Türkiye'de üretilen ilk helikopter

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilen ilk T129 helikopterinin 1. Prototipinin ilk uçuşu bugün başarıyla gerçekleştirildi.

Türkiye'de üretilen ilk helikopter

TUSAŞ'tan yapılan yazılı açıklamada, T129 “P6” prototipinin ilk uçuşunun, TUSAŞ test pilotları tarafından, TUSAŞ'ın Akıncı'daki tesislerinde planlanan zamanında ve başarıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

[**

**](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/turkiyenin-urettigi-ilk-helikopter-ilk-helikopterden-basarili-test/8347/215592/sayfa/1/)

Sabah saat 05.30'da havalanan helikopter, 90 dakika havada kalarak gerekli tüm testleri başarıyla tamamladı.

TUSAŞ Test Pilotları Adnan Meral ile Gökhan Korkmaztürk, testten sonra, “Çok başarılı bir test uçuşu gerçekleştirdik” tespitinde bulundular.

ATAK Helikopter Programı, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın Taarruz/Taktik Keşif Helikopteri ihtiyacını yüksek teknolojiye sahip özgün aviyonik ekipmanların da entegre edileceği T129 helikopterleri ile karşılamak için başlatıldı. Program kapsamında, T129 helikopteri, kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda özgünleştirilip üretilecek.

TUSAŞ'ta üretimi tamamlanan P6 prototipinin ilk uçuşu, ATAK Programı'nın önemli mihenk taşları arasında yer alıyor. TUSAŞ'ta üretilecek olan üç adet prototipin ilki olan P6 prototipi TUSAŞ'ın ulaştığı teknolojik seviyeyi göstermek açısından önem taşıyor.

TUSAŞ'ta, bin 500'ü mühendis olmak üzere yaklaşık 4 bin deneyimli personel çalışıyor.

T129 HELİKOPTERİNİN KATILABİLDİĞİ HAREKATLAR VE SİLAH SİSTEMLERİ

• Taarruz,
• Silahlı Keşif,
• Eskort,
• Derin Harekât,
• Ateş Desteği,
• Hassas Taarruz,
• Düşman hava savunma silahlarının baskı altına alınması vb. gibi çok çeşitli görevlerden oluşmaktadır.

Silah Sistemleri:

Anti-Tank Güdümlü Füzeler (ATGM)
Hava-Hava Füzeleri (ATAM)
70 mm (2.75 inç) Güdümlü Roketler
70 mm (2.75 inç) Güdümsüz Roketler
20 mm Taret Silah Sistemi
12.7 mm (0,50 inç) Makineli Tüfek (Opsiyonel)
GECE / GÜNDÜZ HAREKATTA

