Tüketici kredisi kullananlar dikkat

Bankaların kullandırdığı tüketici kredilerinde, tüketicinin bilgilendirilmeden hayat sigortası yaptırıldığı, bunun Tüketici Yasası'nın 5. maddesine aykırı olduğu belirtildi.

Tüketici kredisi kullananlar dikkat

Bankaların çeşitli alanlarda tüketicilere kredi verirken, hayat sigortasını zorunlu kıldığı, kredi alımı sırasında tüketicinin yeterince bilgilendirilmediği iddiasıyla bir çok kişinin bundan dolayı mağdur olduğu bildirildi.

Tüketici Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Niyazi Kavar, yaptığı açıklamada, bankaların kullandırdığı kredilerde tüketicilerin mağduriyet yaşadıklarını, son yıllarda bu konuda da ciddi artış olduğunu söyledi.

Özellikle bankaların kredi kullandırırken tüketicilere hayat sigortası veya konut paket sigortası gibi sigortalar yaptırdıklarını, tüketicilerin krediye karşılık bir teminat göstermelerinin dışında, ayrıca bir de sigorta işlemi yapıldığını belirten Kavar, “Normalde krediler verilirken o teminatın yeterli olması gerekiyor. Eğer kredi dönüşümünde bir sorun yaşanırsa, teminatın işleme sokulması gerekiyorken bankalar bununla yetinmiyor. Üstelikte sigorta yaptırıyorlar. Bu sigortalar Tüketici Yasası'nın 5. maddesine aykırılık teşkil ediyor. Madde 'bir mal veya hizmetin bir başka mal veya hizmetin satışına şartlandırılamayacağını' açıkça hükme bağlamış. Buna rağmen maalesef bankalar bu uygulamaları sürdürmeye devam etmektedirler. Bu uygulamalar kimi vatandaşlar için gerçekten eziyet haline geliyor” dedi.

“BANKACILIK SİSTEMİMİZDE İNSANİ BOYUT YOK”

Kavar, bankaların tüketiciyi bilgilendirmeden sigorta işlemlerine başladığını, tüketicilerin önüne sigorta masrafı dahil bir masraf çıkarıldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Tüketicilerin çoğu bilinçsiz bir şekilde bu sözleşmeyi imzalıyorlar. Ödeyecekleri meblağın, kredi borcu dışında bir sigorta ödemesi olup olmadığını çok fazla bilmiyorlar. Bu yüzden tüketicilerin aslında biraz daha bilinçli davranmaları gerekiyor. Ve kesinlikle ödeyecekleri bu taksitlerin içeriğini sormaları hangi kaleme, ne kadar para ödeyecekleri konusunda bilgilenmeleri gerekiyor. Banka yetkililerine konuyu sormaları gerekiyor. Bu sorunu ben de yaşadım. Kredi kullanırken kredi taksitlerinin dışında bir ödeme çıkarıldı. Bunun ne olduğunu sordum. Hayat sigortası ve konut paket sigortası olduğunu söylediler. Ben bu sigortaları almak istemediğimi söyledim. Bu durumda verilen talimat gereği kredi kullandırmayacaklarını söylediler. Ben de krediyi aldıktan sonra, bankaya itiraz edeceğimi belirttim. Sigortaları yaptılar. Ben de ihtiyacım olan krediyi kullandım. Daha sonra 5. maddeyi hatırlatarak sigorta kesintilerinin iade edilmesini istedim. Banka bana olumsuz cevap verdi. Bu kez ikamet ettiğim yerdeki kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren Tüketici Hakem Heyetine konuyu götürdüm. Heyet beni haklı buldu. Banka heyetin beni haklı bulmasına rağmen kesintileri ödemek istemedi. Ben de avukat tuttum. İcraya vermek üzereyken avukatımın girişimiyle hesabıma benden fazladan alınan konut paket ile hayat sigortası paraları iade edildi.

