Uzmanlardan Ses Kaydı Açıklaması (ERDOĞAN SES KAYDI)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu ile ilgili çıkan ses kayıtları gündeme bomba gibi düştü. Başbakan ses kaydının montaj olduğunu söyledi. Peki ses kaydının montaj olduğu nasıl anlaşılır?

Son güncelleme: 2 Mart 2014 14:17
Uzmanlardan Ses Kaydı Açıklaması (ERDOĞAN SES KAYDI)

Türkiye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen olay ses kaydının gerçekliğini sorguluyor. Genel kanaat kasetlerin montaj olduğu yönünde. Peki kasetin gerçek mi montaj mı olduğu nasıl anlaşılır? Bu mümkün mü?

Bilal Erdoğan'ın yeni ses kaydı

Ses kayıtları üzerindeki tartışmalar sürerken her gün yeni kayıtlar ortaya çıkıyor. Bu kayıt da Bilal Erdoğan'ın...

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen yeni ses kaydı Haramzadeler adlı Twitter grubu tarafından yayımlandı.

Haramzadeler hesabından yayınlanan ve Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen kayıtta, Bilal Erdoğan'ın Başbakanlık Milli Emlak ve Arazi İşlerinden Sorumlu Başdanışmanı Şenol Kazancı ile görüştüğü söyleniyor. O telefon görüşmesinde Erdoğan'ın Kurtköy'deki arazinin pahalıya alındığını söylediği öne sürülüyor.

Aynı kayıtta Kazancı'nın sorunun çözüleceği yönünde telkinlerde bulunduğu iddia ediliyor

Uzmanlara göre laboratuvar ortamında yapılacak inceleme ile sonuç kesin olarak ortaya çıkıyor. Bunu da TÜBİTAK yapabiliyor.

Başbakan Erdoğan Meclis grup toplantısında bu kaydın montaj olduğunu savunması üzerine Al Jazeera Türk’ten Murat Utku, böyle bir ses kaydının nasıl montaj yapılabileceğini, ses laboratuvarlarında bir sesin üretilip üretilemeyeceğini araştırdı.

KRİPTOLU TELEFON NASIL DİNLENİR?

Başbakan Erdoğan kasetle ilgili yaptığı açıklamada 'kriptolu telefonların' dahi dinlendiğini söyledi.

Peki kriptolu telefonu dinlemek mümkün mü? Erdoğan da TÜBİTAK'ın telefonunu kullanıyor, dinlenebilmiş olması mümkün mü? (TIKLA OKU)

Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü Başkanı Tolga Tüzün, kurgunun anlaşılabilmesi için ne yapılması gerektiğini şöyle anlattı:

MONTAJ OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

-“Kriminal laboratuvarlarda çok net yapılan bir audio analiz vardır. Sesin ne olduğu audio analiz sonucunda bulunur. Yapılacak şeyler bellidir. Çıplak kulakla değilse de analizde bir yazılım ile muhakkak anlaşılır.”

DİP SESLER ELE VERİYOR

Tüzün, bu konuda özellikle “dip sesler”in, yani sesi kaydedilen kişinin çevresindeki seslerin önem taşıdığını söyledi. Konuşan kişinin çevresindeki bu doğal sesler eğer böyle kurgu yapıldıysa bunun ortaya çıkarılabilmesi için en önemli faktör. Kurgu olup olmadığını anlamak için bu dip seslerin dışında, sesler arasındaki geçiş noktalarına, konuşma sırasındaki etkinliklere de bakılması gerekiyor.

TÜRKİYE'DE SES İNCELEMESİNİ NERESİ YAPIYOR?

Türkiye’de resmi olarak ses incelemesini Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kriminal Laboratuarların yanı sıra bazı adli bilirkişiler ve üniversitelerde yapabiliyor. Aynı şekilde TÜBİTAK'da ses analizi yapma yetisine sahip.

TÜBİTAK MONTAJ MI DEĞİL Mİ BELİRLEYEBİLİR

Bunun yapılabilmesi için herhangi bir bilgisayar kullanılabilir. Fakat Tüzün’e göre böyle bir kurgunun anlaşılmayacak bir şekilde yapılması zor.