T129 ATAK Helikopteri, beş palli rotor sistemi, tekerlekli iniş takımları, güçlü ve ileri teknoloji LHTEC-T800 motorları, yeni nesil hedef tespit sistemi, entegre kask sistemi, etkin, hassas ve özgün silah sistemleri, sayısal kokpit mimarisi, görev bilgisayarları ve gelişmiş uçuş ve atış kontrol sistemleri ile yüksek manevra ve uçuş kararlılığına, sıcak ve yüksek irtifa koşullarında üstün performansa, 3 saat havada kalış ve uzun menzile ve her türlü hava koşullarında gündüz/gece harekât icra etme kabiliyetine sahip.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 77 yorum
şu ülkede ne kadar çok kuş beyinli geri kafalı insan var yaa.. Recep Tayyip Erdoğan başa geldiğinden bu güne ülkede neler değişti kimse görmüyormu. Bundan önce bu güne kadar hangi iktidar bunları yapabildi. Adamlar Ar-Ge'ye aşırı derecede önem veriyorlar.Ülkemiz gerçekten çok gelişiyor.Daha öncelere göre hem ekonomik,hem teknolojik yönden çok güçlüyüz.Bunları herkezin görmesi lazım.
ayne haklısın kardeş.ama bukadar beyin özürlü adam war hangisine anlatcan.kendi çaplarında eğlensinler boşwer...
4000 personel 500 mühendis sonuc İtalyanların A129 helikopterinin montajı T129 adı altında turk helikopteri diye tanıtıldı heckler & koch firmasının hk416 silahını mehmetçik1 diye tanıtıp siz milleti enayimi sanıyorsunuz adam gibi is yapıyorsanız yapın yoksa gölge etmeyin
Bu dandik savaş aletleriyle ancak iç savaşlarda etkili olunabilir.ABD ve İsrail , ile Türkiye arasında olası bir savaşta türkiye 2 saat içerisinde teslim olur.Geçen Türkiye'nin askeri araçları diye bir haber gördüm ve gerçekten utandım.O dandik zırhlı araçlarla ABD yemi gireceksiniz veya ABD nin yüzlerce çeşit savaş uçaklarına zırhlı araçlarlamı karşı koyacaksınız ? Devir teknoloji devri , devir jet devridir.Eskide kaldı karada yapılan savaşlar.Abartmadan söylüyorumki araştırabilirsiniz.ABD'nin yüzlerce çeşit yerli yapım uçakları jetleri bulunmaktadır.Biz ise ABD nin dandik f-16 larını kllanrz
kara savası bıtmışmı salak salk olma hıcbır savas kara harekatı olmadan bıtmez bunudan sen bı ogren dandık dedıgın o sılahlar var ya zamanın da onlarda yok canakkalede noldu . 2 saatte turkıyeyı teslım alırlar dıyorsun ya ona cok gulesım geldı bırak ıkısaatte 20 yılda alabılecegıni dusunse hıc vakıt kaybetmezler.pkk kactane ulke desteklıyor nerdeyse tum dunya 30 senedır bı karıs toprak aldımıda konusyunla
o yüzden mi filistini yıllarca silemedi.komik
Bundan önceki hükümetler yapaydı da ondan sonraki gelenlerde geliştirseydi. Biz bir arpa boyu yol gidemeyiz sizin kafanızla... O araçlar bir başlangıçtır. Daha hiçbir proje üretilmeden hayalet uçak mı yapılacağını düşündün ileri zekalı vatandaş!
insan gücünü hafife alma bence.evet teknolojik anlamda bizden ilerideler ama Türkiye'nin senin dediğin gibi 2 saatte teslim olması için onların ülkemizin yarısında etkili olacak bir atom bombası birşey yapması lazımki yok..olsada atamaz çünkü onun üreteceği güç dünyanın dengesini bozar ve dünya yaşanmaz biryer olur.
Şunu hiçbirzaman unutma savaşı silahlar kazanmaz savaşı kazanacağına inanan kazanır.
