Terör örgütünün 2 kritik ismi öldürüldü

İçişleri Bakanlığı, Lice'de öldürülen 3 teröristten 2'sinin yeşil listede olduğunu duyurdu. Etkisiz hale getirilen 2 teröristin terörden arananlar listesinde yeşil kategoride yer alan bölücü terör örgütü PKK'nın sözde Kendal alan sorumlusu ile sözde Amed eyaleti lojistik ve mali birim sorumlusu oldukları belirlendi. Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından son bir haftadır yürütülen operasyonlarda, aralarında biri sözde lider kadroda yer alan 60 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi.

Güvenlik güçleri tarafından Diyarbakır'ın Lice ilçesinde etkisiz hale getirilen teröristlerden ikisinin, terörden arananlar listesinde yeşil kategoride yer alan bölücü terör örgütü PKK'nın alan sorumluları olduğu belirlendi.

İki teröristin, bölücü terör örgütünün sözde Kendal alan sorumlusu ile sözde Amed eyaleti lojistik ve mali birim sorumlusu oldukları ve İçişleri Bakanlığının terörden arananlar listesinde yeşil kategoride yer aldıkları öğrenildi.

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, alınan istihbarat üzerine önceki gece Lice ilçesi Kutlu köyü Kerpiçören mezrasına operasyon düzenlemiş, "teslim ol" çağrılarına teröristlerin ateş açarak karşılık vermesi üzerine çatışma çıkmıştı. Güvenlik güçleri, çatışmada 3 teröristi etkisiz hale getirmişti.

BİR HAFTADA 60 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından son bir haftadır yürütülen operasyonlarda, aralarında biri sözde lider kadroda olan 60 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirilerek terör örgütüne ağır darbeler vurulduğu bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan haftalık bilgilendirmede Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yurt içerisinde bölücü terör örgütüne karşı mücadele verdiği, Suriye'nin kuzeyinde devam eden Fırat Kalkanı Harekatı ile de ülkesinden göç edenlerin geri dönüşüne destek verdiği vurgulandı.

'Teröristle Mücadele Harekatı' kapsamında yürütülen operasyonlarla terör örgütünün önümüzdeki döneme yönelik hazırlıklarının kısıtlandığı kaydedilen bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi:

"22-29 Haziran 2017 tarihleri arasında bölücü terör örgütünün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullanması sebebiyle büyük önem taşıyan bölgeleri (özellikle Hakkâri, Şırnak, Diyarbakır ve Siirt) teröristlerden temizlemek ve önümüzdeki döneme yönelik hazırlıklarını kısıtlamak maksadıyla başlatılan operasyonlara aralıksız devam edilmiş, bu kapsamda; Şırnak/Beytüşşebap-Merkez (Bestler Dereler, Cudi Dağı), Hakkari/Yüksekova, Hakkari/Çukurca, Diyarbakır/Lice, Bingöl/Genç, Elazığ/Arıcak, ve Siirt/Pervari bölgelerinde büyük ve orta çaplı operasyonlar icra edilmiştir. İcra edilen operasyonlarda; biri sözde lider kadroda olmak üzere 60 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ayrıca terör örgütünün sözde Botan Eyaleti Herekol Cephesi Herekol Alanı sorumlusu İran uyruklu Sinan Rojhilat kod adlı terörist Behnam Sadiki yaralı olarak ele geçirilmiştir. Operasyonlarda 4 makineli tüfek, 24 piyade tüfeği, 3 roketatar, 1 keskin nişancı tüfeği, 3 tabanca, 1 av tüfeği ve 50 el bombası ele geçirilmiş, 17 EYP tespit edilerek imha edilmiş, 1 kilo C-4 patlayıcı, 10 tüp, 1 81 mm havan mühimmatı, 638 roketatar mühimmatı, 634 roketatar sevk fişeği, 1560’ı AK-47 piyade tüfeği mühimmatı olmak üzere yaklaşık 2 bin 900 hafif silah mühimmatı ve çok miktarda EYP yapımında kullanılan kablo ve fünye ele geçirilmiş, teröristler tarafından kullanılan 8 sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirilmiş, Van/Erciş/Doluca Mahallesi kırsalında bölücü terör örgütü tarafından patlayıcı madde eylemlerde kullanılacağı değerlendirilen bir araç ele geçirilmiştir. Yine bölücü terör örgütünün en önemli finansal kaynaklarından olan uyuşturucu ticareti ve kaçakçılık ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde, bin kök kenevir, 47 bin 600 paket kaçak sigara ele geçirilmiştir. Etkili hudut denetim ve kontrolleri sonucunda sınırlardan yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 4 bin 274 kişi yakalanmıştır."

9 askerin şehit olduğu, 8 askerin ise yaralandığı geçen hafta içerisinde TSK tarafından yürütülen operasyonlar ile terör örgütüne ağır kayıplar verildiği belirtilerek, şöyle denildi:

