Ünlü dergiden referandum yazısı

Economist dergisinin Türkiye'nin anayasa referandumuna ilişkin analizinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "uzun süredir istediği güce ulaştığı ancak bunun bir maliyeti olacağı" belirtildi. Yazıda, devletin radikal bir şekilde elden geçirilmesi için Türkiye'nin 'Evet' oyu verdiği ancak sonuçların Erdoğan'ın beklediği zaferden farklı olduğu belirtildi. Referandumdan yüzde 51.4'le geçen 'Evet' oyları 'Hayır' oylarına oranla dar bir farkla öne geçmişti.

Ünlü dergiden referandum yazısı

16 Nisan referandumu sırasında sandıkların kapanmasına yakın Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) mühürsüz zarf ve oy pusulalarını kabul etmesi tartışma yaratmıştı.

Economist, muhalefetin itirazlarını, bununla birlikte uluslararası gözlemcilerden gelen, seçimlerdeki usulsüzlük iddiaları üzerine "şeffaf bir soruşturma" yapılması yönündeli çağrıları hatırlatan yazısında, birçok şehirde gerçekleşen protestolara değindi.

'Bu iddialar Erdoğan'ı yıllarca kovalayacak'

Yazıda Türkiye'nin 17 Nisan'da 'hiç olmadığı kadar bölünmüş' bir halde yeni bir güne uyandığı belirtildi ve şu görüşlere yer verildi:

"Oyların yeniden sayılması hemen hemen imkansız. YSK'nın 19 Nisan'da muhalefetin itiraz başvurusunu kabul etti ama bireysel usulsüzlük iddialarını araştıracağını söyledi. Erdoğan ise, yabancı gözlemcilere kaygılarını kendilerine saklamalarını söyledi."

Economist'in görüş yazısına göre, bu iddialar Erdoğan'ın "yıllarca kovalayacak" ve geride "hiç olmadığı kadar kutuplaşmış" bir ülke bırakacak.

Washington Institute'tan Soner Çağaptay'ın şu sözlerine de yazıda dikkat çekildi:

"Erdoğan Atatürk'ten bu yana en tartışma götürmez lider olabilir ancak bu meşruluk meselesi Erdoğan'ın başına bela olacak."

'Batılı liderler oylamayı olumlu karşılamadı'

Yazıda dile getirilen bir başka görüş, "Rusya, Sudan, Macaristan gibi 'model demokrasiler'in izinde giderek Erdoğan'ı tebrik eden Amerika dışında, Batılı ülkelerin liderlerinin oylamayı olumlu karşılamadığı" yönünde:

"İngiltere, Almanya ve Avrupa Birliği (AB), tebrik etmek yerine diyalog ve bağımsız soruşturma çağrısı yaptı. Referandum günü de Erdoğan Avrupa'yla köprüleri yeniden kurmaya pek istekli görünmüyordu.Oylamanın yapıldığı gün bir kez daha komadaki AB müzakerelerini daha da baltalayacak olan, idam cezasını geri getirme arzusunu dillendirdi."

'Evet' seçmenlerinin güçleri Erdoğan'ın elinde yoğunlaştırmanın karar süreçlerini geliştirdiğine inandıkları belirtilirken, Ufuk adlı bir gencin oy sandıklarını geride bırakırken "Bundan sonra, Türkiye'yi halk yönetecek" diye gururla anlattığı da yazıda aktarıldı.

Anayasa değişikliğine karşı çıkanların "tek adam şovu" endişeleri de şöyle açıklandı:

"Eskiden iktidardaki AKP'ye yakınlığıyla bilinen yazar Ali Bayramoğlu, 'Bu, tek adam iktidarının başlangıcı' diyor. Bayramoğlu geçen ay yeni anayasaya 'Hayır' diyeceğini açıkladıktan sonra AKP destekçileri tarafından oy verdiği okulun önünde saldırıya uğradığını söylüyor."

"Erdoğan'ın resmi olarak AKP'ye katılacağını resmi referandum sonuçları açıklanır açıklanmaz duyurması bekleniyor. Bir ay içinde de, ülkenin en etkin yargı organı HSYK küçülecek ve yargı üyelerinin oylarıyla değil Meclis ve Cumhurbaşkanı'nın atamalarıyla oluşturulacak"

OHAL'in uzatılması ve protestoculara gözaltılar

Economist'in analizinde ayrıca, Erdoğan'ın yaptığı ilk açıklamaların referandum sonuçlarını "baskılarını" desteklemek için kullanacağı yönünde sinyaller verdiğine dikkat çekildi.

Referandumun resmi olmayan sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra OHAL'in 19 Temmuz'a kadar uzatılması ve polisin hızla, protestolara katılan 38 kişiyi gözaltına alması da buna örnek gösterildi.