''ereli6888'' nicki kıt beyinli kardeşim... Askerler binlerce km uzaklıktaki ülkeye tank ilemi gidip saldıracaklar ? Karşılıklı tartışmaya dönüştürmeyin bir kerede...Ayrıca abdurrahman.ocak nickli arkadaş... Merak etme türkiye bu seviyede ilerlemeye devam ederse değil hayalet uçak , normal dandik uçak üretemeden yok olacaktır.
''ereli6888'' nicki kıt beyinli kardeşim... Askerler binlerce km uzaklıktaki ülkeye tank ilemi gidip saldıracaklar ? Karşılıklı tartışmaya dönüştürmeyin bir kerede...Ayrıca abdurrahman.ocak nickli arkadaş... Merak etme türkiye bu seviyede ilerlemeye devam ederse değil hayalet uçak , normal dandik uçak üretemeden yok olacaktır.
''ereli6888'' nicki kıt beyinli kardeşim... Askerler binlerce km uzaklıktaki ülkeye tank ilemi gidip saldıracaklar ? Karşılıklı tartışmaya dönüştürmeyin bir kerede...Ayrıca abdurrahman.ocak nickli arkadaş... Merak etme türkiye bu seviyede ilerlemeye devam ederse değil hayalet uçak , normal dandik uçak üretemeden yok olacaktır.Türkiyeye yapılacak olası bir saldırıda Türkiye'de karşı atak yapamazsa ve sadece düşmanı püskürtmekle uğraşırsa , saldırıya hazır onca ülkede hemen saldırmaya başlıyacaktır.Örnek vermek gerekirse komşumuz olan yunanistan egeden saldırıya geçecektir
muhammed kardeşim bunlar yapılsın onlarda yapılacak amerikan ürünlerini alt üst eden mühendisler bizde unutma ama çoğu öldürüldü yinede çok mühendisimiz var en iyisinide yaparız.
apachi nin kopyası... bir de burda üretilmiş miş...kesin tüm parçaları dışardan almışlar... yabancılar 15-20 yıl önce bunu üretmişti....siz şimdi mi ürettiniz...
Niye bu kadar güvensizlik.
ne oldu lan zoruna mı gitti idiot!
adam olaydında sen makina mühendisi olup ilk sen üretseydin...
zanzigot'a... biz ne mühendislerin katledildiğini biliyoruz. sözde büyükler yabancılar için çalışıyor maksat milleti sömürmek. ayrıca ben uçak bölümüne girecek adar puan almıştım ama can güvenliğim yok. belli sen onları tanımıyorsun...
helal olsun bu hükumete bu hükumeti beğenmeyenler nankördürler bu hükumetten öncekiler böyle şeylere önem verip yatırım yapmazlardı aselsan gibi bir önemli bir kurum sayaç üretirdi başka bişey yok üretmeye kalksa bile hemen mühendisleri öldürülürdü ama şimdi öylemi türkiyenin göz bebeği aselsan asıl hain türkiyenin önünü tıkayanlar ve onlara destek verenlerdir.
madem öyle bizim f16 alrımızın havada amerkan ve israil uçaklarını dost olarak tanıyan yazılımı kıran ve o yazılımı değiştirmek için uğraşan üç mühendisimiz nerde şimdi bana bunu açıklar mısın dostum!
ayak yapıyorlar ya ne icat ewtmi,şler sanki cocuk oytuncagını ucuruyorlar amatör yalan dolan adam gıbı bır sey yapın şu dagı temızleyın
zamanında erdoğan adlı helikopter vardı noldu ona:) dalga geçer gibi haber yapıyorsun mynet azcık aklı selim bişiler bul..
T-129, İtalyan A-129 Mangusta'dır. Sadece, ülkemizin kullanım şartlarına göre modifiye edilmiştir. Tamamı TUSAŞ tarafından üretilmemiştir. Merak eden internetten A-129 diye arayabilir.
Angut beyinli andaval... A-129 örnek alınarak türkiyede üretilmiştir... Bi bok bildiğin yok bari çamur atma... Gerizekalı mahlukat..
kanaryaserkan17, hakaretlerinle ne kadar aşağılık ve cahil olduğunu itiraf etmişsin. işte internet, git agusta-westland fabrika sayfasına, oku. çamur atmak kolay, cahillerin işi.
Temel model A-129CBT. internet sitelerinde bile "assemble" kelimesi kullanılmış, yani montaj, yerli üretim değil.