Tüzün, “Başbakan’ın olduğu söylenen kayıtları TÜBİTAK’a gönderirseniz, böyle bir analiz yapma imkânı vardır. Veya dışarda bu işi yapan laboratuvarlar var. Bir takım devletlerin kriminal ve adli tıp labarotuvarları bu analizleri yapmakta gayet yetkindir. Oralara gidersiniz, raporu alırsınız, ortaya çıkar. Bu ‘Montaj mı, değil mi?’ tartışması yapmayı gerektirmeyecek kadar teknik bir iştir.” dedi.

ÇIPLAK KULAKLA MONTAJ MI GERÇEK Mİ ANLAMAK MÜMKÜN MÜ?

Çıplak kulakla bir kaydın kurgu olduğunu anlamak mümkün değil. Bunun için teknik imkanların devreye sokulması gerekiyor. Kulağın sesleri algılama eşiği var. Bunun dışında kalan frekansla ancak teknik analiz ile ortaya çıkarılabiliyor.

Bunun için konuşmanın akışı, yani seyri de önem taşıyor. Tüzün, ayrıca kayıtlarda montajyapanların, sesi montajlayacağı kişilerin seslerindeki “Fonetik unsurları” da analiz etmesi gerektiğini söyledi:

“Frekans içeriğine de bakmak lazım. Spektral analize soktuğumuz zaman frekans içerikleri de farklı olur. Bir sesin değişik yerden alınıp alınmadığı spektral analiz sonucu belli olabilir.”

EVDE BİLE KOLAYLIKLA SES MONTAJI YAPILABİLİR

Bilişim hukukçusu Gökhan Ahi, “Ses montajı, evlerde kullanılan herhangi bir bilgisayarda kurulacak amatör yazılımlarla dahi kolaylıkla yapılabiliyor. Ancak, bir ses montajı da ne kadar büyük bir uzmanlıkla ve yüksek teknolojiyle yapılırsa yapılsın, montaj olup olmadığı ses uzmanlarıyla ve özel adli bilişim yazılımlarıyla da anlaşılabilir” dedi.

Ahi, daha önce gördüğü bir çok bilirkişi raporunda olduğu gibi, analizler seslerin grafik verilere dönüştürülerek doğal akışı, arka plan gürültüleri, aralık düzeni, perde akışı gibi teknik incelemelerin yanı sıra, inceleme konu sesin sahibinin konuşma aksanı, vurgusu, stres düzeyi, konuşma hataları gibi bir çok parametreye göre inceleme yapıldığını belirtti. Ahi, “Her ne kadar bir çok parametre incelenmiş de olsa, hiç bir olguya yüzde yüz kesin gözüyle bakılmamaktadır. Fakat sonuçların doğruluk payı genelde yüzde 99’un üzerindedir” dedi.

FON SESİNİ DÜZGÜN YAPARSANIZ ANLAŞILMAZ

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM) öğretim üyesi Cem Çınlar da bir ses kaydının sahte olup olmadığının dış sesler ile anlaşılabileceğini söyledi:

“Temelde bir şeyin kolaj olup olmadığını backround denilen bu arka plandaki seslerden anlarsınız ve bu arka fonla ilgili çalışmaları düzgün yaptığınız süre içerisinde bu mümkün olabilir.”

İnternette yayınlanan kayıtlarda bazı noktalarda sesin belli noktalarda zayıflaması, gidip gelmesi, kaydın nasıl alındığıyla alakalı.

NASIL ANLAŞILIR?

Çınlar, “Sesin montaj olduğunu da bir insanın konuşmasındaki nefes, vurgular, tonlama, buradaki farklılıklar da en temel şeylerden biri. Onları düzeltemezsiniz, ses seviyelerini ayarlayarak belki bir şeyler yapabilirsiniz ama bu da elinizdeki sesin ne olduğuna bağlı” diye konuştu.

Cem Çınlar özellikle miiting alanında yüksek sesle yapılan konuşmalar için montajyapmanın daha kolay olduğunu, telefon görüşmelerinde ise bunun daha zorlayıcı olduğunu söyledi.

