Sosyal medya üzerinden dinleme yapılıyor!

Sosyal medya üzerinde "Cezeri Siber Güvenlik Akademisi" adıyla bir araya gelen 'beyaz şapkalı' hackerlar, KKTC’de üniversite öğrencilerine konferans verdi. 2 gün süren konferansta öğrencilere siber savaşla ilgili bilgiler verilirken, yapılan pratik uygulamalarla kötü niyetli hackerların izledikleri yöntemlerden bazıları öğrencilere gösterildi.

Sosyal medya üzerinden dinleme yapılıyor!

Cezeri Siber Güvenlik Akademisi’nin kurucusu, bilgi güvenliği uzmanı Osman Doğan, sosyal medya hesaplarının bizi dinlediğini belirterek, "2 kadın, alacakları bir çanta markası ile konuşuyor.

Kullandıkları telefonda yüklü olan bazı sosyal medya hesapları mikrofon ve hoparlörü kullanabildiği için, kelimeleri yakalayabilen sistem bir süre sonra o sosyal medya hesabında kişiye almak istediği çantayla ilgili reklamları paylaşıyor. Bu yapılanların en basiti" dedi.

'BEYAZ ŞAPKALI HACKERLAR'

Sosyal medya üzerinde birbirlerini tanıyarak "Cezeri Siber Güvenlik Akademisi" adıyla bir araya gelen hackerlar kendilerini "Beyaz Şapkalı hackerlar" olarak adlandırıyorlar.

Birçoğunun kendi siber güvenlik şirketi bulunan, bir kısmı çeşitli firmalarda siber güvenlik uzmanı olarak çalışan hackerlar, internet üzerinde firmalara ait sitelerin, kötü niyetli kişilerin kullanabileceği açıklarını bularak, firmalara raporlayarak haber veriyorlar. Tamamen gönüllü olarak çalıştıklarını söyleyen grubun kurucusu Osman Doğan, kendi başlarına kaldıklarında siyah hacker haline gelebilecek kişilere, eğitim vererek birer güvenlik uzmanı olmalarını sağladıklarını belirtiyor.

Girne Amerikan Üniversitesi’nde öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği konferansta grup üyeleri öğrencileri internetin "karanlık" tarafı ile ilgili uyarılarda bulundu. Kötü niyetli hackerların kullandığı yöntemlerin anlatıldığı konferansta yapılan bazı örnek uygulamalarla, uyarıların bilim kurgu filmi senaryosu olmadığı, hayatın gerçekleri olduğu öğrencilere anlatıldı.

"SOSYAL MEDYA HESAPLARI, MİKROFON VE HOPARLÖR KULLANABİLİYOR"

Grubun kurusucu Osman Doğan, özellikle cep telefonlarına yüklediğimiz bazı uygulamaların kullanıcı için tehlikeli olabileceği belirterek "2 kadın alacakları bir çanta markasıyla ilgili birbirleriyle konuşuyorlar. O sırada yanlarında bulunan akıllı cep telefonlarında yüklü olan bazı sosyal medya hesapları, yazılım özellikleri nedeniyle mikrofon ve hoparlörleri kullanabiliyor. Bu konuşmanın ardından iki kadına o sosyal medya hesaplarına açtıklarında konuştukları çanta markası ile ilgili reklamlar gelebiliyor. Yapılanların en basiti ve zararsızı bu" dedi.

"BİLGİ KİRLİLİĞİ KARŞIMIZA SİBER TERÖR OLARAK ÇIKIYOR"

Konferansta konuşan Kurumsal İletişim Direktörü Ufuk İşman, günümüzde teröristlerin kontrol ettikleri sosyal medya ile yeni bir silaha kavuştuklarını belirterek "Propaganda öyle bir güce sahip ki bazen en büyük patlayıcıdan bile daha etkili bir güce sahip olabiliyor. Sofistike edilmiş propaganda ve bilgi kirliliği karşımıza siber terör olarak çıkıyor. Özellikle terör örgütlerinin propaganda için sosyal medya üzerinden yayınladıkları, insanları korkutan videoların büyük bölümünün, özel ortamlarda değişik tekniklerle çekilmiş sahte videolar olduğu anlaşılmıştı" dedi.

"BAZI MODELLERİN İNCELENMESİ GEREKİYOR"

İstanbul’da bir belediyede siber güvenlik uzmanı olarak çalışan Mahir Yüksel ise "Türkiye’de 2016-2019 ikinci ulusal siber güvenlik stratejisi ve eylem planı yayınlandı. Siber güvenlik stratejisinin belirlenmesi yol haritasının çıkarılması, yurt dışında bazı modellerin incelenmesi yol haritasının genişletilmesi gerekiyor" dedi.

"İNTERNET ÜZERİNDEN OTEL KAPILARI KİLİTLENDİ"

Öte yandan siber güvenlik şirketi bulunan Kenan Abdullahoğlu da nesnelerin interneti denen yeni uygulamanın getirdiği tehlikelere değinerek "Artık yeni nesil televizyon ve buzdolapı, elektrikli süpürgeler internete bağlanabiliyor. Bu cihazlar kötü niyetli kişiler tarafından uzaktan erişimle bize karşı silah haline getirilebiliyor. Örneğin yurt dışında yaşanan bir olayda, otel müşterileri uzaktan erişimle otel kapıları kilitlenerek içeride mahsur kaldı ve otel işletmesi ancak fidye ödeyerek kapıları açtırabildi. Yaşadığımız dünya böyle bir dünya dedi"

DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Abd'de son seçimde ortaya atılan rusların seçim sistemine müdahale ettiği konusu ciddi boyutta ele alınırken ve bazı bulgulara ulaşıldığı bilgisi basına sızdırılmış iken,Türkiye'deki seçim sistemine hekırlar tarafında müdahale yapılıp yapılamayacağı,daha önceki seçimlerde müdahale yapılıp yapılmadığı araştırılmalı ve tespit edilmeli
Güvenlik konusunu ben şöyle tasfir ediyorum... 'iki kedini birbirini kovalaması gibi'.. birisi açıkları tespit için uğraşır, diğeri kapamak için.. bu bir döngü aslında...
@cruc diyosun :) senin chip yanmis bence usta. Garantisi varsa bi degisime basvur.
@demirkan; Ben benim CPU memnumda senin ilerde değiştirme ihtimalin olabilir.. Şimdiden başvur istersen...:)
adam hacker dağılın
Tbrikler Osman bey ve ekibi
Diğer Haberler