allah hükümetimize zeval vermesin
amin diyecemde korkuyorum.amin dedik diye cemaatci ilan ediliriz şimdi.
:))))) Allah sana zeval vermesin seningibiler anca bunu söyleyebilir bu proje 1999 da başlayan bir proje senin hükümetine kalsaydı şimdi iftar satini belirleyen kol ve duvar saati üretmiştik
vatanımıza milletimize hayırlı olsun milletimiz her şeyin en güzeline layık allahın izniyle hiçbir devlete gerek kalmadan kendi kendimize yeteriz
burada şu sözü hatırlıyorum. cahil insanları yönetmek kolaydır. arada böyle çıkar her hükümet biz şunu ürettik artık kendi silahımızı üretiyoruz. bunlar göz boyama en modern silahlar abd f16 bitirdi biz modernizasyon yapıp kullanıyoruz. BİRİLERİ DERKİ HÜKÜMET KUZEYIRAĞA GİRDİ. ABD İZİN VERDİ. ABD GİT SURİYEYE GİDİYORLAR. GİT LÜBNANA GİDİYORLAR. BOŞ DURMA SENİN GÖREVİN BENİM ORTADOĞU POLİTİKAMI TAKİP ET YOKSA SENİ OTUTTURDUĞUM KOLTUKTAN İNDİRİM. BİZİM KUKLALARDA ELİ MAHKUM YAPIYORLAR. ORDUYU AKP Mİ YIPRATIYOR. YIPRANMIŞ ORDU ABD NİN İŞİNE YARAR ABD POLİTİKASI BU. HALA GÖREMEYENLERE DUYRULUR.
iste bu beyin göcününün engellenebilmesinin en büyük adimidir bu. sirada türkiyenin kendi ürettigi arabalarda.
ülkemiz gelişiyo ya cok sükür ...hersey yavas yavas oluyo ..
ne gerek var yaw.kapatın gitsin.dışardan satın alırız daha ucuza gelir.bak eskiden chp döneminde hep kapatıldı dışardan aldık.ondan sonra ecevitler demireller çillerler mesut yılmazlar geldi aptalmıydı bunlar yapmadı.
hayırlı olsun ama süper cobraya çok benziyor keşke görüntüsü biraz daha farklı olsaymış..
Kesinlikle desteklenmesi lazım. Dışarıda 1 TL ama biz 10 TL'ye üretiyoruz demeden yapmalıyız. Yerli malı yurdun malı... TEBRİKLER...
bunlar güzel gelişmeler kendi silahımızı yapmadığımız surece kuresel bir güç olamayız
bu gune kadar turkıyede ne yapıldıkı her yapılan seyı engelledıler cunku dısarıya muhtac olmamızı ıstıyorlar bunu nıye hala kımse anlamak ıstemıyor turkıye yı ayaga kaldırmak dık durmasını ıstemıyorlar artık dısarıya mahkum sekılde yasıyoruz ve boylede kalıcak toparlanmak artık cok zor arkadaslar
Önce içerideki engellerimize bakalım bence siyasi partiler, muhalefet v.s. !
HERONLAR ÇOK İŞE YARADIYA ŞİMDİ SIRA BUNDA.
heron israilden satın alındı bunları biz ürettik
NE İŞE YARIYOR BUNLAR :@ ANCA REKLAM :@
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.
türkiyede ne silahlar var kimselerin bilmedigi en güzeli gizlilik
yavbenim anlayamadığım,,biz bu kadar ağır savaş tekmolojisine sahipken.neden sürekli şehit veriyoruz,insansız uçalkarımız var önceden keşif yapan arazi arama tarama teknelojimiz vara ama şehid verende biz oluyoruz.neden acaba,
side07.27 nickli arkadaş...Bu imkanlara rağmen neden iyi değiliz dersek yanlış olur.Karşımızdakilerin ne kadar profesyonel olduğunu ve dünyanın en tehlikeli ve geniş çaplı bir örgüt olduğunu hesaba katmamız lazım.Örgütün siyasi kanadından tut , ulusal kanalları , gazeteler , yurt dışı bağlantıları , yurt dışından alınan destekler vs... Öncelikle örgütün ana imkanlarının önünü kapatmaları gerek... Örgüt eski örgüt değil , çok geniş çaplı bir örgüt ve her geçen yıl dahada geniş bir çapa sahip olmaktadırlar.Neredeyse resmi örgüt ilan edilecekler...
