,,,homurdananlara bakarsan anlarsın,,,,,
sadece VAH ÜLKEM VAH
KARNINDAN KONUŞMAKLA OLMUYOR DÜNYA DAKİ DEVLETLERE BAKIN BAKALIM ERDOGANIN ATAMASININ DISINDA BAŞKA BİR İŞLEM VARMI HER DEVLET BAŞKANI ATAMAYI BELİRLİ SAYIDA KENDİLERİ YAPAR YANLIŞ OLAN NE DİR ELBETTE DEVLETİN BAŞINDA OLA KENDİ GÜVENDİGİ BUROKRATLARLA ÇALIŞMAK İSTER İSTER MÜSTEŞAR İSTER KANUN ADAMI OLSUN BOŞU BOŞUNA MUHALEFET YAPACAGIZ DİYE KONUŞMAYIN KARNINIZDAN BİZ BU MEMLEKETTE KANUN ADMIYIM DİYEN 367 GARABETİNİ YAŞADIK O ZAMAN NEDEN USTUNUZ GEZİ BEYİNLİLER
Yanlış şu; yalan söyleyen, ayetleri inkar eden, fetoyu önce besleyip aynı tastan su içip sonra hain diyen, herkesin kandırdığı, abdye muttefiklik edip Ortadoğu kana bulanırken ülkemizi alet edip vebale sokan, 15 yılda tek başına iktidarın ardından tüm ülkeyi Ohale götüren, işsizlik ve enflasyonu tutacak becerisi olmayan, Mirasyedi evlat gibi devletin mallarını satıp fabrikalar açmadan üretici değil tüketici ülke haline getirenleremi güveneceğim. Dinci deyip, alnı secdeye değen Müslüman yöneticiler geldi denmeseydi bunlarda diğerleri gibi der geçirdim, Osmanlı hayaline devam edin, çal mehteri.
Bu ülkede Tayyip'e oy vermeyen kitleyi temsil eden medyanın, partilerin, siyasi kişilerin, gazetecilerin ve dergilerin haklarını koruyabilecek herhangi bir merci var mı acaba ?
YARGI ELBETTE MİLLİ DEĞERLERİN YARGISI OLACAK. BAĞIMSIZ OLUNCA YA FETÖ YA DHKPC YA PKK YARGISI OLUYOR. YARGI MİLLETİN KENDİSİDİR VE BUNU SEÇTİKLERİ VASITASIYLA UYGULAR.
hasta olan adalettimiz tüm çabalarımıza rağmen vefat etmiştir ,aziz milletimizin başı sağolsun!.
Vur patlasın, çal oynasın Cumhuriyeti:)
Hayırlı olsun demiyeceğim. Çünkü tekçi rejim ile ülke yönetiliyor. Adil yargılama yapmayacaklar hükümetin ve kendini dünyanın lideri sayan zatın güdümünde olacaklar. Siyasilerin istek ve talimatları doğrultusunda hareket kabiliyetine sahipler en büyük özellikleri bu
başkadı nederse bunlar yerine getirir,,
Umarım hukukun üstünlüğünü korurlar.Yoksa değerleri düşer,buda tüm topluma zül olur.
@siliya he he korular he...
Adalet AKP'lilere daha çok lağzım!.
Tam BAĞIMLI hsk hayırlı olsun! Adı ile bağdaşmayan parti ve yandaşları hsk yı da tamamen ele geçirdi! Yeminlerini bu kadar çabuk çiğneyen insanlardan vatana ve millete nasıl bir yarar beklenir anlamış değilim! akp vekilleri rte nın talimatı ile 7 tane, kendisi 4 tane, adalet bakanı rte nın talimatı ile 1 tane, müsteşar da 1 tane ettimi sana YANDAŞ 13 YARGI MENSUBU ve bu Türkiye Cumhuriyeti Yargı Sistemi'nin en üstü! TEBRİKLER TAM BAĞIMLI YARGI...
Diğer Haberler