ABD inceledi Erdoğan ses kaydı sahte mi?

Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtları gerçek mi sahte mi? ABD'ye rapor hazırlatıldığı iddia edildi.

Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan ile yaptığı görüşme kaydının ABD'ye gönderildiği ve uzmanlara inceletildiği iddia edildi.

Hükümete yakın medyanın ortaya attığı habere göre AK Parti tarafından gönderilen kayıtla ilgili analiz yapan uzmanlar, ses kırılmalarının tek tek ayrıştırıldığı kayıttaki bazı yerlerde iki kelimenin tek kelime haline getirildiği ve eksik kelimelerin bilgisayar seslendirmesi ile tamamlandığını tespit etti.

Yeni Şafak Gazetesi'nin sitesinin iddiasına göre stüdyoda yapılan incelemede, montaj olduğu ifade edilen ses kaydındaki seslerin tamamen kesilip yapıştırılmış ve bilgisayarda eklemeler yapılarak bir kurgu çalışması olduğu ortaya çıktı.

KELİME KELİME MONTAJ

Haber 7'de yer alan habere göre, kelime kelime eklemelerle oluşturulan kayıttaki ses kırılmaları tek tek ayrıştırıldı. Uzmanlar, ses kaydında bazı yerlerde iki kelimenin tek kelime haline getirildiğini de belirledi.

SES KAYDI MONTAJ MI GERÇEK Mİ NASIL ANLAŞILIR? UZMANI ANLATTI

YAZILI RAPOR OLARAK GELECEK

Stüdyonun Ak Parti'ye ulaştırdığı öne raporda eksik kelimelerin bilgisayar seslendirmesi ile tamamlandığı tespit edildi.

Saniye saniye not tutulan ses kaydı ile hazırlanan raporun çok kısa bir süre içinde Başbakan Erdoğan'a teslim edileceği öğrenildi.

TÜRKİYE'DEKİ SES UZMANLARI NE DİYOR?

Ses kaydının montaj olduğu iddialarıyla ilgili bir dönem Mesam başkanlığı da yapan müzisyen Attila Özdemiroğlu 'montaj değil' iddiasında bulundu. Twitter hesabından bir açıklama yapan Özdemiroğlu iddiasını şöyle dile getirdi;

SES MÜHENDİSİ NE DİYOR?

Kayıtlar ile ilgili bir açıklama da ses mühendisi Erdem Helvacıoğlu’ndan geldi: “Tekrar dinledim dostlar, bu kayıt kesinlikle doğru gözüküyor. PHD’li bir ses mühendisi olarak bana güvenebilirsiniz"

Bir diğer Ses Mühendisi Ali Büyük ise, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Ses kaydı montaj değildir. En basit Analyzer Pluginin de bile bunu görüp test edebilirsiniz. Ayrıca zaten diyalogun gidişatındaki tonu herhangi bir tune programıında profesyonelce tonlasak bile cümle yapılarını bu denli kurmayı, cümlelerin akışını yakalamak imkansız denilecek kadar düşük bir ihtimaldir" ifadelerini kullandı.

Farklı hesaplardan yüklenen videonun izlenme sayısı 2 günde 4 milyonu buldu. Video, yüklenmesinin hemen ardından YouTube'da son 24 saatte izlenenler listesinde ilk sıraya oturarak, dünya ve Türkiye listesinin günlerdir başında olan Katy Perry'nin Dark Horse adlı klibinden daha fazla tıklandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarının yer aldığı video Türkiye'nin siyasi gündeminin ilk sırasına oturdu. Bu ses kayıtlarını içeren video ilk 24 saatteki izlenme sayısıyla YouTube Türkiye'nin de ilk sırasına oturdu. Hatta o ses kayıtları videosu dün, ünlü şarkıcı Katy Perry'nin dünyada ve Türkiye'de izlenme rekorları kıran Dark Horse adlı klibinden daha fazla izlendi. Fakat, Katy Perry videosu toplam izlenme sayısında birinciliğini koruyor.