Tüketicilere bunun bir örnek olduğunu söylemek istiyorum. Tüketiciler haklarını arasınlar. Tüketici Hakem Heyetleri bu konulara vakıf. Bankaların uygulamalarının haksız olduğuna hükmediyorlar.”

83 YAŞINDAKİ EMEKLİ İŞÇİNİN MAĞDURİYETİ

Kavar, mağdur olan 83 yaşında emekli bir işçinin derneğe başvurduğunu, bankadan 5 ile 10 bin olmak üzere toplam 15 bin lira kredi kullandığını, kredisini de yaklaşık 450 lira aylık taksitler halinde ödediği sırada her yıl hayat sigortası yenilendiği için yaklaşık 4-5 aydır maaşını alamadığını belirtti.

Mağdur tüketiciyi Tüketici Hakem Heyeti'ne yönlendirdiklerini, şu anda heyette dosyasının görüşüldüğünü, yakın zamanda kararın çıkmasını beklediklerini belirten Kavar, şunları kaydetti:

“Karar tüketici lehine çıkarsa bugüne kadar ödemiş olduğu sigorta primlerini yasal faiziyle iadesine karar verilecektir. Bu durumda tüketici yasal faiziyle ödediği sigorta primlerini geri alma hakkına kavuşacak. Zaten bir çok il ve ilçede tüketicinin lehine karar çıkmış. Tüketicimiz bir bankadan 2 ayrı kredi kullanmış. Her iki kredi için hayat sigortaları yaptırılıyor. Emekli maaşının üzerinden otomatik ödeme talimatıyla kredi taksitleri ödeniyorken, kredi alımının yıl dönümünde hayat sigortası tekrar yaptırılıyor. Hayat sigortasının taksitleri, kredi taksitleri ile birlikte hesaplandığında tüketicimiz maalesef 4-5 hatta 6 ay maaş alamaz hale geliyor. Maaşı ancak kredi taksitleri ile krediden dolayı yapılmış hayat sigortası taksitlerine yetiyor. Kişi evine 5 kuruş para götüremiyor. Bu gerçekten insani olmayan bir durum. Bankacılık sistemimizde insani boyut yok. Hayat sigortası zorunlu değil. Çünkü yasa bunu hükme bağlamış. Tüketiciler bu tür durumlarda haklarını arasınlar. Tüketici yasasının 5. maddesine aykırılık teşkil ediyor. Tüketicilerin mağduriyetlerinde Tüketici Hakem Heyetine konuyu götürmelerini tavsiye ediyorum.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 56 yorum
arkalarında tayyip ve çetesi var tayyip çiftçiye işçiye artislik yapar ana avrat gider ama bankalara laz inşaatçılara marketçilere ben 10 senedir çıtının çıktığını duymadım duyan varsa beri gelsin
haber konusu olayı okudum bence türkiyede bazı şeyler halen kötü niyete tabi olayda kredi alan kişi 83 yaşında ve iki kredi kullanmış sigorta yapılmasından şikayetçi... biraz mantıklı düşünün birincisi bu yaşta bir kişiye bankanın risk alıp kredi onaylaması zaten bir iyiniyet göstergesidir artı yapılan sigorta vefat durumun da ailenin ve bankanın magdur olmasdına engel olur tutar zaten cüzzi rakamlar.. avrupa ülkelerinde herşey önce siğortalanıyor ama kimse bundan şikayetçi olmuyor çünkü sigortanın değer verdikleri herşeyi temsil ettiğini biliyorlar lütfen biraz duyarlı olalım...
çok saçma. biraz tüketicilerde bilinçli olsun. onlarca kredi kullandım. evet otomatik olarak hayat sigortası yapıyolar. fakat tek bir telefonla veya dilekçe faxlayarak iptal ettirebiliyorsunuz. uyanık olsun herkes. yıllardan beri kredi kartı kullanırım üyelik aidatıda ödemedim. her yıl kesiyorlar bir dilekçe gönderiyorsun 1 haftada iade ediyolar
