Türkiye, Kuzey Kore'nin füze denemesini kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (KDHC) 14 Mayıs'ta yaptığı balistik füze denemesini kınadı. Dışişleri'nden yapılan açıklamada, "Söz konusu fırlatma, BM Güvenlik Konseyi Kararları'nın açık ihlalini teşkil etmektedir." denildi. ABD Pasifik Kuvvetler Komutanlığı (PACOM) Kuzey Kore’nin yeniden füze denemesi yaptığını açıklamıştı.

Dışişleri Bakanlığı, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (KDHC) 14 Mayıs'ta yaptığı balistik füze denemesini kınadı.

Dışişleri'nden yapılan açıklamada, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (KDHC) 14 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu balistik füze fırlatmasını kınıyoruz. Söz konusu fırlatma, BM Güvenlik Konseyi Kararları'nın açık ihlalini teşkil etmektedir." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"KDHC'ye mevcut diyalog fırsatlarını görmezden gelmemesi ve bölgedeki barış ile güvenlik ortamına zarar vermekten başka sonucu olmayan davranışlara son vermesi için çağrıda bulunuyoruz."

ABD Pasifik Kuvvetler Komutanlığı (PACOM) Kuzey Kore’nin yeniden füze denemesi yaptığını açıklamıştı. Açıklamada “Füze Kusung yakınlarından fırlatıldı ve Japon Denizi'ne düştü. Füzenin türü ile ilgili değerlendirme devam etmektedir ancak uçuşu kıtalar arası balistik füzenin uçuşuyla uyuşmuyor.” ifadeleri yer almıştı.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
bir burnumuzu sokmadigimiz ora kalmisti.
tasasıda bize düştü ulan bm bizi zerre olsun düşünüyormu biz bm nin çıkarlarını düşünelim dün kıbrısta rumdan taraf oldular bu gün surıyede pkk dan pyd den taraf oluyorlar bizim ne işimiz var korede bırakın bu işleri
KİM YANG KARDEŞİME LAF SÖYLETMEM. İSTEDİĞİNİ YAPABİLİR. HATTA ABD VE RUSYA GİBİ LÜZUMSUZ ÜLKELERİ HARİTADAN SİLERSE ÇOK DA SEVİNİRİM BİLAKİS. ANADINMI...
Başlıyacam politikanızdan diplomasisinden herkes birbirinin ülkesinden toprak satın alıyor, şirket satın alıyor dünya artık tek ülke kıvamına geldi amerika hala süper güç, amerikanın halkı hala dünya statüsünde burjuva biz köle değiliz niye kınıyonuz yarın bizde gelişecez bizede tatava yapacaklar rest çekenin yanında durun ki raconu dünyaya biz öğretelim.Ama yok biz gelişemeyiz.Demi.asgari ücret yükseldi aga iyi güzel hosta hala açız, asgari ücret yükseliyor ekmek 1 lira oluyor insan halkına siyaset yaparmı benzin 5.30 oluyor yazık değilmi yeter artık. geldi ya biz ne zaman görecez refah dolug
BM, yahudi kuruluşudur. Neyi kınıyoruz,ve kime karşı ? Safımız bile belli degıl. K.kore bence en iyisini yapıyor. Yapmalıda.yarın öbürgün savaş çıktıgında dış işlerı savaşmıycak halk olarak biz savaşıcaz. Oyuzden bızde savunma sanayimizi güçlendirmemız gerek. Kore'de sanki bizi tiye aldı kınadık diye -)
