Türkiye'yi ayağa kaldıran ihtimal!

Suriye’nin Scud füzeleri ve kimyasal silahlarından endişe eden Türkiye, operasyon sonrasında mülteci akınından da korkuyor.

Türkiye'yi ayağa kaldıran ihtimal!

Suriye’ye yönelik operasyon için geri sayım sürerken, Ankara ’da operasyon sonrası için üç endişe ön plana çıktı. Esed’in muhtemel bir operasyonun ardından intikam almak için, Scud füzelerini ve kimyasal silahlarını Türkiye ’ye yöneltmesinden endişe ediliyor. Yine muhtemel bir operasyonun ardından Suriyeli mülteci akınının had safhaya ulaşması bekleniyor. Bu da Ankara’yı endişelendiren üçüncü konu olarak masada bulunuyor. Suriye’ye yönelik operasyonun Ankara’ya yansımaları şöyle:

F-16’LARIN DURUMU BELİRSİZ

Suriye’ye yönelik yapılacak olası bir operasyona Türk uçaklarının da katılıp katılmayacağı henüz netleşmedi. Ancak, Türk Hava Kuvvetleri, Türk uçaklarını operasyonda yer alacak şekilde hazır tutuluyor. Türkiye’nin de havadan yapılacak bir operasyona uçak desteği verip vermeyeceği, operasyona destek verecek ülkelere bağlı bulunuyor. Eğer yeterli sayıda bir destek bulunamazsa, Türk uçaklarının da operasyonda yer alması planlanıyor. Ankara, “Müslüman bir ülkeye bomba atan” ülke olmak istemiyor. Bu nedenle, operasyona sadece ikmal desteği verilmesi birinci öncelik olarak tutuluyor.

SCUD VE KİMYASAL ENDİŞESİ VAR

Suriye’ye yönelik operasyon hazırlıkları ile birlikte istihbarat çalışması da had safhaya ulaştı. Esed’'in, füze rampaları, kimyasal silah depoları muhalif güçlerin de yardımıyla tek tek tespit edildi. Operasyonda kimyasal silah depolarının vurulması düşünülmüyor. Bu nedenle ilk operasyonun ardından Esed’in, operasyona destek veren Türkiye, İsrail ve Ürdün’e, füze ve kimyasal silah saldırısı gerçekleştirmesinden endişe ediliyor. Hatta, bu konuda Esed’in füze ve kimyasal silah konusunda gizli zulalarının olabileceği ve ilk operasyonun ardından bu silahları kullanabileceği ihtimali değerlendiriliyor. Ankara, olası bir füze saldırısını patriot füzeleri ile bertaraf etmeyi planlarken, kimyasal silah saldırı olasılığı için de sınırda bir dizi önlem aldı. Ankara, Esed’in Türkiye’ye yönelik her türlü saldırısına anında karşılık verecek.

MÜLTECİ ENDİŞESİ DE VAR

Öte yandan Ankara, olası bir operasyonun ardından Suriyelilerin, Türkiye’ye akın etme ihtimalini de masaya yatırdı. Operasyonun ardından iç savaşın hızlanması bekleniyor. Bunun da, mülteci akınını arttıracağı ve Türkiye’ye de yoğun göç olacağı tahmin ediliyor. Bu konuda da, AFAD gerekli önlemleri aldı.

SINIRDA SIĞINAK YERLERİ BELİRLENDİ

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Suriye’ye sınır illere yaşamsal maddeler, ilaç ve gaz maskelerinin stoklandığını ve yedi noktada sığınak yeri belirlendiğini açıkladı. Ayrıca, Suriye’de kullanılan kimyasal silahın Türkiye’yi etkileyip etkilemediği konusunda tarama yapıldığı belirtildi. (Taraf)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
rusya -iran varken surıyeye kımse gıremez girerse sonu fena olur.şayet tayyıp çok ısteklı ise yandaş ve süt oğlanlarını alsın gitsin.bu savaş benim savaşım deyıl.
Sanki bu savaş senin savaşın diyen oldu sana.Bu kadarda öküz olunmazki.O Tayyib'in yandaşları ve süt oğlanları deydirsin sana imi.Belki yiyince gözlerin açılır.
BENCE ÇOCUK VE KADIN MÜLTECİLER KABUL EDİLEBİLİR.ANCAK SAVAŞABİLECEK ERKEKLER KABUL EDİLMESİN.HATTA ÜLKEMİZDE BULUNANLARDA GÖNDERİLSİL.ÜLKESİNİ SEVEN ŞAVAŞIR VE BEDELİNİ ÖDER.
suriye önce hiçbir özelliği olmayan rastgele bir fkaç füze fırlatır bizimkilerde tüm patriotları füzeleri imha etmek için kullanır e scut ve kimyasal füzelerinide b planı olarak fırlatmaya başlar ,bizimkilerin elinde patriot kalmamıştır esadda hedefine ulaşır. türkiye suriyenin kuzeyindeki petrol yataklarını kontrol altına almayacaksa 21.yy ın enbüyük ekonomik krizi ile karşı karşıya kalacaktır.
Ankara, “Müslüman bir ülkeye bomba atan” ülke olmak istemiyor. Bu nedenle, operasyona sadece ikmal desteği verilmesi birinci öncelik olarak tutuluyor. diyorsunuz peki bunu yapmak ile yapacak olanlara ikmal desteği verecek olmak arasında fark var mıdır?
Türkiye ye ne gelsinler Kuzey Irak pardon Güney Kürdistan a gitsinler oraya saldırmaz.
bizim neyimize SURİYEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE ESAD KİMİ ÖLDÜRDÜ TÜRK HALKINDANNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN
Apoyu besledi yıllarca. Ama sorun o deıl esad giderse su an suriyenın kuzeyi pkk nın eline geçer.
bu belayı kendi başına türkiyeyi yönetenler bulaştırdılar. vatandaşın garibanın verdiği vergiler suriyelilere gider. ne olacak Türkiye çok zengin din gardaşlarına kapılarınıda açar kesesinide. yapanlar temizlesinler derim.
Bu ülke senin gibi nice dinsizleri bile beslerken,kendi din kardeşlerine kapılarını açmış çokmu?
ne meraklısınız insan öldürmeye sizde katil ruhu var
müslüman ülkenin müslüman ülkeyi vurması yakışı kalmazmış esad kardeşleriyken sınırları kaldırdıklarında kimlikle gecişler başladığğında çok güzeldi ABD nin talimatıyla suriye birden diktatör oldu esadın adı eset oldu o güne kadar esada karsı silahlı güç yokken birden bire silahlı güçler oluşturuldu hatta istanbulda bunun önçülüğünü bizimkiler yaptı bü günkü boyutunu aldı yani haritanın suriye kesimide tamamlanmak için Türk hükümetinin gayretleriyle hayata gecmek üzere suriye bölümü tamamda ya Türkiye bölümü sırasını bekliyor sanırım bizim hükümetin kışkırtıcılığı dökülen kanın tek sorumlusu
daha ne akını nüfusun yarısı suriyeli oldu ztn korkacak birşey yok
merak etme avrupalilar bir kac scut gönderir zaten türkiyeye esat atti derler maksat türkiyeyi bu pisligin icine cekmek
Stoklayın stoklayın adam attıktan sonra dağıtırsınız hatta Gaz maskelerini gelir siz takarsınız bize.Artık canlı mı ölü mü oluruz Allah bılır...
Kandilede neden böyle yapılmıyordu 11 yıldır
bu olayı kısaca açıklayayım sizlerde insansınız anlarsınız sizin ailenizde bir sorun var eşinizle kavgalısınız yuvanız dagılıyor ama siz başkasının ailesini yapmaya düzeltmeye çalışıyorsunuz sonuç bu davar olan bile anlar bu olayı
neymiş müslüman ülkeye bommba atmak istemiyormuş türkiye yesinler ha bomba atmışsın ha ikmal ile yardım etmişsin fark nerdeki.. sen deilmisin suriyeye savaş açılması için çığırtkanlık yapan ohhh ne güzel memleket...
Suriye'ye değil cahil herifler.Suriyenin zalim yöneticilerine açılıyor bu savaş.Açılmasında rahat rahat suriye halkını katletmeye devammı etsin bu zalimler.
zaten akın var akp toplama kampı yaptı sınırları oy uğruna
özal pkk lıları aldı şimdi de pyd lileri alırız biraz da onlarla uğraşırız
RAHAT DURUN OTURUN ŞU GÜZEL ÜLKEMİZİN BAŞINA BELA GETİRMEYİN MAFOLURUZ SİLİNİRİZ BİZ YAKIN KOMŞULARIMIZA KARŞI CEPHEDE YER ALIYORUZ İYİ DÜŞÜNÜN SAVAŞTAN SONRADA BAŞIMIZ BELADAN KURTULMAZ.
Daha ne belasından bahsediyorsun la sen.Yanıbaşında yangın varken sen yan gelip yatacağınımı sanıyorsun?O yangın öyle veya böyle söndürülmesse illaki sanada sıçrayacak. Dünyanın bir ucundan Amerika gelip bu işe burnunu sokarken bu ülke bu işe banane diyemez.
Ne guzel size bol secmen cıkar ordan
YAHU NEKADARDA MERAKLI İMİSSİK SAVAŞA TÜRKİYE İNGİLİZLER İNGİLİZLER ASIRLARCA ÜLKELERİ SÖMRMEYE ALIŞMIŞLAR BİZE NE OLDU PEKİ HEM SALDIRIM BELAYI BAŞINIZA ALACAKSINIZ HEMDE SKUT FÜZELERLE VEKİMYASAL BAŞLIKLARDA KENDİ İNSANLARINI ÖLDÜRECEKSİNİZ. BAKIN ABD BİLE YANAŞMIYOR SİZ DÜŞÜN FRANSA İNGİLİZLERİN PEŞİNE KIRDIRIM İLAMI İMAN SAHİBİ İNSANLARI HİRİSTİYAN ORDULARINA SONRADA BUNDAN HAYIR BEKLEYİN.
Amerikanın yüksek frekanslı beyinlerinden çıkacak oluşumları kimse önceden kestiremiyor.
Diğer Haberler