‘Türküde rakı var’ sözü espriydi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vardar Ovası türküsü için söylediği “içinde rakı kelimesi geçiyor” sözleriyle ilgili tartışmalara yanıt verdi.

‘Türküde rakı var’ sözü espriydi

Arınç, “Yüzde 100 espriydi. Espriyi bu kadarla anlayan, bu kadarını bile hoş görmeyen bir zihniyet var karşımızda, bu onların seviyesini gösterir” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kanal 24 Televizyonu'nda yayınlanan programda değerlendirmelerde bulundu.

Bülent Arınç, Ramazan Bayramı'nda Bursa'da katıldığı bir programda Vardar Ovası adlı türküye içinde rakı kelimesi geçiyor diye itiraz ettiğine yönelik yorumların hatırlatılması üzerine, "Neşeli ortamda geçen olayı maalesef her zaman olduğu gibi mecrasından saptırdılar. İyi de oldu, bu vesileyle kimin ne kadar, kaç gram, kilo olduğu, ne yapmak istediği ortaya çıkıyor" dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, çok neşeli, espiritüel bir ortamda türkülerin söylendiğini, Vardar Ovası türküsüne sıra gelince "Onun içinde rakı falan geçiyor" dediğini ve herkesin güldüğünü, kimsede olağanüstülük olmadığını ifade ederek, şunları söyledi.

"Niye Vardar Ovası olmadı diye o akşam bütün televizyon kanalları olayı verdi. Bereket ki her şeyi verdiler, yoksa kesip biçip verselerdi, 'adam rakıya çok fena taktı' derlerdi. Yüzde 100 espriydi. Espriyi bu kadarla anlayan, bu kadarını bile hoş görmeyen bir zihniyet var karşımızda, bu onların seviyesini gösterir. Orada rakı parası geçiyor, aynı zamanda sıla parası da başlık parası da geçiyor.

İki sene öncesini bulmuşlar Atatürk Araştırma Merkezi'nin Atatürk ile bir toplantısına başkanlık etmiştim Üsküp'te. Orada da sanatçılar pek çok türküler söylediler. Ben de tweetimde bunlardan ne kadar çok hoşlandığımı yazmışım, ama orada hoşlandığım şarkıyı, türküyü yazmamışlar. Belki orada sıla parası vardı, belki başlık parası, belki de rakı parası vardı. Öyle bir tweet atmanın 2 sene sonra böyle karşılanacağını hiç tahmin etmemiştim.

Diyelim ki bu bir espri değildi, ciddi olarak söyledim, buna da kimsenin gücenmemesi lazım, kızmaması lazım. Her şarkıyı, türküyü beğenecek halimiz yok."

'BIRAKIN DA BAZI TÜRKÜLERİ DİNMEMEYEYİM'
Bülent Arınç, MHP İzmir Milletvekili Kenan Tanrıkulu'nun ülkücüleri ziyaretinde açılan "Türküyü sevmeyen, Türk'ü de sevmez" pankartına üzüldüğünü belirterek, "Öyle türküler, şarkılar var ki içinde ringo ringo şişelerden, tombul tombul bilmen nereye kadar, sana tapıyorumdan bilmem neye kadar.

Ankaralı Namık'tan veya Turgut'tan birşey dinleyen insan coşup bunları tekrarlayabilir, bazılarından kadınlar, bazılarından erkekler çok hoşlanabilir, ama bırakın ben de bazılarından hoşlanmayayım, dinlemek istemeyeyim. Bazılarını beğenmemek benim için de hak olmalı" diye konuştu.

'RAKI DEYİNCE AKLINA ATATÜRK GELİYOR'
Medyayı da eleştiren Bülent Arınç, şöyle devam etti:

"Medyamız bunun üzerine din bilginlerine bile sordular, 'içinde rakı geçerse şarkı türkü dinlemek caiz midir' diye. Soracak başka bir şey bulamamışlar. Sosyal bilimcilere, siyasetçilere soruyorlar, işin ön kötüsü de o.