Sigarayı bırakmak istiyor musunuz? Peki hem 7 günde sigarayı bırakabileceğinizi hem de başkalarına bu konuda yardım ederek para kazanabileceğinizi biliyor musunuz? Tamamen internet odaklı bir çalışma sistemiyle evinizin rahatlığında para kazanabilirsiniz. Canlı konferans odalarımıza buraya tıklayarak bağlanabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. http://www.tekumut.com/umutoda
aynen katılıyorum.finansbank bilerek bu sigortayı yapıyor ancak parasını verdıgı mıktardan kesmiyor,böylece imzaladıgın sıgorta policesi miktarı borclu gorunuyorsun ve kredili fon hesabı senın adına acılıyor ve burdan alınıyor bu mıktar ve oradaki kullanılan mıktarın uzerıne faiz uygulanıyor bundan hıc haberın olmuyor ve daha sonra onune bır borc mıktarı cıkıyor ayrıyeten bu sizin haberınız olmadan acılan hesabın işletim bedeli olarak bedel alınıyor ayrıyeten ekstre bılgı formu ucret kesılıyor hıc haberın olmadan bır borc ardından faiz tabi buyuk bır meblag cok yazık ve bankaların musterilerni
Okuyacak zaman bırakmıyorlar ki hemen imzalatıyorlar.Sözleşmeyi eve götürüp incelemek istedik vermediler.
Hazır vatandaş sıkışmış krediye ihtiyacı varsa eli kolu bağlı bankaların istediklerini mecburen yerine getiriyor. Allah kimseyi yasal tefecilerin eline düşürmesin...
ŞEREFSİZ ÇOK BU ÜLKEDE
bankanın önünden bile geçmemek lazım aslında. "bereket" kavramına inananlar ne demek istediğimi anlamışlardır
Merhaba, Bu Mrs Anita Jones, özel kredi borç veren herhangi bir mali yardıma ihtiyacı herkes için mali bir fırsat açmak vardır kamuoyunu bilgilendirmektir. Biz açık ve anlaşılır terimler ve durumu bir altındaki bireyler, firmalar ve şirketler% 2 faiz oranıyla kredi veriyoruz. e-posta ile bize bugün: (anitajones154@gmail.com)
hayat sigortası zorunlu değilmiş bankalar söke söke alıyor yapacak bi şey yok...kredi alacaksın adam dior ki size bişe olursa krediyi sigorta öder gelde yaptırma...birde sigortayı da taksite ekletmeli yoksa her yıl başında kesilr
senin elinde değilki,işine gelmezse çekme para diyorlar,milletin eli kolu bağlı ne yapsın...
sisterfox@mynet.com
bırde olumcul hastalara bıle bıle buyuk kredıler verıyorlar ve ada m kansaer oldugundan vefat edıyor okdar buyuk paralar alıyorlarkı hele o kısının arazısı varsa arazı alınan kredı ıse cok buyuk kalanlara pıyango olouyor olen kısı gıderayak bıle yapacagını yapıyor. mırascular borc odemıyor cunku hayat sıgortasına yuklenıyor bıle bıle banka yapıyor
TURK BANKALARINDA NE ALLAH VAR NE KITAP ALLAH BELALARINI VERSIN TOPUNUN.EN BUYUK MAFYA VE TEFECI TURK BANKALARIDIR.BU BANKALARDAN YATIRDIGINIZ PARANIN FAIZINI MUTLAKA ALIN SIZ YEMEZSENIZ GARIBANA VERIN.
Soyguncu banka akbank vadesiz hesabımdan geçen yıl aldığı 37.50 tl hesap işletim ücretini yıl başında 40.00tl, Temmuz 2011 yani bu ay 55.00tl yaptı. Bornova Tüketici Hakem Heyetine gittim ''tüketici mahkemesine git'' dedi 132.50 lira için mahkeme mahkeme dolaşacağız. Devlet bu soygunculara dur demeli artık !!!
