TSK açıkladı: Afrin'de bir tankımız vuruldu!

Afrin'de terör örgütü PYD/PKK üyeleri Türk tankına saldırıda bulundu. Saldırıda şehit sayısı 5'e yükseldi. Zeytin Dalı Harekatı'nda 1, Kilis'te de 1 asker daha şehit düştü.

Kuzey Suriye’de terör örgütü PYD/PKK/YPG'ye karşı yürütülen Zeytin Dalı harekatında acı haberler geldi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yaptığı açıklamaya göre Afrin’deki çatışmada bir asker şehit oldu.

TSK, harekatta bir tankın saldırıya uğradığını da duyurdu. Buradaki saldırıda bir asker şehit düştü.

TANKA SALDIRI: 5 ŞEHİT

Türk jetleri, tankın vurulduğu bölgeye hava harekatı düzenlendi. TSK, saldırıda 5 asker şehit olduğunu açıkladı.

Öte yandan, Kilis’te hudut bölgesine düzenlenen saldırıda bir asker daha şehit oldu.
Afrin’de terör örgütünün işgali altındaki alanları havadan ve karadan vurdu.

Fırtına obüsü, çok namlulu roketatar ve tanklar, Darmık Dağı bölgesinde tespit edilen hedefleri yoğun ateş altına aldı. Bombalanan alanlardaki terör hedefleri tam isabetle vuruldu.

Bu arada, bölgeden şiddetli çatışma sesleri duyulurken tank ve top atışlarının yapıldığı bölgeden yükselen dumanlar, Kilis'in sınır köylerinden de görüldü.

Bölge, askeri araç gereç ve personelle takviye edilirken savaş uçakları ve helikopterler sınır hattında uçuş yaptı.

"EN AZ 899 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ"

TSK'dan yapılan Zeytin Dalı Harekatı açıklamasında "En az 899 teröristin etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir" denildi.

İşte TSK'dan yapılan açıklama;

  1. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla, yurt içerisinde ve yurt dışında PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir.

  2. Geçtiğimiz süreç içerisinde (26 Ocak – 03 Şubat 2018) , PKK/KCK terör örgütünün barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullandığı Hatay ve Şırnak ile Irak’ın kuzeyinde yürütülen orta ve küçük çaplı operasyonlara aralıksız devam edilmiştir.

a. İcra edilen operasyonlarda;

(1) 2’si lider kadroda olmak üzere 67 terörist etkisiz hale getirilmiş,

(2) 4 adet piyade tüfeği, 1 adet RPG-7 roketatar, 2 adet tabanca olmak üzere toplam 7 adet hafif silah, 2 kg amonyum nitrat, 7 kg tahrip kalıbı, 1.200 kg C-4 patlayıcı madde, 517 adet çeşitli cins ve çapta hafif silah mühimmatı, 4 adet el bombası, 4 adet RPG-7 roketatar sevk fişeği, 14 adet şarjör, 1 adet gece görüş dürbünü, 1 adet el telsizi ve 12 adet EYP yapımında kullanılacağı değerlendirilen LPG tüp ele geçirilmiş,

(3) 2 adet EYP tespit edilerek imha edilmiş,

(4) Teröristler tarafından kullanılan 32 adet silah mevzi, sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirilmiş,

(5) 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 9 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır.

b. Etkili hudut güvenliği ve hizmetleri kapsamında icra edilen denetim ve kontroller sonucunda sınırlardan yasa dışı geçiş yapmaya çalışan 8.928 kişi yakalanmıştır.

c. PKK/KCK terör örgütünün en önemli finans kaynaklarından olan kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde 52 kg eroin, 63 kg uyuşturucu, 454.232 paket kaçak sigara ve 10 adet kaçak cep telefonu ele geçirilmiştir.

ç. Azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla PKK/KCK terör örgütü üzerinde oluşturulan baskı neticesinde, örgütün serbest hareket etmesi ve eylem kabiliyeti kısıtlanmıştır.