Yalova'da malum meşhur birisi var, hemen Atatürk ile bağlantı yapmış. Adam, Atatürk deyince rakı geliyor aklına, rakı denince Atatürk aklına geliyor, Atatürk'ün ne devrimleri ne bu ülkeye yaptıkları, komutanlığı, siyaset, devlet adamlığı değil. Ağzınızdan rakı çıktı mı? Hele nahoş bir şekilde çıktıysa ona göre, bu rakıyı Atatürk sevdiği için sevmeyenlerden filan diye yakıştırma yapıyor.

Zaman zaman bazı şeyler söylesem, insanlar bunları tartışsa diye fakat hükümet sözcülüğü vazifesi omuzlarımdan beni çökertiyor, rahat hareket edemiyorum." (AA)

günün haberleri

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 239 yorum
ÖNEMLİ OLAN DİNİ YAŞAMAYANLARLA DOST OLUP ONLARA İSLAMIN GÜZELLİKLERİNİ İÇİNDE YALANIN RİYANIN SAHTEKARLIGIN BARINAMAYACAGI YÜCELERİN YÜCESİ BİR DİN OLDUNU YAŞAMAYANLARA GÖSTERİP ONLARIDA KAZANMAK YÜCE RABBİM HER GÜN İÇİP SARHOŞ BİRİNİN TÖVBESİNİ KABUL EDİP ONUN CENAZESİNE GİDENLERİNDE GELMİŞ GEÇMİŞ GÜNAHLARININ AF OLUNACAGINI BİLİYORMUSUNUZ SAKININ HA SİZLEREDE BEN SÖYLÜYEYİM ADAMI İÇKİ İÇYOR DİTEREK AŞAGILAMAK SİZİN DEGİL HİÇ BİR KULUNDA HADDİNE DEGİLDİR.
Çok güzel yazmışsın
TESEKKÜRLER KARDES ÇOK GÜZERL İFADE ETMİŞSİN BUNLARIN KIVIRMAK MESLEKLERİ HI DE GEC
ESAS ESPRİ YEREL SEÇİMLERDE.AA-KA-PE LİLER ŞUNU KAFANIZA YAZIN.FETTULLAH VE A-B-D ÜZERİNİZİ ÇİZDİ.HEP BERABER GÖRECEGİZ.CEVAP YAZMADAN ÖNCE LÜTFEN ARAŞTIRIN ÖYLE YAZIN.
BENİM YORUMUM 3 DAKİKADA 62 BEGENMEME ALMIŞ.BENCE ÇOK GARİP SİZCE. AA-KA-PE NİN YEVMİYELİ KLAVYECİLERİ İŞ BAŞINDA.
seçim yakında acaba gene rte.fırça yiyiptemi 360 derece döndü
geri adım attı ne demek mynet adam %100 haklı espiri yaptı taraflı yayın yapmayın ayrıca hükümet kimsenin içkisine karışmasın bence çatlayana kadar içsinler ya ne halleri varsa görsünler düşündüşünüz kitleye bak çapulcu sürüsü hepsi
Avrupa veya İsrail rakıyı, fuhşu sigarayı yasaklar veya düzenler, bu hak olur bu çağdaşça adım olur. Biz de gericilik olur provakasyon bilmem ne olur. Atatürk sevebilir şarkıyı veya içkiyi ki hayatında dünya kadar içmiş veya eğlenmiş herneyse kendini bağlar. Kişisel hataları bazı kemalist putperestler gibi kanun olarak karşımıza koyarsanız o zaman hep beraber devrilirsiniz. Bu kadar çakallığın alemi yok, zorla bu insanların inançlarına zulmettiniz artık özgürce fikir ifade etme zamanı. ßen sokakta sevişene içene sıçana birşey demiyorsam sen de bana birşey diyemezsin.
Atatürk un sevdiği türkülerdendir ,o yuzden sevmiyordur
ATATÜRK SEVİYORDU DİYE TÜRK MİLLETİ DE SEVMEK ZORUNDAMI?
Türk se eğer isteyerek sever zorla hiç bir şey sevilmez Türkler Atatürk ü sever .
SÜPERSTAR DANSÖZZZ SUNARRRRR.......