Recep Tayyip Erdoğan'ın ses kaydı Katy Perry'i geçti

YouTube’da Türkiye en çok Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarını dinledi.

Bianet'in haberine göre, "Başçalan" adlı bir hesaptan YouTube'a yüklenen ses kaydı, 25 Şubat saat 13.10 itibariyle 1 milyon 540 bin 277 defa görüntülendi. Video son 24 saatte en çok izlenen 10 videoda ilk sırada yer alıyor. Video başka hesaplar tarafından da YouTube'a yüklendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarını içeren videonun ilk sırada yer aldığı son 24 saat listesinin ilk 10 sıralaması şöyle:

2. sırada: Katy Perry- Dark Horse
3. sırada: Oy Ver Lütfen
4. sırada da bir başka kullanıcı hesabından yüklenen Başbakan Erdoğan ve Bilal Erdoğan konuşması videosunun aynısı yer alıyor.
5. sırada: Karadayı 60.Bölüm part 1
6. sırada: Varank 8-MİT Fişlemelerinin İtirafı
7. sırada: Alo Başbakanlık mı? Yasın El Kadı kaza yaptı ambulans gönderin!
8. sırada: Karadayı 60.Bölüm part 2
9. sırada: Arkadaşım Hoş geldin 8.Bölüm
10. sırada: The Walking Dead

Görüntü yerine yeni Erdoğan-Bilal ses kaydı

Kaset savaşlarında dün gece ilginç gelişmeler yaşandı. Haramzadeler görüntü yayınlayacağız dedi, çarketti Başçalan hesabı devreye girdi.

Kaset savaşlarında entrikalar dönüyor. Dün gece Haramzadeler isimli twitter hesabından saatlerce Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın para transferinin görüntülerinin yayınlanacağı duyuruldu.

İlerleyen saatlerde Haramzadeler çarketti ve görüntü montajının yetişmediğini duyurdu.

Tam o anda da 'Başçalan' ismiyle açılan hesap devreye sokuldu. Bu hesaptan Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen yeni bir ses kaydı piyasaya sürüldü.

KASETTE NE VAR?

Youtube’a yüklenen kayıtta; iddiaya göre Başbakan ile Bilal Erdoğan arasında Sıtkı Ayan adlı işadamından alınacak 10 Milyon dolar üzerine konuşma geçiyor.

Kayıtta; Başbakan’ın Bilal Erdoğan’a “Parayı kesinlikle alma. Ne söz verdiyse onu getirecek. Kucağımıza düşecekler merak etme” dediği iddia ediliyor.

YİNE MONTAJ

56 saniyelik ses kaydının başı ve sonunun kesildiği belli oluyor.

Şüpheleri körükleyecek bir diğer nokta ise ilk kasette olduğu gibi Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen sesin yine kısık olması. Buna karşılık ise Bilal Erdoğan'ın sesinin hayli yüksek volümde yüklenmesi.

Kılıçdaroğlu, ses kayıtları için Erdoğan'a çok sert çıktı

Partisinin grup toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarına değinen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kontrol ettirdiklerini ve tapelerin gerçek olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan'ın "devletin kriptolu telefonlarını bile dinliyorlar" sözlerinin bir itiraf olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu,"Hırsızdan başbakan olmaz. Cumhuriyet tarihinde ilk kez halkını soyan bir başbakanla karşı karşıyayız" dedi. Erdoğan'a TİB kayıtlarını açıklaması çağrısı yapan Kılıçdaroğlu, "Ya helikoptere bin yurt dışına kaç ya da başbakanlıktan istifa et. Devleti soyan Başbakanlık koltuğunda oturamaz" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu nedeniyle hükümete yüklenen Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarını da grup toplantısında dinletti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gruptaki konuşmasına eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın istifa ederken yaptığı açıklamayı hatırlatarak başladı. Bayraktar'ın Başbakan Erdoğan'ın da istifa etmesi gerektiği ve bütün imar planlarının talimatının Başbakan tarafından verildiğini belirttiği sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, konuşmasında şunları söyledi:

"İlk kez Cumhuriyet tarihinde bir bakan istifa ederken yolsuzlukların asıl kaynağının Başbakan olduğunu ifade ediyor. Bütün TV ekranlarının önünde. Yetiyor mu bu? Hayır.