  1. Suriye’nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında;

a. Fırat Kalkanı Harekâtı:

Hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ terör örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak, sivilleri korumak/yaşanan terör olaylarından zarar görmelerini engellemek maksadıyla icra edilmekte olan Fırat Kalkanı Harekâtında, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusunun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2.015 km²’lik alan kontrol altına alınmıştır.

Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken; PKK/KCK/PYD/YPG ve DEAŞ terörist unsurlarının Afrin’den doğuya, Münbiç’ten batıya doğru gerçekleşen saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir. Bu kapsamda özellikle Azez-Mare ve zaman zaman da Münbiç bölgesinden yapılan taciz ve saldırılara meşru müdafaa kapsamında karşılık verilmektedir. Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı, yerel yönetimlerin desteklenmesi vb.) çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.

b. İdlib Bölgesi:

İdlib Bölgesinde, Astana görüşmeleri kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yapmaktadır. Bu kapsamda; 13 Ekim 2017 tarihinde 1 Numaralı Gözlem Noktası, 23 Ekim 2017 tarihinde 2 Numaralı Gözlem Noktası, 19 Kasım 2017 tarihinde ise 3 Numaralı Gözlem Noktası tesis edilmiştir. Diğer Gözlem Noktalarının açılarak faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları bölgedeki görevlerini Astana görüşmelerinde garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir.

İdlib Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü faaliyetleri kapsamında, 30 Ocak 2018 tarihinde İdlib kuzeyinde intikal halinde olan konvoyumuza, bölücü terör örgütü mensubu silahlı teröristlerce bombalı araç ile yapılan saldırı sonucu konvoyda görevli bir kahraman sivil görevli personelimiz şehit olmuş, bir kahraman silah arkadaşımız ile bir sivil görevli personelimiz yaralanmıştır.

c. Zeytin Dalı Harekâtı:

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır.

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

Aynı zamanda harekatın başlangıcından itibaren, harekat alanında bulunan dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar ile kamu yararına faaliyet gösteren tesisler de kesinlikle Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının hedefleri arasında bulunmamaktadır.

Bu hususlara ilave olarak, Hava Kuvvetlerimiz tarafından, uluslararası hukuk ve anlaşmalar tarafından yasaklanmış mühimmat kullanılmamaktadır. Bu tür mühimmat Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunmamaktadır. Kara ateş destek vasıtalarımız da aynı esaslarla hareket etmektedir.

Harekâtın başlangıcından itibaren Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütüne ait 538 hedef imha edilmiştir.

Harekât kapsamında, şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre; en az 899 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir.

Terör örgütü mensupları ile girilen çatışmalarda Türk Silahlı Kuvvetlerinden bugüne kadar 13 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 57 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Yaralıların hayati tehlikesi bulunmamaktadır.

Hava harekâtı ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen kara harekâtı planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir.

Zeytin Dalı Harekâtı bölgede barış ve istikrarı sağlamak üzere tüm teröristlere karşı, ahlaki değerler ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde azim ve kararlılıkla sürdürülmektedir.