Atatürk 'ü çok seviyorum diye bir defa haykırır mısınız sayın Bülent bey
ŞU ÇENENİ TUTAMIYOR KAFANIN Kİ O DA VARSA DİKİNE GİDİYOR SONRA DA KIVIRTIP DURUYORSUN YAHU. BU KAÇINCI DÖNÜŞ, MAŞALLAH LASTİK GİBİSİN. SUYUN ÇIKTI SENİN ŞIMARDIN NE OLDUM DELİSİ OLDUN. MERAK ETME HALK DA BÖYLE OMURGASIZ YARATIKLARIN DERSİNİ VERECEK AZ KALDI AZ. Bİ SUS BE BELKİ ADAM SANIRLAR. KOCAKARI GİBİ ÇENESİ DÜŞTÜKÇE DÜŞTÜ BUNUN. SEVİYE YERLERDE..BU ÜÇLÜ SULANDI İYİCE, TAYYİP, İ MELİH VE ARINÇ AĞLAMA DUVARI. YALAKALARI DA CABASI.
ULAN BUNUN KADAR DÖNEK RİYAKAR DANSÖZ GİBİ KIVIRAN BİRİ VAR MI ?
SEN DEĞİL MİYDİN EŞKİYAYLA PAZARLIK YAPACAK KADAR NAMMUSUZ ŞEREFSİZLERDEN DEĞİLİZ DİYEN SENİN VEDE SENİN GİBİLERİN YÜZÜNE ANA AVRAT KÜFÜRETSEK YARABBİ ŞÜKÜR DESİNİZ
Maksat asla hakaret ve küfür değildir.Hazır bir kayıt varken delillendirmek gerek.Selamlar. http://www.youtube.com/watch?v=NrjSKmakNfc
sayın arınç öyle bir türkiyede yaşıyoruz'ki sizin gibilerini ülkenin başına söz sahibi yapıyorlar halbuki sizden koyunların başına çoban bile yapılmaz demekki türk halkı ne kadar körleşmiş'ki durum onu gösteriyor..
Doğuştan yalancısın.
senin ağzından çıkanı kulağın duymayacak kadar sorumsuzca konuşuruken iyi, ama karşındaki bunu yanlış anlayınca seviyesiz. ki bana görede sen art niyetliydin, kimse yanlış anlamadı, laf ortada. siz bu kadar cahil görgüsüz insanlarsınız işte. ne yazıkki canım ülke heba oluyor elinizde. 10 yıldır ortada icraat yok, yapılan birşey yok. duble yol yaptınız, o da paralı, neye yarar. imfye borç bitmişi dünya bankası ağzınızdan çıkmıyor nedense. mazota ayda 2 kere zam gelir, doğal olarak herşeyin maliyetini artırır bu, ama enflasyon yeride sayar. bunu ancak koyunlara yedirirsiniz zaten. işgüzarlar
SALAK OLDUĞUNU ARTIK KENDİ DE KABUL EDİYOR.KOYUNLAR OTLAMAYA DEVAM EDİYOR.
EGER TÜRKİYEDE SENDEN DAHA GÜZEL KIVIRAN BAŞKA DANSÖZ VARSA BEN ADAM DEĞİLİM
2 AYYAŞ KİM..YOKSA ODAMI ESPRİYDİ...
üç gün içmesek içki vergisi olmasa imamların maaşını ödeyemezler.
senin yapacagın açıklamalar acaba şakamı ciddimi diye düşünmek gerek seni ciddiye almamak gerek çünkü bu zat çok şakacı konuştukları hep şakadır denilir ciddiyetsiz devlet adamı oldun arınç şakadan birisn sen bu MİLLETE CİDDİ SANATTAN ANLAYAN DEVLET ADAMI LAZIM ÖRNEK........ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Atatürkü sevmiyorsunuz yalanmı gezi olayların akp gençlik kolları başkanının twitterden yazdığı yazılar anıtkabiri yıkarız , anıtkabire çeşitli bahanelerle gelmeyisiniz siz bir kere atatnın yaptığı hiç bir şeyi sevmiyorunuz ki cumhuriyeti,laikliği,ulus devletine bile karşı cıkıyorsunuz andımız,istiklal marşını bile ilahi şeklinde okuyorsunuz sizler amacınız kötülediğiniz iran mollaların yaptığını bu ülkede yapmak kendi rejiminizi kurmak sen espri yapma sende başka gülen çıkmaz şu açıdan bak atanın sevdiği müziği onu alkolik göstermek için mi yaptın bu espiriyi he onu de ozaman s
