Ücretsiz şifre dönemi bitiyor!

Taksimetre internet şubesine girişte 25 kuruştan açılacak.

Ücretsiz şifre dönemi bitiyor!
Babacan’ın “Vatandaş parayı taksiyle götürse havale ücretinden daha az öder” diye eleştirdiği komisyonlar yeniden gündemde. Bankalar internet şubesi için gönderilen şifreden 25 kuruş SMS ücreti almaya hazırlanıyor
Küresel ekonomik kriz ve Merkez Bankası'nın aldığı önlemler nedeniyle 2011'de kârları yüzde 10.3 eriyen bankaların yarasına müşteri merhem oluyor. 200 civarında ayrı kalemden ücret ve komisyon alan bankalar, geçen yıl müşteriden alınan ücret ve komisyon gelirlerini hatırı sayılır düzeyde artırarak kârlarda daha büyük bir darbe yemenin önüne geçti. Ancak, 2010 yılı sonunda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın “Vatandaş parayı taksiyle götürse havale ücretinden daha az ücret öder” diye eleştirdiği ve gündeme oturan banka ücret ve komisyonları önümüzdeki günlerde yeniden çok tartışılacağa benziyor. Bunun nedeni ise bankaların, internet bankacılığına girişte onay kodu olarak müşterilerinin cep telefonlarına gönderdiği mesajlardan ücret almaya hazırlanıyor olması. Bu konu perşembe akşamı Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetimi ile gazetecilerin buluşmasında da gündeme geldi. Buluşmada, TBB yönetimi sMs maliyetlerine dikkat çekerek sMs ile şifre gönderiminin ücretlendirileceği sinyalini verdi. Bankaların internet şubesinin kapısından içeri giriş bedelinin ise 20-25 kuruş civarında olacağı belirtiliyor. Bankacılık kaynakları, bu tutarın bankadan bankaya değişebileceğini ancak sektörün önde gelen büyük bankalarının çalışmalarında 20-25 kuruş üzerinden hesaplamalarını yaptığı kaydediliyor.
**GÜNLÜK 300-400 BİN SMS GÖNDEREN VAR**
Büyük ölçekli bir bankanın günlük ortalama 300-400 bin civarı SMS gönderdiğini belirten bankacılar, yıllık SMS maliyetinin ise 20-25 milyon TL'yi bulduğunu belirtiyor. Öte yandan internet şifresi SMS’in yanı sıra şifrematik gibi cihazlarla da müşterilere iletiliyor. Bankalar bu cihazı belli bir ücret karşılığında müşterilere satıyor. Bankaların, şifre cihazlarının pazarlamasına da ağırlık vermesi bekleniyor.
**ŞUBEYE GİTMEK DE ÇARE DEĞİL**
Bankada yapılacak herhangi bir işleme komisyon ödememek için artık şubeye gitmek de çare olmayacak gibi görünüyor. Çünkü birçok banka, müşteri kendi şubesine de gitse komisyon alıyor. Son dönemde bazı bankalar müşterilerine gönderdikleri sms ile artık kendi şubelerinden yapacakları kredi kartı ödemeleri için bile 1-2 TL tutarında ücret alacağını duyurdu. Bankalar, 2011’de bankacılık hizmet gelirleri ile kredilerden alınan ücret ve komisyonlarını yüzde 18.9 yani 2.7 milyar TL artırarak 17.1 milyar TL'ye çıkardı. BDDK raporunda, bu gelirin esas olarak kredi kartı ücret ve komisyon gelirleri, havale ve diğer komisyon ve hizmet gelirlerindeki artış nedeniyle gerçekleştiği vurgulandı.
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 190 yorum
BU HÜKÜMETİN ECELİ GELDİMİ NE.NE YAPACAĞINI ŞAŞIRDI.VATANDAŞI İYİCE KAZ YERİNE KOYDULAR.BANKALARIN,AVRUPALI YAMYAM ŞTİ.LERİN OYUNCAĞI OLDULAR.
hükümetle ne alakası var?