  1. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, millî birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta FETÖ/PDY/PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini, yurt içi ve yurt dışında kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır.
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 50 yorum
ALLAH RAHMET EYLESİN .TANKIMIZDA UMARIM ONARILABİLRİ DURUMDADIR .
@bizedogrugerekli_2017 KENDİ AKLINCA DALGAMI GEÇİYORSUN? TANK TAMİR EDİLİR İNSAN EDİLEMEZMİ VURGUSU NE İŞ LAN? DEĞİL 5 ŞEHİT 1 ŞEHİDİN TIRNAK UCU BİLE MİLYON TANKTAN DEĞERLİDİR... ALLAH BELANIZI VERSİN...
Bu nasıl cümle isabet aldı ? mühim olan yaralı mız şehidimiz in olup olmadığı inşallah yoktur RABBİM korusun
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun Ordumuza Allah daha fazla zeval vermesin
Allah yardım etsin ülkenin durumu vahim
Açıklamada, "Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, 03 Şubat 2018 tarihinde, Afrin kuzeydoğusu Şeyh Horoz bölgesinde harekâta katılan bir tankımız, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen saldırı neticesinde isabet almıştır" denildi. bi tek fetö eksik!
Sn. R.T.Erdoğan'ın Hesabına Göre ŞEHİT SAYIMIZ 20-25 idi,Bugünkü ŞEHİTLERDEN Sonra ŞEHİT SAYIMIZ 25-30 Aralığına mı Çıktı Acaba.? Yazık Çok Yazık Bu EVLATLARA ve Arkalarında YÜREKLERİ YANAN Bıraktıklarına.! Daha dün Habur Kapısından Bu Şerefsizleri Vatan Topraklarından Geçirerek Suriye ye Yerleşmelerine Göz Yumanlar,Bugün ŞEHİT DÜŞEN EVLATLARI Rakamlara İndirgeyerek Toplantılarında Seyircilerine Anlatarak Kendilerini ALKIŞLATIYORLAR.! Benim Vicdanım ve İnsanlığım Bunu Hazmedemiyor,Bu İktidardan UTANIYORUM,ALLAH Biliyor ya.!
@suleymanac Geri zekalımısın? Ülkeyi teslim mi etsinler? Atalarımız, Senin gibi insan müsveddeleri olsaydı, bu gün ne Maraş Kahraman olurdu ne de Antep Gazi. Utanacaksan soysuzluğundan utan...
Allahım sen bizi bu firavun dan koru ülke nereye gidiyor
Allah yardimciniz olsun..gönul ister ki hic gazi ya da şehit vermeden bitirelim temizleyelim oralari ama maalesef öyle nir dünya yok..Rabbim en az zahiyatla muzafferlik nasip etsin Yüce Türk Milletine
söylenecek çok şey var ama şimdi burda sözde vatanseverler hemen vatan haini ilan ediyorlar insanı Allah rahmet etsin şehitlerimize
Malesef 3 şehit var ruhlari şad olsun
şimdi şehit vermezsek ileride çok daha fazla vereceğiz , ypg pkk deaş fetö.. hepsi aynı elden kontrol ediliyor anlayın artık
Nato silahı ile vuruldu, müttefikimiz dediğimiz ülkelerin verdiği silahlarla vuruldu demek lazım terör örgütlerinin mühimmat silah fabrikaları yok sonuçta. dost düşman kim ise ona göre davranalım yeter artık
Şehitlerimize Allah rahmet eylesin,ailelerine sabırlar versin Rabbim. Yaralı Askerlerimize de acil şifalar diliyorum.Aminn
mekanları makamları cennet olsun başımız sagolsun
Gencecik yaşta ebediyete giden gençlerimiz neyin uğruna, kimin uğruna, hangi amaç ile suriyeye götürüldü. Yarın geri çıkacağımız bir yer için neden savaşıyoruz.
Allah rahmet eylesin
yazık değilmi askerlerimize ! yine şehit haberleri keşke oğlunuza gönderse askere Tayyip bey