"Tablo bugün çok net ortaya çıkıyor"

Başbakan bir açıklama yaptı: 'Oğlum Bilal'in üzerinden bana ulaşmaya çalışıyorlar'. O zaman toplum bunu kavrayamadı. 'Oğlu Bilal'in neyi var ki, onun üzerinden Başbakana ulaşmaya çalışıyorlar?' Bugün o tablo çok daha net ortaya çıkıyor. Hemen şunu yaptılar; savcıları, emniyet müdürlerini değiştirdiler. Başbakan Aksaray'a özel uçağını gönderdi, Aksaray Valisini İstanbul'a getirip Emniyet Müdürü yaptı. Bakın ortada İçişleri Bakanı falan yok.

"Rıza Sarraf diye bir adam 4 bakanı teslim almış"

Sonra 4 bakanı teslim alan Rıza Sarraf diye biri ortaya çıktı. O kadar teslim almış ki, bakanları, İçişleri Bakanı telefonda 'Sana bir şey olmaz, sana bir şey olursa, ben önüne yatarım' diyecek kadar kendisini satmış bir adam.

Bunlar bütün milletin gözü önünde oldu. Herkes biliyor bunları. Olması gereken neydi? Yolsuzluk bir ülkede olabilir ama idareciler yolsuzluğun üzerine kararlılıkla gider. Biz şunu bekledik; Başbakan çıkacak TV'lerin önüne 'Bu ülkede yolsuzluk mu var? Sonuna kadar üzerine gideceğim' diyecek. Ama gitmedi. Gitseydi, 'Biz helal olsun başbakana' diyecektik. Ama tam tersini yaptı. Aksaray Valisini getirdi İstanbul Emniyet Müdürü yaptı. İlk iş Emniyete talimat verdi, 'Yargı kararlarını uygulamayacaksınız' dedi. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez Emniyete böyle bir talimat verildi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 'Anayasanın 138. maddesi hükmünü kaybetmiştir. Yargı bitmiştir tükenmiştir dedi. Bununla bitti mi?

"Siyasi iktidar Bakanların yolsuzluk fezlekesini hasıraltı etti"

Adalet Bakanlığı Müsteşarı, savcıya telefon açıyor, 'Hemen bu akşam gidip savcıyı görevden alacak, dosyayı kapatacaksın, bana da bilgi vereceksin. Burada bekliyorum' diyor. Bunu söyledik. O müsteşarın orada kalmaması gerektiğini söyledik. Ama sonradan öğrendik ki, sadece müsteşar değil Bakan da telefon etmiş savcıya. Dört bakanın fezlekeleri bakanlığa geldi. Adalet Bakanının da fezlekesi geldi. Fezleke günlerce bekledi. Adalet Bakanının fezlekesi Meclis'e geldi, TBMM Başkanı, 'Bize gönderemezsin' diyerek iade etti. Onlar da Adalet Bakanlığı'na gönderdiler onlar da aynı gerekçeyle iade etti. Bakanların yolsuzluk fezlekesi siyasi iktidar tarafından hasıraltı edildi.

"Doğrudan müdahale ediyorlar, çünkü zamanları yok"

Savcıları değiştirdiler, değiştirdikleri savcıları yeniden değiştirdiler. Doğrudan müdahale ediyorlar. Adli Kolluk yönetmeliğini değiştirdiler. Arama yapacaksanız, 'Önce hırsızı arayacak, ondan sonra arama yapacaksınız' dediler. HSYK itiraz etti ve Danıştay bu yönetmeliği iptal etti.

Şimdi önemli bir adım daha atıyorlar. Yasal yollarla elde edilen yolsuzluk ve rüşvet delillerini, çıkaracakları yasalarla yok etmek istiyorlar. Bunun için bir yargı paketi getirdiler. HSYK'da değişiklik yapıyorlar, teklif yasalaştı; internet düzenlemeleri getiriyorlar, teklif, MİT yasası getiriyorlar, teklif. Bunların hiçbirisi Bakanlar Kurulu'nda görüşülen yasa tasarıları değil. Sayın başbakanın 'tuzluk' diye tanımladığı milletvekillerinin yasa teklifleri. Neden böyle geliyor? Çünkü zamanları yok, zamana karşı yarışıyorlar. 'Acaba biz yolsuzluk ve rüşvet davasını' nasıl kapatırız?' Bunun için yapılıyor. Bütün çaba cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu kapatmak.