UYARI: AKBANK DA VADESİZ HESABI OLANLAR HESAP DÖKÜMÜNE BAKSINLAR. AKBANK 2X48.00TL= 96 TL PARA KESİYOR.
83 Yaşındaki birinin hayat sigortası yüksek olur zaten kendisinede söylenmiştir birçok banka 60 yaşın üstüne kredi dahi vermiyor. Bunun yerine ret cevabı veriyor. Krediyi almadan önce araştırma yapmıştır. Şimdide Mahkemeye vercem diye uğraşıyor. Hayat sigortası yaptırmasa kendisine birşey olsa para yakınlarından tahsil edilir.
bu olaya acilen bir çözüm ziraat bankası aldığım krediye 2.500 tl zorunlu hayat sigortası kesintisi yapıldı.kendi yaptırdığım hayat sigortası var dedim kabul etmediler.
kapitalizmin hangi noktasında insan vardırki zaten.tek amacı kar hırsıdır.
çok iyi olur
Merhaba, Ben Bayan Maggie Zeko, sana bir hayat boyu kredi fırsatı veren özel bir kredi vereni. Borçlarınızı ödemek için acil bir borca ​​ihtiyacınız var mı ve işinizi artırmak için bir krediye mi ihtiyacınız var? Bankalar ve diğer finansal kuruluşlar tarafından reddedildi mi? Konsolidasyon kredisine veya ipotek kredisine ihtiyacınız var mı? Bir şey daha? tüm maddi sorunlarınıza son vermek için buradayız. Mali yardıma muhtaç kişilere ve faturalarını ödemek ve iş yatırım yapmak için para isteyenlere borç veriyoruz. faiz oranı% 2'dir ve bu aracı kullanarak size güvenilir ve faydalı
Bankalardan uzak durursanız bu tür sorunlar başınıza gelmez. onların faizli parasında bereket olmaz. Allah hidayet versin.
çok afedersinizde o hayat sigortası yapılmadı diyelim ve kişi ve vefat etti banka parasını nerden alacak??
Bende garanti bankasından 4000 lira kredi kullandım. Sigorta felan var dediler ve bankanın ana para üzerine koyduğu faiz içinde sigorta ücretinin de oldugunu söylediler. özellikle elime net geçecek parayı sorduğumda, 4000 lira olduğunu banka görevlisiyle mütabık oldum. Fakat hesabıma 3920 lira yattı kalan 80 lira sigorta parasıymıs. Ee elime nasıl 4000 lira geçmiş oldu anlamadım. Banka görevlisini aradım bana bu şekilde olduğunu söylemediniz dedim, Net 4000 lira elinize geçicek diye dediniz, hayır ben öyle bişi demedim diyo. Hepsi şerefsiz bunların ya.
bu konunun en kısa zamanda çözülmesi gerek bende bankadan kredi çekecekken 2 milyar sigorta ödedim benim özel hayat sigortam var dedim kabul etmediler her banka kredi başvurusunda hemen sigorta yapıyor.
bankalar para babaları.daha nice kanunsuz iş yapıtorlar yok zorunlu kredi kartı yok zorunlu kart ücreti.insanlar uyarmadığı sürecede bu paraları alıyorlar.sonuç yurdum insanı bu zengin dolandırıcılara para kazandırıyor istemeden.baştakiler ise nedense sessiz.
ya kardesim o sigorta kredi kullanan için bi avantaj.Allah korusun kredi kulanan vefat ederse borcu ailesine kalmıyor sigorta sirketi kapatıyor.ve bu 3 yıllık icin 30 tl alınıyor cok birsey mi.sanki milyonlar alınıyor gibi haber yapıyorlar.biraz da devletin herseyden aldıgı vergilerden söz edin.yetmiyor aldıgımız maastan gelir vergisi kesiliyor...
