Tom ve Jerry'deki bilinmeyen Filistin - İsrail detayı

Ressam-Çizer Şafak Tavkul İsrail ve Filistin çıkmazını ünlü çizgi film karakterleri Tom ve Jerry’e benzetti. Tavkul, “Kastedilen kedi Filistin’dir fare ise İsrail’dir. Biz evin gerçek sahibini değil de dışarıdan geleni seviyoruz. Bu filmler birden akla gelen fikirlerle yapılmıyor” dedi. Tavkul sinemanın dünya genelinde ciddi bir propaganda anlayışı içerdiğine dikkat çekerek özellikle aileleri çizgi film üzerinden uyardı.

Siyer Vakfı’nın organize ettiği ve bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek olan "Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film ve Senaryo Yarışması"nın Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısına katılan Ressam - Çizer Şafak Tavkul dünya genelinde yaşanan vekalet savaşlarını ünlü çizgi film karakterleri Tom ve Jerry üzerinden örneklendirdi.

Aileleri uyardı

1988 yılından bu yana çizgi film ile uğraştığını hatırlatan söz konusu çizgi filmin İsrail’in kuruluş yıllarına denk getirildiğini ve karakterlerin de iki ülkeyi temsil ettiğini söyledi. Tavkul, “ Çizgi film, çok sorgusuz sualsiz evlere rahat girebilen özellikle ailelerin çok önemsemediği,’ nasılsa çizgi filmdir’ diye çocuklarına seyrettirdiği fakat arkasında çok ciddi planlamalarla üretilen silahtır. Örneğin çizgi filmin arka planında ne kadar tehlikeli kurgularla sunulduğunu söyleyeyim. İran Kültür Bakanı’nın Danışmanı Hasan Bulgari’nin desteklediğim bir tezi vardır: örneğin: Tom ve Jerry 1947 yılında üretilmiş bir çizgi filmdir. Tam İsrail’in kurulduğu yıla denk gelir. Orada kastedilen Tom evin gerçek sahibidir fare ise dışarıdan gelendir. Ve biz orada dışarıdan geleni sevmeye yönlendiriliyoruz çünkü fare daha akıllı ve becerikli. Evin gerçek sahibi kediyi ise aşağılıyoruz. Orada kastedilen kedi Filistin’dir fare ise İsrail’dir. Birden akıla gelen fikirlerle yapılmıyor bu filmler.”

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
JERRY İSRAİL TOM FİLİSTİN MİŞ..BUNLARI İZLEYEN BİLİNÇ ALTI OLURMUŞŞ..CART MIŞ CURT MUŞ..BU VE BUNUN GİBİ ŞİZOFREN BEYİN FUKARALARI YÜZÜNDEN TOPLUM KİTLESEL ŞİZOFRENLİĞE YÖNLENDİRİLİYOR....
@ozgurtura kesinlikle haklisin kardesim, senelerce izledim şu an 28 yasindayim halada bazen acar izlerim, hic boylesine sorunlu bir dusunce yapim olmadi.
HADELEN ANGUTT...
ALLAHIN ŞİZOFRENE MANYAK SOYTARI SENİ....
BU VAR YA BU SAPKIN MANYAK BU....
Yıllar boyu izledim, bu anlatılanlar aklımın ucundan bile geçmedi... Aptal mıyım yoksa? Nasıl düşünemedim? Hayret!.. Paranoyak mı olduk ne? Tövbe tövbe!!!
haber güzel yorumlar berbat
Ulkede gundem yaratmaya calisan, yarattigi gundemin ortasinada kendisini koyan bu tarz insanlara itibar ettikce bu dunyada manevi deger diye birsey kalmayacak
Bunlar paronayak şizofren beyinlerin düşüncesi, 35 yaşındayım yıllardır izlerim hiç aklıma israil filistin gelmedi, saçmalamış adam.
@feci12 işte buna bilinç altı diyorlar :)) yıllardır izlemiş olmanın sonucu olarak birkere olsun israili suçladın mı ? ne işi var dedin mi ? avrupaya hep imrenip atalarının gücünü küçümsemedin mi, ? bizde güçlü oluruz denildiğinde pok oluruz demedin mi ? Neyse uzarda gider ama 35 yaşına gelip anlamadıysan boşver devam et :))
çok azla düşünmekten paranoya olmuş saçmalık ; heydi, arı maya,pinokyo ,polyanna , vikingler,himen hakkında ki ütapik düşüncelerinizide alalım
ülkelerini işgal etmişler hala nelerle uğraşıyorlar
Diğer Haberler