"Dünyada bunu örtecek boyutta bir bez yok"

Neydi? Bakanların çocukları, yatak odalarındaki kasalarda çıkan milyon dolar ve avrolar, yandaş medya için 630 milyon dolara oluşturulan havuzlar, müteahhitlere yapılan savunmalar... Bütün bunları yok etmek istiyorlar. Bütün bunları yok edebilirler mi? Emin olun edemezler. Boyutları o kadar büyük ki, dünyada bunu örtecek bir bez daha dünyada üretilemedi.

Bunların bir Bakanı var, Ali Babacan. 'Bizde olanları yabancılar anlamıyor.' demiş. Yahu ahlaklı adamlar onlar. Topluma, inanca saygısı var. Yolsuzluk olunca hemen bırakıyorlar. Senin gibi saygısız değil ki bunlar.

"Başçalan"

Ben Recep Tayyip Erdoğan'a 'Başçalan' demiştim. o zaman arkadaşlar beni eleştirdi. Ama bugün anladık ki artık kendisi 'Başçalan".

O ses kayıtlarını dinletti

Kılıçdaroğlu daha sonra grup toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği ifade edilen ve internete düşen ses kayıtlarını dinletti. Daha sonra konuşmasını sürdüren Kılıçdaroğlu, bu kayıtlara ilişkin tapeleri de okudu. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Operasyonun yapıldığı sabah 08:02'de Başbakan oğlunu arıyor, 'Oğlum evinde ne var ne yok, sen bunları çıkar, tamam mı?' diyor. Sonra cevap veriyor 'Ben de ne olabilir ki baba, senin paran var kasada diyor'. Saat 11:17, aynı gün. Aileyi topluyorlar, bütün aile birarada, parayı nasıl sıfırlayacaklar onun derdindeler. Erdoğan 'Parayı tümüyle sıfırlamakta fayda var' diyor. Bilal'de 'Tümüyle sıfırlayacağız' diyor. Saat 15:39'da Erdoğan soruyor 'Sana verdiğim görevler tamamlandı mı?' diyor. Bilal 'Bir kısmını hallettik, geri kalan kısmını da karanlık olunca halledeceğiz' diyor. Aynı gün, gece 23:15, Bilal 'Büyük ölçüde şey yaptık' diyor. Erdoğan 'Büyük ölçüde şey yaptık derken, parayı sıfırladınız mı?' Bilal 'Bir 30 milyon Euro gibi bir miktar daha var." diyor. O gece geçiyor, ertesi gün saat 10:58. Baba yine soruyor 'Tamamen sıfırlandı mı?' Hala para var. Ve Erdoğan uyarıyor 'Açık konuşma, izleniyoruz' diyor. Bunları söyleyen bu ülkede Başbakanlık koltuğuna oturan biri. Beni rahatsız eden bu. Bir ülkenin başbakanı, ülkesini soymakla görevlendirilmiş adeta. Çoluk çocuk bütün aile. Emin olun Erdoğan'a üzülmüyorum, üzüldüğüm çocukları. Kendi hırsızlığına ortak ediyorsun. Nasıl babasın sen?"

Başbakan Erdoğan'ın 1994'te belediye başkanı olduğunda yolsuzluğun "babadan oğula" geçtiği yönündeki sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Aynı bugünü tarif ediyor" dedi.

"Hırsızlık devlet sırrı olmaktan çıktı"

Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Manisa'da genç bir üniversite öğrencisinin çantasından 'Hırsız var' diye bir bez çıkıyor, savcı, o öğrenciye 'Başbakana hakaret ediyorsun' diyor. O savcıya seslenmek istiyorum. Başbakanın hırsızlığı artık devlet sırrı olmaktan çıktı. O çocuğa hiçbir şey yapamazsınız."