"Bu hafta özellikle Şırnak/Beytüşşebap-Merkez (Bestler Dereler, Cudi Dağı), Hakkari/Yüksekova, Hakkari/Çukurca, Diyarbakır/Lice, Bingöl/Genç, Elazığ/Arıcak, ve Siirt/Pervari bölgelerinde yürütülen orta ve büyük çaplı operasyonlar sonucunda bölücü terör örgütünün yaz dönemi yapılanmasına ağır darbe indirilmiş ve örgütün önemli kayıplar vermesi sağlanmıştır. Yapılan geniş çaplı operasyonlar kapsamında ele geçirilen silah, teçhizat, mühimmat ve malzemeler ile etkisiz hale getirilen terörist sayısı göz önüne alındığında yürütülen operasyonların başarısı, caydırıcılığı ve bölücü terör örgütü üzerindeki baskısı her geçen gün artmaktadır. Bölücü terör örgütünün önemli gelir kaynaklarından olan kaçakçılık faaliyetleri, hudut hattında alınan etkili tedbirlerle engellenmeye devam edilmiştir. Hudut bölgelerinde alınan tedbirler sayesinde hafta içinde 4 bin 274 kişi yakalanmış ve bol miktarda uyuşturucu ve kaçak sigara ele geçirilmiştir. Türk Milletinden aldığı güç ile Türk Silahlı Kuvvetleri vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini temin etmek için en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar kararlı mücadelesine devam edecektir."

'PKK GÜÇ DURUMA DÜŞTÜ'

Suriye'nin kuzeyinde geri dönüşlere destek verildiğine dikkat çekilen TSK bilgilendirmesinde, son dönemde aldığı darbeler ile terör örgütü PKK'nın güç duruma düştüğü kaydedilerek şöyle denildi:

"Hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak ve sivilleri korumak/yaşanan terör olaylarından zarar görmesini engellemek maksatlarıyla icra edilmekte olan harekatta, TSK tarafından desteklenen ÖSO’nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azaz-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskun mahal ve 2 bin 15 kilometre karelik alan kontrol altına alınmıştır. Bab ilçe merkezi, Kabbasin ve Bzagah bölgelerinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken; PKK/PYD terörist unsurlarının Afrin’den doğuya, Münbiç’ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir. Sonuç olarak; Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, milli birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta PYD/YPG/PKK, FETÖ/PDY ve DEAŞ olmak üzere diğer tüm terör örgütleriyle mücadelesini kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar sürdürecektir. Söz konusu mücadele yürütülürken bölge halkımızın zarar görmemesi için her türlü dikkat ve duyarlılık gösterilmektedir. Son yılların en büyük darbesini alan ve elemanlarının büyük bir bölümünü yitiren, özellikle lider kadrosundaki kayıpları ile zor durumda kalan, yeni katılımların azalması nedeniyle bu kayıplarını da yeterli şekilde tamamlayamayan PKK, son dönemde oldukça güç duruma düşmüştür. Türk Silahlı Kuvvetleri, bugün olduğu gibi bundan sonra da vatan toprağının ve millî birliğimizin korunması için kararlı duruşuyla kendisine verilecek her türlü görevi yerine getirecek güç ve kudrete sahiptir. Türk Silahlı Kuvvetleri, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar vatanın en ücra köşesine kadar hain bölücü terör örgütü ile mücadelesine aynı azim ve kararlılıkla devam edecektir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
Chp milletvekilleri koşun hadi ağıt yakmaya
@extrabilenadam BASKANLIGI VERİN ALIN ÖZERKLİLİGİ DİYEN SEN VE SİZLER DEGİLMİYDİNİZ AYRICA BU İKİ VE ÜÇ ÖLEN YEŞİL LİSTE ELEMANLARI KİM MALUM BİR FEHMAN HÜSEYİN VAR MÜBAREK HER İKİ AYDA BİR ÖLÜP DİRİLİYOR
@teylan_olmez_1986 iftiracı pislik ispat etsene video ile
Her gün 50 - 60 terörist etkisiz hale getiriliyor. Ayda 1550 teröris , yılda 18.000 terörist 40 yılda 720.000 terörist eder. İlginç bir rakam ..
@ata_ataboylu_1978 40 yıldır değil, son 5 yıldır öldürülüyor bu itler... Önceden gidip bom boş dağları taşları bombalıyorduk... Bizim iha'larımız İsrail'e aitti ve pkk 'ya da anlık görüntü gönderiyordu... Tutuklanan fetöcü komutanların itiraflarını okuyun...
Uyuşturucudan gelne parayla ülkemi kurulur lan hıyar kaçak sigara ile ülkemi kurulur.türkiye nezaman ekonomik teknolojik sosyal büyüme gerçekleştirse bazı ülkeler bazılarını kulanıp bizleri yaralamıştır ama bu sefer ya öleceksiniz yada öleceksiniz
Anadolunun her yeri albenilidir düşmanı çeker bağrına bu topraklar altına alır yanbakani
eskiden tc derelerde kalıyordu ama bu sefer türkiye dereyi geçti ve bundan sonra teröristler ve üst akıllar derelerde kalacak ama ölüsü ama dirisi artık türkiyeyi kimse tutamaz çünkü artık devletten çıktı halk yönetiyor.
yıllardır agır darbe ama bı halt yok bos konusmalar
şimdilik piyonlarına gücümüz yetiyor. İnşaallah ileride efendilerini de geberteceğiz.
başkasının silahıyla devlet kurulmaz örnek Barzani Abd 20 yıldır süründürüyor
Bitti PKK artık, dağlardakilerde teslim olmaya başladılar. TSK dağda yakaladıklarına sıkmıyor, dizer kurşuna çatışma da öldürüldü diye bilir bu çok önemli Öldürmüyorlar Teslim olanları sağ salim getiriyorlar.
LİCE deki terörden ziyade Uyuşturucu Baronlarının desteği ile Para gelirlerini kaybetmeme gayreti
taktik maktik yok bam bam bam
bu sıcakta operasyon allah askerimize polisimize.yardım etsin korusun
Diğer Haberler