"Seçmenlerin yarısının karşı çıktığı, hile iddialarıyla lekelenmiş ve açık tartışmaların imkansız kılındığı koşullarda yapılmış bir referandum, Türkiye'nin üstüne kaldı" denilen yazı şu ifadelerle sonlandı:

"Erdoğan uzun süredir göz koyduğu güçlere şimdi sahip. Ama bu güçler, evde gerilim ve dışarıda yalnızlaşma gibi bir maliyetle geldi."

BBC

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 33 yorum
Kim ne derse desim,hiçte umurumuzda olmaz,bu bizim kendi işimiz ve de kendimiz çözeriz
Batılı liderler de kimmiş. Tek liderimiz var ki o batılılarında lideri.
@negromer He yaaaaa pkk ya, esad a, fetoş a en sonda obama ya kanan bir reis (Bunların hepsi kendi ifadesidir) kendisinin yalancısıyım CcC...ALLAH TÜRK MİLLETİNİ KORUSUN... NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE DİYEBİLENE...
@bmkilic Türk milletini senin aklın korur o da sen ve senin gibilerde yok sonumuz kötü be
Tüm devleti ( Devlet Bahçeli dahil) seferber ederek % 50+1 almışsın.. Kalelerini kaybetmişsin.. Bu siyasi tablodan, dar alanda kısa paslaşmalar çıkar, rahat bir siyaset alanı yok..
verin gazı bosverseneze herkes biliyordu evet çıkacağını ama bunu nasıl kullanıp turkiyeyi suriyeye çeviririz onun hesabı yapiliyor avrupa zaten hayir için çalıştı dolayısıyla hazımsızlığı normal dost düşman belli oldu bu zatlar kendi seçimlerini kendi ülke işlerini bıraktı türkiye ile uğraşıyorlar herkes turkiyenin iyiliğini düşünür oldu pekiyi 2000 senelerinde türkiye batarken boğazdaki hasta adam yakıştırması yapılırken derviş denen ithal bakan para için dilenirken niye hiç ilgilenmediler turkiyeyi bu çok seven zatlar avrupa hicbir zaman turkiyenin yanında ol.adi bunu herkes biliyor ab sade
millet son sözü söyler gerekirse indirir gerekirse yukseltir
@atilla90 Anayasa ve yasaların hiçe sayıldığı bir yerde milletin verdiği oy artık önemli mi sanıyorsun. Millet indirirse artık ancak sokak protestoları ile olabilir. seçimle indirmek çok ama çok zor. her türlü hileyi yapıyorlar inmemek için.
Erdoğan gerçek lider. oyların en az bir milyonu nu chpli seçmenden almıştır . chp onu hayranlıkla izliyor . AAAh bizdede öyle bir başkan olsa diye dua ediyorlar bu yazıma yalaka diyecek kadar seviyesiz insanlar çıkabilir . onlardaki sorun vizyonsuzluk dar kafalılar.
boş ver bunları be reis sen bildiğini yap ülke menfaati ne gerektiriyosa onu yap hep destek sana pazara kadar değil tabi herzaman yanndayız
BÜTÜN SECIMLER SAIBELI
TÜRKIYE VE TURK DÜNYASININ YENI LIDERI AKŞENER OLACAK SAIBE HIRSIZLIK KAOS TERÖR TEHDIT BASKI KUTUPLASMA BITECEK MILLET FERAHA ERECEK
ne umdular ne buldular gavur tohumları biz biriz kol kırılır yen içinde kalır haçlı sionist artıkları sevinemeyecek artık
YETKİ TAMAM DA MALİYET KONUSU SIKINTILI. AMA ÖNEMLİ DEĞİL BENİM HALKIM BÜYÜK BU MALİYETİDE ALIR SIRTINA
Herşey bir yana şu son 15 yılda kin nefret ötekileştirme herşey insanlara enjekte edildi. varsın hayır evet belki ne çıkarsa çıksın ama herkes birbirine düşman olmuş. biz düşmanı yurtdışında değil kendi içimizde arayalım...
Dünyadaki jeopolitik konumumuz ve yeraltı kaynaklarıjımız zenginliği mevcut genç nüfüs ve genç nüfüsün artışı yapılacak ekonomik reformların başında İtalatı zorlaştırıp ihracatı ve üretimi kolaylaştırıcı reformlar yaparsa Başkan dünyadaki Avrupa ülkelerine vede bu dergiye kapak yine kapak olur.
yazının içeriğine dikkat ediyonuzmu erdoğan öyle kötü böyle fena ülke karışır..ey türk halkı artı bu algıları yeme..bu batılı cahiller türkün ayak sesinden korkuyu sen cihana nam salmışsın devam fetih ruhuyla..
@cangins bir ülkede bölücülük varsa bu konuda yöneticiler gerekli tedbirleri almıyorsa o ülke emperyalist ülkelerin yemi olur inşallah bizim başımıza gelmez Atatürk'ü iyi anlamak gerekir