kızdık eleştirdik.bu saatten sonra herşeyi unutup birlik vaktidir.hükümet bizim hükümetimiz devlet bizim devletimiz.siyaset ideoloji görüş hikaye meseleye HAK BATIL YÖNÜ İLE BAKMAK BÜTÜN HERŞEYİ UNUTUP HÜKÜMETİN YANINDA OLMAK LAZIM DİYORUM İSLAM TARİHİNİ ARAŞTIRINCA.bu müşrik topluluğunu suriyede yok edip herdaim bela olan ortadoğuda oyu kurup devrin ŞER MERKEZİ OLAN ABD nin suriyede aklına gelmeyecek bişeyleri getimek lazımki bidaha dünyada her pisliğin perde arkası olmanın bir bedeli olacağını anlasın.HZ.ZÜLKARNEYN DAVUTSÜLEYMAN A.S OKUDUM SED YAPTIRMA VE SARAY.calut un ordusu amalikalilar .
Kürsüden meydanlardan referandum sonrası terör bitecek analar ağlamayacak demişlerdi şimdi ayni yerden şehitler üzerinden siyaset yapıyorlar. Bu vatan için kanını canını verenler size göre birer sayıdan mı ibaret ?!? Daha verdiğiniz sözü tutmamışken ülkenin içi terörist kaynarken anaların göz yaşları dinmemişken niye çocukları başka ülkedeki hainlerin peşine gönderdiniz. Vurulup ölsünler de sevenleri acı çeksin diye mi? Niye yanlış politikaların ceremesini halk çekiyor? Yöneten kişi sadece kendini ve çevresini mi düşünmeli ya da halkı da? Yazıktır günahtır artık başka bir çare bulun buna.
daha afrine 30 km var ve bu kadar şehit verilyor.Afrin'in içinde 10 bin pkk lı oldugu söyleniyor ve onlar daha hazırlıklılar.Ayrıca sivil halk var.Türk askeri göz göre göre ölüme yollanıyor.100 bin pkklı öldürseniz de bir askerin canından değerli değildir.Yapılması gereken en akıllı iş Esad ve Rusya ile tez zamanda anlaşıp,Afrin'e rejim askerlerinin girmesidir.zaten sonuçta olacak budur.Türk askeri temizleyecek geri döndüğünde burası Esad a kalacak.Gelsin psiliğini kendi temizlesin
Allahim sen Islam ordularini galip kil.
Tevbe (15) Onlarla savaşın ki, Allah onlara sizin ellerinizle azap etsin, onları rezil etsin, onlara karşı size yardım etsin, mü'min topluluğun gönüllerini ferahlatsın ve onların kalplerindeki öfkeyi gidersin. Allah dilediğinin tövbesini kabul eder. Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.
Bakara (216) savaş, hoşunuza gitmediği halde, size farz kılındı. Olur ki, bir şey sizin için hayırlı iken, siz onu hoş görmezsiniz. Yine olur ki, bir şey sizin için kötü iken, siz onu seversiniz. Allah bilir, siz bilmezsiniz.
neden önce uçak gitmiyor anlamıyorum
Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum...Ordumuz insallah üstesinden gelecektir bu ihanet çetelerinin...dualarımız ve gerekirse bizler de dizinleyiz.. ŞANLI TÜRK ORDUSU...
Al-i İmran (156) Ey iman edenler! Kardeşleri sefere veya savaşa çıktığında onlar hakkında, "Onlar bizim yanımızda olsalardı ölmezlerdi ve öldürülmezlerdi" diyen inkarcılar gibi olmayın. Allah bunu (bu düşünceyi) onların kalplerine bir hasret (yarası) olarak koydu. Allah yaşatır ve öldürür. Allah, yaptıklarınızı görmektedir.