YA BU BOS KONUSANLAR EVET SIZE DIYORUM SIZ TÜRK MÜSÜNÜZ ? ANLAMADIM GITTI BIRAZ OVUNUN BE YAW
uyanış destanının devamınıbekliyoruz.YOLA DEVAMMMMM
ne yolu bu bırakan akp ayaklarını
sevindirici bir haber turkiyenin artik kendi silahini kendisinin yapmasi disariya olan bagimliligimiz kalkar turkiye gelisir yapanlarin ellerine saglik devamini halk olarak heyecanla bekliyoruz
vatanımıza hayırlı uğurlu olsun inşallah daha güzel gelişmelerle devam eder
bir işe yarıyormu? bana onu söyleyin?
yok yaramiyormus sen sadece yariyormu diye sor diye yapmislar bi kerede ellerine saglik adamlar bisi yapiyor deyin ya
alacak mısın ne demek bir işe yarıyor mu kendi helikopterimizi yapmışız yazdığınız saçma yoruma bakın
%90 yerli üretim mi acaba? Öyleyse mükemmel.
side07.27 nickli arkadaş...Bu imkanlara rağmen neden iyi değiliz dersek yanlış olur.Karşımızdakilerin ne kadar profesyonel olduğunu ve dünyanın en tehlikeli ve geniş çaplı bir örgüt olduğunu hesaba katmamız lazım.Örgütün siyasi kanadından tut , ulusal kanalları , gazeteler , yurt dışı bağlantıları , yurt dışından alınan destekler vs... Öncelikle örgütün ana imkanlarının önünü kapatmaları gerek... Örgüt eski örgüt değil , çok geniş çaplı bir örgüt ve her geçen yıl dahada geniş bir çapa sahip olmaktadırlar.Neredeyse resmi örgüt ilan edilecekler...
hadi ordan. en tehlikeli örgütmüş. İçimizdeki hainler olmasa bi halt edemezler. Operasyon yapacağız haritalar adamların ellerinde bulunuyor. 50 kişi sınırdan silahlarıyla geçiyor ve heronlardan saniye saniye izleniyor. Sonra vay efendim biz onları çoban sandık. Daha saymakla bitmez kardeşim. Sorun onlarda değil bizde.
insaallah sıra iyi bir araba üretmekte lütfen türkiyenin zengin iş adamları amacınız sadece para kazanmak olmasın bu ülkeden kazandığız gibi bu ülkeye harcamasınıda bilin
HELAL OLSUN DURMAK YOK YOLA DEVAM
arkadaşlar bizleri yanıltıyorlar. bu helikopter türk helikopteri değil italyan helikopteri. sadece bazı parçaları türkiyede üretildi. en önemli parçaları italyadan getiriliyor.
eee ne olmuş arı kopteride direk biz üreteceğiz yüzde yüz yerli.önce ortak üretiyoruz sonrada sadece yerli.önce üretmesini öğreniyoruz yani.
hayırlı olsun
bu halikopterin yapımında uçmasında emegi geçen tüm mühendislere onlara bu yolu açan siyasilere ve bu işlerin olmasına sevinen ordumuzun tüm komtanlarına tebrik ve taktirlerimi sunarım yolunuz açık olsun saygılar
benim zeki kardeşim erdoğan dediğin başbakanındır vede aldığı helikopter budur senin kapasiten yetmeyebilir yetenlere müsade etki akıllı desinler he illada engel olacam ülkem dışarı iyice uclansın diyosan bide seni görelim. saygılar şellale ....
DURMAK YOK YOLA DEVAM
Böyle güzel haberleri okudukça göğsümüz kabarıyor, gurur duyuyoruz... Allahın izniyle bizde bu potansiyel vardır... Herşeyi yaparız yeterki biraz inanç olsun... Hem milli silahlarımız ile daha güvenli oluruz, hem yüksek fiyatlarla avrupadan almayız, hemde biz artık diğer ülkelere silah satar para kazanırız...
hep aynı haberler duyuyoz ama sonuc yok
Allahın izniyle bizde diger ülkelere silah satıcaz insallah
hayırlı olsun maşallah araba üretmi ne oldu?
türkiyeyi küçümseyen içimizdeki hainler görün ülkemizin nedenli geliştiğini.
Diğer Haberler