Hayatımın en üzüntülü gününü yaşıyorum. Allah kimsenin başına böyle bir şey vermesin. Allah kimseyi yolundan şaşırmasın. Milletin vicdanına sesleniyorum. Çocuğunuz işsizse kendine sorun, geçinemiyorsanız kendinize sorun. Bu yolsuzluğun üstü kapatılamaz. Çünkü ilk kez dünyada bir hükümet devleti soymaya kalkıyor. 'Başçalan' diyorum, bilinçli söylüyorum.

"Kontrol ettirdik Ağrı Dağı, Erciyes Dağı kadar gerçek"

Başbakan Erdoğan'ın bugün partisinin grup toplantısındaki konuşmasında "devletin kriptolu telefonunu dinlemişler" sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, konuşmasında şunları söyledi:

"Bu bir itiraf. 'Benim sesim değil' demiyor, Bilal'in sesi değildir demiyor. Bunlar montajdır diyor. Bugün bir itirafta daha bulundu. Yolsuzluğu yap diye verilmedi sana kriptolu telefon. Devletin işlerini yap diye verildi. Biz en az üç dört kanadan kontrol ettik. Şimdi inaniyorum, Ağrı Dağı ve Erciyes Dağı ne kadar doğru ve gerçekse bu tutanaklar da o kadar gerçek. Hayatı yalan söylemekle geçen bir başbakandan bir şey beklenmez. Benim üzüldüğüm ona hala inanan yurttaşlarım. Daha arkası gelecek bunların öyle söyleniyor. Nasıl milletin önüne çıkıyorsun, nasıl milletin yüzüne bakıyorsun sen? Ar damarı yok mu Allah aşkına, böyle bir tablo olabilir mi?

"Hırsızdan Başbakan olmaz"

Hırsızdan başbakan olmaz. Cumhuriyet tarihinde ilk kez halkını soyan bir başbakanla karşı karşıyayız.

Anlatıyorum aşama aşama belge belge döküman döküman. Hala diyor ki 'Kriptolu telefonu da dinlemişler' Yani itiraf ediyor. Ses mühendislerine sorduk. 'acaba burada bir şey olabilir mi?' dedik. Dediler ki, 'Hiç endişelenmeyin. Hepsi gerçek'

"TİB kayıtlarını yayınlayın" çağrısı

TİB kayıtlarını yayınlayın. Sahte mahte ayaklarını bırak. Kriptoyla ilgili bütün bilgiler TİB'de var. Onları yayınla. Onları yayınlayabilir mi? Yayınlayamaz. Neden? Hırsızdan başbakan olmaz.

Medya patronlarına sesleniyorum. Benim sesimi kesebilirsiniz. CHP'nin sesini kesebilirsiniz. Ama, şunu söylüyorum, sokaktaki yurttaş sizi affetmez. sizi havuz medyasıyla aynı kefeye koyar. Başbakan yolsuzluk yapıyor, evinde stokluyor, gece yarısı çocuklarını yolluyor ve siz görmeyeceksiniz bunu. Dünya görüyor, siz görmüyorsunuz. Bunu göstermek zorundasınız. Göstermezseniz 'başçalan' kadar siz de sorumlusunuz.

Hükümetin meşruiyeti yoktur. Sayın Cemil Çiçek'e de sesleniyorum. Meclis TV'yi kestiriyorsun. Niye kestiriyorsun? Yani senin başbakanın hırsızlık yapıyor biz bunları açıklamayacak mıyız?

"Ya helikoptere bin yurt dışına kaç ya istifa et"

Medyaya doğrudan müdahale eden bir adam var. Ne yaparsan yap, cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluğunu yapan adamsın. Bunlar ortaya çıkmayacak mı sanıyorsun? Yarın öbür gün hepsi ortaya çıkacak. Benim sana bir tavsiyem var. Ya helikoptere bin yurt dışına kaç ya da başbakanlıktan istifa et. Devleti soyan Başbakanlık koltuğunda oturamaz. O koltuktan gitmesi lazım."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir