Türköne'den çok tartışılacak 'andımız' yazısı

Türköne: Bir Kürt'e 'Ne mutlu Türk'üm diyene' dedirtmekten daha kötüsü aynı sözü bir Türk'e söyletmek...

Türköne'den çok tartışılacak 'andımız' yazısı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu'na atanan ve gelen tepkiler üzerine kurumdaki üyeliğinden istifa eden Zaman yazarı Mümtaz'er Türköne, bugünkü köşesinde 'Andımız'ı kaleme aldı. '**Bir Kürt'e 'Ne mutlu Türk'üm diyene**' **dedirtmekten daha kötüsü aynı sözü bir Türk'e söyletmek..**' diyen Türköne, yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi...
**İşte Türköne'nin 'Andımızdaki Türk kim?' başlıklı o yazısı:**
Bir Türk'ün çocukluk yıllarında her sabah 'Türk'üm' diye başlayan andımızı tekrarlaması ne anlama geliyor?
Bir Kürt'e, 'Ne mutlu Türk'üm diyene' dedirtmekten daha kötüsü, aynı sözü bir Türk'e söyletmek. Zira bir Kürt bu lâfı ne kadar tekrarlarsa tekrarlasın Türk olamaz. Ama bir Türk'ün zihninde ve ruhunda meydana gelen hasarı kim düzeltecek?
**ANDIMIZ TÜRK'Ü VE TÜRK OLMAYI YÜCELTMİYOR**
Andımız, Türk'ü ve Türk olmayı yüceltmiyor. Türk olmayı, sadece otoriteye itaatin bir gerekçesine, bahanesine dönüştürüyor. Nasıl mı? Andımızda vurgulandığı üzere eğer Türk iseniz ve tekrarladığınız bu hitabın muhatabı veya sahibi siz iseniz, yurdunuzu ve milletinizi 'özünüzden çok' sevmek zorundasınız. 'Yurt ve millet' ise bildiğimiz vatan veya mensubu olduğumuz millet değil; bambaşka bir şey. 'Özümden çok' derken, demokrasiden, özgürlüklerden vazgeçmek, iktidar sahiplerine kayıtsız itaat etmek dışında bir sonuç ortaya çıkmıyor. Varlığınızı adayacağınız 'Türk varlığı'nın ne olduğu hiçbir anlam taşımıyor. Önemli olan 'adanmak', yani hem kendiniz hem de başkaları için temel insan haklarından vazgeçmek. Türk olduğunuz için adanmıyorsunuz, adanmak için Türk oluyorsunuz.
Andımızın kaldırılması talebine itiraz eden Türk milliyetçilerinin bu durumu kavraması gerekiyor. Andımızdaki Türk, mensubu olmaktan şeref duyduğumuz millet değil; saf, yalın, arı bir şekilde Türklüğü temsil etme ve Türklük adına neyin doğru, neyin yanlış olduğuna karar verme üstünlüğüne sahip birkaç tane Türk. Dünyaya Türk olarak gelmemizin yegâne anlamı ise onlara itaat etmekten ibaret.
Hissettiğimiz ortak duyguyu ve tecrübeleri hatırlayalım. Bizim kuşak hayatının beş yılını, 28 Şubat'tan sonraki nesil sekiz yılını her sabah andımızı tekrarlayarak geçirdi. Peki kaçımız andımızın sözlerini eksiksiz hatırlıyor? Küçük çocukların her sabah soğukta, okul bahçesinde andımızı okumak için toplanması, geç kalanların azarlanıp hizaya çekilmesi ve toplu olarak sınıflara dağılmaları şeklinde tekrarlanan ritüel, andımızın içeriğinden daha önemli değil mi? Çocuklara bunu neden yaptırıyoruz? Bir sebep düşünün.
Andımız kimsenin etnik aidiyetini değiştiremedi. Ama bu anlamsız sözleri her sabah toplu halde tekrarlayarak 'yükselmek ve ileri gitmek'ten vazgeçmiş olmadık mı? Türk milliyetçileri için tekrarlayalım: Andımızdaki 'Türk' bir milletin adı değil, yönetme ayrıcalığını sürdürmek isteyen zorbaların kendilerine meşruiyet kazandırmak için kullanılan bir bahaneden ibaret. Çünkü andımız Türk'ü yüceltmiyor; andımızdaki Türk, hiyerarşi ve disiplinle var olan diktacılığı kutsuyor. Tıpkı, vatandaşlığı tanımlayan Anayasa'nın 66. maddesindeki 'Türk'ün, gerçekte bir milletin adıyla bir ilgisinin olmaması gibi. Dikkatle okunursa fark edilir: Bu madde 'vatandaş'ı değil, 'Türk'ü tanımlıyor. Bu maddede 'vatandaş kimdir?' sorusunun karşılığı yoktur; 'Türk kimdir' sorusuna cevap verilir. Kısaca 'Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Türk'tür' gibi bir tanıma ulaşılır. Bir tanımın efradını cem etmesi, ağyarını da men etmesi; yani tanımladığı şeyi içermesi, diğerlerini de dışarıda bırakması gerekir. Dışarıdakileri, tanımın mefhum-ı muhalifinden çıkartabiliriz. Şayet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne vatandaşlık bağı ile bağlı olanları Türk olarak kabul ediyorsanız, bu bağa sahip olmayanların da Türk olmaması gerekiyor. Kısaca bu tanımla Türk vatandaşları dışında yeryüzünde Türk olmadığını iddia etmiş oluyorsunuz. Peki doğru mu?
İdeolojik formüller, gerçeği gizlemek için yapılır. Andımız gibi, toplumu ideolojik bir şartlanmaya tabi tutmayı amaçlayan formüller içeriğiyle değil, işleviyle anlam kazanır. İçeriğine eğildiğiniz zaman hep, bir delinin kuyuya attığı taşla uğraşmak zorunda kalırsınız. Öyleyse içeriğe değil işleve eğilmek gerekir. Andımıza sahip çıkan Türk milliyetçilerinin de işlevsel bir gerekçeye sahip olması gerekir: 'Andımızın Türk milliyetçiliğine bir katkısı var mı?' 'Ne mutlu Türk'üm diyene' sözünü herkese söylettiğiniz, dağa taşa yazdığınız zaman Türk milleti ne kazanıyor? Mantıklı soru: Gerçekte ne kaybediyor? Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Türklüğe zarar veren' bu andı hemen kaldırmasını Türk milliyetçilerinin de talep etmesi gerekmiyor mu?
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 176 yorum
ne adına,nede soyadına yakışmıyorsun. 1-mümtaz DEĞİLSİN 2-er DEĞİLSİN 3-türk DEĞİLSİN 4-öne DEĞİL EN ARKADASIN 5-satılmışsın 6-yalakasın 7- döneksin
kutlarım seni.bundan gayri söz olmaz
ey yüce Allahım, sen bu cemaat eliyle ne mankurtlaar ne hainler yaratıyorsun ve iktadar vesilesi ile bunu bize gösteriyorsun da hala ve hala uyanan ibret alan bir milli hissiyat yok, kalpler araplaşmış, kalpler mankurtlaşmış, inanç kürtleşmiş araplaşmış türke düşman olmuş.
türkün kanina hakaret eden biri yere göge sigdirilmmiyor. fikrinden dolayi öldürüldü diye. bu adamda fikrinden dolayi yerin dibine sokuluyor, arada hic bir fark yokken ,neden ermeni oluyorsunuzda ,türköne olmuyorsunuz. biri Atatürkün sayesinde aldigimiz TÜRK kimligine hakaret ediyor omuzlara aliniyor diyeri sevmiyor. aradaki fark nedir? zavalla bir millet olmusuz neyi savunup neyi savunmayacagimizi bilmeyen bir millet olduk
türkiyede artık türk olmak sorun olmuş.bu gibi adamları besleyenler hedeflerine ulaşıyorlar.gerçek aydınımız nerde vatanına milletine sahip çıkmak nerde.böyle adamların haddini yazılarıyla makaleleriyla tartışma proğramlarında susturmak lazım.hükümetin desteğiyle sallıyor.karşısında kimse yok.aydınlarımız fikirleriniz nerde yazıklar olsun bu milleti hor gören bu gibilerine ...
ben beş sene boyunca o çocuk halimde bağıra bağıra içimden gelerek hiç utanmadan ve anlamını o küçük kafamda canlandırarak okumuştum. allah bildiği gibi yapsın sizi ama suç sizde değil bizde.japonlarda okullarında buna benzer ritüeller gerçekleştiriyorlar. acaba onlarda bizim gibi milliyetlerinden utandırılmaya zorlanıyorlar mı?hiç sanmıyorum. şimdi bunu netten okuduk ve düşüncemizide paylaştık. işimiz bitti rahatladık. yatıp uyuyalım.iyi uykular türkiye. rahat uyuyun sakın uyanmayın. ANLADINIZ SİZ ONU
bu adam ne yer ne içer anlamadım arkadaş..araştırılması gerek.
adamı beğenirsiniz beğenmezsiniz o ayrı bir konu,bence ve olması gerekende bu konuyla ilgili değerlendirmek lazım.genel olarak beğendiğim biri değil ama bu yazısını harikulade beğendim,az düşünerek okusanız adamın ne kadar haklı olduğunu göreceksiniz.dağlara taşlara yadırtarak,hergün çocuklara okutarak yüceldiğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz.belkide kendi kendinize tatmin oluyorsunuz.
MÜMTAZER SEN ÖNCE SOY İSMİNDEKİ TÜRK İBARESİNİ DEĞİŞTİR SANA HİÇ YAKIŞMIYOR VE SAHTAKAR OLDUĞUN SOY İSMİNDEN BELLİ..AMA ATALARIN SENDEN AKILLIYMIŞKİ TÜRKÖNE SOY İSMİNİ ALARAK TÜRKÜN ÖNDE GİTTİĞİNİ TESCİLLEMİŞ.IRKCILIĞI HORTLATIP VATAN SEVERLERİ IRKCILIKLA SUÇLARSINIZ KANUN KARŞISINDA HER IRKTAN VATANDAŞIN EŞİT OLDUĞUNU BİLMENE RAĞMEN ÜLKEYİ BÖLMEK ADINA ELİNİZDEN GELENİ ARKANIZA KOYMUYORSUNUZ.TÜRK MİLLETİ SABIRLIDIR ZAMANI GELİNCE GEREĞİNİ YAPAR SİZ ŞIMARMAYA DEVAM EDİN YOK İLLEDE TOPRAK İSTİYORSANIZ ANLAŞIRIZ ALTI SİZİN ÜSTÜ BİZİM OLUR...
arkadaşlar herşeyi adım adım yapıyorlar...sessiz ve derinden.bu ülke üç tane çapulcuya kalmadı zamanı gelince onu da öğrenirler!!!!
klasik bir saçmalama..
BİR ÜLKEDE SÖMÜRÜ ÇARKLARI HARIL HARIL ÇALIŞIRKEN 50 BİN KERE NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE DESENİZ NE OLACAKKİ. IRK'ÇILIK EN BÜYÜK HASTALIKTIR DÜNYADA. ÜSTÜNLÜK ANCAK TAKVADADIR DİYOR YÜCE DİNİMİZ. HERKES İYİ DÜŞÜNMELİDİR.
kimliğinle inancını birbirine karıştırma
sözlerinin altına imzamı atarım .yaşa varol kimliğinle ve kişiliğinle.
Birader onca sene okuduk bizim ruhumuzda derin yara falan acmadi, yarasi olan gocunur demek senin antipatin var turkluge karsi ki gocunuyorsun, turkleri bir arada tutan ortak degerlere bir bir saldiriyorsunuz. Millet saf degil bu dupeduz ustu kapali boluculuk yapmak. Agzindan cikani kulagin duysun biraz!
hadi oradan fetonun uşağı abd yalakası seni
bu kadar ataya andımıza askere saldırdığına göre kesin vekillik filan vadettiler.daha önce yoktu bu adam
BUNU KİM PROFESÖR YAPTI KİM KARDEŞİM İNSALIĞA FAYDALI ŞEYLERLE UĞRAŞ SANA NE ANDIMIZDAN BAŞKA İŞİ YOK GÜNDEM OLUŞTURMAK İÇİN SHOW PEŞİNDE MİLLET SENİ BİLİYOR ZATEN
Şahsiyetsiz yazar müsbetesi. Seni kınıyorum, Ülkemde kazandıklarını ve yediklerini haram olsun diyorum. Bu güzel ülkede yaşayan herkes Dini Dili Meshebi ve Irkı ne olursa olsun kendini TÜRK olarak bilmelidir. Bununla da gurur duyuyorum.
"ANDIMIZ TÜRK'Ü VE TÜRK OLMAYI YÜCELTMİYOR" ifadesi sizin işine geldiği gibi tasavvur etme, yanlış varsayımınız..yani hüsnü kuruntunuzdur.türk toplumu adına böyle ifadelerle konuşmak kendinize olan saygıyı kaybetmenizin ve türk toplumuna duyduğunuz saygısızlıktan kaynaklanmaktadır.
ZATEN AMACINIZ BELLİ...TÜRKLÜĞÜMÜZÜ BİTİRMEK VE YOKETMEK...PENSİLVANYA DAN KONUŞ DEMİŞLER KONUŞUYO..ŞEREFSİZLER....ELBET SİZİN DE ZAMANINIZ BİTECEK.ATATÜRK ÜN KURDUĞU CUMHURİYETİ KİMSE YIKAMAZ VE BÖLEMEZ.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE......
O KADAR ÖNEMLİ BİR ŞAHISKİ BU ZAT TÜRKLÜKLE KAFAYI YEMİŞ MADEM BU KADAR TÜRK KELİMESİNDEN VE İÇİNDE TÜRK KELİMESİ GEÇENLERDEN SEBEBİ BİLİNMEZ NEFRETTESİN SIKIYORSA SOYADINDAKİ TÜRK KELİMESİNİDE KALDIRTTA GÖRELİM MERTLİĞİNİ
BU ŞAHSI BAŞBAKAN BİR TOKATLADI ADAM KENDİNE GELEMEDİ 6 AYDIR.EŞİ AKP M.VEKİLİYDİ.NÖBET DEĞİŞİMİ DEDİLER.BU DEFA BU ADAM M.VEKİL ADAYI OLACAKTI.ADAMI ADAY BİLE GÖSTERMEDİLER..O GÜN BUGÜNDÜR SARHOŞ GİBİ DOLAŞIYOR ZAVALLI.ZAVALLI..
ALLAHINI SEVEN BU ADAMI ADAM YERİNE KOYUPTA YAZILARINI SİTENİZE EKLEMEYİN.BU ADAM KENDİSİNE DÜŞMAN KAZANDIRMAKTAN BAŞKA BİR İŞİ YOK. BU MİLLETİN İÇİNDE ÇOK DELİ VAR BİRİ ÇIKAR BU ADAM OLMADIK İŞ YAPAR NİYE BU ADAM KAŞINIR ANLAMAM.YAŞAMAK ZORMU GELİYOR YOKSA HATUNUNDAN MEMNUNMU DEĞİL VEYA KARNI ÇOKMU AĞRIYOR.YAHU SEN YAZARSAN OTUR HALKI BÖLEN DEĞİL BİRLEŞTİREN YAZILAR YAZ RAHATLIK BATIYORMU SANA
BAK HELE SİZİN İNSANIN HASINDAN HABERİNİZ YOK.BOŞ BOŞ YORUM YAPMAYINIZ. DEĞERLİ İNSANLAR İKİ KELİME DİLE GETİRDİMİ ANLAŞILIR. BEYNİNİZİ KONTROL ETTİRİNİZ LÜTFEN.
SEN NE MUTLU TÜRKÜM DİYEBİLİYORMUSUN DİYEMEZSSİN AĞZINA DA ALAMAZSSIN YAKIŞTIRAMAZSSIN SENİN GİBİLERİN KENDİNE HAYRI YOKKİ VATANINA OLSUN ALLAHA HAVALE EDİYORUM SENİN GİBİ MİKSERLERİ...
Bu ülkede üretip, tüketen, bu ülkenin kalkınmasına el veren, dili,dini,mezhebi ne olursa olsun bu ülkeyi ve bu ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunan, kısacası millet olabilmeyi başaran herkes TÜRK'tür TÜRK vatandaşıdır.Kökeni kürt, ermeni, laz, çerkez v.s. ne olursa olsun...Bu meseleyi çıkarıp milletin aklını karıştıran serefsizler ülkenin bölünmesi için çalışan iç ve dış düşmanlardır. Millet olmamız başta AB olmak üzere içimizde ki ARAP özentisi kesime de batmaktadır!!!
ZAMAN gazetesinin yapacağı en hayırlı iş, ne dediğini kendisi de anlamıyan, anlasa da inanmayan bu adamı gazeteden kovmak olmalıdır. Sürekli bu milletin değerleriyle oynayan bu vatandaş Türkiye cumhuriyetini ve Türk milletine mensup olmayı beğenmiyorsa hemen en yakındakı bir nufus idaresin gitsin, vatandaşlıktan çıksın,hangi milletten olmayı arzu ediyorsa o milletin bulunduğu ülkenin vatandaşı olsun. Yetti artık bunun saçmalıklarını okumaktan bıktık.Bu gidişle zaman gazetesini de okumayacağız....
senin kanın bozuk, sizler zaten türk değilsiniz ve olamazsınız, siz bu dünyada olabilecek en aşşağılık soydansıznız, it soyundan, bırak terbiyesizliği, senin ne haddine türklüğü yorumlamak şerefsiz...
bu adamın Türk Milleti ile derdi ne acaba, neresinde ne sorun var. niye böyle milletin kendisinden nefret etmesini sağlayarak düşman kazanıyorlar...Doğru birşey yaptıklarını sanıyorlarsa gerçekten TÜRK MİLLETİNİN DÜŞMANI OLDUĞUNU RESMEN İLAN ETMİŞ SAYILIR.
sen bu yazılarınla evdeki karın ve cocuklarınla bile seninle,münakaşa ettiğini biliyoruz..yavrum mümtaz! hz peygamberin,,türkler ALLAHIN askerleridir onlar islamiyeti yayacak ve kollayacaktır"sözünü unutma!ama işine gelmediklerinizi ya inkar eder yada yok böyle bir şey dersiniz..senin gibiler,hatta bütün alemim gücü biraraya gelse türklüğü bitirmeye yetmez..yavrum mümtaz.
oğlum senin tarih bilgin hiç yok anlaşılan. peygamber efendimizi bari kariştırma faşist ve ırkçı söylemlerine. peygamber efendimiz 632 yılında vefat etmiş türkler 751 talas savaşından sonra islamiyetle tanışmişlar islamiyete girmeleri 1000'li yıllarda karahanlılarla beraber başlıyor.
OĞLUM ASIL SENİN TARİH BİLGİN HİÇ YOK HEM DİYORSUN 751 DE İSLAMLA TANIŞMIŞLAR HEM DE AKABİNDE 1000 Lİ YILLARDAN BAHSEDİYORSUN Bİ DE ARKADAŞ TÜRKLER İSLAMİYETTİ PEYGAMBERİMİZ ZAMANINDA KABUL ETTİLER DEMEMİŞ PEYGAMBERİMİZİN TÜRKLERLE İLGİLİ BİR HADİSİ ŞERİFİNİ NAKLETMİŞTİR.ANLADIN MI
türkler islamiyeti peygamberimizin zamanında kabul etmedi cirakoglu1969 biraz daha okuman gerekiyor peygamberimiz vefat ettiğinde islam henüz hicaz ve arap yarımadasının bir bölümüne kadar yayıldı arkadaşımızın dediği gibi 751 yılında islam ordusunun çine karşı olduğu zamanda türkler islam ordusundan yana oluyor ve islamiyetle tanışıyorlar altınızı çizerim tanışıyorlar islamı tam anlamıyla yaşamaları 1002 yılında oluyor 0 bilgiyle konusmak için yazıyorsunuz
okadar aşagılıksınki ,hem aşagılık hemde pravakatörsün.bir arizonyalı ne mutlu amerikalıyım dedimi aşagılık durumamı düşüyor.sevmiyorsan terk et ulan bu ülkeyi.dönme içleri.
ALEVİ NE MUTLU ALEVİYİM ÇERKEZ NE MUTLU ÇERKEZİM KAFKAS NE MUTLU KAFKASIM KÜRT NE MUTLU KÜRTÜM -TÜRK NE MUTLU TÜRKÜM- DESİN O ZAMAN NE OLUR ACABA İŞTE O ZAMAN ÇATIŞMALAR BAŞLAR VE DAHA ERKEN YAŞLARDA BAŞLAR BU ÇATIŞMALAR NE YAPMAYA ÇALIŞTIKLRINI ANLAMIYORUM ANDIMIZ KALDIRILIRSA NE OKUNACAK ACABA FİKRİ OLAN VARMI
Bu adamın kendi soyadını değiştirmediği sürece bu konularda yazdıkları boşunadır. Zaten onun Türk Milleti içine bırakılmış bir güdümlü füze olduğunu artık bilmeyen var mı?
Mümtazer değişimin yada dejenere olmanın tipik örneği.Bir zamanlar en aşırı milliyetçi söylemleri Tansu Çillere söyleten de oydu.Devir değişsin yeniden değişir.Mümtazere ikişeyi sever.!.1Güç Tapar ona'2Para.
ey chpli gericiler!! geçti artık MİLİTARİST adam yetiştirme dönemleri! 7 yaşındaki bebeye RAHAT!, HAZIROL! SAĞAAAA DÖN!!! diyerek eğitim yuvalarını kışlaya çevirme dönemi bitti!!! tüm kutsallarınızla birlikte sizde yerin dibini boylayacaksınız. And olsun ki boylayacaksınız! size en iyimser tahminimle diyebilirim ki 4 seneniz var. 4 sene sonra tüm kalelerinizi su basacak. Pislikleriniz temizlenecek. eğer direnmeyip itaat ederseniz sizin pasaklarınız da belki temizlenir. Ama direnecek olursanız ağaç tomrukları gibi akıntıda gideceksiniz. Kaçacak delik arayın şimdiden. Zulmün hesabı sorulacak!!!
ilim, önce kendini bilmektir, sen kendini bilmezsen kaybolursun. Atatürk araştırma kurumuna atanan bu zat daha Atatürk ün Türk tanımından habrsiz,hoca böyle olunca talebelerde böyle benliksiz oluyor.Atatürk bu devleti kurarken tanımlamış "Türkiye devletini kuran halka TÜRK denir" buna mı itirazın var. içinde hiçbir etnik ifade yok,aşağılama,yüceltme yok.militarist dediğin adamlar bunu söylüyor,itirazın, öfke kusmanın sebebi bumu yani? bende diyorum ki and olsun ki yerin dibini boylamayacağız, o senin kasteddiğin tüm kutsallarımız hep var olacak, sana inat, size inat....
Bu adamı kim prof yapmış anlamıyorum .'İlim kendin bilmektir' ,bu kadar demagoji görmedim ben.Buradan prim yapmaya çalışıyor.'Gaflet,delalet, hatta hıyanet içinde bulunubilirler' lafı da boş değilmiş.Artık hangi kefeye koyacağınıza siz karar verin. Bütün bunlara ragmen bu adamı bir yerlere taşımaya ve yuceltmeye çalışanlara ne demeli bilmiyorum...... Bu ülkede cuppe takıp soytarılık yaparsan değer bulunuyor onlarında neler yaptığı ortada....
burası TÜRKİYE bizim VATANIMIZA BAYRAĞIMIZA saygı duyan kürt kardeşlerimize hiç bir sözüm yok ama böyle otalığı karıştıran kürtlerinde bizim VATANAMIZDA işi yok memnun olmayan varsa hemen terkedip ırak a gitsinler
özaydın denilen vatandaş.insanlar inancını vicdanında taşır.dışa gösteriş olsun diye inananlar ortada.her türlü haltı işler kalkar inançlıyım der.sanane milletin inancından onun yerine sen ve senin gibilermi hesap verecek. PEYGAMBER EFENDİMİZ BİLE NE DEMİŞ''SENİN DİNİN SANA BENİMKİ BANA'' ama sende o kafa nerde beyin yerine et parçası konmuş sanki
TÜRKÖNE ÇOK DOĞRU SÖYLÜYOR.BENDE TÜRKÜM.AMA BİRAZ EMPATİ KURUN ARKADAŞLAR.SİZDE BU ÜLKEDE KÜRT YADA ERMENİ OLARAK DOĞSAYDINIZ ANA DİLİNİZİ KONUŞMANIZ YASAKLANSAYDI NE YAPARDINIZ.HER SABAH TÜRKÜM DEMEYE ZORLANSAYDIZ.BİR ZAMANLAR BULGARİSTANDA TÜRKLERİN İSİMLERİ DEĞİŞTİRİLD BULGARIM DEMEYE ZORLANDI NEDEN TEPKİ GÖSTERDİNİZ.ORADA YAŞAYAN TÜRKLERİNDE ANA VATANIYDI.GÖÇE ZORLANDILAR.NE FARKI VAR ŞİMDİ TÜRKİYEDE YAŞAYAN DİĞER ETNİK GRUPLARA UYGULANANLARDAN...