BU GÜNE KADAR MECLİSE GELMİŞ EN AÇ GÖZLÜ VATANDAŞI ASLA DÜŞÜNMEYEN AKP VEKİLLERİDİR.ELLERİ HEP MİLLETİN CEBİNDE.
talepteki taraf hükümetmiii- bankalarmıııııııı
bal gibi hükümetin esamesi.yoksa bu memleketin sahibi bankalarmı. her aldıkları kararı uygulamakta serbestlermi?nerde hükümet,nerde devlet yetti artık bu soygunlara son verecek bir kurtarıcı yokmu?İMDATTTTT...
bunun hükümetle alakası ne..
vallaha dogru diyorsunda valkımız koyun desem kurban olsunlar koyuna koyunuda mındar etmek istemiyorum koyun onlardan temizdir yüzde /70 eşektir eşşek olmaya mahkumdurlar binen çok olur enazından:)))
Saçma bir yorum daha arkadaş hükümetmi yönetiyor bankaları. Sanki sms parasını hükümet alacak. Küçük beyinli insancıklar. Başkanına bak seçmenini ne olduğunu öğren .çamur at izi kalsın.
günaydın müdür günaydın
CHP ELEŞTİREN ARKADAŞLAR BURADA SESİNİZİ DUALIM
Bunun hükümetle alakası nedir ki CHP yi ön plana çıkarmaya çalışıyorsun.
konunun hükümetle ilişkisi ne. banka ve müşteri arasında bir hizmet kavgası var. illaki siyaset ile ilişkilendireceksek o zaman chp nin bankası iş bankasının havaleden eft ye kart aidatlarına kadar aldığı ücretleri diğer bankalarla kıyaslayalım.
sesleri olurmu AKP yalakaları nerde AKP için haber çıkarsa onları desteklemek adına yalakalık başında olurlar böyle şeylerde sesleri kimbilir nerlerine gitmiştir:)))
CHP' yi de sonrada DUYALIM de
kredi - kredi kartlarını müşteriler kapattırsın bak nasıl yalvarıyorlar.şuanda kredi kartlarımı kapattırdım. müşteri temsilcisi aman efendim niye kapatıyorsunuz diye telefon açıyor vatandaş olarak üstünüze düşeni yapın arkadaşlar
aynen katılıyorum bankalar birlik olunca tüketici bir şey yapamıyor. tüketiciler kartları kapatsın bak nasıl dönüyorlar o zaman
HAKLISIN BİZ VATANDAŞ OLARAK DUYARLI OLSAK BUNLAR BAŞIMIA GELMEZ ZATEN
aynen kaıtılıyorum
Devlet VATANDAŞIN cebinde, Devlet korumasındaki şımarık tefeci BANKALAR Vatandaşın Cebinde,Vergi daireleri nasıl ödeyebilir değil,ödemezsen bitiririm diye haciz peşinde,Belediyeler Vatandaşın cebinde,Noterler fahiş fiyatlarıylarıyla Vatandaşın cebinde,Muhtarların gözü kapısının önüne gelen vatandaşın cebinde,Arabası olanlar zaten ceplerini vatandaşa teslim etmiş durumda,Elektrik,su,Doğalgaz gibi üçkağatçı devlet kurumlarının gözü vatandaşın cebinde. Vatandaşa gelince,onlar hala kış uykusunda. 2002 de uyutulan VATANDAŞ hala uyku MODUNDAN çıkmış değil.
yuh yuh yuh be milleti sömürdüğünüz yetmedi kanını emdiniz resmen allah belanızı versin bu bankaları bu denli şımartanların da...
bu ülke yaşanmaz hale geldi.....
hangi banka ücret almıyorsa o bankanın internet şubesini kullanırım. hepsi almaya başlarsa o zaman bende kullanmam olur biter.