@volkan_1982_ufntp SAFIMIZ NASIL BELLİ DEĞİL? BİNLERCE YIL DÜNYAYI YÖNETMİŞ KADİM TÜRK MİLLETİNİ BÜYÜK ŞEYTAN ABDYE GÖNÜLLÜ MODERN KÖLE YAPMIŞLAR İŞTE!!! ASLINDA KADİM HALKIMIZ ABD DÜŞMANIDA AH BU YÖNETİCİLER!!!! HALKIN YANINDA ABD YE ATAR TUTARLAR SONRA ABD EMİR ERİ OLMUŞLAR..... RAHMETLİ ERBAKAN HOCA, TÜRKEŞ VE YAZICIOĞLU HARİCİNDE OLMAYAN KİM VARDIKİ?
k kore Çok korkmuştur. ulan adam kıtalar arası nükleer balistik denemesi yapıyor, bizim bi helikopterimiz var oda motor kısmı yabancı. tamam dik duralımda, haddimizide bilelim.
Ya Diego dur Allah'ını seversen zaten ortalık karışık
ver mehteri ver
Yine ey rusya der abd nin yancısı oluruz seneye tekrar eus yancısı olup ey abd deriz alıştık
derler ya mıç bo...la oyna. yada mıç bo...nu gel içeri. sanane, abd k.kore ile kapıştığında senin kapını çalacak ve elimizi güçlendirecek. rus uçağını düşürdük diye böbürlendik, putin acısını uzun yıllar çıkaracak. tekrar diyorum mıç..... falan filan. zamanın filistin halk kurtuluş örgütünün dünya çapında adını duyurması ve bir mum gibi sönmesi gibi olmayalım.
ŞİMDİ BİZ KINADIK YAA KUZEY KORE NASIL KORKMUŞTUR ÜZÜLMÜŞTÜR YAA ULAN ADAMLAR ABDYİ TAKMIYO DÜNYAYI SALLAMIYOR BİZİMİ TAKACAK
türkiye kınadı diye kuzey kore düngece uyuyamadı acilen toplantılar yaptı.derhal füze denemesi yapmaktan vaz geçti yeterki eyyyyy kuzey kore demeyin diye tazminat ödemeyide kabul etmiş...
keşke Kim liderimiz olsaydı adam deli kanlı kimseye de yaranmaya çalışmıyor
HAHAHAHAHHAHAHAHA YA BİR KEREDE IRAK VE SURİYEDE 4 MİLYONDAN FAZLA İNSANI KATLEDEN, DÜNYANIN EN BÜYÜK NÜKLEER FÜZELERİNE SAHİP OLAN VE PKK-PYD-YPGYİ AÇIKTAN DESTEKLEYEN BÜYÜK DÜŞMAN ABD Yİ KINAYIN EY SAYIN HÜKÜMET..... ÜLKESİNİ KORUMAYA ÇALIŞAN KUZEY KOREYİ NİYE KINIYORSUN? ABD YİNE GÖREVMİĞ VERDİ BOP EŞP BAŞNALIĞI GİBİ??? YEMİNLE SÖYLÜYORUM AKP YE OY VERMİŞ ARTIK BAHÇELİ YÜZÜNDEN ESKİ BİR MHPLİ OLARAK DİYORUMKİ BU ABD GÜDÜMÜ SİYASETİNİZ İĞRENDİRDİ BİZİ.... NASIL BAĞIMSIZ BİR ÜLKEYİZKİ? SAYENİZDE YERYÜZÜNDE MÜSTEMLEKE ÜLKELERİ İÇİNDE 1 NUMARAYIZ... BİRDE MUHAFAZAKARSINIZ! BİRDE OLMASAYDINIZ???
30 40 yıldır terörü kınaya kınaya bitirdik kuzey kore de kim oluyor bir kınadık mı işleri bitti ...
Kınayana kadar sende yap, Düya elinde Nükleer silahı olanı dinler ve kaale alır.
Dunya 5 ten buyuktur 5 arti turkiyeeeeee
Trump'a şirin görünmek için mi? yoksa başka bir neden var mı?
Sayın Cumhurbaşkanımız ABD yi ziyaret ediyor ya tamamen diplomatik bir tutumdur.Bak hala ben sizinleyim siz de bizimle olun.Siyasete i hiç anlamış değilim ama Cumhurbaşkanımız bu işi beceriyor.
Diğer Haberler