EVET HERKEZ SEVMEK ZORUNDAMI? ZORUNAMI GİTTİ...
SENİN REZİL SEVİYENDEN COK DAHA İŞYİİDR SENİN O SACMA SAPAN ESPİRYDİ DEĞİN SÖZÜ ANLAMAYANLAR. LAFA BAKARIM LAFMI SÖYLEYEN ADAMA BAKARIM ADAMMI DİYE ADAMMISIN SEN ARINÇ.??ESPİRİYMİŞ NE ESPİRİSİ ZİHNİYETİNİZ BU SİZİN REZİLLER BAKTIN ÇIĞ GİBİ TEPKİ VAR GERİ VİTESE GECDİN HER ZAMANKİ GİB. SAHİ SANA SÜİKAST DÜZENLEYECEKLERE NE OLDU HANİ NE OLDU O OLAY HAYATIMDA SEN GİBİ UYDURUK Bİ ZAT GÖRMEDİM BEN YANAR DÖNER
Atatürk'ü hatırlatan her şeyden nefret ediyorum diyemiyorlar da...
geri vites Bülent :)
Kardesim ben akepeli degilim hic bi zamanda olmadim , ama hakkaten adam orda espiri mayetli soyledi ...bizim millette aldi $i$irip balon eyledi ...
yalancı
siyasi esprisine dikkat edecek beyim...
hadi be ordan her şakada bir gerçek payı vardır bir insanın zihni ne ise fikride odur sen buna inanıyorsan git biraz daha otla vücuduna demir girsin. kafan çalışsın...
kuyrugusun dur.sen bilirsin şimdi parti ismi vermeyim.
ZALİM AKP ZALİM AKPLİLER.ALLAH HEPİNİZİ ISLAH ETSİN...
Bu Ak Parti sana bir şeyler mi soktu çıkardı ki bu kadar cavrıyorsun ve her haber de bu Ak Partiye vurup duruyorsun. Senin derdinin hangi delikte olduğu belli. Deliklerde her zaman müsait bir tapayla kapatılır.
allah sizin gibileri islah etsin belki sizden olmayana saygı duyarsınız
ZALIM AKPARTI HALKIN IRADESI ILE SECILEN RAHMETLI ADNAN MENDESI NASIL ASTIRIRSIN.HEP DARBELERLE HÜKÜMET KURDUN DINI YASAK ETTIN DAHA COK SEYLER VAR SÖYLENECEK AMA TERBIYEM EL VERMIYOR.
Hadi ordan,.herkesi kendi etrafındaki omurgasızlarla karıştırma....
omurgasızlık yapılan espiriyi başka yerinden algılamaktır. omurgasızlık rakı dendiği zaman Atatürkü hatırlamaktır...
SİZİNDE GERİ VİTESLERİNİZ SÜPER OLUYO BİRİDE NE PAHASINA OLURSA OLSUN GEZİYE DEDİĞİMİZİ YAPICAZ DERDİ MİLLETİN HEPSİNİ SİZİN YANDAŞINIZ OLAN KOYUNLARA MAKARNACILARA BENZETMEYİN SAHTE KABADAYILAR SİZİ...:) :)
ama bülent bey rakıyı içmiyor ama inanınki içmektende beter bir iş yapıyor oda şu alkolden yüklü miktarda vergi alıyorlar o vergiyle maaşını alıyor bu haram değilmi bal gibi haram afiyet olsun
hiç bir bakan böyle insanların damarına basıp sevimsizleşmedi...nerde kaldı sizin büyüklügünüz....herkese eşit şekilde yaklaşımınız.....insanları çok üzüyorsunuz....
