Tarım Bakanlığı'ndan son dakika GDO açıklaması!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, "Ekmek ve unlu mamuller üreten işletmelerden numuneler alınmıştır. En kısa zamanda laboratuvar sonuçları belli olacak ve kamuoyuna açıklanacaktır" dedi.

Tarım Bakanlığı'ndan son dakika GDO açıklaması!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bugün haberlerde yer alan iddialara ilişkin açıklama yaptı. Çelik, "Hem katkı maddesi üreten firmadan hem de ekmek ve unlu mamuller üreten işletmelerden numuneler alınmıştır. En kısa zamanda laboratuvar sonuçları belli olacak ve kamuoyumuzla paylaşılacaktır" ifadesini kullandı.

112 ÜRÜNDE TESPİT EDİLDİ

Çelik, 15 bin 600 denetimde çeşitli uygunsuzluklar tespit edildiğini belirterek, 75 milyon lira para cezası kesildiğini vurguladı. Başta Avrupa ve ABD olmak üzere pek çok ülkede GDO kullanımının belirli ölçülerde serbest olmasına karşın Türkiye'de yasaklandığına dikkati çeken Çelik, şunları kaydetti:

"Ülkemizde GDO kullanımı kesinlikle yasaktır. Aykırı davrananlara 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. Bu çerçevede, 2016 ve 2017 yıllarında 12 bin 286 GDO denetimi yapmış bulunuyoruz. Bu denetimlerde soya içeren 112 üründe GDO tespit edildi. İlgililer hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur.

Bu arada, 2016 ve 2017 yıllarında Adana’da 29 GDO denetimi yapılmıştır. Bunlardan, sadece birinde, etsiz kıyma olarak tarif edilen soya eti kıyması denetiminde GDO tespit edilmiştir ve öngörülen cezai işlemler yapılmıştır. Öte yandan haberde bahsi geçen katkı maddesi üreten firmaya şimdiye kadar 8 gıda denetimi yapılmıştır. Bu denetimlerde herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir. Ayrıca bu firmaya, soya ham maddesi temin eden tedarikçi firmaya da GDO denetimi yapılmıştır. Bu denetim neticesinde de herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmamıştır." (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
15 Yıldır bu ülkeyi yöneten chp siz nasıl insanlarsınızki 15 yıldır her boku bu millete reva gördünüz.
olanlar oldu geçmiş olsun... gelmiş tespitmişş eyy gidi ruhuna fatiha ... bu adalette...
Bir söyleşi de söyle demişti bir bilim adamı İngiltere insanları öldürmek için gdo ürünler piyasaya sürecek ucuz ürünler halk aptal doğacak ilk hedef Türkiye demişti
Sayın Faruk ÇELİK .. bu kanser hastalığı çok arttı .. kanser hastalarının ve yakınlarının tazminat davası açabilmesi konusunda bu gıda teroristlerinin yargılanmasını önünü açın.. + bu istoçta sahte puding sahte çocuk maması. sahte baharat satışları var. hatta sahte detarjan, diş macunu, şampuan, sahte cocuk bezi.. oralarıda denetliyormusunuz ???
Nişasta kökenli şekerler için 244 bin 400 ton olarak belirlenen kota, yüzde 35 oranında artırıldı. Bakanlar Kurulu'nun konuya ilişkin 2 Nisan 2012 tarihli kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, 2011-2012 pazarlama yılında nişasta kökenli şekerler için Şeker Kurulu tarafından 244 bin 400 ton olarak belirlenen kotanın yüzde 35 oranında artırılmasına karar verildi. Türkiye'de en büyük NBŞ üreticisi dünya gıda ve GDO'lü üretim devi Amerikalı Cargill firmasıdır. Küresel bir tiröst olan Cargill, Dünya Ticaret Örgütü'nün oluşumunu sağlaması ve GDO'lu ürünleri dünya pazarı
neyin tadı kaldıki. merak ediyorum acaba mecliste bu şahane vekillere bakanlara ne yediriyorlar gdo lu ekmek yemiyorlardır herhalde. yoksa kıyameti koparırlardı.
TARLADAN BUĞDAYI ÖĞÜTÜP UN HALİNE GELDİKTEN SONRA, YILLARCA OLDUĞU GİBİ BİR ŞEY NE ÇIKARTIP, NEDE EKLEME YAPMADAN EKMEK YAPILSA. BU ÇOK MU ZOR HEM DOĞAL, HEM ZARARSIZ. NİYE BİLİ BİLE SAĞLIĞIMIZI BOZULMASINA BAKANLIK İZİN VERİYOR. Lütfen ya her şeyin doğalı ve sadesi güzel ve lezzetlidir.
Referandum için dünyayı insan sağlığını hiçe sayıyor orda burda evet için koşturmaktan sağlığımızı düşünen yok hazinedeki bütün paraları kredi verdiler
yediklerimize zehir katanlar hakkım sizlere ve buna göz yumanlara bu işin başında olanlara zehir zıkkım olsun inşallah
Tebrikle, Bop kurulu olarakta bilinen ve mosan loca başkanlarının bağlı olduğu bilderberg (her ülkeden 1 veya 2 kişi oluyor) toplantısında kendilerine hizmet için 2 milyar insanın yeterli olduğu, 5 milyar insanın yok edilmesi gerektiği kararını almışlar ve medyayada açıkca ilan etmişlerdi. Gerçekte derin devlet bunlar. İtalyada 2 kere p1 ve p2 operasyonlar yaparak binlerce mason tutuklanmıştı. Bizim ülkede hiç dokunulmayan bunlar. İtalyadaki bilderberg toplantısına katılan akpli kimdi biliyormusunuz? Mesele Türk Milletini yok etmek. Herkez üzerine düşeni yapıyor! Uyan Kadim Türk Milleti!
arkadaşlar ekmek ve şeker den uzak durun illa ekmek türü yiyeceksiniz sadece bir öğünde tam buğdaylı en yakın bir karafırından alın ve 2 dilimi geçmeyin bakın görün ne göbek ne de tansiyon şeker hastalığı kalmayacak
kardeş,im tam bugday ekmeğine geçiş yapılsın. hiçbir katkı olmasın maya dışında. ekemek maya un ve su dan yapılır bizim bildiğimiz.
15 yıldır iktidar partisi hiç bir zaman denetim mekanizmasını çalıştırmamıştır. Hatta aksine denetleyenlere göz dağı vermiştir. Sonra seçimler de daha fazla yetki istiyor. Neden kullanmadığın yetkilerin varken neden daha fazlasını istiyorsun. Sözde sokakta megafon ile satış yapmak çevre gürültüsü yapmak yasak ama adam polisin olduğu yerde sucu diye megafon ile satış yapıyor. Yurt dışında seçim propagandası yapmak yasak adam bunu bile uygulamıyor. Sonra daha fazla yetki. Her tarafta gıda terörü var çoğu üründe gıda boyası var herkes sus pus ses çıkarmıyor. Ama yetki daha fazla isteniyor NEDEN?
şimdiye kadar neredeydiniz acaba merak içindeyim...
calışma bkanlıgın yaptın işsizlıkte cığır açtık şimdi de ğıdaya el attın İSTİFA ET BIKTIK SİZDEN SİZE HAYIR HAYIR HAYIR.
Diğer Haberler