Belli ki kredi kullanmamışsın ne kadar aldıklarını bilmiyorsun. Birde sende nasıl bir matematik var çözemedim. Yıllık 80 lira alıyorlar, cektiğin kredinin vadesine göre de değişiyor bu rakam. 1 Kişiden 80 lira aldıgına göre 1000 kişiden 80000 TL yapar. Türkiye' de yaşayan 72 milyon kişiden nerden baksak 10 milyon kişi bankalarla içli dışlıdır. Şimdi 80 lirayı 10 milyon insanla çarp bakalım ortaya ne çıkıyor
BANKALAR HORTUMLANA HORTUMLANA HORTUMLAMAYI ÖĞRENMİŞ :D
üstelikte kredi kartlarına her yıl 50 tl kart parası alıyorlar...resmen soygun...gelin tüketici dernekleri birleşin ve fazla değil 7 gün bankalara uğramayalım ve alışverişlerde kart kullanmayalım,bakın nasıl kıç üstü oturacaklar...
allah aşkına banka dedıgımız dunyada yasal tefecılık degılmı elı dara dusenın yakasına yapısmaktan sıkıntı cekenın omuzuna ıyıce yuk olmaktan hee bırde para babalarının paralarına para katmaktan baska ne işe yararlar eger yararlı bırsey olsaydı mevlam ıllakı kuranda helal derdı
bu durumu işbaşında olan idari yönetim bilmiyormu bal gibi biliyor insanlarımızı göz göre göre bankaların kucağına sürüklüyor işte bunların zihniyeti ülke satıldı doymadılar utanacak yüzelride yok rabbim acziçinde olan kullarına yardımcı olsun bunlardan hayır bakeleyen bilmem ne beklesin derler ya aynen öyle
madan yapılan bu sigortalar yasal olmayan bir şey neden nevlet bankalara bu konu hakkında bir yasak getirmiyor veya bir ceza vermiyor vatandaş nasıl ki yasal olmayan bir iş yaptıgında cezlandırılıyorsa bankalarda aynı şekilde cezalandırılsın eğerki bu olay yasal değildir diyip yetkililer bunun yapılmasında herhangi bir cezai yaptırım uygulamazsa tabiki bankalar bu tür sigortalar yaptırmaya devam edecektir.
O da bişey mi? Garanti bankası kredi kartı extresinde bir baktık hayat sigortası primi kesilmiş. İptal ettirdik. Ayrıca tlf numaranızı bankaya vermeyin durmadan reklam atıyorlar. Engelleyecek bir çare de yok.
Bankalar zaten tefeci,yasal tefeciler zaten müslüman olan birinin bankada çalışmasınıda cok dogru bulmuyorum,tabi bana göre
modern tefeciler ne olmasını bekliyorsunuz ki
devet yasakoysun mılleti düzdurmesin bankaya
Bu sigortayı bankalar yıllardır yapıyor. Yaş aralıklarına göre yüzdesi değişiyor. Başınıza gelince mi aklınıza geldi halkın dolandırıldığı? Tüketici Dernekleri boş ve hiçbir işe yaramıyor! Aynı işçi sendikaları gibisiniz. Sadece kendinizi düşünürsünüz!
Bankalar resmi tefeci olmuş.....
Eğer güvenilir bir tedarikçi bir kredi var mı, size stres olmadan zamanında gereken tam miktarı sağlamanız gerekir? Cevabınız evet ise, o zaman doğru yöndedir. Biz maksimum $ 100.000.000 £, euro en az $ 2,000.00 kredileri vermek. Eğer ilgi, co.operateloanservice@gmail.com e-posta yoluyla bizimle irtibata geçiniz Biz şu kredilerin türleri ve daha birçok sunuyoruz; * Bireysel Krediler (Teminatsız Kredi) * İşletme Kredileri (Teminatsız Kredi) * Konsolidasyon Kredi * Kombinasyon Kredi * Ev Geliştirme * Yılbaşı Kredisi Tüm yanıtlar bu e co.operateloanservice@gmail.com gönderilmesi gerekmektedir
Diğer Haberler