NİYE KEMAL İN..İŞİNE..AKŞAMA KADAR..HAKARET..PROVAKE ETMEK TOPLUMU..ÖYLE Bİ GERİYORKİ İNSANLARI..ÜLKEYİ BÖLECEK..
Geri geri derken tam da geriye düşeceksin.Milletini de geri geri götürüyorsun.
bu kadarda aptalız değilmi arınç bey, siz ne derseniz bu halk aptal gibi inanacak, söyledim tutarsa ciddi tutmazsa espriydi yaw, biz bu kadar aptalız değilmi,çünkü her sözünüzden bir mana çıkarıyoruz, her sözünüz biz ders niteliğinde, ve her sözünüz bize hasihat, ya arınç bey biz bukadar aptalmıyız bide gözümüzün içine baka baka söylüyonuz değilmi. içinden bu halk ne kadar aptal diyonuz ve kıs kıs yapıyonuz değilmi, yazık bize...
içki içmek yasak budamı şaka dansöz köpek bu cumhuriyeti iki ayyaş kurmuştu unutmucaz arınç.ama din tüccarları sizin gibiler pkk ve aponun kucağında gezinip ülkeyi peşkeş çekmeye çalışıyorsunuz...
önce bi zarf atıyolar ortaya, tutarsa tuttu, tutmazsa espriydi şaka yaptık. daha önce başkanlık sistemini getirelim saltanata geçelim diyorlardı şimdi gerek yok biz şaka yaptık diyolar. hep aynı terane. boşverin bunları artık miyadı doldu akpnin.
içkıye haram dersın ama içkıden yüzde 65 verkı alır yersın helalmı olur..
Yorumlara bakıyorum da, Arınç'ı AKP yi sevmeyenler hakaret ve küfür ile yorum yapıyorlar. Bu doğru bir davranış değil..Haberi okumadan anlamadan acele ile yorum yapılmaz..Adamı sevmiyorsunuz ya ne dediği sizce önemli değil..Bir de haberi veren medya kuruluşları lafı tersinden düzünden işlerine geldiği gibi, reytinglerine uygun veriyorlar, yorumcular da balıklama atlıyorlar, bir de espriyi anlama bilgi ve zerafet yoksunluğu varsa yorum sayfaları muhalefetin kendilerini tatmin yeri oluyor... İncinsen bile İncitmeyeceksin yoksa bir gün seni öyle bir incitirler ki daha çok üzülürsün.
Mademki espiri türkü niye söylenmedi ?
heyt be bu milletin bakanına bak zaten hep geri vites olduk söyle söyle sonra yok öyle değil diye yalanla.
bu bir espriyse nasıl espri anlamadım
İzledinmi sen programı, yok izlemediysen anlamaman normal, gerçi izlesende anlamazsın adamda onu demiş. zaten
Resmen Suç Bastırmak bu .Bu kadar Dansöz Kılıklı bir İnsan Görmedim Ben hayatımda.. Kökü Bile Türk olmayan İnsanları Malesef Bu tür Yerlerde Görüyoruz . % 50 nin Sayesinde
bu da kendini kuru fasulye gibi nimetten sanıyor..asıl komik olan senin sıfatın aynaya bak bak gül kendi kendine
SİZİNDE GERİ VİTESLERİNİZ SÜPER OLUYO BİRİDE NE PAHASINA OLURSA OLSUN GEZİYE DEDİĞİMİZİ YAPICAZ DERDİ MİLLETİN HEPSİNİ SİZİN YANDAŞINIZ OLAN KOYUNLARA MAKARNACILARA BENZETMEYİN SAHTE KABADAYILAR SİZİ...:) :).
Adam Espri anlayışına göre kaç kilo ve kaç gram olduğumuzu da öğrenebiliyor..
Diğer Haberler