BU TİP AYDIN GEÇİNEN İNSANLAR ÜLKEYE FESAT TOHUMLARI EKMEYİ BIRAKTIĞINDA,VE BU HALK ÖZÜNE KÜFREDENLERİ CEZALANDIRDIĞINDA SANIRIM GELECEĞE GÜVENLE BAKABİLECEĞİZ.
Bu adam şuursuzca söylemlerine devam ediyor.Daha önce yazdıklarımı tekrar etmek istiyorum ;öyle doldurma bilgilerle konuşuyor ki söylediklerinin o bile ne anlama geleceğini bilmiyor söyledikleri tamamen zırva saçma incir çekirdeğini doldurmayan şeyler.Bu herifi biri uyandırsın artık nerde yaşadığının farkına varsın.Cumhurbaşkanı da daha önce bu adamı hangi göreve atadığını düşünsün de utansın kendinden çıkıp milleten özür bile dilemiyor.
kompleksli ve hasta ruhlu.
ŞİMDİ BOŞ LAFA ,VATAN+MİLLET+SAKARYA SÖYLEMLERİNİ BİR KENARA BIRAKALIM VE DÜŞÜNELİM. YANİ BİR KÜRTÜ ZORLA TÜRK YAPAMAZSIN YADA ZORLA ANDIMIZI SÖYLETEMEZSİN SÖYLEMESİNEDE ÇOKDA GEREK YOK . AMA KÜRT,TÜRK,ÇERKEZ V.S IRKI DEĞİŞİK OLABİLİR AMA BU VATANDA İÇİN CANINI VEREN ,SEVEN ,BAĞLI İNSANLAR YETİŞTİRMEKK EN BÜYÜK GAYEMİZ OLMALIII.BURDA TÜRKLÜĞÜ BİTİRMEK VEYA SEKTEYE UĞRATMAK FLN SÖZ KONUSU DEĞİL AMAÇ SIRF DİLDE OLMAMALI DİLDE KALMAMALI VATAN SEVERLİKK. ZORLAMA İLE DEĞİL İÇTEN GELEN YÜREKLİLİKLE BAĞLANMASINI SAĞLAMAK VE RENDİCE EDİCİ AYRIMLARDAN KURTULMAK,TOPLUM BÜTÜNLÜĞÜ SAĞLAMAKTIR
adam dogru söylüyor ayrıca bence çok güzel ve yerinde tesbitlerde bulunuyor.ama türkiye bu tesbitlere ne kadar hazır orası ayrı bir konu
adam doğru tespitlerde falan bulunmuyor kardeşim.Türkiye de bu kadar tartışılması gereken konu varken andımıza,Türklüğe kafayı takıp bu konularda yorum yapıyorsa ben bunda art niyet ararım.bu adam amacını niyetini çok önceden belli etmişti zaten.savunulcak hiç bir tarafı yok.andımızla kimsenin Türklüğü gelişemez diyo,peki andımızı kaldırınca daha büyük gelişmelermi olacak Türklüğümüzde.bunun sonun istiklal marşına kadar dayanır birader. saf olmayın
bu vatanın ekmeğini yiyip ihanet edenler bu vatanın evladından kurşunu yer... bu böyle biline
ya her şey elinizde iki dudağınızın arasında nasılsa Çıkarın eceyarısı bi kanun olsun bitsin Sabah uyandığımızda(Hala Uyanabilirsek) haberlerde kısa bi hatırlatma !Ne mutlu Türk'üm diyene' sözü kaldırıldı onu bunu bahane etmeyin neyse niyet bilelim .
Sana verilen o soyadına soyuna yazık.
Mümtaz efendi anlaşıldı ki senin büyük bir kuyruk acın var.sana mı düştü andımızı eleştirmek...yine kimde emir aldın da bu satırları yazıyorsun.git bak amerikaya orada amerikalı yok ama konu amerika olunca her ırk sonsuz itaat ediyor.mümtaz efendi burası TÜRKİYE,ve Türklerin yurdu.tabiki insanlar kökeni ne olursa olsun.Türk vatandaşlığına sonsuz saygı duyacaktır.kürde yaranacağına kürdün yaptığı karaktersizliği anlat mesala hepsi yeşil kartlı,otobüse,okula,sağlık ocağına molotof atanları eleştir,gasp soygun,uyuşturucu satan kürdleri eleştir.terörü eleştir.konuyu saptırma TÜRK IRKI SAĞOLSUN.TTK
Diğer Haberler