Evet yaşları müsait olanlar hatırlar Sayın Dervişe nasıl sarıldığımızı?Adamı taaaaa Dünya Bankasından istifa ettirip getirttik, bir de kariyerinden ettik. Biz ne borçtan kurtulabildik o dönem ne mali krizden. Hatırlattığın için teşekkürler metto333; yaşamayan bilmez, bilse de söylemez. Yeter ki muhalefet olsun..
@nesburabak 149 milyarda aldıkları borcu 411 milyara çıkarttılar. Şu anda borç yönünden çok mu iyi durumdayız :):):):) Medya yalakalaşınca kimsenin borçlardan haberide olmuyor artık.
metni okumadım içeriği nedir bilmiyorum sadece bu haber sitesinde yayınlandığı için kesinlikle ve kesinlikle ülke aleyhine yorum yaptıklarını tahmin ediyorum.
@berkanty elhamdüllah müslümanım şüphem yok vatan haini de değilim. kuranı öğrenme çaban hoşuma gitti açıkcası. kuranı kerimin ilk ayeti :Kur'anı Kerim Miladi 610 yılının Ramazan ayında Mekke yakınlarındaki Nur dağında gönderilmeye başlamıştır. İndirilen ilk ayet ise, Alak suresinin,"Yaratan Rabbinin adıyla oku" emriyle başlayan ilk beş ayetleridir.
@gercekler2016 cahillimiği okumayarak ve anlamayarak bir kez daha ispatladım diyorsun müslümanmısın bilmiyorum ama eğer öyle bana ilk yazanı söylermisin kitabımızda
ha birde burda yazdığın kitap derken sen incilimi kastediyorsun : hangi incil benim kitap tek kuaranı kerim senin incilin 4 tane açıklarsan sevinirim.hangi incilinin kaçıncı ayetini istiyorsun.
bu kadar içerlemen de senin bu ülke ile bir bağlantın olmadığı ve avrupalı sahiplerine hizmetkarlık yaptığındır. allah bilir oyunda hayırdı değilmi.
Erdoğan gerçek bir lider olsaydı o kadar âleni oy hırsızlığı yaptirmaz kendi koyduğu kanunu ciynemezdi gidin kanuni sultan süleyman okuyun....nutuk okuyun lider nedir öğrenin Erdoğani at bile kabul etmemis
@speady31 valla kardeş yenilen pehlivan güreşe doymazmış. %25 oydan sonra bir kıpırdanma olurmu sanma çünkü aldığınız oy yedi düven birleşip bu ülkenin ne kadar düşmanı varsa hep beraber ancak (48 oy oranını yakaladınız) ha sıkıyorsa erken seçime gidin. açık ara fark atmayınca siz anlamazsınız.
erdoğan egolarının kurbanı olacak ve kendini maf ederker olan ülkemize olacak ,umarım tam tersi olur ,kötü düşünmek istemiyoz artık ,ama kim hile ,kim oy hırsızlığı yaptıysa ,rabbim onlara bir şekilde ,kat kat göstermek nasip etsin bizlere.
maliyet artıkar zarar olacak
Bu ülkede ne demokrasiden ne insanhakkından ne fikir özgürlüğünden, ne eleştiriden ne ifade özgürlüğünden bahsetmek çok zor, Adalet Hukuk çökmüş, Cumhuriyet parlementer sistem de bitmiştir. Bundan sonrasında bu ülkeyi kötü günler bekliyor. Batıda doğuda herkes düşmanımız oldu, 16 nisanda evet çıktığında her şeyin daha iyi olacağını söyleyenler şimdi sihirli değnek aramaya başladı, ama her şey eskisinden kötü olacak gibi, Çünkü yapılan seçimde orantısız ve taraflı yapıldı, sonuçlarda şaibeli, madem mühürsüz oylarda geçerli ise neden bütün zarflar mühürlü olacak olmayan geçersizdir denildi.
ŞAİBELİ BİR REFARANDUM
bu millet seni asla başkan olarak görmeyecek ve sonun diktatörlerin sonu gibi olacak emin ol buna kaçışın yok rte
referandum baştan aşağı şaibedir o ayrı konu, yazıda birde idam konusu geçiyorki o bambaşka bir konu. hani referandum biter bitmez idam geri geliyordu? hani meclis çalışıp tayyibin önüne idam kanunu götürürse hemen imzalıyordu? hayırdır bir sonraki seçimi bekleme kararımı aldılar yoksa gene gerizekalı oyverenlerine verdikleri gazdan ötesi değilmiydi? diğer seçenek ise meclisin çalışmadığı sonucudur fakat meclis çalışmıyorsada tek başına iktidar teslim edenler sorumlu değilmidir?
Diğer Haberler