ben suriyedeki pyd lileri yyok etmenin hesabında değilim.orda taş üstünde taş bırakmaz ordumuz.BENİM DERDİM BÜTÜN ORTADOĞUYA DÜNYAYA BELA OLMUŞ ŞU AMERİKANIN SURİYEDE AKLINI BAŞINA GETİRECEK BİR BELAYA SOKMAK.BUNLARA ÖYLE BİR DERS VERMEK LAZIM Kİ BU HADİSE BUNDAN SONRA ABD NİN dünyada her pisliğin altındaki neden olmanın bir bedeli olduğunu TARİHE YAZSIN VE ABD DÜNYA KAMUOYUNDA İTİBARI SIFIRLASIN ÇÖKÜŞE GEÇSİN.ABD Lİ BARONLARA İYİ BİR DERS VERMELİ.SONRA İÇERDEKİ BAĞLANTILARINA.BİŞEYLER DÜŞÜNMELİ AMERİKA ORDULARINI PYD İLE BERABER OLDU BİTTİ BİR FÜZE BOMBA İLE UCU NERE GİDERSE GİTSİN YOKETMELİ.
Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun koçyiğitlerimizin!
mekanları cennet olsun şehitlerimizin
Çok acı çok kötü bir haber ne olur artık yeter bu bataklıktan artık kurtulalım.Sn.Cumhurbaşkanı son yaptığı konuşmasında baş kumandan önde arkamdan sizde gelirsiniz diyerek insanları savaşa davet etmemeli.En kısa zaman içinde Suriye ile anlaşıp güney sınırımızdaki oluşturulmak istenen kürt devletine izin vermeyip birlikte hareket edip anlaşmak en doğru karar olacaktır.
ŞEHİTLERİMİZE ALLAH’DAN RAHMET BU KUTLU DAVADA MÜCADELE VEREN TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİN RABBİM YAR VE YARDIMCISI OLSUN.
Bütün sivil Kuruluşlar,sanatçılar sporcular vs.hepsi sesini duyurması gerekir sesizce izlemek olmaz.Bu vatanda yaşıyoruz,herkes tepkisini göstermeli.ABD vs.ne şimdi sesimizi çıkarmasak Devletin Askerin yanında yer almasak,ne zaman devletin yanında olacağız.Ülkemiz böyle bir durumdayken bizler hiç bir şey yok gibi duramayız.Bu Vatan hepimizin Başka Türkiye yok.ABD ve diğer konsolosluk elçilik önlerine yazılar bırakılsın protosta amaçlı,pkk lılar yurt dışında Türk lere saldırıyor.neden pkk yı destekliyor.bizler sivil kuruluşlar olarak sesimizi çıkarmıyoruz hiç bir şey yapmıyoruz bekliyoruz
AMERİKA O ĞKK’YA VERDİĞİN ANTİANKLAR SANA ZEHİR OLARAK DÖNECEK KİN VE NEFRET OLARAK DÖNECEK ALLAHIM ABD DENİLEN MEMLEKETİ KAHRU PERİŞAN EYLE GÜLÜNÇ DIRUMA ACİZ DURUMA DÜŞÜR ALLAHIM
her şehit haberinde şukadar terörist öldürüldü!! ne oldu yani bin köpek ölünce acımızmı dinmeli
Nisa (75) Size ne oluyor da, Allah yolunda ve, "Ey Rabbimiz! Bizleri halkı zâlim olan şu memleketten çıkar, katından bize bir dost ver, bize katından bir yardımcı ver" diye yalvarıp duran zayıf ve zavallı erkekler, kadınlar ve çocukların uğrunda savaşa çıkmıyorsunuz?
BAZI YORUMLAR NE DİYOR BE??? İKTİDARIN YANLIŞLARINI GÖEMEMEZLİKTEN GELELİM BİRLİK OLALIM VS!!! ZATEN HER YANLIŞINI GÖRMEMEZLİKTEN GELDİĞİNİZ İÇİN BU HALDEYİZ YA. TAMAM ORADA TERÖRÜ TEMİZLE AMENNA AMA ÖSO 2013 SENESİNDE ESAD I YIKMAK İÇİN ABD ELİYLE KURULMADI MI? BUDA MI YALAN? VE BİZ O ÖSO İLE NE YAPIYORUZ OARADA? ASKERİMİZ TEK OLMALI ORADA VE ÖSO DA TERÖR ÖRGÜTLERİ GİBİ GEBERTİLMELİ. BOP PROJESİ EŞBAŞKANI OLANLAR ŞİMDİ BOP PİYONU ÖSO İLE YANYANA DEVAM EDİYOR VE BOP HALEN ABD VE İSRAİL ÇIKARINA DEVAM EDİYOR!!!! YİNE Mİ BİZ YANLIŞIZ AMA YOK GÜN GELİR KENDİLERİ YOK GİBİ BOP LA DA SAVAŞIRLAR
ŞEHİTLER ÖLMEZ BU VATAN KIYAMET KADAR ALLAHIN İZİNLE BÖLÜNMEZ İNŞALLAH AMİN
ALLAH YAR VE YARDIMCILARI OLSUN (AMIN)
şehitlerimize ALLAH rahmet eylesin, gazilerimize acil şifalar versin. vatan sağ olsun. başımız sağ olsun.
Vatanımız için şehit düşen tüm askerlerimize Allah'ım cennetini bağışlasın inşallah, başımız sağolsun :(
Diğer Haberler