Yakında bankada kuyrukta beklemek için de ücret toplarlar..Böyle rezalet olmaz.Bu hükümet iyice azıttı.Bizlere verdikleri 800 asgari ücret ile kendi aldıkları aylık 10.000 tl maaş ile bir tutuyorlar herkesi.bu hükümete destek veren tüm enayilere müstehaktır aslında!
Allahın zekisi hükümet ile ne alaksı var yaaa dar beyinli yani size hayret ediyorum hükümet ile bddk yi nasıl eşleştiririsinizz...
Allah size ve sizizn gibilere insaf versin .ayağınıza diken batsa hükükmetten biliyorsunuz.yahu banka yöneticilerin düdşncelerinden bile hükümeti sorumlu tuttunuz ya helal olsun size
Geri zekalı, bunun hükümetle ne ilgisi var? Bankalar tamamen ticari kuruluşlardır. Hükümet senin ticaretine karışıyor mu? İllaki şu karla vereceksin diyor mu? Sistem kendini yönetiyor. Sen, o bankalarda işlem yapma. Bak o zaman neler oluyor? Ben kredi kartı aidatı alan bankaların kartlarını iptal ediyorum. Bana, "-İptal etmeyin, aidat ücretini kaldıralım." teklifini sunuyorlar. Sen de çare üretmez de her şeyi hükümetten beklersen, daha çok bankada kuyruğa girersin!
senin gibi başına ne geldiğinde nerelere saldıracağını bile bilmeyen bir cahile cevap bile vermeye gerek yok ama o enayi sözünü sana iade etmek için yazıyorum. cahille ve çirkefle muhatap olmamak senin gibilere cevap vermiyoruz diye hakaret etme huyunuzu bankanın yaptığı haksız uygulamada bile hortlatıyorsunuz. asıl enayilik yapılanları, sırf yapanlar kendi fikrinden değil diye inkar etmektir. sizi gidi haramzadeler...
hellomoney, sen önce hiyerarşik düzeni bil sonra konuş, BDDK kime bağlı? hükümete... BDDK başkanını kim atıyor? başbakan... bişey biliyosan konuş
hükümetle ne alakası var. Sen anladığım kadarıyla rusyadaki nemden de hükümeti sorumlu tutarsın. Haberin başında bankalar diye yazıyor ama yazsa ne herkes istediğini görüyor.
sizin gibi dar kafalılar yüzündne ülke bu halde..geri kafalo yobazlar sizi!
arkadaşlar kartları kapatalım suç bizdeki bir çok bankanın kartını kullanıyoruz .paramızı iyi idareli kullanalım kartlara hayır diyelim
40 lira hesap kesim ücreti alıyor banka 50 lira kart ücreti ayda 12 lira pos cihazı kullanım bedeli alıyor resmen soyuyor donumu verebilirim 25 kuruş yerine
devlet kayıt dışı ekonomiyi önlemek için her şeyi banka üzerinden geçirmeye çalışıyor. bankalar ne yapsın kafesteki tavuk meçburen yolacaksın.
yazıklar olsun bu kadar da küçük hesaplar, cebimizdeki kuruşa bile göz dikenler... yazıklar olsun bunları başımıza getirdiler ya ne denirki başka :( !!
ya arkadaşlar nıye dert yanıyorsunuz anlamadımkı cok cok iptal edersınız kartınızı dogdugunuzdan berı kartlamı buyudunuz sankı bosverın ya bankalar bıze yalvarsın lutfen kımseye muhtac olmadıgınız gosterın onların bıze ıhtıyacı var bunu unutmayın sakın işinize gelmıyorsa ıptla edın bende gerekırse 2kartımıda ıptal edecegım rahat olun lutfen sıkıntı dert halıne getırmeyın derım.
PES! Halkına zulmeden, halkının HAKKINI korumayan hükümete yazıklar olsun. Bankalar zaten kart ücreti alıyorlar yıllık, ayrıca diğer faizlerle de parayı götürüyorlar. Şimdi de 1 adet SMS'in 0.05 kuruş olduğu bu devirde, vatandaştan 0.25 kuruş SMS ücreti alacaklar. Şimdi, kafasını boşa taşıyanlar SMS'in 0.05 kuruş olmadığını söyleyecekler. Gidin araştırın bakalım. Ama turkcell'in avea'nın değil, mesela kaynak SMS'in atlas sms'in fiyatlarına bakın!
Sonra baktım, istedikleri harcamayı yaptığım halde o karttan da para kesmeye başladılar. Ben de o bankanın son kredi kartımı iptal ettim. Hesabımı sıfırladım. Ve o banka ile hiçbir ticari bankacılık işlemi yapmamaya başladım. Sonra bir gün hesabımı kontrol ettiğimde hesabımın eksi 1 kuruş olduğunu gördüm.(bilmem ne ücrei kesilmiş ve bakiyem eksi vermiş) birkaç ay sonra kontrol ettiğimde ise hesabımın 12 kuruş eksi veridini gördüm. Baktım kurtuluş yok bankaya gittim ve hesabımı tümden kapatmaya karar verdi. 12 kuruş istediler ben de 20 kuruş verdim üstü kalsın dedim.
Karınız hamile kalsa devletten bileceksiniz..Devlet ile ne alakası var ? Takmışınız gözünüze Anti AKP gözlüğünü dünyada olan bitenden ve haberin içinde geçen bakanlığın dahi tasvip etmediğini,eleştirdiğini okumadan konuşuyorsunuz. Zamanla olacaksınız da ben görürmüyüm orası muallak..
Bağırıp ağlamanın faydası yok.. ZEVK ALMAYA BAKIN..OHHH DAHA HIZLIIII...
Ben tüm paramı külçe altına yatırıyorum böylece banka denen kan emici ile muhatap olmuyorum
birbirine bak aynısını yap olmuş resmen.bankaların yaptığını sende mı yapacaksın bee. zaten bu devletin gözü vatandaşın cebinde. bankalarda nasipleniyor. o yapıyor bu yapıyor bir bakmışsın herkesin gözü birbirinin cebinde. herkes birbirine kazık atmaya çalışıyor. ne demişler. Hoca osurursa cemaat sıçar. İlk önce baştakılerin düzelmesi lazım. o da zor gözüküyor. tek AKP için söylemiyorum. Başa gelene bişiler oluyor nedense. Sapıtıyorlar. Ama bu AKP de fazla sapıttı onuda söyleyeyim. Herşeyden vergi alınır mı yaa. Yakında soluduğumuz havadanda vergi alacaklar. :(
Şu Bankaları kapatma yasası çıksa da kurtulsak şu dolandırıcı bankalardan. Heyy! Millet! Uyumayın! Susmayın, sessiz kalmayın!
yuhh diyorumm
benim kimseye söyliyecegim birşeyim yok,sadece merak ediyorum bu devletin gücü niçin Bankalara ve Atı istedigi gibi koşturanlara yetmiyor.mesela kart aydatının kaldırılması,ATM'lerdeki fiş parası kendi hesap defterimin işleme parası gibi özel ve kamudaki zamlara zam zam herşeyezam...şahsen benim bunlara karşı çıkacak gücümyok ama sözde benim vekillerim var ama onlarında işi başından aşkın hak veriyorum onlara onlarda maaşlarının zamının peşindeydiler hiçyoktan tartışıp birbirlerini döyüp hakaret edip ön plana çıkmanın peşindeler ama herkez ölümün olduğunu bilsin hatırlasın her işin hesabı var
Devlet niye var hükümet niye var bakan niye var ? Kanunları değiştirip engellesinler bankaların haksız kazançlarını.Korkmasınlar bankalar batmaz. Karları biraz azalır sadece.
çok klasik olacak ama yorumum şöyle olacak durmak yok yolmaya devam hahahahhaha
Her 6 ayda bir "Hesap İşletim Ücreti" adı altında sürüyle para zaten götürüyorsunuz, bir de sms e mi para alacaksınız? Hakkımı helal etmiyorum.
yazıklar olsun oy alıp buna izin verene...
Sen oy vermedin ki !
25 kuruş mu yetmez ama EVET
İnternet şubesini kapattırma zamanıda geldi o zaman.
bu nedir arkadaş yakında nefesi de parayla al diyecekler vatandaş bu kadar soyulurmu bu kadar acımasız olunurmu sinekten yağ çıkaracaklar yeter artık. adım atsak para. kaynak yaratacağız derken soğana çevirdiniz insanları buna biri dur desin artık. sabrımızı mı deniyorlar bir gün biryerden patlak verirse şaşmayın.
Bu hükümet bıktırdı artık..
bankalar iyi götürüyorlar akp sayesinde.
başbakanımıza alla uzun omur versın cunkı oturk halkı ıcın bızlere allahım bir lutfudur başımızdaneksık etmesın
"ücretsiz şifre dönemi bitiyor, para alınacak" diyor, haberle ilgisi olmayan yorumlar yapılıyor.
bankalardan hep nefret ettim.bunlar modern tefecidirler.soyguncular, hırsızlar, milletin cebindeki uc kurusa goz diken adiler.bankalar yahudi icadıdır kardeslerim.yahudilerin insanlıga faydasının dokundugu nerede gorulmus.milletin cebindeki parayı nasıl alacagının hesabını yapar yahudi.lanetlenmis bir millettir.insanları surekli para harcamaya tesvik ederler.amerikada yahudi kesimi sadece %2 dir ama abd nin en zenginleri bu %2 nin icindedir ve abd ekonomisinin %50den fazlası bu %2 nin elindedir ve doymak nedir bilmezler.abd yi yoneten israile destek olan kesimdir bu %2.
kredi kartlarını ıptal ederek buyuk bır vurgun yapın olsun bıtsın Banka dedıgın nedır kı
ayıp ayıp bu kadar soygunculuk olmaz ya yeter bırakın yakamızı . terbiyesizmisiniz . insanlar zaten geçinemiyor ... çok yazık yahu..
Bankalar zaten şu faizi bu faizi diye parayı fazlasıyla götürüyor.Sms için verdikleri para okyanusta su damlası gibi kalır.İnsanlar bankalarda atm lerde zaman kaybetmesin diye internetten hallediyor işini ama bunu da rant kapısına dönüştürmek istiyor işte bankalar.
Allah belalarını versin
En küçüğünden en büyük bankasına kadar, cemi cümlesinin. AMİN
önünden geçtiğimizde tabelaya bakıncada para alcaklar. devletin nasıl vergi icat edriz mantığıyla bankalardaki yöneticiler de bu zihniyetle akla ziyan vatandaşı nasıl çarparızın peşindeler. bakalım daha neler icat edecek bu bankadaki icat yöneticileri.
Kapitalist sistemlerde kurumlar asla doymaz.Kanınızı emerler ancak daha fazlasını isterler.Bankalar personel v.s.giderlerinden kurtulmak için internet bankacılığını teşvik ettiler,baktılar ki iş tuttu,millet alıştı,şimdi ücret istiyorlar.Vatandaş nasıl olsa vaz geçemeyecek.Merak etmeyin buna da alışırız,nelere alışmadık ki.Hükümeti suçlamaya gerek yok.Para kimdeyse güç onda bu sistemde.
YOLUNACAK TÜĞDE KALMADI,KART AİDATLARININ GERİ İADESİ İÇİNDE,BÖYLE ÇALIŞSANIZDA!VATANDAŞ UĞRAŞMASA TÜKETİCİ HAKEMİ FALAN.
Diğer Haberler