Suriyeliler akın akın geri dönüyor

Ramazan Bayramı'nı ülkelerinde geçiren Suriyelilerden yaklaşık 8 bini Türkiye'ye dönüş yaptı. Ramazan Bayramı dolayısıyla ülkelerine giden Suriyelilerin Türkiye'ye dönüşleri sürüyor. İç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve bayram için 13 Haziran'dan itibaren Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan geçerek ülkelerine giden Suriyeliler, Türkiye'ye dönüyor.

Suriyeliler akın akın geri dönüyor

Essalame Gümrük Kapısı'nda giriş işlemlerini yapan Suriyeliler, polis eşliğinde Göç İdaresi İl Müdürlüğünce tampon bölgede kurulan merkezde kayıtları yapıldıktan sonra Suriye plakalı otobüslerle Öncüpınar Sınır Kapısı'na getiriliyor. Suriyeliler, burada gümrük muhafaza ekiplerince yapılan kontrolün ardından Türkiye'ye giriş yapıyor.

"TÜRKİYE'NİN VERDİĞİ BU İZİN SAYESİNDE BAYRAMI ÜLKEMDE GEÇİREBİLDİM"

Suriyeli Muhammet Kasım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı'nı ülkesinde geçirebildiği için çok mutlu olduğunu ifade etti.

Savaşın etkisiyle bozulan ortamın az da olsa düzeldiğini dile getiren Kasım, "2 yıldır ülkeme gidemiyordum. Türkiye'nin verdiği bu izin sayesinde bayramı ülkemde geçirebildim. Annemi ve kardeşlerimi gördüm. Fırat Kalkanı Harekatı sayesinde yaşadığımız yerlere gittiğim için çok mutluyum. Allah herkesten razı olsun" dedi.

Suriye'ye gidenlerin dönüş işlemleri, 14 Temmuz Cuma günü saat 17.00'de tamamlanacak.

SINIR KAPISINDA YOĞUNLUK

Öte yandan, Suriyelilerin Türkiye'ye dönüş yapmaya başlaması ve ülkenin çeşitli bölgelerinden gönderilen insani yardım malzemelerini taşıyan tırlar, Öncüpınar Sınır Kapısı'nda yoğunluğa neden oldu. Kapıdaki araç kuyruğu bu nedenle yaklaşık 2 kilometreye ulaştı.

Yardım tırlarındaki malzemeler, işlemlerin ardından sınırdaki tampon bölgede Suriye plakalı araçlara taşınıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Orda bayram kutlayabiliyorlar ama hala buraya geliyorlar neden çünkü benim verdilerimle çalışmadan para alıyorlar orası yaşanır hale gelmiş siktir olup gitsinler gelmesinler
Neden bu asalakları gerialıyorsunuz kardesim bayrama gitiklerine göre orada kalabilirlar
Bayramı kutluyor annemi ve kardeşlerimi gördüm diyor,anan ve kardeşlerin ordaysa senin ne bok işin var burada deyyus,kardeşlerini niye getirmedin onları ganimet olarakmı bıraktın alçak siktir git sizleri istemiyoruz bu ülke kendi insanlarına bakamıyor birde siz çıktınız sanki loto ya
RTE TÜRKİYESİ BURASI GELİN GELİN O BAKAR SİZLERİ EMEKLİDEN KES VERSİN ONLARA
Annesi ve kardeşini ulkesinde bırakıp iki yıldır memleketini ve ailesini göremeyen Suriye li tekrar ülkemize geri dönmüş..Bu da bizim bayramımız olsun....
bu vatan hainleri cokmu kiymetli bizim icin mademki türkiye güllük gülüstanlik bes milyon türk neden yurt disinda
Bunlara 35 milyar dolar harcadık diye övünenlere selamlarımı iletirim.Bu sıcakta 50 lira kazanacam diye sabahtan akşama dışardayım.
Evet neden gelmesinlerki her ay düzenli maaşlarını alıyorlar.yedikleri önlerinde yemedikleri arkalarında.bizim çocuklarımıza iş yok onlara var,bizim çocuklarımız 400,500 puan almadan üniversiteye yerleşemiyor onlar sınavsız üniversiteye giriyorlar tabikide gelecekler.besle kargayı sk sin gtünü bunlarda iki gün sonra bize silah çekecekler.zaten çogu mahallede insanlarımızı bıçaklayıp öldürüyorlar.ah ülkem vah ülkem.yazık yazık.
Bu suriyeliler türkiyede türklerden daha rahat yaşama hakkına sahipler böyle bir saçmalık olabilir mi ? adamlara devlet bakıyor türk insanına türk devleti bakmıyor ? ver mehteri.
Almayın şu adiveşerefsizleri be kardeşim REİS gerçekten seni bu konuda kınıyorum,ne yani,adamalr keyiflerine göre bayram yapacakalr eğlenecekler ve TC de keyif çatmaya gfelecekler,Bak sana söylim,son refernadumda bu sebebten çok oy kaybetıın çok,Yani yerini dolduracak birisi olsa sana bend ebu sebebten dolayı oy vermem bunuda bil
Aynen kardeşim katılıyorum tek tek soylediklerine
Bunun Suçlusu Biziz Bize Ne Yapsalar Hakediyorız Hatta Bunlar bizi 20 yıl sonra kendi vatanımızdan ederler. Nasıl Olsa bizdeki doğum sayısını geçtiler .. Başımıza Bu belayı biz kendimi sürdük. Şimdi Niye diye soruyorsunuzya Bence Seçim günü geldiğinde bunu düşünemeyen belki birdahaki seçimde anlarsızda doğru bir karar verirsiniz
tayip sana benden bir daha oy yok hakaten artık sınırını aştın. eger sana oy veriyorsam sen benim huzurumu istedigimi yapmak zorundasın ben istemiyom diyom sen resmen diyosunki eşek gibi burda kalacaklar yaşayacaksınız birlikte diyosun. sen böle devam et bak bu yuzden çok kalp kırdırıyon kendine diyim sana gözümden düştün çoktan hemde!!!
Diğer Haberler